کد خبر: ۲۳۷۳۶۹
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
آیا ایران با همه گیری اپیدمی باید تحریم بماند؟
اکنون این هم رایی روزافزون به وجود آمده است که برای پیشگیری از غیرقابل کنترل شدن بحران شیوع کروناویروس در ایران و وارد آمدن آسیب بی‌شمار به مردم این کشور، دولت ترامپ باید فورا تحریم‌ها را برداشته و این امکان را به ایران بدهد که تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مقابله با این همه‌گیری را از کشورهای دیگر خریداری کند.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال» نیست.

تایلر کولیس در نشریه ریسپانسیبل استیتکرفت وابسته به اندیشکده کوئینسی می نویسد: اکنون این هم رایی روزافزون به وجود آمده است که برای پیشگیری از غیرقابل کنترل شدن بحران شیوع کروناویروس در ایران و وارد آمدن آسیب بی‌شمار به مردم این کشور، دولت ترامپ باید فورا تحریم‌ها را برداشته و این امکان را به ایران بدهد که تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مقابله با این همه‌گیری را از کشورهای دیگر خریداری کند.

به گزارش اعتدال، اما دولت ترامپ در پاسخ به این درخواست، همین سه‌شنبه تحریم‌ها علیه ایران را افزایش داد. پمپئو با گفتن این که "ویروس ووهان یک قاتل و رژیم ایران همدست آن است"، رهبران ایران را به بی‌کفایتی و بی‌مسئولیتی متهم می‌کند. گویی پمپئو نمی‌بیند که پاسخ دولت ترامپ به این همه‌گیری به خوبی بیانگر شکست چشمگیر ریاست‌جمهوری مدرن آمریکاست که مرگ بی‌دلیل ده‌ها، اگر نگوییم صدها، هزار آمریکایی را به همراه خواهد داشت.

وزیر خارجه آمریکا بدون هیچ شرمی ناکامی‌های خودش را نمی‌پذیرد و در عوض از رنج مردم ایران از بحران پزشکی سخت و بی‌امان استفاده می‌کند تا بیشتر علیه رژیم ایران تبلیغات کند. پمپئو از کمک بشردوستانه به مردم ایران در مواقع اضطرار سخن می‌گوید، اما اقداماتی مانند کانال تبادلات بشردوستانه‌ی سوئیس، اگر اصلا واقعی باشند، چیزی بیش از یک طنز بیرحمانه نیست چراکه دولت ترامپ تمام بخش‌های تولیدی اقتصاد ایران را با تحریم‌ها هدف گرفته، مانع دسترسی ایران به هرگونه درآمد صادراتی شده و دسترسی ایران به بازارهای جهانی کالاهای قابل تحریم و غیرقابل تحریم از جمله دارو و تجهیزات پزشکی را متوقف کرده است.

تعداد بی‌شماری از مردم ایران قربانی کروناویروس خواهند شد تنها به این خاطر که ظرفیت بهداشت و سلامت ایران از جمله تجهیزات پزشکی لازم برای مراقبت از مبتلایان این ویروس کافی نیست. بخش درمان و پزشکی ایران از مدت‌ها پیش با آشفتگی روبروست و تحریم‌های آمریکا دلیل اصلی آن است.

به گفته بسیاری از تحلیل‌گران، شمار قربانیان کروناویروس در ایران می‌تواند به میلیون‌ها نفر برسد و سرنوشت نجات‌یافتگان نیز چندان بهتر نخواهد بود چرا که ایران در ماه‌های آتی با نابودی کامل اقتصادی روبرو است. در حالی که سایر کشورها از جمله ایالات متحده در پی ایجاد شبکه‌‌های امنیت اجتماعی و اتخاذ سیاست‌های اقتصاد کلان برای نجات صنایع کلیدی از نابودی هستند ایران تنها به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به انجام این کار نیست. ایران در میانه‌ی رکود اقتصادی گسترده از ایجاد شبکه ایمنی و‌ سلامت برای مردمش در این برهه‌ی فاجعه‌آمیز بازخواهد ماند.

برخی در واشنگتن از این چشم‌انداز خرسند هستند. برای آنها ضعیف نگه‌داشتن ایران مهم است. تماشای خارج شدن جامعه‌ی ایران از کنترل و فروپاشی کشور، موهبت و نشانه‌ای از کارایی فشار حداکثری است. به همین دلیل تندروها اصرار دارند که دولت ترامپ نباید تحریم‌ها را بردارد یا به صندوق بین‌المللی پول اجازه دادن وام به ایران برای خریداری تجهیزات پزشکی لازم برای مقابله با کروناویروس را بدهد. رنج مردم ایران محصول جانبی حتمی ضعیف نگه داشتن، منزوی کردن و دورنگه داشتن ایران از جهان است.

این شرارت و بدکرداری هیچ محدودیتی ندارد. سیاست دولت ترامپ در برابر ایران نه تنها لجباری و نادانی بلکه کاملا غیراخلاقی است و این مساله در هیچ‌زمان دیگری مانند بحران کنونی آشکار نبوده است. گروگانگیری تمام جمعیت یک کشور در حالی که آنها بدترین بحران خود را می‌گذرانند کاری است که آدم‌کش‌ترین رژیم‌های جهان انجام می‌دهند. اما این سیاستی است که امروزه پمپئو علیه ایران پیش گرفته است.

آیا ایران هنوز هم با همه گیری کروناویروس باید تحریم بماند؟

ویلیام گریتن در نشریه انگلیسی ویک می نویسد: دعوت به کاهش تحریم ها بر اثر شیوع کویید 19 بالا گرفته، اما ایران همچنان حملاتی را علیه آمریکا سامان می دهد.

به گزارش اعتدال در ادامه این مطلب آمده است: تصاویر ماهواره ای از آماده سازی قبرهای زیاد برای دفن مردگان کرونایی خبر می دهد. در یک روز فقط 147 نفر بر اثر این بیماری مردند. در همان روز وزیر امور خارجه ی امریکا از افزایش تحریم ها صحبت کرد.

پومپئو گفت: ایران از کمبود مرگبار دارو و تجهیزات رنج می برد، اما اینها همگی برای انزوای اقتصادی و دیپلماتیک بیشتر ایران طراحی شده اند.

این نشریه در ادامه مدعی شده است: ایران که برخی از چهره های سرشناسش را بر اثر این ویروس از دست داده، همچنان به مواضع خصمانه اش ادامه می دهد. روحانی روز گذشته در یک مصاحبه ی تلویزیونی گفت. آمریکایی ها فرمانده بزرگ ما را ترور کردند. ما به این عمل پاسخ داده ایم و پاسخ خواهیم داد.

اقدامات اعلام شده ی دیروز توسط مایک پومپئو تاکید می کند که شرکت های بین المللی نباید به خاطر شیوع ویروس کرونا از محدودیت های اجرایی چشمپوشی کنند. در این راستا چهار شرکت غیر ایرانی از چین، هنگ کنگ، و دو شرکت آفریقایی در روز چهارشنبه برای خرید ، فروش، و حمل و نقل محصولات پتروشیمی از ایران تحریم شدند.

فشار بر واشنگتن برای کاهش تحریم ها شدت گرفته است. چین، روسیه، و پاکستان خواستار تعلیق تحریم ها شدند. وزارت امور خارجه ی روسیه اعلام کرد که تحریم ها موانع جدی پیش روی اقدامات موثر ایران در مقابل با بیماری های عفونی ایجاد کرده است. در تلویزیون ایران گزارشی پخش می شود که در بدترین سناریو سه و نیم میلیون ایرانی جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست می دهند.

اگرچه کانال بشردوستانه ی سوئیس با هدف کاهش تحریم های دارویی و مبارزه با شیوع ویروس شکل گرفت و به گفته ی وال استریت ژورنال اجازه ی انتقال لوازم پزشکی، کالا های دارویی، کشاورزی، و ملزومات اساسی را می دهد، با این حال بحران رو به وخامت است و تعلیق تحریم ها می بایست بسیار بیشتر و بسیار سریع تر باشد.

در ادامه ویک مدعی شده است: شکی نیست که کاهش تحریم ها یکی از اهداف اساسی سیاست خارجی ایران است و در این راستا بحران کرونا ویروس را در دستیابی به این هدف اهرم می کنند. در حالی که همچنان به حملات خود به پایگاه های آمریکایی و متحدانش ادامه می دهند.

ترامپ می گوید که دولتش معتقد است که ایران از تحریم ها به عنوان بهانه ای برای پنهان کردن بی کفایتی خود استفاده می کند، از جمله ناتوانی در اجرای تدابیر سخت ضروری برای جلوگیری از جابجایی جمعیت.

آیا همه گیری کروناویروس،  فرصتی را فراهم آورده تا ایران و آمریکا، در مناسبات خود بازنگری کنند؟

بی بی سی جهانی نیز به قلم جاناتان مارکوس می نویسد: ما اکنون با یک بحران بهداشت عمومی دست به گریبانیم که در مقیاس جهانی، شاید بدترین بحران یک قرن گذشته باشد. پس شگفتی ندارد که کروناویروس، بسیاری از موضوعاتی را که در صدر اخبار روزانه جای داشتند، به کناری زده است.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: با اینحال، بسیاری از تحلیلگران گمانه زنی هایی را آغاز کرده اند که امور جهانی در پی شیوع این بیماری مصیبت بار، چه دگرش هایی را خواهد یا نخواهد دید. البته هنوز راه درازی در پیش است.

در این زمینه، یک پرسش دم دست این است که رفتار دو کشور دشمن یعنی ایران و آمریکا، که هر دو هم در تقلای کنترل این بیماری هستند، آیا امیدی به رابطه بهتر در آینده را نوید می دهد یا نه. ایران به شدت از شیوع این ویروس آسیب دیده است.

یک سخنگوی صندوق بین المللی پول روز سه شنبه به بی بی سی گفت که این صندوق "مباحثی را با مقام های ایران داشته تا درک بهتری از درخواست آنان برای تامین مالی فوری، بدست آورد و این گفتگوها در روزها و هفته های آینده ادامه می یابد." نظر آمریکا بعنوان یک عضو ذی نفوذ هیئت مدیره این صندوق، تعیین کننده خواهد بود. البته درخواست هایی از دولت ترامپ شده که رویه ای مهربانانه تر در قبال بحران بهداشتی ایران در پیش گیرد.

مارک فیتزپاتریک، یک کارشناس کنترل جنگ افزار و برنامه هسته ای ایران، تاکید دارد که اکنون فرصتی فراهم است که می توان از آن برای شکستن این بن بست بهره برد. وی روز دوشنبه در توئیتی نوشت: "سیاست آمریکا در برابر ایران ناکام مانده و رفتار ایران را بهتر که نه، بدتر کرده است."

باربارا اسلاوین یک کارشناس مسائل ایران روز سه شنبه در "آمریکن کانزرواتیو" ادعا کرده است "این ایده برخی جمهوریخواهان که کروناویروس ممکن است به سرنگونی رژیم ایران بیانجامد، یک توهم است. به نظر می رسد که این بحران، ایران را بیش از پیش به آغوش چین و روسیه بیندازد و موضع کسانی را در درون رژیم تقویت کند که همزیستی با غرب را رد می کنند. شیوع کروناویروس همچنین می تواند ایران را از یک حاکمیت مذهبی به یک دیکتاتوری نظامی تبدیل کند."

پس تا چه اندازه شانس یک سازش نسبی وجود دارد؟ اگر اصل را بر بیانیه ها و اظهارات عمومی بازیگران کلیدی بگذاریم، باید بگوییم شانس زیادی وجود ندارد.

آزادی موقت نازنین زاغری رتکلیف، یک نشانه کوچک از دگرشی در تهران است. وی همراه با دهها هزار زندانی دیگر آزاد شد. شاید در انتهای داستان، ایران نیاز دارد که به آرامی برخی گروههایی را مهار کند که چشم به (حمله) به نیروهای آمریکایی و غربی دارند. (همچنین) ضرورت دارد که شهروندان غربی زندانی، آزاد شوند.

دولت ترامپ هم باید تصمیم بگیرد که آیا این فرصتی است تا بر پایه درست بشردوستانه، گشایشی کوچک در مناسبات با تهران بوجود آورد یا اینکه الان وقتی است که فشار فزاینده بر رژیم از ناحیه تحریم ها و اکنون هم کروناویروس افزایش یابد. این یک تصمیم سرنوشت ساز است که شرایط پس از دوران کروناویروس را تعیین خواهد کرد.

گزارش، ترجمه و جمع بندی: حمیده صفامنش- اعتدال
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری