کد خبر: ۲۳۸۳۴۹
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳
نمایندگان پارلمان بریتانیا می‌گویند که تلاش‌های چین برای کوچک جلوه دادن اپیدمی کرونا در مراحل اولیه شیوع، و به دنبال آن کارزار اطلاعات غلطی که این کشور در این مورد به راه انداخت، سبب از دست رفتن جان مردم و ایجاد موانع بین‌المللی درراه کنترل این ویروس شده است.
پارلمان بریتانیا از انتشار آمار و اطلاعات غلط از سوی چین، ایران و روسیه انتقاد کرده‌ است

به گزارش اعتدال، نمایندگان پارلمان بریتانیا می‌گویند که تلاش‌های چین برای کوچک جلوه دادن اپیدمی کرونا در مراحل اولیه شیوع، و به دنبال آن کارزار اطلاعات غلطی که این کشور در این مورد به راه انداخت، سبب از دست رفتن جان مردم و ایجاد موانع بین‌المللی در راه کنترل این ویروس شده است.

 در گزارشی که به تازگی از طرف کمیته خارجی مجلس عوام بریتانیا منتشر شده، آمده که کشوری که اپیدمی از آن جا آغاز شده، می‌بایست نقش اول را در جمع‌آوری اطلاعات و به‌اشتراک گذاشتن پژوهش‌های مربوط به آن با دیگر کشورها برعهده می‌گرفت تا از گسترش کووید ۱۹ جلوگیری کند.

در این گزارش، شی جین پینگ، رهبر چین، متهم شده که به جای شفافیت و اطلاع رسانی کامل، اطلاعات مربوط به ویروس کرونا را در «ابهام» نگاه داشته است.

گزارش کمیته خارجی مجلس عوام، همچنین در یک ادعا، ایران و روسیه را متهم می‌کند که در مورد تجربیات خود از این اپیدمی فاجعه‌بار جهانی پنهان‌کاری کرده و از دولت بریتانیا خواسته است با دروغگویی‌ قدرت‌های خارجی «رو‌به‌رو شده و با آن مقابله» کند.

اطلاع رسانی دروغین چین به قیمت جان انسان‌ها تمام شده استاما کمیته خارجی پارلمان به ریاست «تام توگنهات» تندترین انتقادات خود را متوجه چین کرده که بنا به این گزارش «به اطلاعات و اخبار جعلی اجازه داد به سرعت ویروس منتشر شود.»
 
توگنهات می‌گوید:«به گونه ای فزاینده روشن می‌شود که چینی ها در عوض کمک به دیگر کشورها برای کسب آمادگی و واکنش قاطع (به ویروس)، اطلاعات حیاتی و مهم را برای حفاظت از تصویر و آبروی حکومتشان، پنهان کرده‌اند.»

«دولت باید به این دروغ‌ها، واکنشی روشن و سریع نشان دهد و با همکاری متحدانمان، جبهه‌ای متحد در مقابل اخبار جعلی و اطلاعات نادرست مرگبار ایجاد کند.»

در گزارش کمیته خارجی پارلمان بریتانیا به مورد دکتر «لی ونلیانگ»، پزشک مقیم شهر ووهان اشاره شده که  پیش از مرگ بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ نخستین فردی بود که در ماه فوریه در مورد بروز اپیدمی هشدار داد. مقامات دولت کمونیست چین او را مجبور به امضای سندی کردند که در آن «به دروغگویی» اعتراف کرده بود.  

در ادامه گزارش آمده: «این اطلاعات غلط که عامدانه در اختیار سازمان بهداشت جهانی و دانشمندان در سایر کشورها گذاشته شده، مانع تحلیل و شناسایی اپیدمی در مراحل اولیه آن شد.»

«اطلاعات نادرست در مورد کووید ۱۹ هم‌اکنون نیز باعث ازدست رفتن جان مردم شده است. لازم است دولت برای مقابله و رد اطلاعات نادرست قدرت‌های خارجی، واکنشی قاطع و روشن داشته باشد.»

«دولت همچنین باید هرجا لازم باشد، با همکاری با متحدانمان جبهه‌ای واحد تشکیل داده تا مطمئن شود پژوهش‌های بین‌المللی با تبلیغات و اطلاعات نادرست، خدشه‌دار نمی‌شود.»

این گزارش در ارتباط با تکرار احتمالی چنین بحران‌هایی خواهان ایجاد یک نهاد موسوم به «بهداشت عمومی بیست اقتصاد بزرگ جهان» شده که  حتی در نبود رهبری واحد سیاسی، همکاری میان پژوهشگران و کارشناسان را در سراسر جهان تسهیل کند.

این گزارش در ادامه می‌گوید: «روشن است که سازمان‌های منطقه‌ای و چند‌جانبه از جمله سازمان بهداشت جهانی، قادر به دستیابی به همکاری‌های بین المللی لازم برای مقابله با یک اپیدمی جهانی نیستند.»

در ادامه این گزارش آمده است: «هرچند دولت، به حق، روی حل بحران جاری تمرکز کرده، اما نباید درس‌هایی که از این اپیدمی فراگرفته‌ایم را پیش از بروز بحرانی دیگر در آینده از اولویت خارج کنیم چرا که این موضوع یک اشتباه فاجعه‌بار خواهد بود.»

این کمیته از دولت بریتانیا می‌خواهد در ارتباط با شیوع اپیدمی کرونا، روابط خود را با چین مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

توگنهات می نویسد: «آیا می‌خواهیم علاوه بر کالاهای چینی، سیستم خودکامه آن‌ها را هم وارد کنیم؟ یا باید با دیگر ملل آزاد همکاری کرده از میزان اتکایمان به این دیکتاتوری بکاهیم؟»

«دولت چین، مثل سایر حکومت‌های خودکامه، در بطن خود ضعیف است و به ترکیب زهرآگینی از دروغ و وحشت متکی است تا بتواند کنترل خود را بر مردمش حفظ کند. به همین دلیل است که از لحظه شیوع ویروس به دروغ متوسل شد.»

توگنهات در ادامه می‌گوید: «اشتباه نکنید! چین مصمم به ایجاد یک نظم جدید در جهان است که خود بر صدر آن باشد. در حالی که انرژی سیاسی ما روی بحث و جدل‌های منطقه‌ای متمرکز شده، رهبران چین در سطح جهانی برنامه‌ریزی کرده‌اند. ما در تلاشمان برای خروج از اتحادیه اروپا، تنگ‌شدن چنگال پکن بر گلویمان را نادیده گرفته‌ایم.»
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
روستایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
0
0
ای انگلیس روباه !!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
0
0
اگر در آلمان 100 هزار نفر کرونا بگیرند و فقط 1300 فوت کنند نشان از مدیریریت و پیشرفت آن است. اما اگر چین که به آلمان فناوری 5g را صادر میکند آمار مرگ کمتری داشته باشند نشان پنهان کاری است. چین بد بد!!. عربستان، ترکیه و بسیاری از کشورها دیگر هم کاملا شفاف . معیار شفافیت نزدیکی هر چه بیشتر به غرب!!!
محسن
|
-
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
0
0
به نظر من در برابر مخفی کاریها و عدم اطلاع رسانی کشور سلطه گری مثل آمریکا که نه تنها به فکر ملت خود نیست بلکه به فکر انسانهای دیگر نیز نمی باشد .چنین عکس العملی طبیعی است.
ناشناس
|
Italy
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
0
0
خاک به سرتون. دیدید هر چی جلوی غربی ها کوتاه بیاید باز متهم اید. مرده شور اعتدالتون رو ببرن.
ادیب فیضی تبریزی
|
Denmark
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
0
0
حالا هی بگویید چین برادر ماست و برادران چینی ما و .....

اینها بخودشان رحم نمی کنند چه برسد به جهان .
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری