کد خبر: ۲۳۷۶۱۵
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹
فرانک چن در آسیا تایمز نوشت: رن ژیکیانگ، سرمایه دار معروف حزب کمونیست چین و  رئیس پیشین گروه هوایوان پکن دوباره مخالفت با رئیس جمهور چین را از سر گرفت. در مقاله ای منسوب به رن که ابتدا در توییتر و در رسانه های خارج از چین منتشر شد، وی بی هیچ تعارفی شی را دلقک خواند و او را با پادشاه داستان هانس کریستین اندرسون مقایسه کرد. وی شی را در انفعال در ابتدای شیوع کرونا در ووهان و دیر وارد عمل شدن مقصر خواند. وی پیش از پرواز شی به ووهان خواستار مسلح شدن در برابر «شی بی مسوولیت» شده بود. پس از آن بود که رن دیگر دیده نشد و خبرهایی درباره زندانی شدن او در زندانی سری در حومه ی پکن منتشر شد.

ناظران می گویند شی از اتهامات چهره شناخته شده ای همچون رن بیشتر از مخالفان خارج نشین بیم دارد.

رن در بخشی از خاطرات خود که در سال 2013 منتشر شده است، گفته است وانگ کیشان، معاون رئیس جمهور چین، هم کلاسی دوران دبیرستان او بوده است. پل لین، مفسر خبری معروف در تایوان، در مقاله ای نوشت شاید رن تفکرات وانگ را بیان می کند. گفته می شود منصب کنونی وانگ صرفاً منصبی تشریفاتی است و وی قرار شده است که فقط در امور فرمایشی دیپلماتیک به شی کمک کند و با وجود تخصص او در مدیریت مخاطرات مالی و اقتصادی، از او در این زمینه ها استفاده نمی شود.

درخواست مردم برای بازگشت وانگ به رهبری دولت در جریان شیوع کرونا با توجه به سابقه او در کنترل سریع سارس، موجب شد غیبت طولانی شی در انظار عمومی و اقدامات دیرهنگام او برجسته تر شود.

در هفته گذشته، نامه سرگشاده دیگری در اینترنت منتشر شد که به درخواست نشست فوق العاده حزب برای بررسی اشتباهات شی و امکان برکناری او مربوط می شد. علاوه بر عملکرد شی در بحران کرونا، سیاست های کلان او از سال 2012 نیز مورد انتقاد است.  

این نامه را برخی از حامیان اصلاحات سیاسی و آزادی، از جمله چن پینگ، مؤسس شبکه تلویزیونی «سان تی وی» منتشر کرده اند. چن ریشه شایعه سازی ها و انتشار نامه های بدون نام را نبود آزادی مطبوعات در چین خواند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری