کد خبر: ۲۳۵۲۸۷
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸
نماینده مجلس سنای آمریکا درباره دیدارش با وزیر خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ توضیحاتی ارائه کرد.
نماینده مجلس سنای آمریکا درباره دیدارش با وزیر خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش اعتدال، «کریس مورفی»، نماینده دموکرات مجلس سنای آمریکا سه‌شنبه درباره دیدارش با «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران اظهارنظر کرده و توضیحاتی ارائه کرده است.

ظریف و مورفی چند روز پیش در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با یکدیگر دیدار کرده بودند. پایگاه آمریکایی «فدرالیست» نخستین رسانه‌ای بود که این خبر را به نقل از یک منبع آگاه منتشر کرد، اما اشاره‌ای به محتوای گفت‌وگوی دو طرف نکرد.

توضیحات موسوی درباره دیدار سناتور آمریکایی با ظریف

 مورفی سه‌شنبه بخشی از یادداشت‌های خود درباره سفرش به اوکراین و مونیخ را روی  وب‌سایت meduim.com منتشر کرده است.

او در این مطلب که ظاهراً قبل از دیدارش با آقای ظریف نوشته شده برنامه‌هایش را از محورهایی که قرار است با وزیر خارجه ایران گفت‌وگو کند را ارائه کرده است.

مورفی از برنامه‌اش برای دیدار با وزیر خارجه ایران به عنوان «دیداری مهم» یاد کرده و نوشته است: «طی سال‌های گذشته هم در دوران اوباما و هم در دوران ترامپ من گاه با وزیر خارجه ایران، ظریف دیدار کرده‌ام. درباره ایران هیچ توهمی ندارم- آنها دشمن ما و مسئول کشتار هزاران آمریکایی و حمایت از گروه‌های تروریستی در سراسر خاورمیانه در سطحی غیرقابل قبول هستند، اما من فکر می‌کنم صحبت نکردن با دشمنان، خطرناک است.»

کریس مورفی در ادامه از سیاست «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران انتقاد کرده است.

او نوشته است: «رایزنی و مذاکره راهی برای کاستن از تنش‌ها و کاهش احتمال بحران است. البته ترامپ نفعی در انجام این کارها ندارد. طی سه سال گذشته هیچ کانال دیپلماتیک بین آمریکا و ایران وجود ندارد و تصادفی نیست که تنش‌ها تشدید شده و اخیراً به زخمی شدن بیش از ۱۰۰ سرباز آمریکایی در حمله راکتی ایران به یک پایگاه آمریکا در عراق منجر شده است.»

مورفی در ادامه نوشته است: «قصد دارم شنبه‌شب با ظریف در هتلش دیدار کنم و اهداف متعددی برای این دیدار دارم. اول می‌خواهم بدانم آیا او فکر می‌کند اقدامات تلافی‌جویانه برای ترور [سردار] قاسم سلیمانی خاتمه یافته است و می‌خواهم اطمینان پیدا کنم برای او ۱۰۰ درصد روشن است که اگر هر کدام از گروه‌های وابسته به ایران در عراق به نیروهای ایالات متحده در عراق حمله کنند، این اقدام به منزله تشدید غیرقابل قبول تنش‌ها خواهد بود.»

کریس مورفی نوشته است: «دوماً خواستار کمک او در یمن هستم. به او خواهم گفت می‌دانم افزایش اخیر در حملات حوثی‌های مرتبط با ایران در یمن از زمان بعد از ترور [سردار] سلیمانی صورت گرفته تصادفی نیست. به او خواهم گفت که ایران نباید به حوثی‌ها اجازه دهد فرصت صلح را از دست بدهند.»

وی اضافه کرده است: «البته پیش‌بینی می‌کنم او بگوید این سعودی‌ها هستند که دارند پیشرفت در مذاکرات صلح را مختل می‌کنند نه حوثی‌ها، اما می‌خواهم توجهش را به یک موضوع جلب کنم.»

مورفی نوشت: «قصد دارم تصمیم وحشتناک اخیر حوثی‌ها برای اجرای مالیات ۲ درصدی روی تمامی کمک‌های بشردوستانه توزیع‌شده توسط آمریکا و همه دیگر گروه‌های خیریه در یمن را مطرح کنم.»

مسئله آمریکایی‌ها بازداشت‌شده در ایران یکی دیگر از مسائلی است که مورفی نوشته با آن درباره دیپلمات ارشد ایرانی رایزنی خواهد کرد.

مورفی در توئیت‌های سه‌شنبه‌اش هم ادعاهایی را درباره محتوای دیدارش با وزیر خارجه ایران منتشر کرده است.

او در یک توئیت نوشته است: «من در مونیخ با وزیر خارجه ایران گفت‌وگو کردم. صحبت نکردم با دشمنان، به خصوص در بحبوحه تشدید تنش‌ها خطرناک است.»

مورفی در دومین توئیت نوشته است: «اولاً از او خواستم نیروهای نیابتی ایران در عراق را که ممکن است به نیروها و متحدان آمریکا حمله کنند را کنترل کند. دوماً او را برای آزادسازی شهروندان آمریکا که به صورت غیرقانونی در ایران بازداشت شده‌اند تحت فشار قرار دادم. سوم، از او خواستم اقدامات حوثی‌ها در مسدود کردن کمک‌های بشردوستانه در یمن را متوقف کند.
منبع: فارس
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
فرهاد
|
-
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
0
0
البته ایت آقای مورفی بایدبه این موضوع هم اشاره میکردوپاسخ میدادکه اساسانیروهای اشغالگرنظامی کشورش درخاورمیانه چه غلطی میکنند؟چرامهمان خارجی یک کشورمستقل رادرفرودگاه بین المللی این کشورترورمیکنند؟چراازگروهکهای تروریستی ضدبشری درکشورهای دیگرحمایت وپشتیبانی میکنند؟باچه مجوزی ملتهاراظالمانه وخبیثانه تحریم میکنند؟چرادائمادرحال توطئه ودشمنی بامسلمانان وملت ایران هستند؟چرااینهمه سلاح ومهمات درخاورمیانه میریزند؟چراازحکومتهای تروریستی ودیکتاتوری حمایت وپشتیبانی میکنند؟چرادولت ظالم آقای مورفی اینهمه جنایت میکند؟؟و...هزاران سوال دیگرکه این ضدبشرهابایدپاسخگوباشند
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
0
0
نمیدونم کی شماها کی برمیگردید و روتون رو به وطن خودتون میکنید . دست از موس موس کردن پشت حزبی که بیشتر (نه همشون) افراد داخلش وطن فروشن بردارید . به خدا به بدنامی حال و آیندش نمی ارزه .
این اسمش سیاست نیست . دهن کجیه به تمام مردم مملکتت .اینکه باید بگذاری اونا بیان سمتت نه که آویزونشون باشی . آقای ظریف روزشماری میکنم پشت میز دادگاه ببینمت چه در ایام حیات و چه اون دنیا در پیشگاه داور برحق . نه که مجرم بدونمت اینکه متهمی به این همه بی فکری و جوابی نمیدی ، با هوچی گری تو مجلس هم پالتون رای اعتماد میاری و آبرو و حیثیت مملکتت رو اینجوری به باد میدی .
گیرم که 60 ساله با همه سناتور ها و سیست مدارهای آمریکا دوستی ، حالا که وزیر مایی باید حواست جمع باشه ، بزار بعدا که پستت رو تحویل دادی برو جیک و پوک کن که اون موقعشم اشتباهه ولی باز انگ وزارت امور خارجه روت نیست .
هرچند خیلی ها نمیدونن ولی ما که میدونیم این شما بودی که در مجادله روش شکایت از آمریکا اون پیمان ننگین رو بستی { اینکه تمام مردم آمریکا و دولت آمریکا میتونن از تمام مردم ایران و دولت ایران شکایت کنند و فقط دولت ایران میتونه از دولت آمریکا شکایت کنه (یعنی ماها به عنوان مردم عادی نمیتونیم از دولت یا مردم آمریکا شکایت کنیم)} این قرارداد ننگین در دوره شما بسته شده ولی کو چشم بازی که شاهکارهای بدبخت کننده شما رو ببینه .
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
0
بالاخره مملکت که صاحب نداشته این می شود که عدیه میلیونی پول می یگیرند که بشینند بر علیه دولت کامنت تولید کنند و پیگیرند که مبادا مواجبشون قطع شود
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری