کد خبر: ۲۳۸۲۱۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹
نبود سلیمانی، مشکلی برای ایران در سوریه، پدید نیاورده و ایران با موفقیت، راهبرد نظامی منطقه ای اش را تقویت کرده است.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی "پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال" نیست.

آنکال وُهرا در  فارین پالیسی می نویسد:  پس از ترور قاسم سلیمانی گمانه زنی هایی پیرامون تغییر رویه، فرماندهی، و کنترل بر گروه های شبه نظامی تحت حمایت ایران به وجود آمد. همه گیری ویروس کرونا نیز به ایران ضربه ی سختی زد. با همه ی این موانع، ایران مصمم است نشان دهد که به هر قیمتی در منطقه حضور خود را حفظ خواهد کرد. در حالی که ایالات متحده امیدوار بود با ترور سلیمانی فعالیت های ایران کم شود، اما در عوض دوبرابر شده است

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: یحیی الاریدی سخنگوی کمیته ی مخالفان سیاسی سوریه می گوید: پس از ترور سلیمانی، ایران ناامید تر از آن بود که به حساب آید. آمریکایی ها، ترک ها و روس ها با یکدیگر گفتگو می کنند، اما ایران نقشی در این گفتگوها ندارد. هر چند آنها به حاشیه رانده شده اند، اما می خواهند حضور خود را حفظ کنند و در آینده ی سوریه حرفی برای گفتن داشته باشند.

درست پس از اینکه ترکیه و روسیه توافق نامه ی یک آتش بس را امضا کردند، اسمائیل قآنی از حلب دیدار کرد. این نمایشی بود از اراده ی ایران برای تحکیم دستاوردهایی که مدت ها برایش جنگیده بود. حلب به مانند یک دژ سنی است و قدرت اقتصادی سوریه به شمار می رود. از سوی دیگر پیوندهای تاریخی و اقتصادی با ترکیه دارد. ایران می خواهد قدرت شیعی و پایگاه اسد را در آنجا تقویت کند.

نفوذ ایرانی ها نیز از سنگرهای سنی عبور می کند. ایران چندین مرکز فرهنگی در استان های مختلف سوریه ایجاد کرده تا فرهنگ فارسی و آموزه های ولایت فقیه را گسترش دهند. مراکز فرهنگی ایرانی در شهرهای دیرالزور، بوکمال، میادین و صبیخان به تشویق جوانان سوری به یادگیری فرهنگ و زبان فارسی و مذهب شیعه می پردازند. دانش آموزانی با عملکرد بهتر جایزه می گیرند و سفرهای تشویقی به ایران دارند.

شبه نظامیان ایرانی در بیش از نیمی از سرزمین های تازه اشغال شده گودال هایی حفر کرده اند و از آنها به نفع خودشان هم در درگیری های قریب الوقوع در ادلب و هم در تصمیم گیری های نهایی سیاسی استفاه می کنند.

به رغم آنکه سپاه و حزب الله تا به حال چندین بار تحت حملات ارتش اسرائیل قرار گرفته اند، اما هیچ نشانه ای وجود ندارد که آنها بخواهند مناطق جنوبی سوریه هم مرز با اسرائیل را ترک کنند. هر چند یک دیپلمات غربی که مرتبا از سوریه بازدید می کند گفته است که ایران موافقت کرده این منطقه را سرانجام تحت یک شرط به ارتش عرب سوریه تحویل دهد. او می گوید که نظامیان ایرانی در واقع آنجا را ترک نمی کنند و به بخشی از ارتش پر نفوذِ اسد تبدیل خواهند شد.  بدین ترتیب هیچ کس نمی تواند به حضور آنها اعتراض کند.

کلید شکست یا موفقیت ایران در دستان روسیه است. هر چند هر دو طرف رویکرد کاملا متفاوتی نسبت به آینده ی سوریه دارند. روسیه می خواهد خود را به عنوان یک بازیگر کلیدی در سطح جهان معرفی و از یک حل و فصل سیاسی پشتیبانی کند. این تاکتیک سیاسی روسیه توسط اسرائیل به خوبی درک شده است. اسرائیل می داند که اگر به انبارهای تسلیحاتی ایران حمله کند روسیه دخالتی نخواهد کرد.

مسکو ساکت خواهد ماند، زیرا از توازن سیاسی منطقه راضی است. اسرائیل قدرت تسلیحات هسته ای منطقه ای است و ایران در برتری نظامی از اسرائیل عقب تر است. ایران در صدد است تا با پروژه های جغرافیایی و سیاسی ضد اسرائیلی، از جمله هلال شیعی، یا باز نگه داشتن پرونده ی هسته ای اش، این عقب ماندگی را جبران کند.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
0
0
منطقه ازآن مردم منطقه است به آمریکای تروریست هیچ ربطی نداره که بخواد واسه مردم منطقه تصمیم گیری کنه مردم منطقه خودشون ازپس همه چیزبرمیان ومشکلاتشونو خودشون حل میکنن ترامپ تومشکل خودش کزونامثل...مونده اونودرست کنه نمیخوادواسه مردم منطقه نسخه بپیچه
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری