کد خبر: ۲۳۵۹۲۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۶
هنگامی که بسیاری از کارشناسان، همچون ایتالیا، کره جنوبی و چین خواستار قرنطینه شدن یک یا دو استان درگیر کرونا شدند، وزارت بهداشت بارها ادعا کرد قرنطینه قدیمی شده و مشکلات خاص خود را خواهد داشت، نتیجه نیز این گونه شد. البته که زمان از دست رفته و دیگر قرنطینه جواب نخواهد داد و تقریبا تمام استان ها درگیر کرونا شده اند. ظاهرا مسوولان همچنان بحران کرونا را جدی نگرفته و آن را بیشتر شبیه یک شوخی تلقی کرده اند، مگر می شود، از تهیه و عرضه ماسک و مواد ضدعفونی کننده در کشور عاجز بود و ادعای کنترل کرونا را داشت.
از هفته گذشته کرونا، این ویروس چینی که دامنگیر نقاط بسیاری از جهان شده، رسما به ایران نیز پا گذاشت و در آستانه سال نو، اضطراب فراوانی را بین شهروندان ایرانی سبب شده است.
 
به گزارش اعتدال، گزافه نیست اگر بگوییم این روزها و حتی این ماه های اخیر، نگرانی، اضطراب و استرس، جزء جدایی ناپذیر زندگی ما ایرانیان شده است. سالی که با سیل شروع شد، با حوادث و اعتراضات بنزینی و سقوط هواپیما، ترس از آغاز جنگ و اکنون با کرونا رو به پایان است.

در برخی از این اتفاقات آنچه به چشم می آید عدم اعتماد مردمی به آمارها و گزارشات توسط نهادهای مسئول در هر ماجرا و رخدادی بوده است. فرآیندی که پس از ماجرای اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی به شدت آن افزوده شد. همین اتفاقات سال جاری، برخی رخدادهای سریالی در سال های قبل و اظهارات متناقض برخی مقامات، باعث شده در ماجرای ورود کرونا به ایران نیز جامعه نسبت به آمارهای اعلام شده با دیده شک و تردید نگاه کند.

بر اساس آمار جهانی و همچنین اظهارات مقامات بهداشت و درمان کشور، حدود 2 درصد از مبتلایان به ویروس کرونا فوت خواهند کرد. مبتلایانی که پیش از این بیماری زمینه ای داشته یا در گروه های پرخطر قرار می گیرند. بر این اساس مسئولان وزارت بهداشت و سایر مقامات درگیر در موضوع کرونا بارها و بارها در نشست های خبری، گفت و گو با رسانه ها و فضای مجازی و صداسیما بیان داشته اند که جای هیچ نگرانی نیست و از مردم خواسته اند که آرامش خود را حفظ کنند.

حال به بررسی و مقایسه آمار مبتلایان و همچنین فوتی های بیماری کرونا در ایران و جهان می پردازیم:

ایران، کرونا، آمارهای پرشائبه و بی خیالی همیشگی مسوولان

بر اساس آخرین اعلام شده تا کنون در چین در مجموع 78 هزار و 497 نفر به کروناویروس آلوده شده و از این تعداد، 2744 نفر جان خود را از دست داده‌اند. با این حساب حدود 3.5 درصد مبتلایان به کرونا در چین فوت کرده اند.

در کره جنوبی به عنوان دومین کشور در گیر با ویروس کرونا از مجموع 1766 مبتلا به کرونا تنها 13 نفر مبتلا کرده اند، یعنی 0.7 درصد، حتی کمتر از آمار و ادعای مقامات بهداشتی جهانی.

در ایتالیا نیز از 470 فرد مبتلای شناسایی شده به کرونا 12 جان خود را ازدست داده اند. به عبارت دیگر تنها 2.5 درصد مبتلایان به کرونا در ایتالیا فوت شده اند.

اما در ایران، از 245 فرد مبتلا به کرونا که توسط وزارت بهداشت رسما اعلام شده، 26 نفر فوت کرده اند، یعنی بیش از 10 درصد مبتلایان به کرونا در ایران جان خود را از دست می دهند. اگر آمار استان ها را بررسی کنیم که عمق فاجعه بیشتر خواهد شد. به طور مثال در استان همدان بر اساس آمار های رسمی اعلام شده 2 نفر به کرونا مبتلا شده اند که از این بین یک نفر فوت کرده است، یعنی 50 درصد فوتی در مبتلایان کرونا.

ایران، کرونا، آمارهای پرشائبه و بی خیالی همیشگی مسوولان

با اشاره این آمار و مقایسه با آمارهای جهانی نکات زیر قابل توجه است:

1-    در بین کشورهای درگیر در ماجرای کرونا، ایران، علیرغم ادعاهای مسئولان دولت و وزارت بهداشت، ضعیف ترین نظام بهداشت و درمان را دارد. در ایران آمار فوت شدگان مبتلا به کرونا، 5 تا 6 برابر سایر کشورهاست. البته مشخص است در کشوری که رییس جمهور بی توجه به عمق فاجعه، خواهان بازگشت روال عادی از شنبه به کشور است، نمی توان شرایط بهتری را تصور کرد.

هنگامی که بسیاری از کارشناسان، همچون ایتالیا، کره جنوبی و چین خواستار قرنطینه شدن یک یا دو استان درگیر کرونا شدند، وزارت بهداشت بارها ادعا کرد قرنطینه قدیمی شده و مشکلات خاص خود را خواهد داشت، نتیجه نیز این گونه شد. البته که زمان از دست رفته و دیگر قرنطینه جواب نخواهد داد و تقریبا تمام استان ها درگیر کرونا شده اند. ظاهرا مسوولان همچنان بحران کرونا را جدی نگرفته و آن را بیشتر شبیه یک شوخی تلقی کرده اند، مگر می شود، از تهیه و عرضه دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی کننده در کشور عاجز بود و ادعای کنترل کرونا را داشت. شرایط بیمارستان ها و مراکز درمانی و اماکن عمومی که نیاز به توضیح ندارد و علیرغم ادعای مسئولان از کمبودهای بسیار رنج می برد. در همین چند روز ویدئوها و تصاویر بسیاری در شبکه های مجازی منتشر شده که حاکی از عدم تجهیز و آمادگی بیمارستان ها در مقابله با کروناست. کدامیک را باور کنیم قسم حضرت عباس را یا دم خروس را!؟

2-    اما اگر آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران نادرست باشد و وزارت بهداشت قادر به شناسایی کامل مبتلایان و فوتی های ویروس کرونا نبوده، باید گفت ایران و به ویژه وزارت بهداشت ضعیف ترین نظام تشخیص و آمار پزشکی را دارد.

3-    اگر هیچ یک از آمار فوق صحیح نباشد که ایران بالاترین میزان پنهانکاری را در بین کشورهای درگیر کرونا را دارد. و این همان موردی است که مردم روی آن تاکید دارند و این شائبه در اجتماع بسیار تقویت شده که آمارهای کرونا در ایران مبتنی بر واقعیت نیست. در این بین نیز برخی رسانه های خارجی با توجه به تضعیف رسانه های رسمی داخلی به خصوص در پی حوادث اخیر، نقش اصلی را به عهده گرفته اند و مقامات دولت و وزارت بهداشت را به پنهان کردن حقایق متهم می کنند. حال به این موارد اظهارات جنجالی امیرآبادی، نماینده قم را نیز بیافزایید که چند روز پیش ادعا کرد تنها در شهر قم، 50 نفر بر اثر کرونا فوت کرده اند.

حال جامعه ایرانی مانده است و اضطراب روز افزون از ترس کرونا، بی خیالی مسئولان، کمبود مواد اولیه و ساده پیشگیری از این ویروس، آمار های پرشائبه و وزارت بهداشت که چندان قادر به کنترل شرایط و امور نیست و همه چیز همچون روال عادی سال های اخیر، به گذر زمان واگذار شده است.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۹
0
0
سلام
آمار در تعداد کم خوب نشون داده نمی شه
اوایل آمار کرونا بالای ۱۸درصد بود که الان شده ۱۰.۵ وقتی ان شاءالله برسه به ۳.۵ یعنی پیروز شدیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری