کد خبر: ۲۳۸۱۸۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۱
مجله فارن پالیسی مدعی شده است: بنابراین نامحتمل است که بحران کووید-19 ماشه‌ی دگرش نظام در ایران را در آینده نزدیک بچکاند. اما در بلند مدت، سوءمدیریت فاجعه‌بار نظام در برابر ویروس، حتی برغم واکنش‌های مناسب تندروهای آن، چه بسا تقویت‌کننده‌ی تمایل گسترده‌ی کنونی ایرانی‌ها برای دگرش‌های سیاسی باشد.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی "پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال" نیست.

کنث ام. پولاک در فارن پالیسی مدعی شده است: پیش از شیوع کروناویروس، ایران با بحران‌های بسیاری- از جمله تحریم‌های آمریکا و رکود اقتصادی ناشی از آن، اعتراضات گسترده مردمی و سرنگونی هواپیمای اوکراینی- مواجه بود که باعث کاهش مشروعیت نظام شده بود. با توجه به این شرایط آیا می‌توان گفت که بحران کووید-19 سرانجام می‌تواند پایانی برای رژیم ایران باشد. پاسخ این است که این احتمال وجود ندارد. آسیب همه‌گیری کروناویروس در ایران تقریبا بیشتر از هر جای دیگری بوده، اما چه بسا این بیماری تندروهای رژیم را قدرتمندتر کرده باشد.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب ادعا شده است: هیچ نشانه‌ای از احتمال وقوع و موفقیت انقلابی تازه در ایران وجود ندارد. تاریخ همواره نشان داده که انقلاب‌ها فقط زمانی موفق می‌شوند که تظام،‌ اراده یا ظرفیت استفاده از زور علیه مردم را از دست بدهد. تا کنون حکومت ایران هرگز اراده یا توانایی استفاده از زور علیه مردم را از دست نداده و شواهدی هم وجود ندارد که بحران کووید-19 در این روند دگرشی ایجاد کرده باشد.

فارن پالیسی در ادامه مدعی شده است: همچنین، نه فجایع پیشین و نه بحران کنونی کووید-19 به نظر نمی‌رسد که احتمال کودتای نظامی در ایران را افزایش داده باشند. قدرت سپاه پاسداران در طول چند دهه به نقطه‌ای از رشد رسیده که تقریبا با نظام هم‌‌سطح شده است و بنابراین هیچ دلیلی ندارد که سپاه، نظام را سرنگون کند.

پولاک در ادامع ادعاهای خود آورده است: برغم امیدواری برخی از کارشناسان مبنی بر تحرک ارتش علیه نظام، در این زمینه نیز شواهدی وجود ندارد. در حقیقت تمام شواهد موجود بیانگر این است که ارتش برای نشان دادن وفاداری‌اش به رژیم با حکومت رقابت می‌کند.

این مجله خبری در ادامه مدعی شده است: هیچ یک از این پیشینه‌ها حاکی از آن نیست که کووید-19 در آینده نزدیک بر کنترل نظام بر قدرت تاثیری قطعی خواهد گذاشت. بدیهی است که سوءمدیریت هولناک تهران در بحران شیوع ویروس باعث کاهش بیشتر مشروعیت نظام خواهد شد. اما از آنجا که مشروعیت برای سال‌های بسیار هرگز یکی از ویژگی‌های قدرتمند جمهوری اسلامی نبوده، هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم این کاهش مشروعیت می‌تواند دگرش نظام را به دنبال داشته باشد.

علاوه بر این، بحران کنونی سه جنبه دارد که نشان می‌دهد وقوع هرگونه انقلاب موفقیت‌آمیز در آینده نزدیک امکان‌پذیر نیست. نخست، هیچ انقلاب موفقی بدون  تظاهرات گروهی و گسترده به وقوع نپیوسته است. شیوع و ترس از کووید-19 احتمال تظاهرات گسترده و سایر اعتراضات گروهی را که کلید تمام انقلاب‌های پیشین در تاریخ بوده، به شکل چشمگیری کاهش داده است.

دوم، تندروها در مقایسه با عمل‌گرایان، به شیوه‌ای مسئولیت‌پذیر‌تر به این بحران پاسخ داده‌اند. تاکنون این تندروها بوده‌اند که به رهبری سپاه پاسداران به شیوه‌ای کارآمد و مناسب با بحران مقابله کرده‌اند. آنها کسانی بودند که مساله ممنوعیت سفر، قرنطینه، تعطیلی کسب و کارها، فاصله‌گذاری اجتماعی، لغو رویدادهای مذهبی و فرهنگی و مساعدت دولتی به آسیب‌دیدگان فیزیکی و اقتصادی را مطرح کردند.

این مجله سیاسی-اقتصادی ادامه داده است: عجیب این‌که، میانه‌روها و عمل‌گرایان به رهبری روحانی اصرار داشتند که کروناویروس چندان خطرناک نیست، مشکلات پزشکی ایران بزرگنمایی می‌شود و مردم باید به زندگی روزانه‌اشان بپردازند. زمانی که روحانی با قرنطینه مخالفت می‌کرد و ترجیح می‌داد که اقتصاد ایران را به قیمت شیوع ویروس حفظ کند، رحمانی فضلی، وزیر کشور تندروی ایران تصمیم گرفت تمام حرم‌های مذهبی را تعطیل کند. بنابراین زمانی که سرانجام تاریخ این بحران نوشته شود، ایرانیان، تندروها را در لباس قهرمانان و عملگرایان را ضدقهرمان یا شخصیت‌های شرور داستان خواهند دید.

در ادامه این مطلب آورده شده است: سرانجام این‌که، رهبری در رویارویی با هر بحرانی به اتحاد تمایل دارد. تاکنون جنبه سیاسی بحران کووید-19 در ایران به تعیین مقصر محدود شده و عمدتا سرزنش‌ها متوجه عمل‌گرایان بوده است. با این‌حال، اگر قرار بود بحران به تهدیدی از سوی نیروهای مردمی علیه حکومت تبدیل شود، تاریخ جمهوری اسلامی نشان داده که این شکاف‌های حکومتی از میان برداشته می‌شد. گرایش رهبری این است که در برابر هرتهدیدی به سرعت و به هر قیمتی که شده اختلافات از میان برداشته شود. این اتفاقی بود که در برابر جنبش اصلاحی خاتمی و جنبش سبز اتفاق افتاد.

فارن پالیسی در پایان مدعی شده است: بنابراین نامحتمل است که بحران کووید-19 ماشه‌ی دگرش نظام در ایران را در آینده نزدیک بچکاند. اما در بلند مدت، سوءمدیریت فاجعه‌بار نظام در برابر ویروس، حتی برغم واکنش‌های مناسب تندروهای آن، چه بسا تقویت‌کننده‌ی تمایل گسترده‌ی کنونی ایرانی‌ها برای دگرش‌های سیاسی باشد. بی‌کفایتی و فساد یکی از مهم‌ترین عوامل نارضایتی‌ اغلب مردمی است که در 20 سال اخیر به نامزدهای مورد تایید تندروها رای نمی‌دهند، به طور منظم برای اعتراض به خیابان‌ها می‌آیند. گرچه کووید-19 ظاهرا عامل تغییر نظام نخواهد بود اما پس از نگارش تاریخ نظام چه‌بسا شاهد باشیم که این بحران به پایان نظام شتاب بخشیده باشد.
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
عبدالله
|
-
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
0
0
به کوری چشم بزدلان وخائنین به خاک مقدس این سرزمین دوباره بهار همدلی و نشاط به زودی به وطن برخواهد گشت تا کورشود هران که نتوان دید
محمدحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
0
0
سلام
به نظر می رسد سایت شما کمی دیر اقدام به انتشار این مطلب کرده باشد ... کمی به روز بودن بد نیست. اگر عملکرد ایران در برابر کرونا ضعیف بوده عملکرد غرب چی بوده؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری