کد خبر: ۲۳۷۵۵۷
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۱
یک سال طول خواهد کشید تا نخستین واکسن کرونا وارد بیمارستان ها شود. در حال حاضر، اکثر پیش نمونه های آزمایشی بر پایه اطلاعات عمومی پیرامون ژن ویروس کرونا است و در نتیجه، قطعا، نواقصی وجود دارد. این شرکت های دارو سازی ژن مورد نظر را در اختیار دارند و می توانند، پیش نمونه آزمایشگاهی را تولید کنند، اما اثبات این که آیا این واکسن کارساز واقع خواهد شد، یا خیر، فقط با وجود سه ویروس زنده ممکن خواهد بود.
به گزارش اعتدال، ولادیسلاف ویکتوروف در کامرسانت چاپ روسیه نوشت: در امریکا، شرکت دارو سازی Moderna نخستین آزمایش های واکسن کرونا بر روی انسان را آغاز کرده است. در روسیه نیز پیش نمونه واکسن کرونا ساخته شده است. روز جمعه، دانشمندان مرکز «وکتور» در نوواسیبیرسکی آزمایشات بالینی بر حیوانات را آغاز کردند. آنان 13 پیش نمونه واکسن را تولید کرده اند.

تکنولوژی تولید واکسن های ضد ویروسی توسعه یافته است و از این رو، ورود به این بازار نسبتا ساده می باشد. اما، فعالان در این بازار معتقدند که نباید روی سود سریع و یا بالا و فوق العاده این محصولات امیدوار بود. احتمال دارد، این اپیدمی فروکش کند و در آنصورت، نیاز به واکسن آن از بین می رود. در صورتی که ویروس کرونا در انسان باقی بماند و از بین نرود، کشورها واکسن آن را خریداری خواهند کرد، مانند واکسن آنفولانزا.

به احتمال زیاد، فقط یک شرکت دارو سازی قادر نخواهد بود، در برابر میزان تقاضا برای واکسن کرونا پاسخگو باشد. تولید 100 میلیون دوز از این واکسن طی یک ماه غیر ممکن است. در صورتی که چهار شرکت دارو سازی در روسیه واکسن کرونا را تولید کنند، در آنصورت قادر خواهند بود،  یک میلیون و یا دو میلیون دوز از این واکسن را تولید کنند. می بایست خاطر نشان کرد که در فصل سرما، شرکت های دارو سازی در روسیه 50 میلیون دوز از واکسن آنفولانزا را تولید می کنند.

یک سال طول خواهد کشید تا نخستین واکسن کرونا وارد بیمارستان ها شود. در حال حاضر، اکثر پیش نمونه های آزمایشی بر پایه اطلاعات عمومی پیرامون ژن ویروس کرونا است و در نتیجه، قطعا، نواقصی وجود دارد. این شرکت های دارو سازی ژن مورد نظر را در اختیار دارند و می توانند، پیش نمونه آزمایشگاهی را تولید کنند، اما اثبات این که آیا این واکسن کارساز واقع خواهد شد، یا خیر، فقط با وجود سه ویروس زنده ممکن خواهد بود. در صورتی که مشخص شود، این واکسن بر روی این ویروس ها عمل می کند، مرحله بعد آغاز می شود، یعنی آزمایش بر انسان و آن نیز چند مرحله دارد. از این رو، تولید واکسن کرونا حداقل یک سال طول خواهد کشید.

در روسیه، سویه (در زیست شناسی به یاخته هایی که در کشت خالص، از یک یاخته به دست آمده اند، سویه می گویند) ویروس کرونا کشف شده است. این روند، در آلمان، اسپانیا، چین، اسرائیل، ایتالیا و امریکا در جریان است. از این رو، شرکت های دارو سازی این کشورها می توانند، به طور همزمان، واکسن کرونا را در داخل کشور خود تولید کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: