کد خبر: ۲۳۷۶۲۳
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۶
علی حسین باکر در العرب چاپ قطر نوشت: چین تلاش کرد با طرح موضوع حمایت از کشورهای درگیر ویروس کووید 19 از جمله ایتالیا وایران وایفای نقش بشردوستانه در این زمینه، موفقیت خود را در مهار این ویروس برجسته تر کند.

این نقش چین در شرایطی که کشورهای اتحادیه اروپا از کمک به ایتالیا سرباز زدند، بعد سیاسی به خود گرفت واین کشور را نه تنها به عنوان یک الگو در مبارزه با ویروس کرونا بلکه به عنوان یک الگو در اعلام همبستگی جمعی وارایه کمک های بشردوستانه هم مطرح کرد.

استفاده ترامپ از نام "ویروس چینی" به جای ویروس کووید 19 ونسبت دادن آن به چین نیز بعد نژادی به آن افزود.  

به همین راحتی کشور چین تنها در چند روز از یک متهم به یک قربانی تبدیل شد که همه از آن اعلام حمایت کردند .

مطرح شدن چین به عنوان یک الگو با تکیه بر دو عنصر صورت گرفت نخست پروپاگاندای بی سابقه این کشور برای ترمیم چهره مخدوش خود از طریق طرح موضوع توطئه واتهام آمریکا ودوم از طریق بکارگیری "احمق های مفیدی" که ندانسته اهداف این کشور را تامین کردند.

چین از اواخر سال میلادی گذشته از شیوع ویروس کووید 19 در ووهان با خبر بود اما تنها در ماه ژانویه سازمان بهداشت جهانی را از این ویروس با خبر کرد وبا اعلام اینکه احتمال شیوع آن میان انسان کم است، فرصت گرانبهای مقابله زودهنگام با آن را از همه جهان گرفت.

این کشور همچنین واقعیت های مرتبط با خطرات ناشی از ویروس را مخفی  وشماری از پزشکانی که پیشتر نسبت به آن هشدار داده بودند را دستگیر کرد وبا ابقای پروازها به حال خود، زمینه انتقال ویروس به همه جهان را بوجود آورد.  

مسایل "بشردوستانه" هرگز دو اولویت های چین نبوده وحضور میلیون ها مسلمان "ایگور" در پادگان های نظامی گواه بر این ادعا است از همین رو کمک های بشردوستانه ای چین به ایتالیا وایران باید از لحاظ ژئوسیاسی واقتصادی مورد بررسی قرار گیرد.

اعداد وارقام نشان می دهد که ویروس در چین پایان نیافته وهمچنان قربانی می گیرد.   

شاید چین به دلیل قرنطینیه کردن سریع دهها میلیون نفر از شهروندان خود وکنترل صدها میلیون تن از آنان، توانست ویروس را مهار کند اما خود این مساله زنگ خطری است برای همه واینکه با حضور چین چه آینده ای انتظار بشریت را می کشد؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری