کد خبر: ۲۳۸۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
ایران و ایالات متحده هر دو با گروه های افراطی می جنگیدند. حالا یک دشمن جدید پیدا شده: ویروس کرونا که می تواند یک عامل اضافی برای تشدید تنش و ارزیابی های اشتباه باشد.
تام اوکانر در نیوزویک می نویسد: ایالات متحده و ایران خود را برای یک رویارویی در عراق آماده می کنند. هر سه کشور مذکور از بحران ویروس کرونا رنج می برند که این خود می تواند به بدترشدن اوضاع بیانجامد.

به گزارش اعتدال، دونالد ترامپ روز چهارشنبه هشدار داد که هر حرکتی در عراق علیه نیروهای آمریکایی که او آنرا یک حرکت ایرانی می شمارد، با پاسخ سخت تر ایالات متحده روبرو خواهد شد. سر لشکر باقری نیز اظهار داشت که بر فعالیت های آمریکایی ها در عراق نظارت کامل وجود دارد و هر حمله با شدیدترین واکنش ها روبرو خواهد شد.

ایران و ایالات متحده هر دو با گروه های افراطی می جنگیدند. حالا یک دشمن جدید پیدا شده: ویروس کرونا که می تواند یک عامل اضافی برای تشدید تنش و ارزیابی های اشتباه باشد. ژنرال مک کینزی ماه پیش گفت: شیوع ویروس کرونا ایران را در تصمیم گیری هایشان خطرناک تر کرده است.

ایران جزء اولین کشورهای درگیر با ویروس کرونا بود. ایالات متحده هم در حال حاضر در صدر شمار ابتلایافتگان قرار دارد. هر چند عراق تنها 728 مورد ابتلا را ثبت کرده، اما نبود کیت های آزمایشگاهی و سیستم های مراقبت بهداشتی ناکارا می تواند سرعت ابتلا در این کشور را به یکباره افزایش دهد.

در حالی که بغداد تلاش می کند آمار مبتلایان را پایین نگه دارد، این بیماری آزمون بزرگی برای تهران و واشنگتن بوده است. هر دو دشمن دیرینه در خارج از مرزهایشان متهم اند که شیوع ویروس کرونا را دست کم گرفته و به وخیم شدن اوضاع کمک کرده اند.

همه گیری ویروس کرونا احتمالا بر اعزام نیرو به خارج تاثیر خواهد گذاشت. با این حال، هم ایالات متحده و هم شبه نظامیان عراق به ادامه ی فشارها علاقه دارند. شبه نظامیان عراقی با استمرار حملات به نیروهای آمریکایی می توانند به خروج نیروها امیدوار باشند. به علاوه، اگر ایالات متحده به این تحرکات به صورت یکجانبه پاسخ دهد، بیشتر بر روابطش با شرکای عراقی آسیب و طیف سیاسی عراق را به بسیج علیه خود تشویق خواهد کرد. این هدف نهایی گروه های نظامی طرفدار ایران است.

در یک حرکت تلافی جویانه پس از حمله ی هوایی ماه گذشته ی آمریکا، نه تنها شبه نظامیان تندروی مخالف حضور امریکا در عراق، بلکه بسیاری از مقامات رده بالای کشوری نیز درباره ضرورت خروج نیروهای ایالات متحده از عراق صحبت کردند. آمریکا با حملات یکجانبه و تهدید به تحریم عراق، روابطش با بغداد را در پایین ترین سطح ممکن قرار داده است.

معترضان عراقی در خیابان نیز می گویند که دولت آنها مشروعیت ندارد. این شامل متحدان آنها- ایران و ایالات متحده - هم می شود. اگر چه عراقی ها می دانند که هم ایران و هم ایالات متحده در جنگ علیه داعش به آنها کمک کرده اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری