کد خبر: ۲۳۷۸۸۴
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
ازبکستان همزمان با کاهش ارتباطات استان های این کشور و رسیدن شمار مبتلایان به 83 نفر، اولین مورد مرگ بر اثر ویروس کرونا را اعلام کرد.
ازبکستان همزمان با کاهش ارتباطات استان های این کشور و رسیدن شمار مبتلایان به 83 نفر، اولین مورد مرگ بر اثر ویروس کرونا را اعلام کرد.

وزارت بهداشت ازبکستان اعلام کرد یک زن 72 ساله در شهر نمنگان بر اثر کرونا جان خود را از دست داده اما خاطرنشان کرده که این فرد به بیماری های دیگری هم مبتلا بوده است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ازبکستان، به نظر می رسد این زن متوفی از طریق دخترش که به ترکیه سفر کرده بود به ویروس کرونا آلوده شده باشد.

به گزارش رویترز ، در همین حال وزارت کشور ازبکستان روز جمعه اعلام کرد که تمام پروازهای مسافری بین 12 استان این کشور را به حال تعلیق در آورده است. دولت همچنین خروج مردم از خانه های خود بجز برای کارهای ضروری یا خرید دارو و همچنین تجمع بیش از سه نفر را ممنوع و اعلام کرد که افراد باید دو متر از هم فاصله داشته باشند.

در این شرایط مجلس ازبکستان نیز روز جمعه جلسه ای از طریق ویدئو کنفرانس برگزار کرد.

ازبکستان پیش از این نیز در هفته گذشته شهر تاشکند پایتخت این کشور و برخی شهرهای بزرگ از جمله نمنگان را قرنطینه کرده بود.

دولت در بیرون شهر تاشکند تجهیزات قرنطینه با بیش از 20 هزار تخت آماده کرده است. در حالی که مواردی از آلودگی به کرونا در میان پزشکان و پرستاران نیز مشاهده شده است.

شوکت میرضیایف رئیس جمهوری ازبکستان پنجشنبه شب اعلام کرد که دولت مزایا و پاداشهای ویژه ای به کادر درمانی که در تماس مستقیم با بیماران قرار دارند پرداخت خواهد کرد.

پزشکان هر دو هفته 2هزار و 500 دلار دریافت خواهند کرد که چندین برابر حقوق ماهیانه آنها است و پرستاران نیز یک هزار و 500 دلار دریافت خواهند کرد. کادر درمانی که حین درمان بیماران به کرونا مبتلا شوند 10 هزار دلار دریافت خواهند کرد.

** کمک 121 میلیون دلاری صندوق بین المللی پول به قرقیزستان

صندوق بین المللی پول اعلام کرد که هیات مدیره این نهاد مالی با پرداخت 121 میلیون دلار کمک مالی ضروری به قرقیزستان برای کمک به این کشور آسیای مرکزی برای مبارزه با کرونا موافقت کرده است.

صندوق بین المللی پول در بیانیه خود خاطرنشان کرده که شیوع ویروس کرونا موجب تضعیف دورنمای اقتصاد کلان در قرقیزستان شده و موجب شکاف در تراز پرداختها به میزان حدود 400 میلیون دلار شده است.

"کریستالینا جئورجیفا" اقتصاددان بلغار و مدیر اجرایی صندوق بین المللی پول گفت که دولت کشور 6.2 میلیون نفری قرقیزستان به منظور خنثی کردن شوک ناشی از کرونا بر اقتصاد ، بطور مناسبی در حال اجرای موقت تدابیری برای کاستن از سختی سیاستهای مالی و اقتصاد کلان است.

قرقیزستان در آسیای میانه روز سه شنبه هفته گذشته در پی دوبرابر شدن شمار مبتلایان به کرونا ضمن اعلام وضعیت اضطراری در سه شهر اصلی این کشور از جمله بیشکک پایتخت، این شهرها را قرنطینه کرد و مقررات منع آمدوشد اجرا کرد.

دولت قرقیزستان اعلام کرد که علاوه  بر شهرهای بیشکک، اوش و جلال آباد همچنین تدابیر محلی حالت اضطراری در سه منطقه استانی این کشور اعلام شده است. از مردم این شهرها و مناطق خواسته شده که فقط برای مقاصد ضروری از خانه های خود خارج شوند. تا کنون 44 مورد ابتلا به کرونا در این کشور گزارش شده است.

** ورود موارد جدید کرونا به قزاقستان از روسیه و قرقیزستان

تازه ترین گزارشها از قزاقستان حاکی است که شمار مبتلایان به کرونا در این کشور به 79 تن رسیده و با وجود تلاش مقامات برای محدود کردن کرونا به دو شهر بزرگ، موارد تازه ای در نقاط شمالی و جنوبی در نزدیکی مرزهای روسیه و قرقیزستان ثبت شده است.

مقامات قزاقستان می گویند یک فرد مبتلا به کرونا بتازگی از قرقیزستان وارد قزاقستان شده و یک فرد دیگر نیز از شهر "اومسک" روسیه وارد شده است.

هفته گذشته شمار مبتلایان به کرونا در قزاقستان  68 نفر بود که از این تعداد 35 نفر در نورسلطان پایتخت این کشور، 29 نفر در شهر آلماتی، دو نفر در کاراگاندی و دو نفر نیز در مناطق دیگر این کشور هستند.

رئیس جمهوری قزاقستان روز یکشنبه 25 اسفند در این کشور حالت اضطراری اعلام و در دو شهر بزرگ نورسلطان و آلماتی تدابیر قرنطیه اجرا کرد.

بر اساس دستور "قاسم جومارت توقایف" ورود به قزاقستان و خروج از این کشور برای همه افراد بجز دیپلماتها و افراد مدعو دولت محدود می شود.

شهروندان قزاقستان مجاز به خروج از کشور نیستند و فقط اتباع این کشور می توانند به کشور بازگردند. در این کشور نیز ساکنان شهرهای نورسلطان و آلماتی مجاز به خروج از خانه های خود بجز برای برای کارهای ضروری یا خرید غذا و دارو نیستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری