کد خبر: ۲۳۵۰۸۱
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
شکست استیضاح ترامپ و افزایش خطر حمله علیه ایران؛
استیضاح مدنظر کنگره علیه ترامپ شکست خورد و این نگرانی ایجاد شده که مقام ریاست جمهوری در امریکا تبدیل به منصبی با قدرت شاهانه و بلامنازع شود. حال نمایندگان دموکرات، در تلاش هستند تا با لغو مجوز سال ۲۰۰۲، قانون اختیارات جنگی تازه‌ای تصویب کنند که هرگونه درگیری نظامی با ایران را به مشورت با کنگره منوط می‌کند.
خبرگزاری فرانسه با اشاره به برد روز چهارشنبه دونالد ترامپ و عدم رای منفی اکثریت سناتورهای سنا به طرح استیضاح او اشاره می‌کند خطر تغییر موازنه قوا در امریکا و قدرت گرفتن بیشتر مقام ریاست جمهوری بیش از گذشته شده است.

به گزارش اعتدال؛ خبرگزاری "فرانسه" می‌نویسد: "از دهه ۷۰ میلادی به این سو تا چند دهه بعد، قدرت ریاست جمهوری به دلیل رسوایی واترگیت و استعفای نیکسون رییس‌جمهوری وقت کاهش یافته بود. پس از او هر یک از روسای جمهوری امریکا درصدد تسلط پیدا کردن بر قوه مقننه بودند‌ اکنون این تهدید برای توازن قوا درامریکا جدی‌تر شده است‌. حزب جمهوری‌خواه تمایلی به مهار ترامپ ندارد و دادستانی امریکا نیز همسو با اوست. یکی از وکلای ترامپ گفته بود او حق دارد هر کاری انجام دهد حتی اگر باور داشته باشد که تقلب در انتخابات در راستای منافع ملی است می‌تواند این کار را انجام دهد.

واقعیت آن است که ترامپ تبدیل به قوی‌ترین رییس جمهوری امریکا شده است. شاید بتوان گفت او رییس جمهوری با عملکرد شاهانه است. این در حالی است که قانون اساسی امریکا مصوب ۱۷۸۹ به قوه مقننه قدرت بیشتری داد و مکانیسم نظارت قوا بر یک یکدیگر از جمله بر مقام ریاست جمهوری را تنظیم کرد. در قرن بیستم میلادی نمایندگان کنگره دست بالا را داشتند تا زمانی که با رکود بزرگ و سپس جنگ جهانی دوم مواجه شدند و "فراکلین روزولت" رییس جمهوری وقت دست بالا را پیدا کرد. پس از آن، به تدریج افزایش استقلال عمل مقام رییس‌جمهوری مشاهده شد. این صرفا محدود به روسای‌جمهور از حزب جمهوری‌خواه نبود و افراد به قدرت رسیده ار هر دو حزب را شامل می‌شد.

قدرت قوه مجریه پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی افزایش بی‌سابقه ای یافت. "جورج دابلیو بوش" دستوراتی چون نظارت مخفیانه بر عملکرد شهروندان امریکایی و شکنجه بازداشت شدگان خارجی را با ادعای تلاش برای حفاطت از کشور صادر کرد‌. کنگره نیز به او قدرت بلامنازعی برای جنگ علیه تروریسم داد‌.

این خبرگزاری در ادامه می افزاید: "اکنون نزدیک دو دهه پس از آن زمان، این نگرانی ایجاد شده که ترامپ از قدرت مشابهی برای حمله نظامی علیه ایران برخوردار شود. اوباما نیز وعده داده بود برخلاف بوش در جهت مغایرت با نظر کنگره کاری نخواهد کرد اما مدت زمان کوتاهی پس از ریاست جمهوری، زمانی که با مخالفت نمایندگان جمهوریخواه مواجه شد گفت که‌ نمی‌تواند صبر کند و کارها را معطل نظر مثبت آنان بگذارد. او بدون کسب تاییدیه از کنگره درباره وضعیت مهاجران، قانون اسلحه و افزایش حداقل دستمزدها خودسرانه تصمیم گرفت. او که منتقد بوش بود خود برای استفاده محرمانه از پهپاد به منظور حمله علیه اهداف تروریستی قلمداد شده فرمان صادر کرد‌".


رای گیری در سنا درباره محدود کردن اختیارات جنگی ترامپ

به گزارش خبرگزاری، آسوشیتدپرس، طرح جمهوریخواهان و دموکرات‌ها برای محدود کردن قدرت و اختیارات ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران امروز پنج شنبه در مجلس سنا رای گیری خواهد شد.

قطعنامه پیشنهادی جمهوریخواهان و دموکرات‌ها بر این مساله تاکید می‌کند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا باید پیش از هرگونه اقدام نظامی علیه ایران، مجوز لازم را از کنگره کسب کند.

بر اساس این گزارش، 8 سناتور جمهوریخواه به همراه سناتورهای دموکرات خواستار رای گیری درباره این قطعنامه در روز پنجشنبه شده‌اند.

تیم کاین سناتور دموکرات و سایر حامیان این قطعنامه بر این باورند که طرح پیشنهادی به هیچ وجه مربوط به ترامپ یا حتی ریاست جمهوری نیست بلکه تاکیدی بر قدرت و اختیارات کنگره برای اعلان جنگ علیه یک کشور دیگر است.

کاین ضمن رد ادعاهای مطرح شده از سوی ترامپ و حامیانش در این خصوص که "این طرح این سیگنال را برای ایران و سایر دشمنان بالقوه آمریکا ارسال می‌کند که واشنگتن در برابر آنها ضعیف است"، گفت: دقیقا بر عکس این مساله درست است. زمانی که بر اجرای قانون پافشاری می‌کنیم، آن هم در جهانی که نیاز به قوانین بیشتری دارد، و می‌گوییم این تصمیم ساختاری و اساسی است و قوانینی داریم که ملزم به رعایت و اجرای آن هستیم، می‌توانیم بگوییم که این یک تصمیم درست است. این پیام قدرت و اقتدار آمریکا است.

کاین افزود: گرچه ترامپ و سایر روسای جمهور آمریکا باید همواره قدرت و توانایی دفاع از آمریکا را در برابر حملات احتمالی و قریب الوقوع داشته باشند، ولی قدرت و اختیارات اجرایی مربوط به جنگ در آنجا متوقف می‌شود. یک جنگ تهاجمی نیاز به تصویب نهایی از سوی کنگره آمریکا دارد.

سناتور «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت سنای آمریکا نیز پیش از این در اظهاراتی گفت طرح کاهش اختیارات جنگی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور به زودی در سنا مورد بحث قرار می‌گیرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، مک‌کانل طی سخنرانی در جلسه‌ای در سنا توضیح داد: «انتظار دارم سنا به زودی طرح [کاهش] اختیارات جنگی [پیشنهاد شده توسط] سناتور کِین را به بحث بگذارد».

وی اما تاکید کرد با این طرح، که ترامپ را از اقدام نظامی بیشتر علیه ایران بدون مجوز کنگره منع می‌کند، مخالفت خواهد کرد.

پیشتر مجلس نمایندگان آمریکا (روز جمعه) طرحی را که خواستار کاهش اختیارات جنگی رئیس‌جمهور این کشور است به تصویب رساند.

نمایندگان دموکرات می‌گویند مقام‌های دولت آمریکا در توجیه ترور سردار سلیمانی، به مجوزی استناد کرده‌اند که در سال ۲۰۰۲ برای جنگ علیه عراق صادر شده بود. این مقام‌ها مدعی شده‌اند که چون سردار سلیمانی هنگام حمله در عراق حضور داشته، دولت آمریکا می‌توانسته با استناد به این مجوز علیه او حمله انجام دهد.

نمایندگان دموکرات با رد این استدلال، در تلاش هستند تا با لغو مجوز سال ۲۰۰۲، قانون اختیارات جنگی تازه‌ای تصویب کنند که هرگونه درگیری نظامی با ایران را به مشورت با کنگره منوط می‌کند.

این در شرایطی است که ترامپ بار دیگر از سناتورهای جمهوریخواه خواسته است تا از تصویب این طرح خودداری کنند چرا که این طرح به معنای بستن دست رئیس جمهور و ارسال یک پیام ضعف به ایران است.

ترامپ روز چهارشنبه در توئیتی نوشت: برای امنیت آمریکا این مساله بسیار مهم است که سنای ایالات متحده به قطعنامه اختیارات جنگ با ایران رای مثبت ندهد. در موضوع ایران داریم بسیار خوب عمل می‌کنیم و اکنون وقت ضعف نشان دادن نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری