کد خبر: ۲۳۷۱۹۰
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۳
آینده شماری از کشورها که پشتیانی بهداشتی محدودی دارند در معرض خطر قرار دارد و این بیماری می‌تواند آن ها را در انزوا قرار دهد و احتمالا به ضعف اقتصادی و مرگ هزاران نفر از شهروندان این کشور ها منجر شود.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال» نیست.

عبده حقی در رای الیوم می نویسد: برخی گزارش های خبری شیوع ویروس کرونا را به آزمایشگاهی نظامی در ووهان چین مرتبط می‌دانند. در این مقالات آمده است آزمایشگاه دولتی وابسته به پژوهشگاه علوم ویروسی ووهان احتمالا منبع شیوع این بیماری بوده است.

به گزارش اعتدال، در یک مقاله خبری در روزنامه گاردین ذکر شده است ایران 300 هزار نیروی نظامی خود را پس از ابتلای 23 نماینده بسیج کرده است.

حتی وزارت علوم و فناوری چین دستور عمل جدید با عنوان "دستور عمل تقویت مدیریت ایمنی زیست محیطی" در آزمایشگاه های میکروبولوژی که با ویروس هایی پیشرفته مانند کرونای جدید سروکار دارند، صادر کرد.

بی تردید اوضاع کنونی به خاطر احتمال نشانه های وقوع جنگ بیولوژیک میان ابر قدرت ها نگران کننده است.

اما پرسش اینجا است که چه طرفی از شیوع این بیماری بهره می‌برد، چنانچه در آزمایشگاه ساخته شده باشد. اما نکته این جا است که چین بیشتر از همه کشورها زیان دیده است.

در اینجا سوالی که مطرح می ‌شود این است که آیا آمریکا در جنگ با چین و ایران دست به این اقدام زده است یا خیر. پاسخ این است که با وجود ابتلای چندین مورد به این ویروس در آمریکا اما این فرضیه همچنان نامحتمل است.

با این وجود نمی توان این فرضیه را رد کرد که شیوع این بیماری واگیردار می‌تواند یک سلاحی بیولوژیک احتمالی باشد. این فرضیه تمام پیش شرط ها را دارد مانند این که منشا طبیعی دارد و منجر به نابودی و مرگ بسیاری از مردم در بسیاری از کشورها خواهد شد و از یک فریب کوچک به زیانی جدی و عملی تبدیل شده است.

آینده شماری از کشورها که  پشتیانی بهداشتی محدودی دارند در معرض خطر قرار دارد و این بیماری می‌تواند آن ها را در انزوا قرار دهد و احتمالا به ضعف اقتصادی و مرگ هزاران نفر از شهروندان این کشور ها منجر شود.

کشف زودهنگام عامل بیولوژیکی در محیط زیست، درمان زودهنگام بیماران را امکان پذیر می کند، به این ترتیب می‌توان از جنگی بیولوژیک پرهیز کرد.

ادعای دانشمند روس

«ایگور نیکولین» دانشمند و زیست‌شناس روسی که سابقه فعالیت در کمیته سلاح بیولوژیک روسیه را در کارنامه دارد، جزو کارشناسانی است معتقدند شیوع ویروس کرونا در جهان یک مسئله تصادفی نبوده و احتمالاً آمریکا عامل انتشار این ویروس بوده است.

این دانشمند روس اخیراً در مصاحبه‌ای با شبکه خبری راشا تودی درباره اینکه آیا ویروس کرونا ساخته دست بشر است یا واقعا در اثر عدم رعایت مسائل بهداشتی و از برخی غذا‌ها و حیوانات در چین منتقل شده است، گفت: «عقیده دارم در شهر‌های چین مانند همه شهر‌های بزرگ دیگر نقاط جهان بازاری وجود دارد که در آن حیواناتی فروخته می‌شوند و این غذا‌ها هزاران سال است که خورده می‌شود,، اما ویروس کرونا در طول همه آن سال‌ها به انسان منتقل نشد,، اما در بیست سال اخیر، این چهارمین شیوع ویروس در کشور چین است.»

وی افزود: «عقیده دارم این مسئله تصادفی نیست و بلکه این یک طرح است. در اطراف مرز‌های چین, 25 آزمایشگاه بیولوژیک آمریکایی فعال هستند، در قزاقستان، قرقیزستان، لائوس، ویتنام، تایوان، کره جنوبی، فیلیپین، تایلند و مالزی و حتی افغانستان و پاکستان، در همه کشور‌های اطراف چین، آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکایی وجود دارد.»

دانشمندان آمریکایی چه نظری دارند؟

رینگلد که کارشناس بیماری‌های واگیردار در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی است درباره منشا ویروس کرونا گفت: من فرضیه توطئه را فورا رد می‌کنم. بر اساس آنچه می‌دانم، ما صرفا با چیزی روبرو هستیم که ریشه در حیوان دارد و بعد به انسان سرایت کرد همانطور که در مورد سارس و مرس شاهد این وضع بودیم.

ویلیام شافنِر مدیر پزشکی در بنیاد ملی بیماری‌های عفونی که یک سازمان مستقر در واشنگتن است نیز نظر مشابهی دارد.

او در مصاحبه‌ای تلفنی گفت: تا آنجا که می‌دانم، هیچ دانشمند سرشناسی این موضوع را مطرح نکرده است. اکنون اطلاعات علمی وجود دارد که نشان می‌دهد کرونا درست مانند سارس یا مرس، پدیده‌ای طبیعی است.

حتی نشریه پزشکی لنست هم موضوع ساخت ویروس کرونا را رد کرده و با انتقاد از مطرح شدن این فرضیه آن را موجب لطمه زدن به جریان مقابله با ویروس کرونا دانسته است و در سرمقاله‌ای نوشت: سهولتی که به واسطه آن‌ها مسائل نادرست و توطئه‌ها می‌توانند از طریق رسانه‌های اجتماعی و رسانه‌های متعارف تکرار شوند و تداوم یابند، سلامت عمومی را در وضعی بد قرار می‌دهند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری