کد خبر: ۲۳۷۹۳۸
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۲
عضو هیات مدیره استقلال می گوید، فتحی قبلا رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال بوده و با تمامی مسائل حقوقی فوتبال آشنا هستند و اجازه نمی‌دهیم اتفاق ژوزه برای استقلال تکرار شود.
عضو هیات مدیره استقلال می گوید، فتحی قبلا رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال بوده و با تمامی مسائل حقوقی فوتبال آشنا هستند و اجازه نمی‌دهیم اتفاق ژوزه برای استقلال تکرار شود.

به گزارش اعتدال، روزنامه شرق نوشت: استقلال تهران که با پیروزی مقابل سپاهان اصفهان در دقیقه ۹۷ بار دیگر به جمع مدعیان عنوان قهرمانی در لیگ هجدهم بازگشته بود، یک‌باره وارد بحرانی شد که شاید کمتر هوادار استقلال انتظارش را داشت. شفر که همین هفته پیش، روی دست بازیکنان استقلال در ورزشگاه نصف جهان به بالا پرتاب شده بود و لقب «شیر آلمانی» به او داده بودند، حالا به‌عنوان مربی‌ای که نمی‌تواند در دیدارهای حساس و بزرگ نتیجه بگیرد، شناخته شد. از عرش به فرش فقط در یک هفته برای سرمربی سابق استقلال اتفاق افتاد و اعضای هیأت‌مدیره به جمع‌بندی رسیدند تا مربیگری او را به حالت تعلیق (بخوانید برکناری) دربیاورند و فرهاد مجیدی را جانشین او کنند.

نحوه برکناری شفر سؤال‌های زیادی را برای هواداران استقلال ایجاد کرده است. اینکه فرهاد مجیدی چه تحولی می‌تواند در این تیم ایجاد کند که شفر در سه هفته از آن عاجز بود، چه اتفاقی بابت قرارداد سال بعد سرمربی گران‌قیمت آلمانی رخ خواهد داد و سرنوشت ژوزه پرتغالی این‌بار برای استقلال تکرار خواهد شد و اینکه مجیدی چه قول‌هایی از هیأت‌مدیره گرفته که قبول کرد برای سه هفته روی نیمکت این تیم بنشیند؛ پاسخ همه این ابهامات توسط کامران منزوی، عضو هیأت‌مدیره باشگاه استقلال، در گفت‌وگو با «شرق» داده شده است:

آقای منزوی چه شد که اعضای هیأت‌مدیره به این نتیجه رسیدند که شفر را برکنار کنند؛ با توجه به اینکه استقلال هنوز یکی از مدعیان قهرمانی است و حداقل روی کاغذ شانس موفقیت وجود داشت.

سوال خوبی را مطرح کردید. ببینید ما در هیأت‌مدیره سبک و سنگین کردیم که تحت چه شرایطی استقلال به قهرمانی خواهد رسید. پرسپولیس باید حداقل پنج امتیاز از دست بدهد و ما از هر سه مسابقه امتیاز کامل بگیریم. تازه اگر نتایج سپاهان را نیز به طور کامل فاکتور بگیریم. این امر شاید روی کاغذ شدنی باشد؛ اما در واقعیت خیلی بعید به نظر می‌رسد. دلیل اصلی برکناری آقای شفر این بود که ما در طول فصل سه بار این فرصت را داشتیم تا خودمان را به صدر جدول برسانیم؛ اما هر سه بار مقابل رقبای اصلی شکست خوردیم. یک بار مقابل پرسپولیس در داربی ۱۰ فروردین، یک بار مقابل تراکتورسازی در تبریز و آخرین مرتبه هم مقابل پدیده در مشهد تقابل صدرنشینان را از دست دادیم که بسیار ناراحت‌کننده است.

یعنی می‌خواهید بگویید دلیل اصلی برکناری شفر فنی بوده است؟

درباره مسائل فنی نمی‌خواهم زیاد ریز شوم؛ اما برای نمونه چند مثال می‌زنم که ببینید ما درباره تمام مسائل به‌صورت دقیق صحبت کرده‌ایم. در بازی با پدیده در دقایق ابتدایی مسابقه دروازه استقلال باز شد. مشابه همین گل را مقابل الدحیل در قطر دریافت کردیم و در دقیقه یک مقابل ماشین‌سازی نیز به همین شکل می‌توانست دروازه حسینی باز شود که خدا را شکر این مورد آخر میسر نشد. در سه مسابقه بسیار مهم، ضعف عمق خط دفاع مشهود بود و ضربه خوردیم اما کادر فنی نتوانست این مورد را در طول فصل برطرف کند. خب وقتی چنین مسائلی را ما می‌بینیم که حل نمی‌شود، باید به فکر راهکار جدید باشیم.

با توضیحاتی که دادید فرهاد مجیدی چه تأثیری می‌تواند در این چند مسابقه باقی‌مانده روی تیم بگذارد که شفر از انجام آن عاجز بود؟

مشکلات عدیده فنی در تیم وجود داشت. کادر که همان کادر است با این تفاوت که از دل خود استقلال ما تصمیم گرفتیم نیروی جوانی در رأس قرار بگیرد تا با روحیات تیمی آشنا باشد.

فرهاد مجیدی به‌صورت موقت برای این چند مسابقه باقی‌مانده به‌عنوان سرمربی انتخاب شده یا در صورت موفقیت در سه مسابقه قراردادش تمدید خواهد شد؟

خیر به‌هیچ‌وجه مجیدی قرار نیست به‌عنوان سرمربی فصل بعد حضور داشته باشد. اصرار خود فرهاد این بود که فقط تا پایان لیگ سرمربی باشد و برای فصل بعد که با مربی خارجی قرارداد بستیم، او به‌عنوان دستیار در کنارش حضور داشته باشد. مجیدی به‌طور قطع به‌عنوان دستیار سرمربی خارجی برای فصل بعد در تیم استقلال حضور خواهد داشت.

انتظار شما از مجیدی برای این سه بازی باقی‌مانده و دو دیدار در لیگ قهرمانان آسیا چیست؟

انتظار داریم تیم ما استقلالی بازی کند. هوادار روی سکو و پای تلویزیون باید از سبک بازی تیم راضی باشد حتی اگر شکست می‌خوریم. با جناب شفر به‌دست‌آوردن یک جام از سه جام ممکن، هدف اصلی باشگاه بود که متأسفانه لیگ برتر و جام حذفی را از دست دادیم و در لیگ قهرمانان آسیا نیز با شکست مقابل الهلال کار ما به اما و اگر کشیده است.

شما اعلام می‌کنید هدف شما (اعضای هیأت‌مدیره) کسب یک جام در سال بوده است. با توجه به سه دیدار باقی‌مانده که تقریباً آسان هم هستند، این شائبه به وجود آمد که با توجه به مخالفت هیأت‌مدیره با ادامه حضور شفر، این ترس در شما وجود داشته که اگر شفر این سه دیدار را با پیروزی به پایان برساند و بر فرض به مقام نایب‌قهرمانی برسد، برکناری او از سوی هیأت‌مدیره خیلی سخت خواهد شد و نمی‌توان پاسخ افکار عمومی را داد.

ما مخالف شخص آقای شفر نبودیم، بلکه نسبت به سبک بازی تیم و نتایجی که استقلال مقابل رقبای اصلی به دست آورد، نقد جدی داشتیم. در دو، سه فصل اخیر استقلال همیشه بین سه تیم اول بوده پس اگر امسال هم در بهترین حالت به مقام نایب‌قهرمانی می‌رسید، بازهم نتیجه دلخواه ما حاصل نشده بود. چرا؟ چون به قول آقای فتحی حد آقای شفر همین بود. طبق آمار در این فصل ۴۰ میلیارد تومان برای استقلال هزینه شده. سال بعد با توجه به تورم و بی‌ارزش‌شدن ارز باید بیش از ۵۰ میلیارد تومان هزینه کنیم و باز هم ببازیم! این‌طور نمی‌شود که مردم را اذیت کنیم. مردم و هواداران خسته شدند از بس که در بزنگاه نتایج غیرقابل قبول کسب شد. هوادار انتظار دارد وقتی برای تیمش ۵۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود، حداقل یک جام در سال به دست آوریم. متأسفانه با این نتایج امسال، کارد به استخوان رسید که تصمیم گرفتیم شفر را برکنار کنیم و نیروی جوان جایگزین او کنیم. ببینید در چند فصل اخیر، استقلال همیشه یک پدیده به لیگ معرفی می‌کرد اما در دو فصل اخیر کدام پدیده به لیگ از قالب تاکتیک‌های فنی شفر معرفی کردیم؟ اکثر بازیکنان نیز افت کردند و این اصلاً پذیرفتنی نیست. روح‌الله باقری به عنوان پدیده لیگ به استقلال آمد اما اصلاً از او خبری نیست و حتی یک ثانیه فرصت حضور در زمین ندارد. ضمن اینکه شما بررسی کنید که چه بازیکنان بی‌کیفیتی مثل نویمایر، گرو و… خریداری شدند و کلی هزینه روی دوش باشگاه گذاشتند و رفتند!

ابهاماتی که درخصوص مسائل پشت پرده قرارداد بازیکنان خارجی و دخالت شفر مطرح شده بود، چقدر در برکناری او نقش داشت؟

در این خصوص چون سند و مدرکی وجود ندارد نمی‌خواهم صحبت کنم.

ویدئویی در صفحه مجازی منتشر شد با این مضمون که شفر و پسرش قصد ورود به محل تمرین استقلال را دارند اما نگهبان اجازه نمی‌دهد آنها وارد شوند. اصولاً ما ایرانی‌ها خوش‌استقبال و بدبدرقه هستیم. چرا به شیوه بهتری به شفر اطلاع ندادید که در محل تمرین حاضر نشود؟

ما به آقای شفر و کادر ایشان اطلاع دادیم اما نمی‌دانم چرا او سر تمرین آمد! احتمالاً دلیل ایشان این بوده که در محل تمرین حاضر شوم تا بعداً نگویند در تمرین غیبت داشته و درواقع کم‌کاری کرده است.

با توجه به هزینه‌های سنگینی که در این فصل انجام شده، باشگاه چطور می‌خواهد قرارداد فصل بعد شفر را پرداخت کند؟ با توجه به اتفاقات رخ‌داده و دلخوری شفر و فیلم‌برداری ساشا، پسر او، بعید به نظر می‌رسد شفر حتی یک دلار از رقم یک‌میلیون‌و ۲۰۰ هزار دلار قراردادش کوتاه بیاید؛ چیزی حدود ۱۷ میلیارد تومان.

وقتی ما قرارداد شفر را دیدیم، شوکه شدیم از بس آپشن‌های عجیب و غریب در آن گنجانده شده بود. در قرارداد ایشان قید شده بود که کمیته فنی باید منحل شود. این چه صحبتی است که در قرارداد او آمده؟ کمیته فنی که باید روی نتایج و مباحث فنی تیم نظر بدهد با دستور شفر طبق قرارداد منحل شد. مورد دیگر این بود که حتی حق فسخ در قرارداد ایشان قرار داده نشده. ما نمی‌توانیم بابت ۱۰، ۱۵ میلیارد سرنوشت استقلال را نابود کنیم. کسانی که این قرارداد را به شکل ترکمانچای بسته‌اند باید بیایند و پاسخ دهند.

آقای افتخاری این قرارداد را بست اما خودتان بهتر از هر کسی می‌دانید مدیرانی را که برکنار می‌شوند نمی‌شود پیدا کرد و حتی یک مورد نداشتیم که بابت اشتباهات مدیریتی‌شان در استقلال و پرسپولیس پاسخ‌گو باشند. در دوران رویانیان، شکایت ژوزه پرتغالی شکل گرفت و کلی غرامت پرداخت شد و هیچ‌کس هم پاسخ‌گو نبود. بسیاری نگران تکرار آن اتفاق برای استقلال هستند.

جناب فتحی رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال بوده و با تمامی مسائل حقوقی فوتبال آشنا هستند و شک نکنید اجازه نمی‌دهیم اتفاق ژوزه برای استقلال تکرار شود. مسئله پرداخت قرارداد فصل بعد شفر یا به صورت دوستانه و با تعامل حل می‌شود یا ایشان به فیفا شکایت می‌کند و روند قانونی باید طی شود.

اگر شفر شکایت کند که استقلال قطعاً باید تا ریال آخر ۱۷ میلیارد تومان را بدهد! فیفا در خصوص پرداخت طلب مربی و بازیکن اصلاً شوخی ندارد. با توجه به اینکه اصولاً باشگاه‌های ما وکلای حاذقی هم استخدام نمی‌کنند، بازنده همیشگی در دعواهای حقوقی تیم‌های ایرانی هستند.

عرض کردم ما نمی‌توانیم برای ۱۰، ۱۵ میلیارد تومان سرنوشت باشگاه را نابود کنیم. نهایت تلاش ما این است که با تعامل، کار را پیش ببریم. امیدوارم بحران ارزی نیز به مرور زمان حل شود تا این رقم‌ها نیز برای باشگاه‌های ایران کاهش پیدا کند.

بحث حضور امیر قلعه‌نویی در استقلال دوباره مطرح شده است. سناریویی شکل گرفته که این سه بازی را به صورت موقت به مجیدی سپردند تا زمینه بازگشت قلعه‌نویی به استقلال فراهم شود و مجیدی هم تجربه حضور روی نیمکت را کسب کند تا در آینده بتواند بار دیگر در نقش سرمربی حضور داشته باشد. حضور قلعه‌نویی در استقلال تا چه حد صحت دارد؟

ما به تمام پیشکسوتان استقلال احترام می‌گذاریم اما به هیچ وجه حضور ایشان برای فصل آینده صحت ندارد؛ همان‌طور که آقای فتحی در جلسه دوشنبه اعلام کرد، مربی فصل آتی ما صددرصد یک مربی بزرگ خارجی است و با احترام به تمام پیش‌کسوتان استقلال اصلاً به گزینه داخلی فکر نمی‌کنیم.

آقای زمانی در مصاحبه‌ای اعلام کرد اعضای هیأت‌مدیره بدون اجازه وزارت ورزش آب نمی‌خورند. در خصوص برکناری شفر با وزارت ورزش مشورت کردید؟

(می‌خندد). به هیچ وجه با وزارت ورزش دراین‌باره صحبت نکردیم. طبق ماده ۴۲ اساسنامه، وظیفه عزل و نصب سرمربی بر عهده مدیرعامل باشگاه است و ما کاملاً به صورت اختصاصی تصمیم‌گیری کردیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری