کد خبر: ۲۳۸۱۳۹
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۹
شبه نظامیان طرفدار ایران به دنبال شکست آمریکا؛
رهبران حشد الشعبی باید تصمیم بگیرند که آیا ارزش دارد که با آمریکا مقابله کنند یا نه. آنها می دانند که پنتاگون دستور آماده سازی حمله ای برای از بین بردن کامل کتایب الحزب الله را صادر کرده است. آنها می دانند که آن برنامه با فشارهای زیادی روبرو شده است. آنها می دانند که ویروس کرونا فعلا ایالات متحده از مسائل سیاسی منحرف کرده و دونالد ترامپ می خواهد به جنگ های بی پایان پایان دهد.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی "پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال" نیست.

به گزارش اعتدال، عراق در بحبوحه شیوع کرونا در جهان، آبستن حواث بسیاری است. از یک سو الزرفی به عنوان نامزد نخست‌وزیری عراق برگزیده شده و مامور تشکیل کابینه شده و چالش های بسیاری را در این کشور موجب شده است. از سوی دیگر آمریکا در عراق آرایش جدیدی به نیروهای خود داده و تحرکات نظامی خاصی را آغاز کرده است. مجموعه این عوامل در کنار واکنش ایران به این رخدادها موجب شده رسانه های بین المللی تحلیل های متفاوتی از اوضاع کنونی عراق و آینده پیش روی آن ارائه نمایند. در این بسته خبری تحلیلی، برخی از این تحلیل ها آمده است:

شبه نظامیان طرفدار ایران در عراق، بهترین راه شکست آمریکا را بررسی می کنند

موازنه قدرت ایران و آمریکا در عراق، کدام کفه سنگینی می کند؟ست فرانتزمان در میدل ایست فروروم مدعی شد: شبه نظامیان تحت حمایت ایران می گویند که آماده ی مبارزه با آمریکا هستند. رهبر آنها از ترس حملات پهپادی، چهره ی خود را پوشانده است. طی چند هفته ی گذشته گروه های وابسته با عصائب اهل الحق – گروهی که در ماه ژانویه توسط آمریکا تحریم شد- با تکان دادن پرچم ها، خروج ایالات متحده از عراق را جشن گرفتند. اما در آن سوی میدان، واشنگتن مشغول برنامه ریزی برای مقابله با این گروه است.

در ادامه این مطلب ادعا شده است: گروه های تحت حمایت ایران، یگان هایی از بسیج مردمی عراق یا حشد الشعبی هستند. آنها در سال های 2017 و 2018 در دل نیروهای امنیتی عراق گنجانیده شدند. آنها هم اکنون مجهز به پناهگاهها، موشک ها و تجهیزات نظامی هستند. بسیاری از آنها مانند سازمان بدر، از دهه ی 1980 با نیروی قدس سپاه ایران در ارتباط بودند. از دل شبکه های آموزش ایرانی افرادی مانند ابوالمهندس المهدی بیرون آمدند.

اکنون این گروه ها می گویند که آماده ی جنگ هستند. گروه حرکت الحزب الله النجباء عکس هایی در فیسبوک منتشر کرده که کاخ سفید را نابود می کند. اکرم الکعبی از این گروه ادعا می کند که آمریکا در جستجوی اوست. او تا به حال چندین بار به ایران سفر کرده و برنامه ریزی حملات به نیروی های آمریکایی را بر عهده داشته است.

ایران یک عضو حزب الله متولد عراق- محمد الکوثرانی-  را برای اتحاد گروه های شبه نظامی در نظر گرفته و همچنین علی شمخانی را برای هماهنگی فشارها بر آمریکا به عراق فرستاده است. قیس خزعلی دبیر کل عصائب الحق که یک بارهم توسط آمریکا زندانی شده و اکنون نیز در لیست تحریم های آمریکاست، آمریکا را تهدید به جنگ کرده است.

کتایب الحزب الله همچنین هشدارهایش نسبت به امریکا را افزایش داده است. این گروه هفته ی گذشته تمرینی برای مقابله با حملات هوایی ایالات متحده برگزار کرد. با کنار هم گذاشتن تکه های پازل، تصویری از آماده سازی گروه های مختلف عراقی برای مبارزه با آمریکا را می بینیم. جدا از اینکه مقامات و فرماندهای ارتش آمریکای نیز پیام های هشدار حمله دریافت کرده اند.

ایالات متحده نیز به بازآرایی نیروهایش در عراق مشغول است. پرسنل دیپلماتیک و آموزشی در حال خروج اند. اینها می تواند نشانه ی آماده سازی برای حملات بیشتر یا انتقام جویی آمریکا باشد، یا می تواند همان چیزی باشد که ایالات متحده می گوید: بازچینش به خاطر تهدید کرونا.

دستور حمله ی شبه نظامیان عراقی باید از ایران صادر شود. بسیاری از آنها در مرحله ی تبلیغات و هشدار اند و امیدوارند که روش های پارلمانی به ترک نیروهای ایالات متحده از عراق منجر شود.

شبه نظامیان فراکسیون خودشان را در مجلس دارند. مقتدا صدر رئیس بزرگ ترین فراکسیون مجلس نیز خواستار خروج مسالمت آمیز آمریکایی هاست. خزعلی که پیرو سابق مقتدا صدر بود، بسیار امیدوار است که ایرانی ها دستور حمله را صادرکنند. در سال 2017،  او به لبنان رفت تا تهدیدی برای اسرائیل باشد. رویکرد او با رویکرد سپاه در حفظ و گسترش محور مقاومت از  عراق تا سوریه همسوست.

رهبران حشد الشعبی باید تصمیم بگیرند که آیا ارزش دارد که با آمریکا مقابله کنند یا نه. آنها می دانند که پنتاگون دستور آماده سازی حمله ای برای از بین بردن کامل کتایب الحزب الله را صادر کرده است. آنها می دانند که آن برنامه با فشارهای زیادی روبرو شده است. آنها می دانند که ویروس کرونا فعلا ایالات متحده از مسائل سیاسی منحرف کرده و دونالد ترامپ می خواهد به جنگ های بی پایان پایان دهد.

دو راه پیش روی آنهاست: بگذارند ایالات متحده به صورت صلح امیز و به تدریج از عراق خارج شود یا آن خروج را با حمله تسریع کنند.

رویترز: رشد شکاف میان شبه‌نظامیان عراق بیانگر پسرفت سیاسی آنها است

موازنه قدرت ایران و آمریکا در عراق، کدام کفه سنگینی می کند؟جان دیویسون و احمد راشد در رویترز نوشتند: منابعی از جناح‌های بسیج مردمی عراق که تحت حمایت ایران است و فرماندهان گروه‌هایی که کمتر به تهران نزدیک هستند، از رشد شکاف‌ها بر سر رهبری و کاهش سرمایه‌های ایران سخن می‌‌گویند، عواملی که تلاش‌ها برای متحد کردن شبه نظامیان عراقی پس از ترور ژنرال سلیمانی و المهندس را ناکام گذاشته است.

این شکاف‌ها باعث شده کناره‌گیری شبه‌نظامیان از عرصه‌ی سیاسی افزایش یابد، عرصه‌ای که رهبران شبه‌نظامیان روزی در آن مشاغل دولتی و کرسی‌های پارلمانی را کنترل می‌کردند و اکنون از ترور شدن توسط ایالات متحده و رویارویی با مخالفت‌های ضدایرانی در خیابان‌ها هراس دارند.

آنها با روی کارآمدن یک نخست‌وزیر وابسته به آمریکا مواجهند که احتمالا سلطه‌ی گروه‌های نیابتی ایران را محدود خواهد کرد.

کانون اختلافات شبه‌نظامیان، مساله رهبری نیروی بسیج مردمی عراق است. برای گروه‌های شبه‌نظامی عراق از دست دادن المهندس، یک شخصیت متحدکننده‌ی بی‌نظیر، اهمیت چشمگیری داشت. به گفته‌ی یک منبع آگاه از میان شبه‌نظامیان ارشد که خواست نامش فاش نشود، معرفی محمداوی از سوی کتائب حزب‌الله به عنوان جانشین المهندس شکاف‌هایی را در میان شبه‌نظامیان از جمله در میان اعضای کتائب حزب‌الله ایجاد کرده است.

او و دو مقام شبه‌نظامی دیگر از چرخش اتحادها از جمله در میان دو گروه حامی ایران خبر دادند. آنها گفتند که اختلاف‌ها هم بر سر جانشینی المهندس و هم بر سر این است که سرمایه‌های ایرانی باید صرف اقدامات نظامی شود یا نفوذ سیاسی.

"یک جناح در کتائب حزب‌الله تحت رهبری ابوفدک قرار دارد. جناح دیگر مخالف رهبری او بر حشدالشعبی است." "در بدر، بازویی وجود دارد که از او پشتیبانی می‌کند و به المهندس نزدیک بود- و بازوی دیگر از او پشتیبانی نمی‌کند که بازوی سیاسی است."

این منابع آگاه درباره کاهش تامین سرمایه از سوی ایران که به شدت از کروناویروس و تحریم‌های آمریکا آسیب خورده، جزئیاتی بیان نکردند.

به گفته‌ی منابع شبه نظامی، شکاف‌‌ها به این معناست که گروه‌ها حملات خودسرانه را بدون مشورت با یکدیگر شروع کرده‌اند. "همه با حمله به پایگاه نظامی تاجی موافق نبودند." "برخی از گروه‌ها بدون مشورت با زنجیره فرماندهی حشدالشعبی عمل می‌کنند."

منابع شبه‌نظامی از شکاف دیگری هم در میان نیروی بسیج مردمی عراق خبر می‌دهند. چندین جناح‌ نزدیک به سیستانی که مخالف هژمونی ایران بر حشدالشعبی هستند آشکارا و در مخالفتی بی‌سابقه با جناح حامی ایران، از پذیرش رهبری محمداوی خودداری کردند. فرماندهان آنها با پیشنهاد وزارت دفاع برای تلفیق شدن با ارتش موافقت کرده‌اند، اقدامی که آشکارا آنها را از جناح‌های تحت حمایت ایران جدا می‌کند. یک منبع نزدیک به سیستانی تایید کرد که دفتر سیستانی این حرکت را مبارک و خوش‌یمن دانسته است.

شبه نظامیان حامی ایران نگران این اقدام هستند. یکی از منابع آگاه شبه‌نظامیان گفت: "اگر سیستانی از این حرکت حمایت کند، 70 درصد از رزمندگان رده‌پایین تمام گروه‌ها از آن پیروی خواهند کرد- آنها فقط به حکم سیستانی به حشدالشعبی ملحق شدند."

یچ یک از این اقدامات تا زمان روی کار آمدن دولت تازه، رسمی نخواهد بود اما نمایندگان و مقامات دولتی می‌گویند بسیار محتمل است که عدنان الزرفی، نامزد نخست‌وزیری، این ماه تایید صلاحیت شود- که این نتیجه‌ی تضعیف شبه‌نظامیان حامی ایران است.

یکی از نمایندگان بزرگترین جناح پارلمانی عراق گفت: "پیش از این نیروها و سیاستمداران تحت حمایت ایران می‌توانستند گزینه خود را به نخست وزیری برسانند. اکنون آنها حتی نمی‌توانند سر این که چه کسی را برای نخست وزیری می‌خواهند در میان خودشان به توافق برسند."


نامزد نخست‌وزیری عراق در یک تلاش احتمالا ناکام برای جلب حمایت ایران

موازنه قدرت ایران و آمریکا در عراق، کدام کفه سنگینی می کند؟حسن‌ علی احمد در المانیتور می نویسد: با فرا رسیدن ضرب‌الاجل تشکیل دولت برای عدنان زرفی، نخست وزیر عراق، او دیدار با احزاب مختلف را با هدف جلب حمایت ایالات متحده و ایران و تضمین رای اعتماد مجلس به کابینه‌اش ادامه می‌دهد. از زمان سقوط صدام حسین، تمام نخست وزیران عراقی برای تشکیل دولت نیازمند تایید دو قدرت رقیب –آمریکا و ایران- بوده‌اند.

به گفته یک منبع ارشد در دفتر هادی‌ العامری، اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس ایران، در سفر اخیر خود به عراق که به منظور گفتگو پیرامون زرفی با رهبران شیعه صورت گرفت، با چهار رهبر مهم شیعه دیدار کرد: عامری، رئیس ائتلاف فتح؛ عمار حکیم، رئیس جنبش ملی حکمت؛ نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون؛ و مقتدی صدر، رئیس ائتلاف سائرون.

قاآنی در دیدار با رهبران شیعه‌ی عراق گفت که سیاست تازه ایران پرهیز از مداخله در امور داخلی عراق است، اما برای ایران مهم است که شیعه‌های عراق با نخست وزیر منتخب موافق باشند. تاکنون ائتلاف فتح، وابسته به نیروی بسیج مردمی (حشدالشعبی) و ائتلاف دولت قانون با نخست وزیری زرفی مخالفت کرده و خواهان کناره‌گیری او هستند.

قاآنی تاکید کرد که ایران با هر نامزدی که منتقد ایران باشد مخالف است. به گفته این منبع آگاه، منظور قاآنی از این سخن اشاره به زرفی بوده است. برغم تاکید تهران بر دخالت نکردن در روند تشکیل دولت عراق، ایران و متحدانش به روشنی نشان داده‌اند که از زرفی پشتیبانی نمی‌کنند.

زرفی یکی از حامیان اتحاد عراق با ایالات متحده است و همراهی عراق با ایران در رویارویی با آمریکا را مورد انتقاد قرار داده و آن را مخالف منافع عراق می‌داند. زرفی باور دارد که "عراق باید خود را با سیاست‌های دولت آمریکا سازگاری دهد و همراهی کورکورانه عراق با ایران هیچ نفعی برای دو کشور ندارد." او باور دارد ایران با همکاری در مبارزه با داعش "به دنبال منافع خود بود تا از رسیدن داعش به مرزهایش پیشگیری کند."

زرفی از مطالبات معترضان ضددولتی پشتیبانی و از حمله شبه‌نظامیان عراقی به آنها انتقاد کرده است. زرفی همچنین مخالف رای مجلس به خروج نیروهای آمریکایی از عراق بود که در پی ترور ژنرال سلیمانی صورت گرفت، در حالی که نیروی بسیج مردمی و ایران بر این مساله پافشاری دارند.

با این حال، زرفی اکنون در تلاش برای جلب پشتیبانی از کابینه‌اش در پی به دست آوردن حمایت ایران است. او در 29 مارس در توئیتی نوشت: "جامعه بین‌الملل با برداشتن و سبک کردن تحریم‌ها و فراهم کردن تجهیزات پزشکی برای مقابله با همه‌گیری کرونا ویروس، باید به ایران کمک کند." او با تاکید بر روابط نزدیک بین عراق و ایران، نوشت: "عراق یکی از همسایگان نزدیک جمهوری اسلامی ایران است." زرفی در این پیام تاکید کرد که او کاهش تنش‌ها بین ایران و آمریکا را ترجیح می‌دهد، چرا که "مناقشه بین ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران پیامدهای منفی برای شرایط سیاسی، اقتصادی و امنیتی عراق دارد."

زرفی به رغم انتقادات پیشین از حشدالشعبی در پیام توئیتری خود نوشت که نیروی بسیج مردمی "یک نهاد نظامی عراقی است که برای مبارزه با تروریسم و نجات عراق تشکیل شد." وی به مخالفانش در حشد الشعبی خاطر نشان کرد که "ما برای نوشتن قانون و رای به نیروی بسیج مردمی و اختصاص بودجه‌ی چشمگیر به آن در کمیسیون مالی، مشارکت داشتیم."

تضمین حمایت همزمان واشنگتن و تهران چالش بزرگی است چرا که هدف اصلی هر یک از آنها خنثی کردن نفوذ دیگری است. زرفی پیرامون برخی مسائل مورد اختلاف بین ایالات متحده و ایران- مانند تحریم‌های واشنگتن علیه تهران- می‌تواند موضعی دیپلماتیک اتخاذ کند. اما پیرامون برخی مسائل دیگر مانند حملات حشدالشعبی به پایگاه‌های آمریکا و اقدامات تلافی‌جویانه‌ی بعدی از سوی واشنگتن نمی‌تواند با اتخاذ یک موضع خاص، خشنودی هر دو طرف را به دست آورد.

در واقع سکوت زرفی درباره این مساله‌، یکی از دلایل اصلی تردید ایران برای پشتیبانی از او است چرا که این احتمال وجود دارد زرفی بخواهد مانع بلندپروازی‌های شبه‌نظامیان ایران در عراق بشود.

در چنین شرایطی تشکیل موفقیت‌آمیز دولت برای زرفی دشوار خواهد بود. نفوذ سیاسی ایران، نه فقط در میان شیعه ها بلکه در میان سنی‌ها و کردها نیز، چالشی برای تشکیل دولت زرفی خواهد بود. سنی‌ها و کردها به نخست وزیری که شیعه‌ها و ایرانی‌ها قبولش ندارند، رای اعتماد نخواهند داد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری