کد خبر: ۲۳۸۲۴۰
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
در خلاء رهبری جهانی برای مقابله با کرونا، پمپئو کجای کار است؟
مایک پمپئو، همچنان با مسائل پیش از بحران خود سرگرم و در حال تشدید موضع افراطی دولت آمریکا علیه ایران و رونمایی از تلاشی تازه برای براندازی نیکلاس مادورو، رهبر ونزوئلا، از قدرت است. برغم درخواست یک‌صدای نمایندگان آمریکا برای تعلیق یا سبک تر کردن تحریم‌ها علیه تهران- که با همه‌گیری دست به گریبان است- دولت آمریکا نه تنها تسلیم این خواسته نشده، بلکه در هفته‌های اخیر تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران و همچنین ونزوئلا اعمال کرده است.
روبی گرامر و کلوم لینچ در فارن پالیسی نوشتند: در حالی که رهبران جهان با یک همه‌گیری دست به گریبان هستند که آنها را بر بازسنجی اولویت‌هایشان متمرکز کرده است، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، همچنان با مسائل پیش از بحران خود سرگرم و در حال تشدید موضع افراطی دولت آمریکا علیه ایران و رونمایی از تلاشی تازه برای براندازی نیکلاس مادورو، رهبر ونزوئلا، از قدرت است.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: برغم درخواست یک‌صدای نمایندگان آمریکا برای تعلیق یا سبک تر کردن تحریم‌ها علیه تهران- که با همه‌گیری دست به گریبان است- دولت آمریکا نه تنها تسلیم این خواسته نشده، بلکه در هفته‌های اخیر تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران و همچنین ونزوئلا اعمال کرده است.

ادامه تمرکز پمپئو بر این مسائل باعث شده برخی کارشناسان و دیپلمات‌ها ابراز نگرانی کنند که او و به طور کلی دولت ترامپ بیش از حد روی شمار اندکی اهداف سیاست خارجی متمرکز شده‌اند، به جای این که دنیا را برای پاسخی یکپارچه به هه‌گیری کروناویروس متحد کنند.

این منتقدان همچنین هشدار می‌دهند که چین با خشنودی برای پر کردن این خلاء پایپش گذاشته و به جایگاه ابرقدرت جهانی نزدیک‌تر می‌شود.

منتقدان سیاست خارجی به فرصت‌های از دست‌رفته‌ای اشاره می‌کنند که ایالات متحده می‌توانست از آنها در شورای امنیت سازمان ملل، دیدارهای اخیر گروه 7 و نشست‌های بین‌المللی گروه 20 برای سازمان‌دهی یک راهبرد جهانی برای مقابله با این همه‌گیری استفاده کند. نشست‌های اخیر هر دو گروه 7 و 20 بدون هیچ اقدامی برای هماهنگ‌سازی یک پاسخ جهانی به همه‌گیری کروناویروس به پایان رسیدند.

گفته می‌شود در نشست گروه 7، دلیل عدم‌توافق بر سر یک بیانیه مشترک درباره کروناویروس این بود که پمپئو پافشاری می‌کرد که کروناویروس باید "ویروس ووهان" نامیده شود. این مساله، بیانیه‌های جداگانه و دلسردی و کلافگی را در میان دیپلمات‌های اروپایی به همراه داشت.

به جز مواردی اندک، پمپئو اغلب در مهم‌ترین رویدادهای عمومی دولت درباره کروناویروس از جمله نشست‌های روزانه ترامپ و مایک پنس در کاخ سفید، حضور نداشته است. حتی زمانی که ویروس در حال گسترش در اروپا و ایالات متحده بود، اغلب موضع‌گیری‌های عمومی پمپئو درباره کروناویروس بر جدال لفظی با مقامات چینی درباره‌ی نام ویروس متمرکز بود.

منتقدان باور دارند با توجه به این که دولت ترامپ همچنان بر مسائل پیش از بحران کروناویروس متمرکز است، آمریکا نقش دیرین خود به عنوان نخستین پاسخگوی جهان به یک بحران مهم را از دست داده است. برخلاف پمپئو، دیپلمات‌های پیشین آمریکا در هماهنگ‌سازی پشتیبانی بین‌المللی برای پاسخگویی به بحران‌های جهانی سلامت، مثلا همه‌گیری ایدز، نقشی حیاتی داشتند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری