کد خبر: ۲۳۸۰۵۶
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
مجلس باید طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را مسکوت نگه دارد و آن را در لایحه جامع انتخابات دولت ادغام کند و در فرصت مناسب آن را اصلاح کند و از دوره های بعد هم آن را اجرایی کند. قطعا اصلاح قانون انتخابات مجلس با توجه به ایرادات عدیده ای که دارد به انتخابات دوره یازدهم مجلس نمی رسد.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تاکیدکرد: مجموعه ایراداتی که شورای نگهبان از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس گرفته است کاملا کارشناسی شده و دقیق است. من معتقدم مجلس باید طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را مسکوت نگه دارد و آن را در لایحه جامع انتخابات دولت ادغام کند و در فرصت مناسب آن را اصلاح کند و از دوره های بعد هم آن را اجرایی کند.

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تربت جام و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اعتدال با اشاره به ایراد شورای نگهبان از طرح استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: ضرورتی که باعث شد طرح استانی شدن انتخابات نوشته شود یک ضرورت مهم در کشور است و آن ضرورت این است که نمایندگان را به لحاظ نوع نگرش و اثر گذاری که دارند و استفاده از ظرفیت های قانونی که قانون اساسی در اختیار آنها قرار داده به سطح ملی ارتقا دهیم. این ضرورت ارزشمند است و من با آن موافق هستم.

او ادامه داد: یک نگاه مثبت دیگری که در طرح اصلاح قانون انتخابات و استانی شدن انتخابات مجلس مطرح بود اینکه نقش احزاب را در فرایند انتخابات و شکل گیری مجلس افزایش دهیم و این ضرورت هم قابل پذیرش است. اما طرحی که نمایندگان برای استانی شدن انتخابات آماده کرده بودند، با عجله و به صورت وصله پینه بود و ایرادات اساسی داشت.

این نماینده مجلس با انتقاد از طرح استانی شدن انتخابات مجلس، تاکیدکرد: این طرح مبهم است و حقوق کاندیدا نادیده گرفته می شود. علاوه بر این، با قانون شدن طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس مشارکت مردم میزان مشارکت در شهرهای کوچک پایین می آید و تنش های قومی و مذهبی ایجاد می شود. همچنین با این طرح دسترسی مردم به نمایندگان کاهش پیدا می کند وبه همان میزان که میان مردم و نمایندگان فاصله ایجاد می کند، به مشروعیت و مقبولیت نظام آسیب وارد می کند.

به گفته رحیمی جهان آبادی طرح استانی شدن انتخابات هزینه سنگین انتخاباتی را به کاندیدا تحمیل می کند و همین موضوع باعث می شود که کاندیدا به صاحبان قدرت و ثروت روی بیاورند و مدیون آنها وارد مجلس شود که در این شرایط مسلم است که استقلال عمل نماینده کاسته خواهد شد.

او با اشاره به شرایط احزاب در داخل کشور، گفت: با توجه به وضعیت نامشخص و مبهم بسیاری از احزاب که حتی در خیلی از شهرستان ها یک نیرو برای بازگشایی دفترشان ندارند، اینها برای مردم تصمیم گیر می شوند و حق انتخاب مردم را محدود می کنند.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، تاکیدکرد: مجموعه ایراداتی که شورای نگهبان از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس گرفته است کاملا کارشناسی شده و دقیق است. من معتقدم مجلس باید طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را مسکوت نگه دارد و آن را در لایحه جامع انتخابات دولت ادغام کند و در فرصت مناسب آن را اصلاح کند و از دوره های بعد هم آن را اجرایی کند.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: قطعا اصلاح قانون انتخابات مجلس با توجه به ایرادات عدیده ای که دارد به انتخابات دوره یازدهم مجلس نمی رسد و به نظر بنده نباید با عجله این طرح را مجددا به تصویب رساند و کسی بخواهد شورای نگهبان را برای تایید آن تحت فشار قرار دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری