کد خبر: ۲۳۸۰۳۲
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸
به گزارش اعتدال، علی ابو مریحیل در پایگاه خبری الجزیره می نویسد:  چین در چند هفته ی گذشته مورد حمله شدید رسانه های آمریکایی قرار گرفت که همگی ویروس کرونا را ساخته ی حزب کمونیستی این کشور عنوان کردند. ترامپ هم رسانه ها را در این زمینه تنها نگذاشت وبا "چینی خواندن" ویروس به کمک آنها شتافت.

ترامپ به خوبی می دانست که در آستانه ی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، دموکرات ها از شیوع ویروس سواستفاده کرده و کاخ سفید را به سهل انگاری متهم خواهند کرد از همین رو با مسئول دانستن چین تلاش کرد راه را به روی رقیبان خود ببندد.

آمریکا با متهم کردن مقامات چینی تلاش کرد افکار عمومی را علیه چین برانگیزد تا بدین شکل جایگاه خود را در رقابت راهبردی میان دو کشور، حفظ کند  بویژه اینکه جنگ تجاری فیما بین همچنان ادامه دارد و پیشرفت های فناوری چین همچون گذشته یک تهدید برای امنیت ملی آمریکا به شمار می رود.

آمریکا تلاش کرد با چینی خواندن ویروس توجه را به چین معطوف کند واینگونه از میزان بیم وهراس ناشی از شیوع آن در خاک خود بکاهد اما همین مساله موجب شد در برخورد با انتشار آن در این کشور سهل انگاری شود واین کشورعملا به کانون ویروس درآید.

در شرایطی که آمریکا به خاطر شیوع کرونا خود را از کل جهان منزوی کرد تا سیاست "آمریکا در اولویت" را به اجرا در آورد، چین آمادگی خود را برای کمک به همه کشورهای جهان اعلام کرد وهمین تناقض در برخورد با بحران، کارشناسان را به مقایسه دو تجربه چین وآمریکا واداشت. آنان با توجه به شکست آمریکا در این امتحان وفرار از مسئولیت جهانی، کفه ی رهبری جهان توسط شرق را سنگین تر می بییند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری