کد خبر: ۲۳۸۲۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵
پادشاه عربستان سعودی روز جمعه دستور داد دولت این کشور ۶۰ درصد از حقوق کارگران بخش خصوصی آسیب دیده از بیماری کرونا را پرداخت کند.
پادشاه عربستان سعودی روز جمعه دستور داد دولت این کشور ۶۰ درصد از حقوق کارگران بخش خصوصی آسیب دیده از بیماری کرونا را پرداخت کند.

به گزارش اعتدال به نقل از اسکای نیوز عربی، خبرگزاری رسمی عربستان(واس) در این باره نوشت: سلمان بن عبدالعزیز دستور داده است تا کارگران شرکت های خصوصی که از پیامدهای ویروس کرونا آسیب دیده اند، از برخی مواد  درج شده در بیمه بیکاری مستثنا گردند.

براساس این دستور، کارفرمایان می توانند به جای فسخ قرارداد کارگر سعودی، تقاضای پرداخت غرامت ۶۰ درصدی حقوق کارگران مدرج در بیمه اجتماعی را برای مدت ۳ ماه که به حداکثر ۹ هزار ریال در ماه می رسد، ارائه کنند.

«محمد بن عبدالله الجدعان» وزیر دارایی عربستان سعودی و رئیس شورای هیئت مدیره سازمان بیمه همگانی این کشور گفت: سازوکار حمایت از کارگان بخش خصوصی، مطابق شرایطی است که در قانون بیمه بیکاری قید شده است.

این مزایا شامل ۱۰۰ درصد کارگران سعودی می شود که در کارخانه های دارای ۵ کارگر یا کمتر مشغول به کار هستند و این میزان در کارخانه هایی که تعداد کارگرانش از ۵ نفر بالاتر می رود، ۷۰ درصد از کارگران سعودی را شامل می شود.

براساس دستور پادشاه عربستان، کارفرمایان نیز از تعهد پرداخت دستمزد به ذی نفعان این قانون معاف می شوند و هیچ کارخانه ای حق ندارد کارگر را در طول دوره پرداخت خسارت ملزم به کار کند.

الجدعان خاطرنشان کرد: تعداد افراد واجد شرایط پرداخت خسارت، بیش از یک میلیون و دویست هزار کارگر سعودی است و پرداخت خسارت آوریل جاری آغاز می شود و شامل اولین روز کاری ماه مه ۲۰۲۰ می شود و به کارگرانی اختصاص دارد که در بخش خصوصی مشغول به کارهستند اما این بخش به دلیل پیامدهای بحران کرونا قادر به پرداخت دستمزد آنها نیست.

در فرمان پادشاه عربستان این شرط قید شده است که کارخانه پس از پایان جبران خسارت، حقوق کارکنان ذینفع را باید بلافاصله  پرداخت کند و علاوه بر این کارخانه ها حقوق دیگر کارگران سعودی و غیر سعودی که مشمول این موضوع نمی شوند را نیز باید بپردازند.

به گزارش شفقنا، دولت عربستان سعودی ۲۰ مارس گذشته طرح هایی یک فوریتی را در خصوص کمک به بخش خصوصی بویژه بنگاههای کوچک و بزرگ و فعالیت های اقتصادی بیشتر آسیب دیده از تبعات ویروس کرونا به ارزش ۷۰ میلیارد ریال سعودی تصویب کرده بود. این طرح ها شامل معافیت ها و تعویق برخی از هزینه های دولتی برای تامین نقدینگی مورد نیاز  بخش خصوصی و استفاده از آن برای مدیریت فعالیت های اقتصادی خود می شد و علاوه بر این برنامه حمایتی موسسه پول عربستان برای بانکها و نهادهای مالی و شرکت های کوچک و متوسط به مبلغ ۵ میلیارد دریال در مرحله کنونی را دربر می گرفت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری