کد خبر: ۲۳۷۷۴۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۴
محمد طبیبیان
هشت سال پیش، در یک شب  ژانویه سال ۲۰۱۲، یک کشتی تفریحی با حدود ۳۰۰ سرنشین از شهروندان کشورهای مختلف اروپا در سواحل ایتالیا به صخره‌ای خورد و شکاف برداشت. در زمان حادثه فاصله این کشتی تا ساحل۱۵۰ متر بود اما حدود ۳۲ نفر از سرنشینان که عمدتاً از کشورهای دیگر مانند انگلستان و آلمان بودند جان باختند.

دو پرسش قابل ملاحظه:

یکم، چرا این کشتی بزرگ تا این حد به ساحل نزدیک شد؟ پاسخ: چون منزل کاپیتان کشتی در ساحل بود و در آن شب در منزل او پارتی برقرار بوده و کاپیتان به ساحل نزدیک شده تا برای مهمانان دست تکان دهد! این طنز نیست و جداً همینطور بود و در محاکمه کاپیتان مطرح شد. درس اخلاقی اول: وقتی یک ناخدا کشتی را از یک طرف می‌برد الزاماً برای رفاه حال سرنشینان نیست، ممکن است برای پارتی منزل خودش باشد.

پرسش دوم، چرا تلفات در این فاصله نزدیک به ساحل زیاد بود و چرا عمده تلفات از غیرایتالیایی‌ها بود؟ پاسخ: زمانی که کشتی به صخره برخورد کرد و برخی مسافرین به عرشه آمدند، کاپیتان در بلندگو اعلام می‌کند که همه چیز تحت کنترل است و جای نگرانی نیست و مسافرین به کابین‌های خود مراجعه کنند. مسافرین غیرایتالیایی که به اظهار نظر و صداقت مسئولین اعتماد داشتند به توصیه کاپیتان عمل کرده به کابین های خود می روند. مسافرین ایتالیایی که تجربه ایتالیایی داشتند به سرعت فهمیدند که باید صحبت کاپیتان را در جهت عکس تفسیر کنند و به همین دلیل، به سرعت از کابین‌های خود بیرون رفته بر روی عرشه آمدند. عده‌ای که بنیه داشتند خود را به آب زدند و تا ساحل شنا کردند و نجات یافتند بقیه هم توسط گروه‌های امداد نجات یافتند. ولی آنها که به صحبت مسئول مربوطه اعتماد کردند پس از وارد شدن آب به کشتی، داخل کابین‌ها خفه شدند.

درس اخلاقی دوم برای مردم: هر وقت مقامات فرمایش و توصیه  کردند، فرمایشات و توصیه‌های قبلی آنها را هم در ذهن مرور کنید.

درس اخلاقی برای مقامات: اگر حرف‌های مستحکم و قول‌های وزین قبلی شما درست در نیامد انتظار نداشته باشید مردم به کابین‌های زیر عرشه بروند ممکن است خود را به آب بزنند.

حال تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!!

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
0
0
پوست بعضي از مسئولين كلفت تر از اين است كه با اين تلنگرها تأثير بپذيرند . وقتي استاندار تهران منع رفت و آمد در روز 12 و 13 را تكذيب مي كند . يعني جان مردم تهران در مقابل تفريح عده اي خاص ارزش ندارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
0
0
وجود مراکز تصمیم گیری متعدد و غیر هماهنگ مصیبت کشور شده است ! یه دولت مقتدر با قدرت بالا و مسلط بر همه کشور !
اینجا دولت ظاهری نه قدرت اقتصادی کشور را دارد ! نه سیاسی و نه فرهنگی ؟؟؟ دهها دولت و هزاران دستگاه اقتصادی غیر قابل نظارت !! اینها برای هر کشوری سم است !!
مخصوصا نهاد های غیر دولتی، غیر قانونی ترین دستگاهها هستند که بدون قانون و بدون نظارت (در راه رضای خدا) ، جهاد می کنند !
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری