کد خبر: ۲۳۷۳۷۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
کوچکترین شواهدی وجود ندارد که نشان دهد حاکمان خاورمیانه از آثار مخرب کروناویروس درس گرفته‌اند. همچنین هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این حاکمان در زمانی که به دلیل شیوع ویروس، اعتراضات ضددولتی در برخی کشورها خاموش شده و در برخی دیگر نیز همچنان ادامه دارد، بخواهند از این همه‌گیری به عنوان فرصتی برای گفتگو پیرامون تعاملات اجتماعی تازه استفاده کنند.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال» نیست.

جیمز دورسی در ریسپانسیبل استیتکرفت می نویسد: کوچکترین شواهدی وجود ندارد که نشان دهد حاکمان خاورمیانه از آثار مخرب کروناویروس درس گرفته‌اند. همچنین هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این حاکمان در زمانی که به دلیل شیوع ویروس، اعتراضات ضددولتی در برخی کشورها خاموش شده و در برخی دیگر نیز همچنان ادامه دارد، بخواهند از این همه‌گیری به عنوان فرصتی برای گفتگو پیرامون تعاملات اجتماعی تازه استفاده کنند.

به گزارش اعتدال، این نشریه در ادامه مدعی شده است: ایران نماد اتفاقاتی است که هنگام بی‌اعتمادی افکار عمومی به حکومت می افتد، حکومتی که پیشینه عدم‌شفافیت در بحران‌ها را دارد؛ آزادی بیان را محدود می‌کند حال آنکه با آزادی بیان، اغلب سیستم‌های هشدار زودهنگامی ایجاد می‌شود که به مسئولین این امکان را می‌دهد تا اقدامات پیشگیرانه‌ی بموقع را به کار گیرند و آسیب را محدود کنند.

ریسپانسیبل استیتکرفت در ادامه ادعا کرده است: پس از آنکه ایرانی‌ها از پیروی از هشدارهای سلامت عمومی از جمله ممنوعیت اجتماعات، حفظ فاصله اجتماعی و ماندن در خانه پرهیز کردند، رهبری ایران، آیت‌الله خامنه‌ای هفته پیش ناگزیر شد نیروهای نظامی را به میدان بیاورد. پس از آنکه سپاه نتوانست ایرانیان را به پیروی از توصیه‌های دولت درباره کنترل اپیدمی متقاعد کند، آیت‌الله خامنه‌ای این وظیفه را به نیروهای ارتش محول کرد.

در ادامه ادعاهای این نشریه آمده است: این بی‌اعتمادی به آتش برخی شایعات و گزارشات دامن زده است از جمله این که شمار قربانیان بسیار بیشتر از آمار رسمی است و گورهای دسته جمعی آماده شده، نشان‌دهنده‌ی این مساله است. کروناویروس تنها چندهفته پس از اعتراضات خیابانی مردم علیه پنهانکاری اولیه دولت در پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی در ایران شیوع پیدا کرد. ایران ابتدا در پذیرش شدت این بحران نیز تعلل کرد.

شیوع ویروس در خاورمیانه می‌تواند تست استرسی برای نظام بهداشت ملی، هم در کشورهای غنی از انرژی که سرمایه‌گذاری چشم‌گیری در زمینه تسهیلات و امکانات پزشکی انجام‌ داده‌اند و هم در کشورهای جنگ زده‌ای مانند سوریه، یمن و لیبی باشد که بیمارستان‌هایشان هدف حملات هوایی مخرب قرار گرفته اند. شکست در این تست استرس، بسیار پرخطر خواهد بود.

کشورهایی مانند عراق - که به دلیل روابط نزدیک با ایران، بسیار در معرض خطر است- الجزایر و لبنان= که مردمانش مانند مردم ایران به توصیه‌ها برای ماندن در خانه گوش نمی‌دهند- ماه‌هاست  به دلیل فساد و عدم‌صلاحیت حکومت‌ها با اعتراضات ضددولتی روبرو هستند. با این حال، دولت‌های این کشورها هیچ انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری روی تعویق این اعتراضات به دلیل شیوع کروناویروس نشان نمی‌دهند و نمی‌خواهند از این فرصت و مقابله ملی با تهدید ویروس برای ایجاد تعاملات اجتماعی تازه استفاده کنند.

این نشریه ادامه داده است: ترس از کرونا همراه با سرکوب‌گری دولتی باعث شده معترضان در برخی مناطق مانند میدان تحریر عراق گردهم آمده و بگویند که نخبگان سیاسی ویروسی بدتر از کرونا هستند. این اتفاق در الجزایر و لبنان نیز افتاده، دو کشوری که به جز کرونا با بحران مالی نیز دست به گریبان هستند.

دولت های مشکل دار می‌توانند ویروس را فرصتی بدانند برای این که از سربرآوردن دوباره اعتراضات پس از پایان همه‌گیری پیشگیری خواهد کرد. اگر این ویروس بی‌کفایتی و ناتوانی مسئولین و نظام بهداشتی را آشکار کند می‌تواند به عاملی برای انتقام و کینه توزی بیشتر مردم تبدیل شود.

اقدام بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در سرکوب مخالفانش و جنگ نفتی با روسیه نشان می‌دهد که حاکمان خاورمیانه نمی‌خواهند از این بحران برای کاهش تنش‌های منطقه‌ای و ایجاد ساختارهای سیاسی و اجتماعی استفاده کنند که می‌تواند به جوامعشان تاب‌آوری بیشتری بدهد.

یکی دیگر از نشانه‌های بارز عدم تمایل نخبگان بی‌اعتبار و مستبد خاورمیانه برای استفاده از این فرصت، شکست آنها در سرکوب ایده‌پردازان، اینفلوئنسرها و شایعه‌پردازانی است که می‌خواهند از کرونا به عنوان اسلحه‌ای برای تشدید کنترل بر جریان اصلی و رسانه‌های تازه استفاده کنند.

مارک اوون جونز، کارشناس رسانه می‌گوید: "کروناویروس به شکل فرصت‌طلبانه و از طریق تاکتیک‌های دروغ‌پردازی و تبلیغات به اسلحه‌ای برای دیوسازی از مخالفان سیاسی و آشکار کردن تعصبات پنهان تبدیل شده است." کروناویروس مسیر خود را طی می‌کند که شامل گرفتن جان بسیاری از انسان هاست و چه بسا حکومت‌های خوب و شفاف از آن نجات پیدا کنند.

کروناویروس نخستین بحران از نوع خود نبوده و آخرین بحران نیز نخواهد بود. خطر اینجاست که تبدیل این بحران به اسلحه‌ای در دست حاکمان می‌تواند منافع کوتاه مدت آنها را تامین کند اما هیچ نقشی در ایجاد تاب‌آوری ملی و منطقه‌ای و یکپارچگی لازم برای مقابله با بحران بعدی نداشته باشد.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
0
0
تو خوبی داداش!!!!!!!!!!!!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری