کد خبر: ۲۳۷۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۳
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه عامل تعیین کننده در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا مردم هستند، گفت: مردم همراهی بسیار خوبی برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا انجام دادند، اما وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز کادر پزشکی و درمانی کشور نگران کم توجهی کسانی هستند که در این ایام بدون توجه به هشدار‌ها سفر‌های غیرضروری انجام دادند.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه عامل تعیین کننده در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا مردم هستند، گفت: مردم همراهی بسیار خوبی برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا انجام دادند، اما وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز کادر پزشکی و درمانی کشور نگران کم توجهی کسانی هستند که در این ایام بدون توجه به هشدار‌ها سفر‌های غیرضروری انجام دادند.

به گزارش اعتدال به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، جهانگيري عصر امروز (چهارشنبه) در جلسه ويدئو كنفرانس با مديران استان گيلان با اشاره به نگراني كادر پزشكي از افزايش تعداد مبتلايان بعد از پايان تعطيلات نوروز اظهار داشت: ستاد مقابله با كرونا به همين منظور مصوبه اي را از فردا عملياتي خواهد كرد تا با اعمال محدوديت هاي بيشتر زنجيره انتقال ويروس كرونا قطع شود.

وي ادامه داد: تا به امروز تصميمات مهم و تاريخي و منحصر به فردي نظير بسته شدن حرم هاي مقدس امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) اتخاذ شده و همچنان نيازمند تصميمات جديدتري هستيم تا اين ويروس از كشور ريشه كن شود.

معاون اول ریيس جمهور با تاكيد بر اينكه ماندن مردم در خانه يك ضرورت جدي است، گفت: ضرورت ديگر حضور جدي و پاي كار مديران كشور و بخش پزشكي و درماني است تا با كمك يكديگر در زمان كوتاهي بتوانيم بر مشكل غلبه كنيم.
دكتر جهانگيري با اشاره به كاهش سفرها در ايام نوروز سال جاري تصريح كرد: وقتي گفته مي شود سفر بايد فقط به دلايل ضروري انجام شود معنايش عمل به سنت قديمي، ديني و ايراني ديد و بازديد نيست، بلكه اين رفت و آمدها حتماً بايد براي تهيه ضرورت هاي مهمي نظير مسائل پزشكي و يا تهيه مايحتاج باشد.

وي ادامه داد: راهبرد در خانه ماندن مردم از دهم اسفند و در جلسه اي كه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي برگزار شد به مردم اعلام گرديد و تصميماتي نظير كاهش ساعت كار ادارات و يا دوركاري اتخاذ شد.

معاون اول ریيس جمهور با اعلام تقدير و تشكر دولت از كادر پزشكي و درماني استان گيلان گفت: كاركنان بيمارستان ها و پرستاران و پزشكان نقشي بسياري كليدي، محوري و پيشتاز در مقابله با ويروس كرونا داشتند كه جا دارد دست تك تك آنها را بوسيد.

وي با اشاره به اينكه به دليل شدت شيوع ويروس در استان گيلان در روزهاي ابتداي شيوع بيماري در كشور گفت: كادر پزشكي اين استان از دل و جان خود مايه گذاشتند و به اين دليل تعداد شهداي كادر پزشكي و درماني اين استان بيشتر از استان هاي ديگر است و من به خانواده اين شهدا تسليت مي گويم و از صبوري آنها قدرداني مي كنم و اميدوارم كه با شهداي كربلا محشور شوند.

معاون اول ریيس جمهور با اشاره به يكي از دستورالعمل هاي مصوبه شوراي عالي امنيت ملي براي پرداخت فوق العاده ويژه كادر پزشكي و درماني گفت: اين مصوبه را به سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ابلاغ كردم. البته زحمات كادر پزشكي و درماني كشور به شكل مادي قابل جبران نيست و اجر آن با خداوند است، اما وظيفه ماست كه در حد توان زحمات آنها را جبران كنيم.

دكتر جهانگيري از استاندار، ریيس دانشگاه علوم پزشكي گيلان و ریيس بيمارستان رازي رشت و همه مديراني كه به صورت جدي و جهادي با تمام توان پاي كار ايستادند قدرداني كرد و گفت: بايد از مردم عزيز و صبور گيلان كه نهايت همراهي را با دستورالعمل هاي ستاد ملي مقابله با كرونا داشتند تشكر كرد و همچنين نقش نيروهاي نظامي و علما را در كمك به مديريت استان ارج نهاد.

معاون اول ریيس جمهور در پايان با اشاره به اينكه رئيس سازمان برنامه و بودجه به عنوان معين استان در مقابله با بيماري كرونا معرفي شده است، گفت: وي تمام مسائل و موضوعات و مطالبات مطرح شده در اين جلسه را پيگيري خواهد كرد.

استاندار گيلان نيز با ارايه گزارشي از تعداد مبتلايان، بهبود يافتگان و جانباختگان ناشي از ويروس كرونا، به تمهيدات انديشيده شده در استان نظير ايجاد آزمايشگاه تشخيص تست كرونا، افزايش ده برابري ظرفيت تخت بيمارستاني، توليد ماسك، محلول ضدعفوني كننده و اطلاع رساني و جلب مشاركت مردم براي شكستن زنجيره انتقال ويروس اشاره و از حمايت ها و پيگيري هاي دولت و معاون اول رئيس جمهور براي جبران كمبودها قدرداني كرد.

وي با ابراز خرسندي از سير نزولي مراجعه كنندگان به مراكز بهداشتي و درماني از غربالگري بيش از دو ميليون شهروند گيلاني خبر داد و گفت: خوشبختانه با توجه به اطلاع رساني هاي انجام شده ميزان مسافرت به گيلان در ايام نوروز بيش از ۸۰ درصد كاهش داشته و ۷۰ درصد مردم نيز به پويش "در خانه بمانيم" پاسخ مثبت دادند.

ریيس دانشگاه علوم پزشكي گيلان نيز با اشاره به عملكرد مراكز بهداشتي و درماني استان و درگير شدن تعدادي از كادر پزشكي و پرستاري با بيماري كرونا؛ مطالبات و نيازهاي استان را يادآور شد و گفت: با كمك دولت و همه دستگاه هاي نظامي و خصوصي هيچ كمبودي در زمينه تخت بيمارستاني وجود ندارد.

ریيس بيمارستان رازي رشت نيز با تشكر از ستاد مقابله با كرونا و مردم فهيم استان گيلان گفت: تصميمات درست و هماهنگي ميان مردم و مسئولان باعث شد تا شاهد سير نزولي بيماري در استان باشيم.

در اين جلسه معاونان وزير راه و شهرسازي، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، صنعت، معدن و تجارت و رئيس سازمان برنامه و بودجه به طور جداگانه گزارش هايي در خصوص كاهش مسافرت به گيلان، تعداد مبتلايان كادر پزشكي در استان، افزايش ظرفيت واحدهاي توليدكننده مواد ضدعفوني و اختصاص ۲۵۸ ميليارد تومان اعتبار به دانشگاه علوم پزشكي گيلان ارايه كردند.

نام:
ایمیل:
* نظر: