کد خبر: ۲۳۸۰۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
به گزارش اعتدال لورنتزو ویتا در ایل جورناله چاپ ایتالیا می نویسد: ویروس کرونا به طور ریشه ای در حال دگرگون ساختن جهان  است. زندگی روزمرۀ صدها میلیون نفر را متحول ساخته است اما در حال تغییر دادن روابط بین المللی نیز هست و فوری ابعاد ژئوپلیتیکی به خود گرفته است. بیماران Covid-19 در مقابل چالش بسیار بزرگی قرار گرفته اند و تمامی دولت ها را در برابر تصمیمات و راهبردهایی قرار داده است که هیچکس هرگز تصور نمی کرد روزی ناگزیر شود با آنها مواجه شود.

برای درک آنچه در حال رخ دادن است باید از صفر شروع کنیم از همان شهر ووهان چین. همان کشوری که مجبور شده بود با آمریکای ترامپ وارد مذاکره شود. جنگ تعرفه ها و سپس اولین توافق میان این دو. البته در ظاهر زیرا آنچه میان آن دو صورت گرفت نمی توانست یک توافق واقعی باشد بلکه بیشتر به یک آتش بس راهبردی شباهت داشت.

حال، ویروس قدم در این جهان ناآرام نهاده است و ساختارهای شکننده تر را نیز هدف قرار داده است. ویروس کرونا دشمنی نیست که بتوان آن را با سلاح  یا تحریم مغلوب ساخت و نه حتی آن را به یک متحد تبدیل کرد. آری به مثابۀ  بازیگری واقعی و تمام عیار که با بقیه فرق می کند، قدم به عرصۀ جهان نهاده است. دشمنی مشترک که البته همه می خواهند از آن بهره ببرند اما  شاید با ارتکاب یک اشتباه محاسباتی.

این گونه چین ضربۀ سختی متحمل می شود. غرب نیز به نظر راهی برای دوری از مدار پکن یافته است و ترامپ نیز از جنگ ویروس چینی به نفع خود بهره می برد. این ویروس اروپا و غربی را در می نوردد که شاید منتظر بهانه ای برای حل بحرانی  بود که تاکنون جرأت حل آن را پیدا نکرده بود. ترامپ اروپایی ها را متهم به وارد کردن ویروس به آمریکا نمود. این گونه پروازها را متوقف می سازد و در خود فرو می رود. این الگوی آمریکا و نیز همان نشانه ای که این کشور دیگر حامی اروپا نیست.

چین نیز می داند که می تواند برای برقراری مجدد وجهه خود به عنوان یک قدرت خیرخواه روی ایتالیا حساب کند.  پزشکان چینی و اولین کمک ها به ایتالیا می رسند. حرکتی شرافتمندانه و البته از نظر راهبردی بسیار مفید. چین در یک برهۀ ضعف شدید اتحادیۀ اروپا وارد میدان می شود و می فهماند که ایتالیا می تواند در خارج از اروپا حمایت هایی دریافت کند.

در این میان آمریکا که تحت تأثیر اقدامات چین قرارگرفت، کمک هایش را به سوی ایتالیا سرازیر می کند و سپس مسکو نیز دست به کار می شود تا بفهماند که از این جنگ خارج نیست و نیز برای اینکه بتواند نقشی مهم در نبرد علیه ویروس کرونا و آیندۀ ایتالیا و اروپا ایفا کند.

همۀ اینها چالشی عظیم به شمار می آید که قادر است ریشۀ معادلات را در غربی که در حال تغییر شکل  است، دگرگون سازد. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری