کد خبر: ۲۳۷۶۲۱
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۱
به گزارش اعتدال، توماس آوناریوس در زوددویچه سایتونگ چاپ آلمان نوشت: امکان دارد به زودی شهر ادلب به مرکز بحران کرونا در سوریه تبدیل شود. در اینجا حدود سه میلیون پناهنده در اردوگاه هایی با شرایط بسیار سخت و غیر بهداشتی زندگی می کنند. به گفته نمایندگان محلی دولت ادلب و همچنین پزشکان و کارمندان سازمان های امدادرسانی غیر دولتی، اگر ویروس کرونا به آنجا راه یابد ده ها هزار نفر جان خود را از دست خواهند داد.

سازمان بهداشت جهانی روز یکشنبه اعلام کرد که هیچ موردی از ابتلا به کرونا در سوریه ثبت نشده است. اما چنین چیزی احتمالا به علت عدم انجام آزمایش های مربوطه می باشد. همان شب، اولین مورد ابتلا به کرونا توسط دولت سوریه گزارش شد و وزیر بهداشت گفت این فرد در خارج از کشور مبتلا شده است.

شمال غربی سوریه به علت شرایط زندگی بسیار بد سه میلیون آواره و پناهنده، بسیار آسیب پذیر است. زیرساخت های مراقبتی و بهداشتی سوریه ، به ویژه در شمال کشور و محل تجمع شورشیان پس از نه سال جنگ داخلی از بین رفته است. سازمان ها و پزشکان غیردولتی خاطرنشان می کنند که حفظ فاصله اجتماعی در چادرهایی با دوازده سرنشین و شستن منظم دست ها یا دوش گرفتن با توجه به کمبود آب، غیرممکن است.

محمد فیراس الجندی، وزیر بهداشت سابق منطقه شورشیان، می گوید سردرگمی زیادی در مورد وضعیت موج احتمالی بیماری وجود دارد. اگرچه سه نفر از کارمندان برای آموختن نحوه کار و مراقبت های لازم به آنکارا اعزام شده بودند، اما اکنون همچنان کیت های آزمایشی لازم در دسترس نیستند.

سازمان بهداشت جهانی مدت ها پیش اعلام کرده بود تعدتدی کیت های آزمایشی را به این منطقه ارسال خواهد کرد. با این حال، به عنوان یک سازمان بین المللی ابتدا از دولت بشار اسد درخواست مجوز برای چنین کاری کرد و رژیم نیز علاقه چندانی به کمک به شورشیان ندارد.

سایر مناطق سوریه  نیز به احتمال زیاد در معرض خطر کرونا قرار دارد. دولت اسد ادعا می کند که صد مورد آزمایش کرونا را انجام داده و جواب آنها منفی بوده است. اما رژیم همچنان باید مراقب و محتاط باشد: تعداد زیادی از شبه نظامیان شیعه از ایران، افغانستان، پاکستان و لبنان در کنار ارتش سوریه در حال مبارزه هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری