کد خبر: ۲۳۶۰۷۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
وزیر خارجه در این روزهای کرونایی کجاست؟
در این روزها که منطقه چه از لحاظ شیوع کرونا و هم رفت و امدهای دیپلماتیک و هم درگیری های نظامی، آبستن حوادث بسیاری است، وزیر امورخاجه به چه کاری مشغول است که حتی وقت یک توئیت زدن نیز ندارد؟ موضع رسمی ایران در قبال این حوادث چگونه است؟ مطمئنا تنها اظهارات سخنگوی وزارت خارجه در این باره کافی نبوده و دستگاه های دیپلماسی سایر کشورها و رسانه های داخلی و بین المللی می خواهند به روایت دکتر ظریف از موضع ایران اطلاع یابند و اینکه چه ماجرایی رخداده که وزیر خارجه فعال ایران اینک سکوت اختیار کرده است؟
اعتدال، ابوالفضل میرزایی- در طول هفته گذشته و چند روز اخیر، اتفاقاتی هم در سطح جهانی و هم در سطح منطقه ای رخداد که انتظار می رفت دستگاه دیپلماسی کشور به صورت مشخص نسبت به آن ها موضع گیری کند.

گرچه در برخی موارد سخنگوی وزارت امورخارجه موضع ایران را تشریح کرده است، اما این سوال مطرح می شود، دکتر ظریف، وزیر امور خارجه کجاست؟

در همین یک هفته اخیر اوضاع منطقه هم از نظر درگیری های نظامی و هم از لحاظ توافقات بحث برانگیز و حتی ماجرای بیماری کرونا، شایان توجه ویژه است. کافیست نگاهی به این رخدادها بیاندازیم:


اول از همه ماجرای شیوع ویروس کرونا در ایران و ادعای بسیاری از کشورها در این رابطه که برخی از مسافران ایرانی، آلوده به کرونا بوده و در تسریع گسترش کرونا در منطقه و هم در برخی کشورهای اروپایی نقش داشته اند.

در ماجرای شیوع کرونا در کشور، مایک پمپئو وزیر خارجه ادعا کرده است، آمریکا به ایران کمک بشردوستانه خواهد کرد که همزمان با عدم موضع گیری وزیر خارجه، سخنگوی وی و رئیس دفتر رئیس‌جمهور پاسخ پمپئو را دادند. ادعایی که روز گذشته توسط ترامپ بار دیگر تکرار شد و برای کمک به ایران نیز شرطی را تعیین کرد.

از سوی دیگر درگیری ها در ادلب سوریه بالا گرفت و چندین نظامی ترکیه در حملات هوایی کشته شده و سوی دیگر ترکیه به مواضع حزب الله و سوریه حمله کرده و چند نفر از اعضای مقاومت نیز در پاسخ جان خود را از دست دادند. حال با توجه به نقش ایران در منطقه و به ویژه نقش دیپلماتیک در سوریه، آیا نباید وزیر خارجه در ایران باره موضع گیری می کردند؟ لبته اگر برای محمدجواد ظریف مقدور بود مطمئنا این کار را می کرد کما اینکه تا کنون نیز به وظایف خود و اهمیت حضور موثر در رسانه ها واقف بوده و هست.

همزمان با این اتفاقات روحانی با روسای جمهور ترکیه و روسیه تماس تلفنی داشته و احتمالا نشستی سه جانبه درباره بحران سوریه در پیش باشد، حال نقش وزیر خارجه، جناب دکتر ظریف در این ماجرا چیست؟

روز گذشته پس از چندین سال درگیری، توافقی بین طالبان و امریکا در قطر به امضای زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا و ملا عبدالغنی برادر، رئیس سیاسی طالبان منعقد گردید و مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا شاهد این مراسم بود.

حدودا 10 روز قبل، پیش از انتخابات مجلس یازدهم و پس از ماه ها بحث و تبادل نظر درباره لوایح مربوط به FATF، بالاخره گروه بین المللی اقدام مالی ایران را در لیست سیاه خود قرار داد. در واقع پس از این ماجرا و حضور ظریف پای صندوق رای و اعلام موضع گیری درباره لیست سیاه FATF و هم چنین سفر هیات های اروپایی به ایران، وزیر امور خارجه موضع گیری خاص و گفت و گوی رسانه ای نداشته است.

این درحالیست که پیش از این محمدجواد ظریف به عنوان وزیر خارجه درباره همه اتفاقات منطقه ای و جهانی نظر خاص و روشنی داشته و بلافصله موضع ایران را تشریح کرده است. حتی در این چند روز وزیر خارجه که به عنوان یکی از فعالتیرین اعضای دولت در شبکه های اجتماعی شناخته می شد، در توئیتر نیز فعالیتی نداشته و توئیتی در تشریح مواضع رسمی کشور منتشر نکرده است. همین چندی پیش بود که پا به پای ادعاهای ترامپ و تنها چند دقیقه پس از اظهارات وی، در توئیتر چندین بار آن هم در یک روز به وی پاسخ داده و درباره مذاکره با امریکا و رفع تحریم ها شفاف سازی کرد.

جالب اینکه از معاون و یار قدیمی وی، سیدعباس عراقچی نیز در این چند روز خبری نبوده و فعالیت دیپلماتیک قابل ملاحظه و یا گفت و گوی رسانه ای خاصی از وی منتشر نشده است.

حال در این روزها که منطقه چه از لحاظ شیوع کرونا و هم رفت و امدهای دیپلماتیک و هم درگیری های نظامی، آبستن حوادث بسیاری است، وزیر امورخاجه به چه کاری مشغول است که حتی وقت یک توئیت زدن نیز ندارد. نظر وی در قبال حوادث منطقه و ایران چیست؟ موضع رسمی ایران در قبال این حوادث چگونه است؟ مطمئنا تنها اظهارات سخنگوی وزارت خارجه در این باره کافی نبوده و دستگاه های دیپلماسی سایر کشورها و رسانه های داخلی و بین المللی می خواهند به روایت دکتر ظریف از موضع ایران اطلاع یابند و اینکه چه ماجرایی رخداده که وزیر خارجه فعال ایران اینک سکوت اختیار کرده است؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
اراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
0
0
احتمالاً ظریف هم کرونا گرفته و قرنطینه شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری