کد خبر: ۲۳۶۰۰۶
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
گسترش سرعت شیوع کرونا در جهان باعث تداوم قرمزپوشی شاخص‌ها شده است.
گسترش سرعت شیوع کرونا در جهان باعث تداوم قرمزپوشی شاخص‌ها شده است.

به گزارش اعتدال به نقل از نیویورک تایمز، هر چند سرعت شیوع کرونا در مناطق مختلف چین کاهشی شده است اما انتشار موارد جدید ابتلا به کرونا در کشورهای مختلف، باعث ایجاد موج جدیدی از نگرانی‌ها در بین معامله‌گران شده است. تاکنون بیش از ۸۵ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین، ۲۹۲۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. تاکنون در بسیاری از کشورهای جهان از جمله چین، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، هنگ‌کنگ، تایلند، تایوان، مالزی، ایران، ایتالیا، استرالیا، آلمان، آمریکا، ویتنام، فرانسه، ماکائو، کانادا، امارات متحده، اتریش، الجزایر، کرواسی، سوییس، رومانی، انگلیس، فیلیپین، هند، روسیه، اسپانیا، بلژیک، کامبوج، مصر، فنلاند، اسرائیل، کویت، عمان، افغانستان، لبنان، نپال، سری لانکا و سوئد گزارش شده است.

بانک مرکزی چین با ورود همه جانبه خود به بازارهای مالی این کشور تا حدی موجب دلگرمی معامله‌گران شده است. علاوه بر تزریق حدود ۲۴۰ میلیارد دلار منبع ارزی به بازار، بانک‌های دولتی و مقام‌های مختلف محلی چین از ارائه حدود ۲۰۰ میلیارد یوان تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط خبر داده‌اند. با این حال ریزش های اخیر بورس های جهانی که از زمان رکود بزرگ ۲۰۰۸ بی سابقه بوده است کماکان ادامه دارد.

یونگ یو ما، استراتژیست سرمایه گذاری در موسسه "بی ام او ولث منیجمنت” گفت: بدترین سناریو ممکن برای سرمایه گذاران رخ داده و ویروس به همه جا شیوع پیدا کرده است. این وضعیت برای اقتصاد جهانی اصلا خوب نیست و به ویژه انتشار ویروس در اروپا و خاورمیانه نگران کننده شده است.

در اروپا و به دنبال قرنطینه چندین شهر در ایتالیا، مقامات فرانسه و اتریش از اتخاذ تدابیر امنیتی و بهداشتی شدید خبر داده اند. فرانسه پیش بینی کرده است با کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی گردشگر مواجه شود. اولیور وران، وزیر بهداشت فرانسه از رایزنی با همتایان اروپایی خود برای مقابله از ایجاد یک اپیدمی در اروپا خبر داده است.  

در حوزه جنگ تجاری به نظر میرسد پس از توافق نسبی با چین به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری پس از ۱۷ ماه اختلاف گسترده، اکنون توجه آمریکا معطوف به اتحادیه اروپا شده است. آمریکا تاکنون با ژاپن، کانادا، مکزیک، برزیل، آرژانتین و کره جنوبی بر سر پیمان تجاری جدید که هدف آن کاهش کسری حساب تجاری این کشور و افزایش واردات محصولات آمریکایی است به توافق رسیده و با چین نیز فاز نخست توافق را امضا کرده است که طبق آن چین متعهد به افزایش ۲۰۰ میلیارد دلاری واردات خود از آمریکا طی سه سال شده است.

دونالد ترامپ در جریان سفرش به هند خواستار امضای یک پیمان تجاری جدید با این کشور شده است. در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۱.۳۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۵ هزار و ۴۰۹.۳۶ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۸۲ درصد ریزش تا سطح ۲۹۵۴.۲۲  واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با صعود ۰.۰۱ درصدی در سطح ۸۵۶۷.۳۳  واحدی بسته شد.

انتظار می‌رود که با توجه به تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد چین و تعلیق فعالیت شرکت‌های خارجی در این کشور، خسارت‌های اقتصادی ناشی از این ویروس بر اقتصاد جهانی کماکان ادامه داشته باشد.

اکنون گزارشاتی از ابتلا به ویروس کرونا در ۵۲ کشور و هر پنج قاره جهان مخابره  شده است. مارک زندی، کارشناس سرمایه گذاری در موسسه " مودی آنالتیکس" گفت: اوضاع با بقیه بحران هایی که تجربه کردیم متفاوت است: این بار با بحران مالی طرف نیستیم و برای همین کار زیادی از دست بانک های مرکزی بر نمی آید.

تیم گیرسکی، استراتژیست سرمایه گذاری در موسسه "اینورنس کانسیل" گفت: ویروس کرونا در روزهای اخیر در صدر توجهات معامله گران قرار دارد چرا که مطمئنا رشد اقتصادی بخش بزرگی از جهان تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت. شاید با توجه به روند کاهش سرعت شیوع بیماری بتوانیم امیدوار باشیم که این اوضاع زودتر تمام شود.

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۳.۶۷ درصدی تا سطح ۲۱ هزار و ۱۴۲.۹۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۲.۴۲ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۱۲۹.۹۳ واحد بسته شد.

در چین شاخص "شانگ‌های  کامپوزیت" ریزش ۳.۵۵ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۹۴۰.۰۵  واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۳.۲۵ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۴۴۱.۲۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.

از سوی دیگر انتخابات درون حزبی آمریکا به ایستگاه سوم خود رسید و مانند نتایج به دست آمده در ایالت آیوا و نیوهمپشایر،  حزب دموکرات برنی سندرز را نامزد برنده در انتخابات ایالت نوادا معرفی کرده است در حالی که نامزد مطرح حزب یعنی جو بایدن توانسته جایگاه دوم را کسب کند.

در اردوگاه جمهوری خوهان، ترامپ توانست بیش از ۹۶ درصد آرای جمهوری خواهان را در رقابت با دو نفر دیگر به دست آورد و از اکنون باید وی را نامزد اصلی حزب جمهوری خواه در انتخابات سراسری ریاست جمهوری در ماه نوامبر دانست. با این حال با توجه به وزن بسیار بالای آرای ایالتی تگزاس، نیویورک و کالیفرنیا در تعیین نامزد نهایی دو حزب، نگاه ها بیشتر معطوف به نتایج این سه ایالت است. دور بعدی انتخابات داخلی در ایالت کارولینای جنوبی برگزار خواهد شد.

از طرف دیگر اکنون انتظار میرود مقامات انگلیس و اتحادیه اروپا به زودی مذاکرات خود را برای امضای پیمان تجاری جدید آغاز کنند. انگلیس خواهان داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده است. انگلیس اکنون در حال مذاکره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می‌رود مذاکره با آمریکا نیز برای امضای پیمانی بزرگ به زودی آغاز شود.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها تحت تاثیر افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایتالیا و برگزیت قرار داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۳.۱۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۵۸۰.۶۱ واحد بسته شد.

شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۳.۳۸ درصدی در سطح ۵۳۰۹.۹۰ واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۳.۸۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۱ هزار و ۸۹۰.۳۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۲.۹۲ درصد پایین رفت و به ۸۷۲۳.۲۰ واحد رسید.

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها ریزشی بود. هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۴.۹۵ درصد کاهش به ۴۴.۷۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۳.۱۸ درصدی به ازای ۵۰.۵۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۳.۶۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل در سطح ۱۵۸۵.۸۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با ریزش ۷.۲۱ درصدی به ازای ۱۶.۴۶ دلار مبادله شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری