کد خبر: ۲۳۷۹۰۶
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
اقای ربیعی شما سخنگوی کدام دولت یا ستاد هستید؟
در شرایطی که کشور در بحرانی ترین شرایط خود قرار گرفته و تاکید همه براین است که مرجعی واحد باید تصمیم گیری نماید و سایر دستگاه ها با آن هماهنگ باشد، چگونه می توان پذیرفت در دولت چند نوایی حاکم بوده و حتی دستگاه های دولتی هر یک ساز خود را کوک نمایند؟ در دولت، ستاد مقابله با کرونا تصمیم بر تعطیلی ادارات می گیرد و در همان دولت سازمان اداری و استخدامی بر فعالیت ادارات بخشنامه صادر می کند و تاکید می کند حداقل یک سوم کارکنان ادارات باید حضور داشته باشند.
پس از فشار کارمندان، رسانه ها و افکار عمومی بالاخره دولت در تاریخ  6 فروردین تصمیم گرفت فعالیت های اقتصادی و ادارات را در برخی موارد تعطیل نماید. اقدامی که با تاخیر بسیار انجام شد و لازم بود یک ماه قبل از آن تمهیداتی برای کاهش فعالیت های اقتصادی و صنفی صورت پذیرد.

به گزارش اعتدال، علی ربیعی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره مصوبات 6 فروردین ماه افزود: "با دستور رییس جمهوری؛ دولت، ادارات و فعالیت‌های اقتصادی مگر در موارد خاص و حساس تا ۱۵ فروردین تعطیل اعلام می‌شود."

سخنگوی دولت که به سخنگویی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نیز انتخاب شده است صراحتا اعلام می کند "با تصمیمی که در ستاد گرفتیم ادارات را تعطیل اعلام کردیم مگر در مواردی خاص با حضور حداقل هایی در ادارات حضور خواهند داشت که این حداقل ها بعضی ها به شکل دورکاری است."

تا اینجای کار همه کارمندان تصور می کردند ادارات مگر در موارد خاص شامل این تعطیلی خواهند شد. اما از سوی دیگر سازمان اداری و استخدامی با صدور بخشنامه ای، نشان داد تصمیمی متفاوت از اظهارات سخنگوی دولت درباره شرایط کاری ادارات اتخاذ گردیده یا اعلام شده است.

با انتشار بخشنامه سازمان اداری و استخدامی برداشت کارمندان و مدیران سازمان ها متفاوت از توضیحات علی ربیعی در مقام سخنگویی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا است. در حالی که ربیعی تاکید و اصرار داشت در این ستاد ادارات تا 15 فروردین تعطیل خواهند بود مگر در موارد خاص. اما بخشنامه سازمان اداری و استخدامی حاکی از این بود که دولت فعلا برنامه ای برای تعطیلی کامل کارکنان ندارد و به حضور حداقلی کارکنان اکتفا کرده است. در این بخشنامه ای تاکید شده است "با تشخیص وزرا، روسای سازمان ها و مدیران در کلیه دستگاه های اجرایی، بانک ها و بیمه به گونه ای اعمال شود که حداقل یک سوم نیروها به صورت شیفت بندی تا 15 فروردین حضور داشته باشند. "

کاملا مشخص است بخشنامه سازمان اداری و استخدامی با اظهارات سخنگوی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تناقض داشته و حتی مغایر است. در این میان کارمندان و کارکنان سازمان ها نیز بلاتکلیف بوده و برخی نیز با فشار مدیران خود مجبور شد در محل کار خود حضور یابند. مشخص نیست چگونه در یک دولت درباره یک موضوع خاص و حیاتی دو تصمیم متفاوت اتخاذ و اعلام می گردد؟ در شرایطی که کشور در بحرانی ترین شرایط خود قرار گرفته و تاکید همه براین است که مرجعی واحد باید تصمیم گیری نماید و سایر دستگاه ها با آن هماهنگ باشد، چگونه می توان پذیرفت در دولت چند نوایی حاکم بوده و حتی دستگاه های دولتی هر یک ساز خود را کوک نمایند؟ در دولت، ستاد مقابله با کرونا تصمیم بر تعطیلی ادارات می گیرد و در همان دولت سازمان اداری و استخدامی بر فعالیت ادارات بخشنامه صادر می کند و تاکید می کند حداقل یک سوم کارکنان ادارات باید حضور داشته باشند.

اکنون این سوال مطرح می شود آیا تصمیم تعطیلی ادارات و اعلام آن توسط جناب سخنگو در همه بخش های خبری و خبرگزاری های رسمی همانند بسیاری از فعالیت ها، یک تصمیم نمایشی بیش نبوده است؟ آیا دولت این بار نیز برای برداشتن فشار در پاسخ به خواسته های مردمی و کارشناسان، بار دیگر نمایشی را ترتیب داده است و از سوی دیگر با بخشنامه ای کاملا متناقض راه را برای مدیران در جهت اجبار به فعالیت کارمندان باز گذاشته است؟

در این میان موضع گیری های علی ربیعی سخنگوی دولت و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا کاملا قابل تامل است. آیا جناب ربیعی توضیحی در این مورد دارد؟ چگونه وی با صراحت از تعطیلی ادارات سخن می راند، اما  بخشنامه ای متناقض با اظهارات وی به سازمان ها و ادارات ابلاغ می شود؟ آقای ربیعی! این موضوع دیگر ماجرای اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی نیست که ادعا کنید از اصل ماجرا خبر نداشتید و در جریان تمامی وقایع نبودید! شاید هم برداشت های شما از مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اشتباه بوده و دولت از همان هم بنایی بر تعطیلی ادارات نداشته و شما تنها برداشت خود را ملاک اعلام تعطیلی ادارات اعلام کرده اید. آیا با چنین سابقه پربار رسانه ای، برای چندمین بار دچار چنین اشتباهی فاحش شدن، عجیب به نظر نمی رسد؟ عجیب اینکه در این چند روز و با پیگیری های مداوم مردمی و رسانه ای هیچ توضیحی در این باره به مردم و کارکنان داده نشده و سخنگوی دولت همچنان بر عدم پاسخگویی اصرار دارد. آقای ربیعی شما بیش از آن که سخنگو باشید ابتدا باید تمرین پاسخگویی کنید، البته نه تنها بلکه شما و تمام مسئولان کشور و دولت آن هم در این شرایط خاص.

اما موضوع وقتی جالب تر شد که ذوالفقاری، معاون وزیر کشور و رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، صبح روز پنجشنبه هفتم فروردین در یک نشست خبری به بیان جزئیاتی از طرح فاصله گذاری اجتماعی پرداخت. در بند پنجم این ظرح امده است: " ادارات دولتی برابر بخشنامه صادره معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی "حداکثر" با یک‌سوم نیروهای اداری و به‌صورت نوبت‌بندی خدمات‌رسانی خواهند نمود." در بخشنامه سازمان اداری استخدامی بر حضور "حداقل" یک سوم کامندان تاکید شده و در طرح فاصله گذاری اجتماعی بر حضور "حداکثر" یک سوم کارمندان. حال کدامیک مرجع حضور کارمندان باید لحاظ شود؟ مدیران و کارمندان باید کدام مصوبه و بخشنامه را ملاک تصمیمات خود قرار دهند؟ آیا مسئولان با این همه ادعا حتی توان بیانی صحیح و واضح از یک تصمیم را ندارند؟ چگونه می شود مدیران معانی "حداقل و حداکثر" را ندانند و باعث سردرگمی مردم و کارکنان شوند؟

حال علی ربیعی اعلام کرده تمام محدودیت های اعلام شده در طرح فاصله گذاری اجتماعی تا 20 فروردین ادامه خواهد داشت. در این مورد نیز مشخص نیست این محدودیت ها شامل فعالیت کارمندان و ادارات نیز می شود؟ آیا بخشنامه ای دیگر صادر می شود؟ آیا این بخشنامه همچنان با اظهارات جناب سخنگو متناقض خواهد بود؟ آیا بخشنامه بازهم با طرح فاصله گذاری اجتماعی مغایر است؟ آیا ملاک حضور حداقل یک سوم کارمندان است یا حداکثر یک سوم کارمندان؟ آیا مدیران با توجه به عدم هماهنگی در دولت و بخشنامه های متفاوت همچنان، کارمندان را مجبور به حضور در محل کار می کنند؟ اما آنچه مشخص است در این شرایط کارمندان ادرات و سازمان ها همچنان تکلیف خود را نمی دانند و در این چند روز به اجبار مدیران خود در محل کار حاضر شده اند.
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
0
0
این دولت بی صاحبه. هر از گاهی رئیسش میاد و یه حرف بی ربط میزنه و ته همه حرفاهش هم اینه فقط مذاکره، اختیارات ندارم. ول کن بابا ...مارو با این مذاکرت. دوتا کار هم انجام بدین لااقل به خاطر این هشت سال پولی که برای مسئولیتتون گرفتین و مملکت رو مالیدین زمین.
قلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
0
0
من هم والا مثل اون حیوان معروف در گل گیر کرده ام
محمد
|
Russian Federation
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
0
0
مجلس که نماینده مردم است تعطیل کردند. جان خودشان بیشتر از کارمندان اهمیت دارد.ما یک روز در میان باید سر کار برویم
jjj
|
United Kingdom
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
0
0
سلام. مگه با کاهش قیمت جهانی نفت و کاهش قیمت نفت ایران، نباید قیمت مشتقات نفتی در داخل کشور هم کاهش پیدا کنه؟ چرا شاهد کاهش قیمت بنزین و روغن موتور و گازوئیل و... نیستیم؟
منتشر کنید
|
United States
|
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
0
0
قیمت بنزین خلیج فارس از ایران ارزان تر شد
هر گالن بنزین ۵۷ سنت
هر گالن ۳.۷۸ لیتر
دلار امروز ۱۶۶۰۰ تومان
۱۶۶۰۰×۵۷. =۹۴۶۲ تومان
۳.۷÷۹۴۶۲= ۲۵۰۳ تومان
یعنی هر لیتر بنزین جهانی ۲۵۰۰ تومان، در ایران ۳۰۰۰ تومان
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری