کد خبر: ۲۳۸۰۲۷
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
به گزارش اعتدال، عصام نعمان در القدس العربی  می نویسد: کرونا پدیده جهانی می‌باشد که تاثیرات آزاردهنده آن تمام قاره ها و کشورها را در نوردیده است و به تغییرات بنیادین در تمامی ابعاد زندگی منجر شده است. جهان بعد از کرونا با جهان پس از آن متفاوت خواهد بود. در این میان این پرسش مطرح می‌شود که وضعیت لبنان چگونه خواهد بود. نمی‌توان پاسخ کاملی به این پرسش داد زیرا کرونا همچنان با تاثیرات شدید و آزاردهنده خود ادامه دارد. اما می توان در این زمینه برخی شاخص ها را رصد کرد و آن ها را به گمانه زنی هایی به ترتیب زیر تبدیل کرد:

فراتر رفتن جامعه از حکومت:پیش از بحران کرونا لبنان با بحران هایی روبرو بود که به وقوع قیام مردمی منجر شد؛ اما پس از بیماری همه گیر کرونا بحران های مالی و اقتصادی بیشتر و پیچیده تر شد و این مسئله به افزایش فقر،بیکاری و گرسنگی و در نتیجه شورش مردم طبقه فقیر و متوسط منجر خواهد و این مسئله به نوبه خود تاثیرگذاری و پیشی گرفتن جامعه از حکومت را به دنبال خواهد داشت.

فروپاشی نظام سهمیه بندی فرقه ای و افزایش پدیده ایالت های خودمختار (کنفدراسیون ها): چنانچه تحت فشار مالی، اقتصادی و اجتماعی و افزایش جنبش های مردمی سیستم سهمیه بندی فرقه ای از میان رود، در مقابل به علت افزایش نیازهای اجتماعی در نتیجه کوتاهی حکومت و شدت یافتن فشار بیماری همه گیر کرونا بر سلامتی عمومی و معیشتی مردم، پدیده خودمختاری افزایش می‌یابد. در این زمینه کمپین آگاهی بخشی و کمک های اجتماعی و بهداشتی حزب الله در استان های جنوبی و استان بقاع برجسته است.

بازسازی ساختار اقتصادی و شکل دهی به آن براساس تولید:اقتصاد ملی پیش از کرونا رو به وخامت رفت و پس از آن بحرانی تر شد. از این رو نیاز به ترسیم طرح اقتصادی برای بازسازی ساختار بدهی های عمومی، اصلاح بخش بانکی، کنترل امور مالی عمومی ، افزایش کیفیت آموزش رسمی ، جلوگیری از خصوصی سازی موسسات عمومی ، اعمال مالیات تصاعدی بر سود شرکت ها ، اجاره و دارایی های بزرگ ، مبارزه با انحصارطلبی ، ایجاد اقتصاد ملی مبتنی بر تولید به جای اقتصاد رانتی ، تقویت ادغام اقتصادی با همسایگان عرب ، اصلاح توافق نامه های تجارت آزاد و باز کردن درها به روی چین ، روسیه و ایران برای تأمین سرمایه گذاری های وجود دارد.

سازماندهی بازگشت آوارگان به کشورشان:وابستگی به آمریکا و متحدان منطقه ای اش منجر به پیگیری سیاست دشمنی با سوریه  و ایجاد مانع در برابر بازگشت آوارگان سوری شد؛ اما شدت یافتن بحران اقتصادی لبنان و افزایش نرخ بیکاری باعث خواهد شد بازگشت آن ها به کشورشان و استفاده از فرصت روند بازسازی سوریه ضروری شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری