کد خبر: ۲۳۷۸۲۷
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹
ایالات متحده گزارش‌های اخیر مبنی بر اینکه دولت ترامپ به زودی معافیت‌های ویژه‌ای برای دسترسی ایران به دارایی‌های نقدی ارائه خواهد کرد را نادرست خواند.
واشنگتن فری بیکن نوشت: براساس اطلاعاتی که وزارت امورخارجه آمریکا منحصراً در اختیار این وب سایت قرار داده، ایالات متحده گزارش‌های اخیر مبنی بر اینکه  دولت ترامپ به زودی معافیت‌های ویژه‌ای برای دسترسی ایران به دارایی‌های نقدی ارائه خواهد کرد را نادرست خواند.  

به گزارش اعتدال، واشنگتن فری بیکن در ادامه  نوشت: تارنمای میدل ایست آی روز جمعه در مطلبی نوشت که ایالات متحده با ارائه معافیت تحریم به برخی کشورها موافقت کرده تا به آن‌ها کمک کند دارایی‌های بلوکه شده ایران را آزاد کنند تا بتوانند به تهران برای خرید دارو و تجهیزات برای مقابله با ویروس کرونا کمک کنند.  

براساس این گزارش، بخش زیادی از دارایی‌های ایران به دلیل تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران در حال حاضر در بسیاری از حساب‌های بانکی اروپا مسدود شده‌اند.  وزارت امورخارجه آمریکا در ادامه صحت تمام این گزارشات را تکذیب کرد. 

هنگامی که واشنگتن فری بیکن از وزارت امور خارجه خواستار توضیح در این مورد شد، وزارت امورخارجه آمریکا در ادامه صحت تمام این گزارشات را تکذیب کرد. 

یک مقام وزارت امور خارجه در گفت و گو با فری بیکن ادعا کرد: "این گزارش ها نادرست هستند." "علیرغم اطلاعات غلط حکومت ایران، حقیقت این است که ایران در حال حاضر بودجه ای در اختیار دارد تا بتواند تجارت بشردوستانه به نفع مردم ایران را انجام دهد. در عوض، این پول را صرف خرج کردن برای تروریسم و ​​گروه های نیابتی خود می کند. مردم ایران لیاقت بهتری دارند."

ایران سالهاست که به دنبال دستیابی به دارایی هایی است که در سراسر اروپا بلوکه شده اند. در حالی که توافق هسته ای به ایران اجازه دسترسی به میلیارد ها دلار در این صندوق ها را داده بود، دولت ترامپ با اعمال مجدد تحریم ها، دسترسی ایران به جامعه مالی جهانی قطع کرد.

کسانی که مشمول رفع مجازات هستند، از جمله برخی متحدین اروپایی، می خواهند ایران به دارایی های خود در این صندوق ها دسترسی پیدا کند. مقامات دولت ترامپ مدعی هستند که ایران از این پول برای تقویت برنامه موشکی بالستیک خود و تأمین اعتبار عملیات گروه های تروریستی منطقه ای در سراسر منطقه از جمله سوریه، یمن و لبنان استفاده می کند.

واشنگتن فری بیکن در ادامه مدعی شده است "کانالهای امدادی بشردوستانه از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در این کشور، برای ایران باز است. این کانالها، شامل دارو و سایر کالاهای اساسی است که به تهران در معالجه آن بیماران کمک می کند."

ایران و متحدانش در ایالات متحده - از جمله کادر مسئولان پیشین دولت اوباما - به دولت ترامپ فشار می آورند تا به ایران اجازه کامل معافیت از تحریم ها را بدهد. آن ها می گویند که این کشور نمی تواند به کالاهای پزشکی مورد نیاز زیادی دسترسی پیدا کند.

"مورگان اورتاگوس" سخنگوی وزارت امور خارجه در اوایل هفته جاری در گفت و گو با "واشنگتن فری بیکن"در ادعایی خصمانه بیان داشت: "حکومت ایران ده ها ایرانی را به دلیل به اشتراک گذاشتن آمار مبتلایان و کشت شدگان کرونا زندانی کرده است و مقامات بیمارستانی در سراسر ایران  را برای جعل تعداد پرونده ها و کشته شدگان زندانی مجبور کرده است."

اورتاگوس د ر ادامه ادعاهای خود گفته است: "ما می توانیم اطمینان داشته باشیم که حکومتی که در مورد شلیک یک هواپیمای مسافربری چندین روز پنهانکاری است و هنوز تعداد معترضین کشته شده در نوامبر گذشته (آبان ماه) را فاش نکرده است، درباره تعداد مبتلایان و کشته شدگان  کروناویروس هم شفاف عمل نمی کند."

تا روز جمعه، مقامات ایرانی 32332 مورد ابتلا به كروناویروس را تأیید كرده است و 2 هزار و 378 نفر در اثر این بیماری فوت کرده اند. به ادعای این نشریه احتمالاً این تعداد به مراتب بیشتر است.

مقامات ایران روز جمعه گفته اند كه آمریكا چندین دانشمند ایرانی را گروگان گرفته است. "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران روز جمعه توئیت كرد: "ایالات متحده، چندین دانشمند ایرانی را بدون هیچ اتهامی و یا با اتهامات ساختگی تحریمی، به گروگان گرفته و آنها را آزاد نمی‌کند؛ حتی در شرایطی که دادگاههای خودش این اتهامات پوچ را رد کرده‌اند."
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری