کد خبر: ۲۳۷۶۲۰
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۴
به گزارش اعتدال، آنا ماریا دلوکا در لارپوبلیکا چاپ ایتالیا نوشت: در روز آب، روزی که در سال 1992 توسط سازمان ملل تعیین گردید، امروز آمار و ارقام وحشتناکی از یونیسف دریافت گردیده اند. رئیس این سازمان توضیح می دهد که بیش از 700 کودک زیر 5 سال  هر روزه بر اثر اسهال می میرند و این امر با خدمات آبی و بهداشتی نامناسب مرتبط است. 160 میلیون کودک نیز در مناطقی که به شدت با خشکسالی مواجهند و حدود 500 میلیون کودک نیز در مناطق سیل خیز  زندگی می کنند. از سوی دیگر پیش بینی های شومی از سوی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد دریافت می گردند: کشورهای زیر صحرا اولین قربانیان تغییرات آب و هوایی خواهند بود.

رئیس سازمان غیر دولتی  بهداشتی آمرف آفریقا-ایتالیا هشدار می دهد که همه گیری Covid-19 ممکن است گسترش یابد و به شدت آفریقا را نیز هدف قرار دهد و به همین علت باید امروز به مسألۀ آب بپردازیم. دقیقاً در جایی که سیستم های بهداشتی بسیار سست عمل می کنند و مراکز احیای ویژه به تعداد انگشتان دست می باشند.

طبق اطلاعاتی که همراه یادداشتی که امروز توسط آمرف انتشار یافته، آمده است، در آفریقای زیر صحرا فقط 24 درصد مردم به سرویس های آبی ایمن دسترسی دارد. در برابر 71 درصد آمار جهانی. علت اصلی مرگ و میر در این نقطه از جهان اسهال ناشی از عدم دسترسی به آب سالم و بهداشت و عفونت های دستگاه تنفسی است. به عقیدۀ مسئول سلامت و تغذیۀ «اقدام علیه گرسنگی» سنجش میزان انتشار ویروس Covid 19 در این مناطق دشوار خواهد بود اما به راحتی می توان فرض کرد که میزان مرگ و میر بالاتر از اروپا یا چین خواهد بود.

منطقۀ خاورمیانه نیز در رابطه با آب به زانو در آمده است. تشدید جنگ در سوریه  باعث گردید که نیازهای بشردوستانه مرتبط با آب 15.5 میلیون نفر را درگیر سازد. در یمن نیز تعداد 19.7 میلیون نفر بر اثر جنگ به خدمات بهداشتی مناسب دسترسی ندارند.

مدیر کل اقدام علیه گرسنگی، سازمان غیردولتی که این روزها در حال هماهنگ ساختن یک سلسله اقدامات در پاسخ به بحران بهداشتی جهانی در بیش از 45 کشور جهان می باشد، گفت: «بدون دسترسی به آب سالم و آشامیدنی بهداشتی وجود نخواهد داشت و آنجا که بهداشت نباشد، میزان ابتلا به بیماری ها بیشتر خواهد بود. این بحران سلامتی مرتبط با ویروس کرونا باید ما را بر آن دارد که در خصوص این موضوع تأمل کنیم که نیاز به آب سالم امروز بیش از هر زمان دیگری برای حفظ سلامتی همگان حائز اهمیت بوده و در کشورهای فقیرتر باید برابر با لزوم رفع تشنگی و گرسنگی قلمداد شود. »

رئیس سازمان یونیسف هشدار می دهد که تغییرات اقلیمی ممکن است بر کمیت و کیفیت آب آشامیدنی در دسترس تأثیرگذار باشد. این امر باعث افزایش خطر آلودگی ذخایر آبی و افزایش بیماری هایی  چون وبا و تیفوس که بیشتر کودکان در برابر آنها آسیب پذیر هستند، گردد.

آب یک منبع حیات بخش است و سازمان یونیسف نوعی نقشۀ راه برای نجات آن تنظیم کرده است. از جمله مواردی که درآن آمده است می توان به بهبود شیوه های استخراج، استفاده و مدیریت منابع آبی، انتقال به سیستم های آبی با استفاده از انرژی خورشیدی، تقویت همکاری فرامرزی  برای مدیریت منابع آبی، مواجهه با تأثیرات اقلیمی و غیره اشاره نمود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری