کد خبر: ۲۳۶۰۳۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
وزیر آموزش و پرورش گفت: مجدد روز دوشنبه جلسه ای تشکیل می شود و وضعیت را بررسی می کنیم و اگر لازم باشد تعطیلات استمرار می یابد.
وزیر آموزش و پرورش گفت: مجدد روز دوشنبه جلسه ای تشکیل می شود و وضعیت را بررسی می کنیم و اگر لازم باشد تعطیلات استمرار می یابد.

به گزارش اعتدال به نقل از مهر، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه سیمای خانواده شبکه یک سیما گفت: اطلاع دارید و خانواده‌ها اطلاع دارند که ستادی تشکیل شده برای مدیریت شرایط موجود و مقابله با ویروس مهاجمی که به جوامع هجوم آورده است. یکی از وظایف پیشگیری کند از شیوع و اگر جایی شیوع پیدا کرد از گسترش بیشتر جلوگیری کند و راه کنترل آن را به جامعه منتقل کند. ما در این مرحله مدارس را سه روز تعطیل کردیم چون بر اساس گزارش‌ها این هفته پیک این ویروس است و باید مراقبت‌ها بیشتر شود. مهمترین توصیه‌ای که می‌شود پرهیز از اجتماع است و یکی از مهمترین اجتماعات مدرسه است و دانش آموزان در فاصله نزدیک کنار هم می‌نشینند و برخی مدارس ما تا هزار دانش‌آموز دارد.

وی ادامه داد: ما مجدد روز دوشنبه وضعیت را استمرار می‌کنیم و اگر لازم باشد تعطیلات استمرار می‌یابد. همان قدر که دوست داریم بچه‌ها خوب آموزش ببینند هر کاری لازم باشد برای اطمینان از سلامت بچه‌ها انجام می‌دهیم. نکته‌ای که بعضاً شنیده می‌شود که کسانی که در سنین پایین‌تر هستند کمتر آسیب می‌بینند اما ناقل می‌توانند باشند.

وی ادامه داد: وقتی توصیه می‌شود از اجتماع دوری شود و بسیاری از اجتماعاتی که برای جامعه ما مهم است، همه مراکز آموزش غیررسمی هم که مجوز را از ما می‌گیرند باید تعطیلی را اعمال کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه گسترش تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا در سال تحصیلی جاری این ایده را قوت بخشید که به آموزش‌های جایگزین فکر کنیم، بیان کرد: ما از اواخر پاییز به این نتیجه رسیدیم که اگر به دلیلی حضور دانش آموزان در مدرسه با مخاطراتی همراه شد، یادگیری تعطیل بردار نیست. ما نمی‌خواهیم تقویم آموزشی را تغییری بدهیم چون از آن سمت هم محدودیت داریم و تا پایان خرداد باید سال تحصیلی تمام شود. لذا تا کنون ما قصد تغییر تقویم زمانی را نداریم و از طریق آموزش‌های الکترونیکی با کمک معلمان و مدیران پیگیری کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است کنکور به تعویق بی افتد، بیان کرد: ما الان در شرایطی هستیم که هنوز تا کنکور فرصت زیادی داریم و باید دید تا آن موقع شرایط کشور چگونه خواهد بود. تا کنون وزارت علوم و تحقیقات و سازمان سنجش تصمیمی برای تغییر کنکور ندارد. امیدواریم به سرعت کرونا را شکست بدهیم و جامعه آرامش را شاهد باشد.

حاجی میرزایی همچنین درباره تدابیر ویژه برای آموزش‌های جایگزین اگر محدودیت‌ها ادامه دارد باشد، بیان کرد: ما تا پایان سال تحصیلی ۷ روز تحصیلی داریم و تعداد روزهای زیادی نیست و در حال حاضر هم آموزش‌های جایزگین دارد ارائه می‌شود و بعد در ستاد بررسی می‌کنیم با توجه به شرایط و تعداد روزهای تعطیل که چه آموزش‌های جایگزین و مکملی لازم است.

وی در پاسخ به این پرسش که بسیاری انتقاد می‌کنند که زمان آموزش‌ها کوتاه است، گفت: من ابتدا وظیفه خودم می دانم که از صدا و سیما تشکر کنم که با سرعت این امکان را فراهم کردند و زمان‌هایی را برای آموزش در اختیار ما قرار دادند که استقبال خانواده‌ها را هم شاهد هستیم. ما کاری را شروع کردیم که باید به سرعت ارزیابی شود و اگر در ارزیابی‌ها به این نتیجه رسیدیم که زمان را باید تغییر بدهیم این کار را انجام می‌دهیم. حتی شاید لازم دیدیم از شبکه‌های دیگر صدا و سیما مانند شبکه ۴ و شبکه ۲ نیز بهره ببریم.

وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره این موضوع که اگر مدارس تعطیل نشوند چه تمهیداتی برای سلامت دانش آموزان در نظر گرفته شده است، نیز گفت: من همیشه خودم را جای پدر اولیا می‌گذارم و دقیقاً برای همین حتی در استان‌هایی که کرونا مشاهده نشده بود نیز مدارس را برای اطمینان خاطر اولیا تعطیل کردیم. سلامت بچه‌ها برای ما در اولویت است و می‌دانیم خانواده‌ها حاضر هستند برای آسایش فرزندانشان از همه چیز بگذرند. ما به این مساله احترام می‌گذاریم و به حساسیت آنها توجه می‌کنیم. دستورالعمل‌های متنوعی را در این مدت به تمام مدارس کشور ارسال کردیم. هم برای تجهیز مدارس و هم برای تامین محیطی بهداشتی و امن. ما به ازای هر ۷۵۰ دانش آموز یک مراقب بهداشت داریم و در یک جلسه ویدئوکنفرانسی که با حضور مسئولان وزارت بهداشت و مسئولان متناظر ما در استان‌ها و مراقبان بهداشت بود موارد را متذکر شدیم و حتی اعلام کردیه ایم باید در صورت نیاز به تک تک مدارس سر زده شود تا هیچ کم و کسری در مدارس نباشد.

حاجی میرزایی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه ممکن است نحوه آموزش دروس در رسانه متناسب با نحوه تدریس معلمان در مدارس مختلف نباشد و اینکه معلمان چگونه برای آموزشهای مکمل انتخاب شده اند گفت: ابتدا این را بگویم که امروز نگاه ما به آموزش مجازی یک ضرورت است و برای جبران تعطیلی مدارس آن را اجرایی می‌کنیم اما در درازمدت برای جبران عدالت آموزشی نیز باید آن را ادامه دهیم. طی دهه‌های گذشته یکی از موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران توسعه دسترسی به آموزش بوده است. الان در دورترین نقاط کشور نیز دسترسی به آموزش وجود دارد. اما از نظر کیفی این دسترسی یکسان نیست و آموزش با کیفیت یکسان ارائه نمی‌شود. پس حتی در صورت دایر بودن مدارس هم باید فرصت یادگیری برابر ایجاد کنیم و بهترین معلم‌ها را در فضای مجازی در دسترس بچه‌ها قرار دهیم.

وی ادامه داد: معلمانی که امروز در شبکه آموزش تدریس می‌کنند با یک سرعتی انتخاب شدند و از میان بهترین‌ها توسط معاونت‌های مختلف و با همکاری آموزش و پرورش تهران. ما بازخوردها را خواهیم گرفت و اگر نیاز باشد اصلاحاتی را انجام می‌دهیم.

حاجی میرزایی همچنین درباره احتمال ابتلای معلمان یا کارکنان ستادی آموزش و پرورش و دانش آموزان به ویروس کرونا اظهار کرد: در مورد دانش آموزان اطلاعی به دست ما نرسیده است و در وزارت بهداشت این موضوع مطرح شد که افراد زیر ۱۰ سال تا امروز نمونه‌ای از ابتلا به ویروس نداشته است و در چین هم مشاهده نشده است. البته ممکن است کسی سرماخورده باشد و حس کند مبتلا به کروناست. اما در یکی دو بخش ستادی گزارش‌های ابتلا داشته ایم. ما در ستاد نیز تمام کنترل‌های لازم را انجام می‌دهیم مثل سنجش تب و در دسترس قرار دادن مواد بهداشتی.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این آموزش‌های مکمل در ایام نوروز نیز ادامه پیدا می‌کند، گفت: ظاهراً قرار است در فاصله بین آموزش‌ها برنامه‌های متنوعی ارائه شود و محیط آموزش جذاب‌تر شود. در ایام تعطیلات ممکن است روزهایی برای استراحت و استفاده بچه‌ها از دیگر برنامه‌ها تدارک دیده شود و اگر لازم باشد در تعطیلات رسمی و ایام نوروز هم این آموزش‌ها ادامه پیدا می‌کند.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
یک دانش آموز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
0
0
ممنون ازتون:)این کلاس های مجازی بهترین گزینست...موفق باشید...دمتون گرم:)))))
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری