کد خبر: ۲۳۷۴۸۹
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
دکتر کیومرث یزدان پناه درو
عراق، کشوری که سالیان سال گرفتار  بی ثباتی سیاسی و امنیتی، اشغال نظامی، جنگهای مذهبی و نیابتی و قومیتی و هم اکنون هم تحت سلطه طلبی های آمریکا و زورگویی های کاخ سفید است.

کشوری که به مهد دولت های ناکام تبدیل شده و صداهای متعارض سیاسی، اختلافات شدید درونی، احزاب مدعی و اقتدار گرا، و از همه بدتر فقدان تفاهم ملی برای اداره امور کشور، شرایط را برای استقرار ثبات و جمع و جور کردن اوضاع نابسامان آن بسیار بسیار سخت کرده است.

حال در چنین شرایط بغرنجی، به نظر می رسد برهم صالح از اصل غافل گیری برای تشکیل دولت و کابینه استفاده کرده، و در اقدامی غیر منتظره که تقریبا تمام احزاب ، گروههای ذی نفوذ سیاسی و مذهبی، کردها و از همه مهمتر پارلمان را غافلگیر کرده و نماینده پرآوازه و بلندپرواز نجف یعنی عدنان عباس الزرفی را مامور تشکیل کابینه کرده است.

عدنان عباس الزرفی که مدتی استاندار نجف بوده و قبل از نمایندگی در پارلمان عراق،مشاورت عالی وزیر کشور را در کارنامه خود داشته و مورد حمایت برخی از احزاب مهم عراق نیز می باشد؛ برای تشکیل کابینه و جلب رضایت اکثریت نمایندگان پارلمان عراق، راه بسیار سخت و دشواری در پیش،دارد.

اما با توجه به شخصیت سیاسی و ذکاوت مدیریتی ایشان دلایلی وجود دارد که گواه میدهد در صورت تدابیر لازم الزرفی بتواند با کسب رای اعتماد از پارلمان ، کابینه را تشکیل دهد.
اول اینکه: الزرفی باید بطور زیرکانه ای با تمام گروههای سیاسی عراق بدون در نظر گرفتن نام و نشان و تعداد صندلی هایشان در پارلمان رایزنی برابر داشته باشد.فضای سیاسی در عراق به حدی آشفته و احساسی است که به هیچ نمیشود آنها را نادیده گرفت.

دوم اینکه: مصلحت فعلی حکم می کند، خواست اکثریت پارلمان را در این مرحله ي گذار بپذيرد و وعده های لازم را بدهد تا کشورش را از شرایط بلاتکلیفی خارج کند.

سوم اینکه: باید جسورانه به مباحثی همچون شفاف سازی درآمدهای نفتی عراق و نحوه هزینه کرد آن و موضوع فساد گسترده در چرخه حاکمیتی و دولتی و استانداریها ورود و به مردم عراق نسبت به نگرانیهای عمیق جامعه عراق امیدواری دهد.

چهارم اینکه: سیاست کلان خود را بر عراق واحد متمرکز نموده و با پرهیز از ورود به مسائل قومیتی، مذهبی و اقلیمی، قاطعانه در برابر زیاده خواهی های برخی ها بایستند.

پنجم اینکه: شرایط بغرنج فعلی عراق ایجاب می کند که این کشور یک نخست وزیر قاطع و جسور درکنار یک کابینه کارآمد و قدرتمند بر اساس ویژگی های کارآمدی و تعهد پذیر داشته باشد تا اینکه بر مبنای مصلحت سنجی بخواهد در خدمت امیال گروههای سیاسی باشد. که در این صورت نه تنها تغییری در وضع موجود حاصل نمی شود بلکه شرایط سخت تر از گذشته نیز خواهد شد.
کشوری که ممکن است در کنار همه مشکلات در برابر ویروس بی رحم کرونا کاملا زانو بزند.

لذا برغم مخالفت های سرسختانه برخی گروههای برجسته سیاسی عراق از جمله "دولت قانون" جریان حکمت" بخشی از اتحادیه میهنی کردستان عراق ، " الفتح" و مجلس علای اسلامی با تصمیم برهم صالح رئیس جمهور عراق ، اما اگر عباس الزرفی  با مردم عراق و گروههای سیاسی صادقانه سخن بگوید، موفقیتش برای تشکیل کابینه ای قوی دور از انتظار نیست.

نکته مهم اینکه علیرغم تردیدهایی که در خصوص نگاه وی به همسایگان عراق مطرح می شود باید گفت که الزرفی نگاهش به همسایگان موثر عراق از جمله ایران و عربستان ، نگاهی هوشمندانه و از روی همکاری راهبردی و همه جانبه خواهد بود. و سیاستش در قبال آمریکا سیاستی توام با احتیاط و ارزیابی شرایط ، بویژه شرایط داخلی عراق خواهد بود.هر چند در وضع فعلی هر دولتی با هر گرایشی و هر سطحی از توان ملی، قادر نیست مقتدرانه در برابر مداخلات و سوءاستفاده های مکرر آمریکا در امور داخلی عراق بایستد.

به امید استقرار ثبات و امنیت و اقتدار در  همسایه غربی مان ، عراق

دکتر کیومرث یزدان پناه درو- استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری