کد خبر: ۲۳۶۹۶۱
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
بنابر اظهارات برخی از پزشکان، در هفته های اخیر مراجعه به مراکز درمانی به علت اختلال در حس بویایی تا حدی افزایش یافته است و با توجه به اپیدمی کرونا احتمال وجود رابطه بین این عارضه با بیماری کرونا مورد توجه مردم و پزشکان قرار گرفته و درباره آن گمانه زنی هایی شده است.
بنابر اظهارات برخی از پزشکان، در هفته های اخیر مراجعه به مراکز درمانی به علت اختلال در حس بویایی تا حدی افزایش یافته است و با توجه به اپیدمی کرونا احتمال وجود رابطه بین این عارضه با بیماری کرونا مورد توجه مردم و پزشکان قرار گرفته و درباره آن گمانه زنی هایی شده است.

به گزارش اعتدال، با توجه به اهمیت بیماری کرونا در شرایط فعلی و همچنین وجود اخبار ضد و نقیض فراوان درباره این بیماری به سراغ چند تن از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رفتیم تا اطلاعات درباره اختلال بویایی و ارتباط آن با بیماری کرونا را از زبان آن ها بشنویم.

دکتر علی صفوی نائینی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره افزایش تعداد بیمارانی که در هفته های اخیر به علت از دست دادن حس بویایی به مراکز درمانی مراجعه می کنند، توضیح داد: در مدت اخیر افرادی به علت اختلال در حس بویایی و در برخی موارد حس چشایی به مطب های گوش و حلق و بینی و مراکزی که پذیرای بیماران مشکوک به کرونا هستند، مراجعه می کنند و با توجه به اینکه در مورد ویروس کرونای جدید در دنیا تجربه ای وجود ندارد که بتوان بر مبنای مطالعات علمی در این باره قضاوت کرد نمی توان درباره ارتباط این دو مورد با یکدیگر نظر قطعی داد.

وی گفت: اگر کرونا ویروس جدید مطابق سایر ویروس هایی که عصب بویایی را درگیر می کنند چنین خاصیتی داشته باشد می توان این برآورد را داشت که این اختلال برگشت پذیر است اما هنوز نمی توان نظر قطعی داد زیرا مطالعات کافی در این باره انجام نشده است.

این متخصص گوش و حلق و بینی درباره درمان التهاب های عصبی یادآور شد: برای درمان التهابات عصبی که منجر به اختلال در عملکرد عصب می شود در بسیاری از موارد داروهای کورتون توصیه می شود اما با توجه به شیوع ویروس کویید ۱۹ به نظر می رسد تجویز این دارو کار درستی نباشد زیرا این دارو باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: از این رو تنها توصیه ای که می توان در این مورد کرد، توصیه های عمومی برای ترمیم التهاب عصب است که شامل استراحت کافی، مصرف مایعات و داروهای تقویتی می شود.

دکتر صفوی با اشاره به فقدان مطالعات علمی در این زمینه و گذشت تنها یک ماه از شیوع بیماری کویید ۱۹ اضافه کرد: در هفته های اخیر مراجعه بیمارانی با این عارضه در مطب های گوش و حلق و بینی به وضوح افزایش یافته است و پیش از این، تعداد کسانی که به این عارضه دچار می شدند خیلی کمتر از حال حاضر بود.

کدام عوامل باعث اختلال در حس بویایی می شود؟
دکتر صفوی با بیان اینکه احتمال ارتباط اختلال در حس بویایی با کرونا ویروس جدید باید بررسی شود، اظهار کرد: اختلال حس بویایی در حالت کلی دو علت عمده دارد، در دسته اول مواد معطرمعلق در هوا به پایانه های حس بویایی در سقف بینی نمی رسند که این علت این موارد انسداد نسبی در مسیر است و اصطلاحا به آن اختلال بویایی هدایتی گفته می شود.

وی درباره علت دیگر اختلال در بویایی توضیح داد: در دسته دوم اختلالات عصبی رخ داده است که در این افراد یا عصب و یا مرکز حس بویایی در مغز درگیر شده است.

این متخصص ادامه داد: برآورد ما این است که علت این مسئله در حال حاضر احتمالا مربوط به درگیری عصبی است و نه اثر انسدادی.

اختلال ناگهانی در حس بویایی؛ ویژگی مشترک مراجعات اخیر
دکتر صفوی تاکید کرد: معمولا بیمارانی که در این چند هفته اخیر به این خاطر به پزشک مراجعه کرده اند به صورت ناگهانی دچار اختلال در حس بویایی شده اند و در برخی موارد حس چشایی آنان نیز مختل شده است.

وی با بیان اینکه کرونا علائم اختصاصی مانند تنگی نفس و تب دارد، گفت: اما این علائم محدود نیست و ممکن است علائم دیگری مشابه با سرماخوردگی نیز داشته باشد.

این متخصص با تاکید بر اهمیت بحث بهداشت و پیشگیری در مورد کرونا ویروس جدید، انجام مراقبت های لازم در این حوزه را توسط مردم ضروری عنوان کرد و افزود: جامعه پزشکی می تواند به مردم آگاهی دهد اما اجرای آن بر عهده مردم است.

وی درباره سابقه این اختلال در سایر کشورها و از جمله چین اظهار کرد: تا کنون در چین گزارشی در این مورد انجام نشده است که ممکن است یکی از علت های آن در اولویت نبودن این موضوع باشد.

آیا اختلال بویایی برگشت پذیر است؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه قضاوت درمورد برگشت پذیری التهابات عصب های بویایی نیازمند گذشت یکسال زمان است، افزود: از آنجایی که هنوز از این مسئله مدت زمان زیادی نگذشته قضاوت در مورد بازگشت پذیری حس بویایی این افراد نیازمند گذشت زمان است.

استراحت، مصرف مایعات و خواب مناسب؛ راه حلی برای بهبود زودتر

دکتر صفوی با بیان اینکه در بسیاری از موارد اختلال بویایی بعد از گذشت چند ماه به خودی خود و توسط بدن فرد بهبود می یابد، افزود: به همین خاطر در حال حاضر نمی توان قضاوت کلی کرد اما استراحت، مصرف مایعات و خواب مناسب می تواند به بهبود این التهابات کمک کند.

وی با بیان اینکه زمان خواب مناسب پیش از نیمه شب آغاز می شود و یک فرد بالغ در شبانه روز احتیاج به هفت ساعت خواب دارد، تاکید کرد: اگر فردی تا دیر وقت بیدار بماند نمی تواند با دیر بیدار شدن کمکی به بهبود وضعیت خواب خود کند.

این متخصص درباره وضعیت اختلال بویایی در سایر استان ها گفت: همکاران متخصص گوش و حلق و بینی در استان هایی همچون مازندران نیز به زیاد شدن مراجعات به علت اختلال در بویایی اشاره کرده اند.

 دکتر مریم واعظ جلالی ویروس شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز درباره نقش ویروس ها در ایجاد اختلال بویایی توضیح داد: این عارضه در عفونت های ویروسی اتفاق می افتد و در مورد خانواده کرونا ویروس ها نیز این مسئله گزارش شده است اما تحقیقات نشان داده این عارضه برگشت پذیر است.

دکتر پیام طبرسی استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز درباره این عارضه اظهار کرد: بسیاری از بیماری های ویروسی می توانند باعث ایجاد عارضه در حس بویایی افراد شوند اما ارتباط بین این عارضه با کرونا ویروس جدید هنوز قابل اثبات نیست و نیازمند تحقیقات بیشتر است و چون هنوز حدود دو هفته از شیوع این بیماری در کشور می گذرد تحقیقی در این باره انجام نشده است.

معاون آموزشی مرکز تحقیقات سل و بیماری‌های ریوی بیمارستان مسیح دانشوری یادآور شد: اما این عارضه از شکایات شایع بیماران کرونایی بستری در بیمارستان نبوده است.

افزایش استفاده از شوینده ها؛ فرضیه ای دیگر برای اختلالات بویایی
این متخصص با اشاره به افزایش استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی کننده به علت پیشگیری از بیماری کرونا در هفته های اخیر گفت: می توان ارتباط اختلال بویایی با استفاده از این مواد را نیز به عنوان یک فرضیه در نظر گرفت و بررسی کرد و ممکن است استفاده از دوز زیاد این مواد علت این عارضه باشد اما نظر دادن درباره آن احتیاج به بررسی دارد.

وی افزود: مواردی از این عارضه در حال حاضر وجود دارد اما این عارضه در زمان های دیگر نیز اتفاق می افتد و نمی توان آن را صد در صد با کرونا مرتبط دانست زیرا از علائم شایع کرونا اختلال بویایی نیست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تا کنون آمار رسمی درمورد افراد مبتلا به عارضه اختلال بویایی جمع آموری نشده است و کسب اطلاعات در این زمینه مشروط بر گذشت زمان و انجام تحقیقات علمی است.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری