کد خبر: ۲۳۵۱۱۴
تعداد نظرات: ۱۷ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
چین در هر چه الگو باشد از حیث سلطۀ یک حزب بر شهروندان دیگر نمی‌تواند و اگر هم بتواند اخلاقی و حتی دینی نیست. صریح‌تر این که «چینِ بی خدا، نمی‌تواند الگوی انقلابی به نام خدا باشد». به تئوریسین جوان متولد بعد از انقلاب باید یادآور شد طی 113 سال گذشته در ایران دو انقلاب بزرگ رخ داده تا مردم حاکمیت و در قدرت مشارکت داشته باشند و حالا ایشان می خواهند این حق را سلب کنند که الگوی چین را ارایه می کند؟
مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: «اعضای حزب کمونیست چین 80 میلیون نفرند و یک میلیارد و 380 میلیون نفر را دارند مدیریت می‌کنند و گفته بودند تا سال 2020 یک نفر هم زیر خط فقر ندارند. می‌دانید چرا؟ چون حاکمیت، یگانه است... یا این حاکمیت را قبول دارید سلّمنا یا قبول ندارید برو گم‌شو بیرون.»

اینها سخنان آقای "علی‌اکبر رائفی‌پور" است که خود را « پژوهش‌گر آخرالزمان و رسانه و صهیونیسم» و مدیر «پژوهشکدۀ مصاف» معرفی می‌کند.

اولین بار است که دربارۀ گفته‌ای از او یادداشتی می‌نویسم. واقعیت این است که پیش از این چهره‌ای چندان جدی در حد آقای رحیم‌پور ازغدی یا حتی حسن عباسی درنظرم نمی‌آمد. اما چون جوان است و بر جوانانی هم اثر‌گذار و حامیانی هم دارد و به لطف فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی چه از سر ستایش و چه سرزنش، بیشتر دیده می‌شود، بر این سخن می‌توان قدری تأمل کرد.

این ویدیو البته تازه منتشر شده اما ممکن است مربوط به قبل باشد چون می‌گوید «تا سال 2020». حال آن که اکنون در سال 2020 هستیم.

نشانۀ دیگر، دالّ بر این که مربوط به قبل است این است که پس از شیوع ویروس «کرونا» کمتر کسی چین را مثال می‌زند چون گرفتار بیماری «کرونا ویروس»‌اند که تا کنون قریب هزار قربانی گرفته و به اقتصاد و پرنسیب چین در جهان، بسیار آسیب رسانده است.

انگیزۀ این نوشته این هم نیست که یادآور شوم همان حرف خانم مجری شبکۀ افق سیمای جمهوری اسلامی را با الفاظ زننده تکرار کرده است.

همان که گفته بود «هر که مدل زندگی سلحشورانه را نمی پسندد از ایران برود» و بعد در واکنش به موج انتقادات گفت «به نظر می‌رسد باید عذرخواهی کند».

چون از یک منظر و بر خلاف ظاهر از سخنان مجری افق نرم‌تر است. او گفته بود از این کشور بروید (و برنده سیمرغ بلورین جشنوارۀ فیلم فجر هم پاسخ داد کسی می‌رود که آمده باشد. حال آن که ما نیامده‌ایم، بوده‌ایم) و این می‌گوید «از حاکمیت بروید». هر چند مشخص نیست که چه جایگاهی در حاکمیت دارد که از جانب «حاکمیت» سخن می‌گوید.

نکتۀ مورد نظر و البته شگفت‌آور این است که «چینِ بی خدا» را به عنوان الگوی «انقلابی به نام خدا» معرفی می‌کند. (انقلابی به نام خدا یا انقلابِ به نام خدا یا در جست و جوی معنی یا معنویت، مهم ترین توصیفی است که 40 سال قبل از انقلاب اسلامی و در تفکیک آن با انقلابات دیگر ارایه می‌شد.

میشل فوکو فیلسوف معاصر فرانسوی در اوج انقلاب 57 به ایران آمد و چنان تحت تأثیر معنویت‌جویی انقلاب ایران قرار گرفت که گفت این انقلابی در جست و جوی معناست و البته آن قدر شیفته آن شد که آمار یکصد نفری شهدای 17 شهریور 57 را 4 هزار نفر اعلام کرد و همین هم مورد استناد قرار گرفت. او 26 سال پیش درگذشت و تصور کنید زنده می‌ماند و می‌دید الگوی حزب کمونیست معرفی می‌شود)

سال هاست که در سیاست آرمان‌گرا نیستم و نیک می‌دانم چین به دومین اقتصاد جهان تبدیل شده و رقیب جدی آمریکاست و این هم هرگز شوخی نیست و گزاره‌ای کاملا درست است. اما این آقا نه «اقتصاد چین» که الگوی حزب کمونیست چین در ادارۀ کشور را به جمهوری اسلامی پیشنهاد می‌کند. یا می‌خواهد بگوید برای رشد اقتصادی باید حاکمیت را مانند چین در اختیار اقلیتی قرار دهیم.

اما آیا می دانند همین چین، آمریکا ستیزی را کنار گذاشته و در عمل و بی سر و صدا با امریکا رقابت می‌کند و مانند تحت الحمایۀ خود کره شمالی، منزوی نیست و با تمام دنیا رابطه دارد؟

به عبارت دیگر در این سرزمین، نیاکان ما 113 سال قبل برای تبدیل سلطنت مطلقه به سلطنت مشروطه و تأسیس پارلمان و عدالت‌خانه انقلاب کردند (انقلاب مشروطه / 1285 خورشیدی) ونسل ما و قبل ما 41 سال قبل برای تبدیل سلطنت مشروطه اما عملا مطلقه شده شاه به جمهوری با محتوای اسلامی و یکی از شعارها هم این بود: «چین، شوروی، آمریکا/ دشمنان خلق ما» انقلاب دیگری بر‌پا کردند (انقلاب اسلامی/ 1357 خورشیدی).

حالا آیا این جوانِ متولدِ چند سالِ پس از آن انقلاب و برخوردار از تریبون‌های مختلف، شیوۀ حزب کمونیست چین را به عنوان الگوی کشورداری معرفی می‌کند: 80 میلیون، یک میلیارد و 300 میلیون نفر دیگر را! یا با حساب خودشان یک میلیارد و 380 میلیون جمعیت را.

بدین ترتیب در ایرانِ 80 میلیونی هم لابد یک حزب 8 میلیونی باید دیگران را اداره کند.

«چینِ بی خدا» اما چگونه می‌تواند در کشورداری الگوی انقلابی شود که «به نام خدا» برپا شده بود؟

آخر یکی از این تریبون دار بپرسد: آیین ما کنفوسیوسی است، یا تک حزبی هستیم یا نوع حکومت به جای جمهوری اسلامی، جمهوری خلق است که تئوریسین جوان، چنین موضوعی را مطرح می کند؟ تا جایی که یادمان می آید هیچ یک از رهبران انقلاب از شخص امام خمینی تا طالقانی و شریعتی چنین الگویی معرفی نمی‌کردند.

به یاد آوریم که امام خمینی در نخستین پیام پس از پیروزی انقلاب اسلامی در 23 بهمن 1357 هدف از انقلاب اسلامی را چنین توصیف کرد: «ساختنِ ایران اسلامیِ آزاد و آباد که مایۀ غبطۀ جهانیان باشد.» عیناً با همین کلمات.

حالا آقای رائفی‌پور دارد الگو معرفی می‌کند: ادارۀ کشور به شیوۀ حزب کمونیست چین: 80 میلیون عضو حزب، یک میلیارد و 380 میلیون نفر را!

آیا این قدر از معنویت و جوهرۀ انقلاب، تهی شده‌ایم؟ این جوان البته سال انقلاب اساساً به دنیا نیامده بوده و هرگز طالقانی را و احتمالا امام را زا نزدیک ندیده اما دیگران که بوده‌اند چرا تماشا می‌کنند؟

لابد می‌گویید او را زیاد جدی نباید گرفت. آزادی بیان دارد. او می گوید و ما هم می نویسیم. اما تریبون‌هایی که به او سپرده می‌شوند و مستمعان جوان و نوجوان چه می شوند؟ مهم تر این که به مرور نمایندۀ گفتمان رسمی می‌شود.  وگرنه از جانب خود و احیاناً حزب خود که مشکلی ندارد.

شاید هم گفته شود منظور اصلی در ارایه این الگو موفقیت چین در رفع فقر است. بله، این همان چین است که مردم در احوال پرسی از هم می پرسیدند: غذا خورده ای؟ اینها را می دانیم اما اگر این است اتفاقا موفقیت‌های اقتصادی چین از زمان «دنگ شیائو پینگ» و بها دادن به رقابت در اقتصاد و ایجاد مناطق آزاد و اتخاذ سیاست های متفاوت شروع شد و ربطی به اندیشه های کمونیستی و نوع ادارۀ کشور ندارد. مرحوم هاشمی رفسنجانی هم با همین الگو توسعه اقتصادی را بر توسعه سیاسی مقدم می دانست اما اتفاقا نقد شد.

رائفی‌پور صریح و روشن خواستار تعطیل انتخابات و مردم‌سالاری است حال آن که قانون اساسی بر برگزاری انتخابات در همۀ عرصه ها تأکید دارد. به عبارت دیگر به مردم گفته می شود: نان اگر می خواهید راه این است. حال آن که در خاور دور و کشورهایی چون چین و ژاپن و هر دو کره،نظم حرف اول را می زند و ما مشهوریم به بی نظمی! سال ها پیش خبرنگار خارجی در توصیف جامعۀ ایرانی گفته بود: در نهایت نظم، در حال بی نظمی اند!

در چین مورد نظر آقای پژوهشگر آخرالزمان، البته انتخاباتی برگزار نمی‌شود.  اما با رشد طبقۀ متوسط و رفع فقر و بر اساس «هرم مازلو» دیر یا زود چینی‌ها هم مطالبات دیگر خود را طرح خواهند کرد و این وضع که 80 میلیون نفر بر یک میلیارد و 380 میلیون و اگر خودشان را جدا کنیم یک میلیارد و 300 میلیون نفر دیگر حکومت کنند قابل دوام نیست چرا که جلوه ای از آپارتاید است.

جدای اینها مگر در برخی امور ترجیح عده‌ای بر عده‌ای دیگر در گزینش و استخدام، انجام نمی‌شود؟

پیش‌رفت‌های چین قابل انکار نیست و شخصاً معتقدم اگر چین نبود بسیاری از دستاوردها و محصولات فنی در اختیار همگان قرار نمی‌گرفت اما جایی ندیده و نخوانده بودم که کسی حزب کمونیست را الگوی کشورداری قرار دهد.

شاید یکی باید به این تئوریسین جوان و پر سر و صدا یادآوری کند چین در هر چه الگو باشد از حیث سلطۀ یک حزب بر شهروندان دیگر نمی‌تواند و اگر هم بتواند اخلاقی نیست. صریح‌تر این که «چینِ بی خدا، نمی‌تواند الگوی انقلابی به نام خدا باشد».
انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهدی
|
-
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
#امپراطوری ـ دروغ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
*******------******
ناشناس
|
-
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
1
واقعا چه دوره و زمانه ای شده است هر چی لمپن است با حرف ها دری و وری مردم را تحریک می کند تا دو دسته ای ایجاد کند! هر کی نمی خواهد برود حرف کسانی است که در آخر بازنده هستند ارث پدر تو نیست که عزیزم ما برای این خاک جانها داده ایم اگر قرار باشد بین مردن و رفتن انتخاب کنیم مطمئنا مرگ شرافتمند را بر می گزینیم پس خودت را آماده کن و ما هستیم و هستیم و هستیم تا پوزه نجست تو را به خاک نمالیم از اینجا نمی رویم
رسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
اعتدال تو داری درباره خدا به عده ای می گویی دلشان در چین و مغزشان در روسیه تفرج می کند!!! اینها از توده ای ها هم بدتر هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
من هم با شنیدن سخنان رائفی یاد تفاله های گوبلز و استالین افتادم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
حضرت رسول بزرگترین توجیهش در برابر کفار قریش این بود که تعهدی نیست که هر کسی بر دین پدرانش بماند. خب چاره کار یک رفراندوم برای حل مناقشات اساسی در جامعه است نه اینکه بگویی برو تو رائفی گم شو برو
سراج
|
-
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
سلام- اگر چین با آمریکا رابطه دارد(!)، رابطه کدخدا - رعیتی نیست که بعضی ها در کشور داشتن رواجش می دادند. شما سنگ کی را به سینه میزنید. مگر حرفهایی که دولت «تدبیر و امید» زده باعث نشده هر روز تعداد رفتن ها از کشور زیاد شده؟؟ این کار با اون حرفی که شما از شبکه افق نقل قول کردید چه فرقی داره؟؟؟؟ هرچه بگویید برقراری نوع رابطه ای که شما مد نظرتان است (یعنی رابطه مظلوم با ظالم) را توجیه نمی کنه. شیطان رجیم هیچوقت به خالق برنمی گردد (تا روز جزا)
محمدرضا
|
-
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
یعنی این بنده خدا رائفی پور خرد را از دست داده و به دنبال تکوین توطئه کودتای کمونیستی در ایران است ایشان و آن خانم مجری در یک راستا و از یک منشا دستور می گیرند. دیالوگ نمی خواهید بروید برای مردم ایران تداعی کننده خیلی مسایل است و سخنان کسانی که خود رفتند!!!
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
سلام
این نوشته کاملا مغرضانه و جناحی نوشته شده و آقای نویسنده معلومه که یه کلیپ تقطیع شده رو دیده آمپرش زده بالا دوست عزیز اولا این جناحی که شما در دفاع ازشون این متنو نوشتی چه گلی به سر این مملکت زدن دوما از لحاظ دین و ایمان که اینقدر تو مقاله بهش اشاره کردید بسیار اوضاع خرابی دارند که هر دم از این باغشان بری میرسد خود بهتر میداند از مشکلات مالی و اخلاقی گرفته تا رانت و فساد اداری و ...
سوما آقای رائفی پور حرف دل مردم رو میزنند شما که تو دفتر خودت نشستی و در رو از خودت بستی معلومه که نفمید ایشون چه میکن و چه میخوان
شما نگران اسلام و مسلمین نباش همون نگران رففای هم جناهیت باش که گنداشون رو چطور ماسمالی کنید
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
این که کسی جوان هست و بعد از انقلاب به دنیا آمده دلیل بر نادانی نیست و بهتر بگویم کسی هم که سابقه بیشتری دارد دلیل بر دانایی آن فرد نیست . آقای رائفی پور چین را مثال زدند میدونید مثال یعنی چی ؟ ما بعد انقلاب دلیل پیروزیمون بر عراق یا بهتر بگم تموم دنیا این بود که زیر نظر ولایت خمینی عزیز یکپارچه بودیم الانم باید یکپارچه باشیم فرقی نمیکنه . پس زیاد سعی نکنید با صحبت های حاشه ای برای فردی مثل آقای رائفی پور حاشیه سازی کنید . با تشکر از پایگاه خبری اعتدال
ناشناس
|
Moldova, Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
همین شما را بس که فکر می کنید جوانانی که اول انقلاب نبوده اند نباید حرفی بزنند و امثال شمایی باید وارث بمانید و بعد خانواده هایتان بدبختها کجای حرفش، منفعت تو و دوستانت را درد آور و در خطر قرارداده
الله اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
بی شرفی یعنی دولت شما بیاد سبک زندگی (دین) ملت رو ببره به سمت آمریکایی شدن... بعد شما بابت الگو گرفتن توی مدیریت و اقتصاد اینطوری حاشا کنید.. امیدوارم یه روزی توی ایران آمریکا پرست نداشته باشیم..
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
شما متاسفانه موضوع رو خوب متوجه نشدی.
اگر عنایت کنی و تمام سخنرانی های آقای رائفی پور رو گوش کنی ، موردی پیدا نمیکنی که اورده باشه انتخابات و مردم سالاری باید حذف بشه و یا نباشه.
مشکل اصلی ما این هستش که آدم ها رو صفر و یک می بینیم.
سیاه و سفید می بینیم.
انگار که اصلا انسان خاکستری وجود نداره. که صد البته تقریبا همه انسان ها خاکستری هستند و باید بصورت پارامتریک بررسی شوند.
خواهش میکنم این مطالب رو بیش از این نشر ندهید.
بنده به شخصه خیلی استفاده کردم از سخنرانی های آقای رائفی پور و آقای رحیم پور.
کافیه یه سری هم به گذشته برنامه از لاک جیغ تا خدا هم بزنی تا اونجا ببینی چقدر جوان که واقعا راه درستی در پیش نداشتند به لطف این سخنرانی ها و زحمات دوستان مسیر رو پیدا کردند.
رئوف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
نمیدونم این کسی که مقاله اش منتشرشده، خودش چی بلده و چیکارس و چرا حاکمیت چین را مقصر بیماری و تحقیر آن میداند ولی میبینم چین در ساختار جهانی کارش خیلی درسته و ظاهرا مردمش هم راضی و همراهند
ادیب فیضی تبریزی
|
Denmark
|
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
0
0
من با هیچکدام از دوستان تحلیل کننده که همگی محترم و قابل احترام هستند کاری ندارم فقط می خواستم نکته ای عرض کنم و آن اینکه جمله طرح و تیتر شده بسیار دقیق و بسیار عمیق است ؛ دوستان محترم بجای اینکه سریع کسی را محکوم کنند دقایقی باین جمله فکر کنند و ببینند :
آیا طریقت و شریعت آنان اسلام امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام است یا اسلام دیگری است ؟
پس از آن بیایند و نظرات خویش را محترمانه بیان فرمایند بدون حتی کلامی جسارت و توهین به فرد یا جناح خاصی ، که از شأن یک ایرانی به دور است .
حمید
|
-
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
0
0
مسئله اینه که ما هم حکومت اقلیت رو داریم و هم روز به روز بر تعداد افراد زیر خط فقر افزوده میشه
بابااصغر
|
-
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
0
0
کاملامشخصه که پیامهائیکه چاپ میکنیدگزینشی وسیاسی هستند.من خودم بارهابرای موضوعات مختلف پیام دادم ولی چاپ نشد. وکاملامشخصه نویسنده پیامهای بامضمون و املای مشابه فقط یک نفرهست که اونم خودتونید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری