کد خبر: ۲۳۷۹۱۵
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۸
شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در کشورهای جهان تا به امروز از 35 هزار و شمار مبتلایان از 741 هزار نفر فراتر رفته است. از این تعداد حال بیش از 156 هزار نفر بهبود یافته است.
آخرین آمار جهانی ویروس کروناشمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در کشورهای جهان تا به امروز از 35 هزار و شمار مبتلایان از 741 هزار نفر فراتر رفته است. از این تعداد حال بیش از 156 هزار نفر بهبود یافته است.

به گزارش اعتدال، این در حالی است که کشورهای مختلف برای مقابله با شیوع ویروس راهکارهای متفاوتی را دنبال می کنند. برای مثال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که پیش از این از بازگشت به وضعیت عادی در این کشور در زمان عید پاک سخن گفته بود روز یکشنبه دستورالعمل رعایت فاصله اجتماعی در ایالات متحده را تا روز ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت) تمدید کرد. اما، ژائیر بولسونارو، همتای برزیلی وی ضمن انتقاد از سیاست قرنطینه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا روز یکشنبه ویدئویی از حضور خود در میان هوادارانش بدون رعایت فاصله اجتماعی را در این کشور ۲۰۰ میلیون نفری در شبکه اجتماعی توئیتر به اشتراک گذاشت.

آخرین آمار از شیوع ویروس کرونا در سطح جهان تا پایان روز دوشنبه ۱۱ فروردین (۳۰ مارس) را می توانید در این صفحه دنبال کنید.

آخرین آمار جهانی ویروس کرونا
آخرین آمار جهانی ویروس کرونا


آخرین آمار جهانی بیماری همه گیر «کووید ۱۹»

ایالات متحده تاکنون با ثبت 2597 مورد مرگ و بیش از 144 هزار مورد ابتلا به این ویروس شاهد بیشترین موارد ابتلا در میان کشورهای جهان بوده است. اما بیشترین آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا، با 10779 مورد، در ایتالیا ثبت شده است. در این کشور و تا به امروز 97689 نفر به این ویروس آلوده شده اند. در چین، اولین کانون شیوع ویروس جدید کرونا، تاکنون 3304 نفر قربانی بیماری «کووید ۱۹» و 81470 نفر مبتلا شده‌اند. در اسپانیا شمار مبتلایان 85195 نفر و شمار جان باختگان 7340 نفر است. در آلمان که تست ابتلا به کرونا به شکلی گسترده تر از دیگر کشورهای اروپایی انجام می شود 63929 نفر به این ویروس مبتلا شده و 560 نفر جان باخته‌اند. فرانسه که ظرفیت انجام تست کمتری از آلمان دارد تاکنون از ابتلای 40174 نفر و مرگ 2606 نفر خبر داده است. شمار کل جان باختگان در ایران 2757 نفر و تعداد مبتلایان به طور رسمی 41495  نفر اعلام شده است. در بریتانیا تاکنون 19522 نفر ار جمله بوریس جانسون، نخست وزیر و شاهزاده چارلز، ولیعهد این کشور به ویروس جدید کرونا مبتلا شده و 1415 نفر جان باخته‌اند.


کرونا در قاره اروپا

مرگ ۸۱۲ نفر طی ۲۴ ساعت در اسپانیا؛ ابتلای بیش از ۱۲ هزار نفر از کارکنان درمانی

مقامات اسپانیا روز دوشنبه اعلام کردند که طی 24 گذشته 812 نفر در این کشور بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا جان خود را از دست دادند. در همین چند ساعت گذشته نیز 534 نفر در این کشور فوت کرده اند. به این ترتیب شمار کل جان باختگان در این کشور اروپایی به 7340 نفر رسید. این رقم به این معنی است که اسپانیا پس از ایتالیا بیشترین میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا را داشته است. آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» در اسپانیا نسبت به روز یکشنبه اندکی کاهش یافته است. مقامات اسپانیا روز یکشنبه از مرگ 838 نفر خبر داده بودند.

از سوی دیگر مقامات اسپانیا روز دوشنبه اعلام کردند که تست کرونای 12298 نفر از کارکنان بخش بهداشت و درمان این کشور مثبت بوده است. این رقم به این معنا است که 14 درصد از مبتلایان به نوع جدید ویروس کرونا در اسپانیا را کارکنان بخش بهداشت و درمان تشکیل می دهند. ارتش اسپانیا برای مقابله با شیوع گسترده بیماری «کووید ۱۹» در حال برپا کردن بیمارستان های صحرایی در این کشور است.

ویروس جدید کرونا تاکنون جان بیش از 25 هزار نفر را در کشورهای اروپایی گرفته است.

مشاور ارشد جانسون خود را قرنطینه کرد

دومینیک کامینگز، مشاور ارشد بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا به دنبال بروز علائم ابتلا به ویروس جدید کرونا خود را قرنطینه کرد. نخست وزیر بریتانیا نیز از هفته گذشته به دنبال بروز «علائم خفیف» ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» و نتیجه مثبت آزمایش ابتلا به کرونا خود را قرنطینه کرده است. تست کرونای مت هانکوک، وزیر بهداشت بریتانیا نیز پیش از این مثبت اعلام شده بود.

از مقامات دولت بریتانیا به دلیل بی توجهی به توصیه ها برای رعایت فاصله اجتماعی طی هفته های اخیر انتقاد زیادی شده است. برگزاری جلسات حضوری مقامات ارشد دولت بریتانیا طی هفته های اخیر و پیش از اجرای قرنطینه سراسری در این کشور ادامه داشت. از دومینک کامینگر به دلیل نفوذش بر بوریس جانسون به عنوان معمار برکسیت یاد شده است.

خیابان‌های خلوت مسکو در اولین روز قرنطینه

قرنطینه مسکو، پایتخت روسیه در حالی روز دوشنبه آغاز شد که میخائیل میشوستین، نخست وزیر هشدار داده است که دیگر مناطق این کشور نیز باید برای تدابیر مشابه آماده شوند. سرگئی سابیانین، شهردار مسکو هم اعلام کرده است که ساکنان این شهر جز برای حضور در محل کار، خرید ضروری و مراجعه به مراکز درمانی اجازه خروج از خانه را ندارند. بنا به اعلام شهردار مسکو شهروندان همچنین می توانند سگ های خود را تا فاصله 100 متری منازل شان در خیابان بگردانند. تاکنون 1836 نفر در روسیه به ویروس جدید کرونا مبتلا شده اند. این در حالی است که نه نفر نیز در این کشور به دلیل ابتلا به بیماری «کووید 19 » جان خود را از دست داده اند.

شمار جان باختگان در بلژیک از ۵۰۰ نفر فراتر رفت

مقامات بلژیک روز دوشنبه اعلام کردند که با مرگ 82 بیمار دیگر تعداد جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در این کشور به 513 نفر رسیده است. شمار مبتلایان به نوع جدید ویروس کرونا در بلژیک نیز با ثبت 1063 مورد جدید به 11899 نفر رسیده است.

آلمان مدل کره جنوبی را برای مقابله با شیوع کرونا دنبال می‌کند

دولت آلمان برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا در این کشور راهبرد کره جنوبی را که از آن به عنوان الگویی برای مبارزه با بیماری «کووید ۱۹» یاد می شود دنبال می کند. هدف اصلی در این راهبرد شناسایی زودهنگام مبتلایان است تا آنها پیش از آنکه ویروس کرونا را به افراد دیگر منتقل کنند قرنطینه شوند. آلمان در همین راستا هم اکنون هر هفته ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تست کرونا انجام می دهد. این راهبرد دولت آلمان می تواند مانع از مراجعه گسترده مبتلایان به بیمارستان ها و در نهایت کمبود امکانات درمانی از جمله دستگاه های تنفس مصنوعی شود. ظرفیت انجام تست کرونا در آلمان هم اکنون در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بیشتر است. امری که به این کشور امکان داده است تا الگوی کره جنوبی را دنبال کند.

رسانه های آلمان گزارش داده اند که دولت آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور در نظر دارد تا ظرفیت تست کرونای این کشور را بار هم افزایش دهد. یکی از اسناد وزارت کشور آلمان نشان می دهد که دولت این کشور در نظر دارد ظرفیت تست کرونا را به روزانه ۲۰۰ هزار مورد برساند.

روند انتقال بیماران در فرانسه تسریع می‌شود

دولت فرانسه قصد دارد روز دوشنبه روند انتقال بیماران مبتلا به کرونا از شرق این کشور به دیگر مناطق را تسریع کند. بیماری «کووید ۱۹» در شرق فرانسه و در نزدیکی مرز با آلمان بیش از دیگر مناطق شیوع یافته است. امری که باعث شده است بیمارستان های شرق فرانسه برای رسیدگی به بیماران با مشکل روبرو شوند.

یک هواپیمای نظامی آلمان و چند بالگرد ارتش فرانسه روز یکشنبه شماری از بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا را به آلمان منتقل کردند. یک قطار سریع السیر مجهز به امکانات پزشکی نیز شماری از بیماران را روز یکشنبه به بیمارستان های منطقه «نوول اکیتن» در جنوب غربی فرانسه منتقل کرد.

بیش از 19300 نفر تا روز یکشنبه به دلیل ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا در فرانسه بستری شده بودند. تعداد کل مبتلایان در این کشور نیز از 40 هزار نفر فراتر رفته است. از این تعداد 2606 نفر از جمله یکی از وزاری سابق جان خود را از دست داده اند.

کرونا در قاره آمریکا

ترامپ: مرگ ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر نشان‌دهنده عملکرد خیلی خوب ما خواهد بود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ضمن تمدید دستورالعمل رعایت فاصله اجتماعی در این کشور تا پایان ماه آوریل (اوایل اردیبهشت) اعلام کرد که شیوع ویروس جدید کرونا می تواند جان بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر را در این کشور بگیرد. وی با این حال تاکید کرد که این آمار می تواند به مراتب بیشتر از این باشد و در صورت جان باختن تنها ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر «همه ما به همراه یکدیگر عملکرد بسیار خوبی» داشته ایم.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش پیش بینی کرد که آمریکا «احتمالا» تا دو هفته دیگر به پیک (زمان اوج) شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» خواهد رسید. سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده در حالی بیان می شود که تعداد جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در ایالت نیویورک از هزار نفر فراتر رفته است. ایالت نیویورک و به طور خاص شهر نیویورک کانون اصلی شیوع نوع جدید ویروس کرونا در آمریکا است.

توئیتر ۲ توئیت بولسونارو را به دلیل «زیر سوال بردن» قرنطینه حذف کرد

شبکه اجتماعی توئیتر روز یکشنبه دو توئیت ژائیر بولسونارو، ٰرئیس جمهوری برزیل علیه سیاست قرنطینه برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا را حذف کرد. توئیتر اعلام کرد که توئیت های منتشر شده از سوی رئیس جمهوری برزیل «خلاف مقررات» این شبکه اجتماعی بوده است. ژائیر بولسونارو در ویدئوهایی که به همراه توئیت های خود منتشر کرده بود در حال ملاقات با هواداران خود در برازیلیا، پایتخت این کشور دیده می شد. رئیس جمهوری برزیل از بیماری «کووید ۱۹» به عنوان یک «آنفلوانزای مختصر» یاد کرده است. این در حالی است که وزیر بهداشت برزیل بر اهمیت قرنطینه در مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا تاکید کرده است.

شبکه اجتماعی توئیتر در بیانیه ای اعلام کرده است که با انتشار مطالبی که «سلامت عمومی» را به خطر بیاندازد و احتمال شیوع ویروس کرونا را افزایش دهد مقابله خواهد کرد. نوع جدید ویروس کرونا تاکنون جان 140 نفر را در برزیل گرفته است.

گوایدو خواستار تشکیل دولت وحدت ملی در ونزوئلا شد

خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا و رئیس جمهور خودخوانده این کشور به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا خواستار تشکیل «دولت اضطراری» در این کشور شد. به گفته وی مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و شماری از اعضای حزب حاکم سوسیالیست باید در «دولت اضطراری» حضور داشته باشند.

خوان گوایدو تاکید کرد که تشکیل دولت وحدت ملی در ونزوئلا می تواند به دریافت کمک های خارجی برای مقابله با شیوع نوع جدید ویروس کرونا کمک کند. بیماری همه گیر «کووید ۱۹» تا روز یکشنبه جان سه نفر را در ونزوئلا گرفت. این در حالی است که ۱۲۹ مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در این کشور آمریکای جنوبی به ثبت رسیده است.

دوره قرنطینه در آرژانتین تمدید شد

آلبرتو فرناندز، رئیس جمهوری آرژانتین روز یکشنبه اعلام کرد که دوره قرنطینه در این کشور برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا تا میانه ماه آوریل (اواخر فروردین) تمدید می شود. اجرای قرنطینه در آرژانتین باعث شده است که خیابان ها به شکل کم سابقه ای خلوت شود. آرژانتینی ها هم اکنون جز برای خریدهای ضروری و مراجعه به محل کار اجازه خروج از منازل شان را ندارند. به گفته رئیس جمهوری آرژانتین تمدید دوره قرنطینه در این کشور برای «تحت کنترل نگه داشتن انتقال ویروس» ضروری است. تاکنون ۸۲۰ نفر در آرژانتین به بیماری «کووید ۱۹» مبتلا شده اند. از این تعداد ۲۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

کرونا در قاره آسیا
مرگ ۱۱۷ نفر دیگر در ایران؛ بیش از ۴۱ هزار مبتلا

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۷ نفر بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» جان خود را از دست داده اند. به این ترتیب تعداد جان باجتگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در ایران به ۲۷۵۷ نفر رسید. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران ۳۱۸۶ نفر دیگر نیز به این ویروس مبتلا شده اند. شمار کل مبتلایان به نوع جدید ویروس کرونا در ایران ۴۱۴۹۵ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت ایران همچنین اعلام کرده است که ۱۳۹۱۱ نفر از مبتلایان به ویروس جدید کرونا بهبود یافته اند.

نگرانی از موج دوم شیوع کرونا در چین

یکی از مقامات مسئول در حوزه سلامت چین از احتمال بروز موج دوم شیوع ویروس جدید کرونا در این کشور ابراز نگرانی کرد. می فنگ، سخنگوی کمیسیون ملی سلامت چین از افزایش شمار مبتلایانی خبر داد که از خارج وارد چین می شوند. به گفته وی با وجود «توقف» انتقال نوع جدید ویروس کرونا در داخل چین افزایش موارد ورود افراد مبتلا از خارج می تواند بار دیگر به شیوع این ویروس دامن بزند. به گفته سخنگوی کمیسیون ملی سلامت چین تاکنون ۶۹۳ فرد مبتلا به بیماری «کووید ۱۹» از خارج از چین وارد این کشور شده اند. امری که از نظر می فنگ باعث شده است احتمال بروز دور جدیدی از شیوع ویروس جدید کرونا «نسبتا زیاد» باشد.

نتانیاهو قرنطینه می‌شود

دفتر بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه اعلام کرد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دنبال ابتلای یکی از دستیارانش به ویروس جدید کرونا خود را قرنطینه می کند.

مقامات رژیم صهیونیستی پیش از این اعلام کرده بودند که تست کرونای یکی از دستیاران بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر ۷۰ ساله این کشور مثبت بوده است. به گفته مقامات اسرائیل در شرایط به وجود آمده به دنبال تست مثبت دستیار بنیامین نتانیاهو مطلبق «دستورالعمل های وزارت بهداشت» عمل خواهد شد. بنا به دستورالعمل وزارت بهداشت اسرائیل افرادی که با یک فرد مبتلا به ویروس جدید کرونا در تماس بوده اند باید ۱۴ روز قرنطینه شوند و تست کرونا بدهند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز به دلیل تماس با پزشکی که مبتلا به ویروس جدید کرونا بوده خود را قرنطینه کرده است.

رسانه های اسرائیل گزارش داده اند که دستیار بنیامین نتانیاهو هفته گذشته در جلسه پارلمان این کشور حضور داشته است. تاکنون ۴۲۴۷ نفر در اسرائیل به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد ۱۵ نفر جان خود را از دست داده اند. نخست وزیر اسرائیل قرار بود روز دوشنبه در جلسه ای برای بررسی احتمال اجرای قرنطینه سراسری در این کشور شرکت کند.

ثبت اولین مورد مرگ بر اثر کرونا در سوریه

وزارت بهداشت سوریه از ثبت اولین مورد مرگ در این کشور جنگزده به دلیل ابتلا به ویروس جدید کرونا خبر داد. کارکنان بهداشت و درمان سوریه بر این باور هستند که شمار مبتلایان به بیماری «کووید ۱۹» در این کشور بیشتر از ۹ موردی است که وزارت بهداشت این کشور اعلام کرده است. دولت سوریه برای مقابله با شیوع نوع جدید ویروس کرونا سیاست اجرای قرنطینه و منع عبور و مرور در طول شب را در پیش گرفته است.

سازمان ملل متحد نسبت به پیامدهای شیوع گسترده بیماری «کووید ۱۹» در سوریه به دلیل نظام درمانی ضعیف این کشور پس از نزدیک به یک دهه جنگ و کمبود امکانات پزشکی هشدار داده است. سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرده است که سوریه «ظریفت محدودی» برای مقابله با شیوع این بیماری همه گیر دارد.

افزایش «سوال برانگیز» شمار مبتلایان در ژاپن پس از تعویق المپیک

در حالی که تا پیش از اعلام رسمی تعویق بازی های المپیک به نظر می رسید که ژاپن موفق به کنترل شیوع ویروس جدید کرونا شده اما در روزهای گذشته شمار مبتلایان در توکیو افزایش یافته است. فرماندار توکیو در همین راستا از مردم خواسته است تا در خانه های خود باقی بمانند. او همچنین از احتمال اجرای قرنطینه در پایتخت ژاپن سخن گفته است. افزایش ناگهانی شمار مبتلایان پس از اعلام تعویق بازی های المپیک تابستانی برای بسیاری از شهروندان و حتی تعدادی از نمایندگان پارلمان ژاپن «سوال برانگیز» شده است. آنها این احتمال را مطرح می کنند که دولت ژاپن برای جلوگیری از تعویق مسابقات المپیک آمار واقعی مبتلایان به نوع جدید ویروس کرونا را برای مدتی اعلام نکرده است.

کرونا در قاره آفریقا
بیماری «کووید ۱۹» به ۴۶ کشور آفریقایی رسید

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آفریقا روز دوشنبه اعلام کرد که نزدیک به پنج هزار تن (۴۷۶۰ نفر) در ۴۶ کشور این قاره به ویروس جدید کرونا مبتلا شده اند. از این تعداد ۱۴۶ نفر جان خود را از دست داده اند. کشور آفریقای جنوبی تاکنون شاهد بیشترین موارد ثبت ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا در قاره آفریقا بوده است. این در حالی است که احتمالا به دلیل کمبود امکانات آزمایشگاهی در آفریقای جنوبی و دیگر کشورهای آفریقایی شمار مبتلایان بسیار بیش از ۴۷۶۰ نفر است. قرنطینه سراسری در زیمبابوه روز دوشنبه به مدت سه هفته آغاز شد. بسیاری از شهرهای آفریقا نیز برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا عملا تعطیل شده اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری