کد خبر: ۲۳۸۱۵۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
از یک سو مقامات ایرانی می خواهند از فرصت پیش آمده استفاده کنند و با تحت فشار گذاشتن جامعه ی بین الملل، تحریم های آمریکا را کاهش دهند. از سوی دیگر نیز دولت ترامپ از ویروس کرونا و شرایط ناشی از آن برای اعمال فشارهای بیشتر استفاده می کند تا ایران را بالاخره مجبور به پذیرش شروط خود کند. از جمله مذاکره ی مجدد، توقف برنامه های هسته ای و جلوگیری از نفوذ منطقه ای.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی "پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال" نیست.

فرناز فصیحی در نیویورک تایمز می نویسد: ایران در حال مبارزه با ویروس ویرانگر کروناست. یک اقتصاد در هم شکسته و دسترسی ناکافی به تجهیزات پزشکی. ایران می گوید که تحریم های تجاری آمریکا جان ایرانی ها را می گیرد و از آمریکا تقاضای لغو تحریم ها را کرده است.

به گزارش اعتدال، درخواست ایران با واکنش های مثبتی از سوی چین، روسیه، اتحادیه ی اروپا، سازمان ملل و اعضای کنگره همراه بوده است. با این حال، سوالاتی مطرح می شود که آیا ایران تلاش می کند از این بحران برای دستیابی به هدف طولانی مدت رفع تحریم ها استفاده کند؟ یا اینکه ایالات متحده از این ویروس برای اعمال فشاری فراتر از تحریم های معمول استفاده می کند؟ مسئولیت ایالات متحده در مقابل فاجعه ای که حداقل بخشی از آن به بی عرضگی مقامات ایرانی مربوط می شود، چیست؟

مایک پومپئو در توییتی روز شنبه گفت: تلاش های هماهنگ ایران برای برداشتن تحریم ها در جهت مقابله با بیماری نیست، بلکه برای پر کردن ذخیره ی پول رهبران نظام است. او از رهبران ایران خواست تا مسئولیت بی کفایتی خود در اوضاع فعلی را بپذیرند. مورگان اورتاگوس در توییتی گفت: دست از دروغ گفتن بردارید. این تحریم ها نیستند که مردم را می کشند بلکه بی کفایتی خود مقامات است.

با این حال، ایالات متحده تحریم هایش را در هفته های اخیر افزایش داده و این تحریم ها خرید و فروش هر گونه کالا از جمله تجهیزات پزشکی را غیر ممکن کرده است. از سوی دیگر رهبران ایران نیز در پاسخ مناسب به ویروس درست عمل نکردند. عدم قرنطینه ی اولین شهر مبتلا به ویروس در زمان مناسب، حالا ایران را به مرکز شیوع ویروس کرونای خاورمیانه تبدیل کرده است.

رهبر ایران نیز کمک های آمریکا را رد و ادعا کرد که این ویروس ساخته ی دست آمریکایی هاست. پذیرش کمک های آمریکایی به لحاظ سیاسی غیر قابل دفاع بود. این پیشنهاد به اقتصاد کمکی نمی کرد و به تحریم ها پایان نمی داد. بلکه فقط این تلقی را ایجاد می کرد که آمریکا خیرخواه ایران است.

از یک سو مقامات ایرانی می خواهند از فرصت پیش آمده استفاده کنند و با تحت فشار گذاشتن جامعه ی بین الملل، تحریم های آمریکا را کاهش دهند. از سوی دیگر نیز دولت ترامپ از ویروس کرونا و شرایط ناشی از آن برای اعمال فشارهای بیشتر استفاده می کند تا ایران را بالاخره مجبور به پذیرش شروط خود کند. از جمله مذاکره ی مجدد، توقف برنامه های هسته ای و جلوگیری از نفوذ منطقه ای.

تاثیر ویروس بر اقتصاد ایران به شدت احساس می شود. بسیاری از مشاغل و کسب و کارها بسته شده اند. کارخانه ها تولید را کاهش و بیکاری افزایش یافته است. اقتصاددانان پیش بینی می کنند که ویروس کرونا اقتصاد ایران را تا یک سوم کوچک کند و ده میلیارد دلار کسری بودجه روی دست دولت بگذارد.

وقتی دولت به منابع دسترسی نداشته باشد نمی تواند به کسب و کارها کمک کند، قرنطینه را اجرا کند و به مشاغل از دست رفته یارانه بدهد.

بیمارستان های پر از بیمار، گورهای دسته جمعی، و پزشکان نیازمند دارو و لوازم پزشکی، همدلی های بین المللی را به همراه داشته است، به ویژه در بین کشورهایی که مخالف خروج یک جانبه ی آمریکا از برجام بودند. سناتور برنی سندرز در این باره می گوید: مجازات های ایالات متحده نباید در این فاجعه ی بشری نقش داشته باشند. ما همه باهم در این بحران هستیم و اگر بخواهیم به یکدیگر همکاری های بی سابقه و پشتیبانی های بین المللی را نشان دهیم، حالا وقتش است.

ترجمه: ابوالفضل میرزایی- اعتدال
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بببب
|
United States
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
0
0
ماسکی بهمون ندادند ..اامریکا تحریم ها برداشته نشه میره جیب اشرار دزززد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
0
0
چرا سعی میکنید فضای کشور را تاریک نشان دهید
اگر نمیدانید .بدانید که ما از اول انقلاب در تحریم هستیم
بجای سیاه نمایی سعی کنید راهکار بدهید که تحریمها کم اثر یا بی اثر شود
تحریمها آنقدر اثر ندارد که این سیاه نماییها اثر دارد
لطف کنید به ملت کمک کنید
مگر تجهیزات دفاعی پزشکی فضایی نانو و .. خودکفا نشد پس چرا سعی نمیکنید هزاران دست آورد نظام در تحریم را منعکس نمیکنید
اگر یارم نیستی نمک پاش دل زارم نباش
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری