کد خبر: ۲۳۴۹۲۹
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
صداهای مهیب شنیده شده در منطقه سرجنگل و چاه احمد زاهدان برخی از مردم منطقه را دچار نگرانی کرده است که به گفته معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان این صدا احتمالا ناشی از سقوط برخی قطعات جدا شده از ماهواره ظفر است و جای هیچگونه نگرانی نیست.
برخی منابع محلی از شنیدن صدای مهیب در آسمان منطقه سرجنگل و چاه‌احمد در حومه زاهدان خبر می دهند.  صداهای مهیب شنیده شده در منطقه سرجنگل و چاه احمد زاهدان برخی از مردم منطقه را دچار نگرانی کرده است.

به گزارش اعتدال، این منابع گفتند: پس از شنیدن حداقل ۸ صدای مکرر آسمان منطقه هم روشن شده است.

در پی شنیده شدن این صداها معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: منشا این اتفاق خارح از استان است و در حال بررسی دقیق جزئیات هستیم.

محمدهادی مرعشی افزود: در بررسی های اولیه احتمال داده می شود که صدای شنیده شده ناشی از سقوط قطعات جدا شده از ماهواره ظفر باشد. این قطعات در منطقه فاقد سکنه حومه شهرستان زاهدان سقوط کرده و جای هیچ گونه نگرانی برای شهروندان وجود ندارد.

این صداها در منطقه سرجنگل و چاه‌احمد در حومه زاهدان شنیده شده است.

این در حالیست که بنا به اخبار منتشر شده در برخی رسانه ها وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته است: ماهواره ظفر موفق به استقرار در مدار نشد.

محمدجواد آذری جهرمی در پایگاه فضایی امام خمینی(ره) افزوده است: ماهواره ظفر نیز شبیه ماهواره پیام پس از آنکه از ماهواره‌بر جدا شد موفق به استقرار در مدار نشد.

صدای مهیب انفجار در سیستان و بلوچستان؛ سقوط ظفر در زاهدان؟


وی بیان کرد: این ماهواره حتی از مدار ۵۳۰ کیلومتر هم عبور کرد و به مدار ۵۴۰ کیلومتری رسید اما از نظر سرعت کم آورد و با وجود اینکه باید به سرعت ۷ هزار و ۴۰۰ کیلومتر می رسید در سرعت ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر در ساعت متوقف شد.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات تصریح کرد: ما ناامید نمی‌شویم و در خردادماه ماهواره ظفر۲ را با ماهواره‌بر سیمرغ به فضا ارسال می کنیم.

شامگاه گذشته ماهواره ظفر سوار بر ماهواره بر سیمرغ به فضا پرتاپ شد و فضا را شکافت، این ماهواره بسیاری از داده‌های لازم را برای ثبت به پایگاه‌های زمینی ارسال کرد و بخشی از ماموریت خود را به سرانجام رسانید.

به گفته مرتضی براری رئیس سازمان فضایی کشور برای نخستین بار یک رکورد فضایی ثبت شد و یک ماهواره ایرانی توانست مدار بالای ۵۴۰ کیلومتر و سرعت حدود ۶۵۰۰ متر بر ثانیه را تجربه کند اما برای تثبیت این فناوری نیاز به تکرار داریم، از پا نمی‌نشینیم و از همین فردا کار را آغاز می‌کنیم.

هر چند در نهایت ماهواره ظفر در مدار آرام نگرفت اما به گفته وزیر ارتباطات که سازمان فضایی ایران را در زیر مجموعه خود دارد، ایرانی‌ها توقف ناپذیر هستند، همانطور که چند ماهواره آمریکایی مانند فالکون ۹، جونو ۲، اطلس، پروتون ام و آنتارس در پرتاب‌های فضایی شکست خوردند، پرتاپ ماهواره ظفر هم موفقیت آمیز نبود، اما ایرانی‌ها متوقف شدنی نیستند و ما ماهواره‌های ایرانی فوق‌العاده‌تری در مسیر پرتاپ داریم.

شخصات و کارکرد‌های ماهواره ظفر
 دو ماهواره ظفر ۱ و ۲ با هزینه کمتر از دو میلیون یورو تولید شده‌اند، بر اساس اظهارات وزیر ارتباطات، برای دریافت تصاویر ثبت شده ماهواره از منابع خارجی باید بیش از ۱۰ میلیارد دلار هزینه کرد.

حسین بلندی رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت درباره بومی سازی فناوری فضایی گفت: در ماهواره ظفر از ۸۶ دستگاه، ۸۲ مورد در داخل کشور طراحی و تولید شده است، این برای خارجی ها که فشار و تحریم بر ما اعمال کردند، غیر قابل تصور است. فعالیت در حوزه فضا ما را ملزم می‌کند استانداردهایی را رعایت کنیم و اینگونه نیست که اگر اشتباهی رخ داد بتوانیم آن را برطرف کنیم، وقتی ماهواره به فضا پرتاب می‌شود کیلومترها از ما فاصله دارد و باید استانداردهایی را رعایت کند.

او تصریح کرد: ۶۴ هزار قطعه شامل یک هزار و ۴۳۸ نوع در ماهواره ظفر جمع شده اند وما با یک بودجه ۲ ماهواره ساخته و تحویل داده ایم. در ماهواره ظفر تمام استاندارهای لازم رعایت شده بود.

ارتفاع مدار: ۵۳۰ کیلومتر
نوع مدار: LEO دایروی
وزن ماهواره: ۱۱۳ کیلوگرم
دوره گردش: حدود ۹۴ دقیقه
محموله‌ها: محوله تحقیقاتی تشعشعات فضایی، محوله ذخیره و ارسال S&F و محموله تصویربرداری
کاربردها: پایش مرز دریاچه‌ها، پایش خطوط ساحلی، بروزرسانی نقشه کاربری اراضی، بروزرسانی نقشه مرز پهنه‌های کشاورزی، بروزرسانی نقشه پهنه‌بندی و پایش تغییرات دریاچه‌های دائمی و فصلی، شناسایی مناطق تخریب‌شده بعد از بحران در نواحی شهری، تهیه نقشه‌های ساختاری (شناسایی گسل‌ها و چین‌ها) و تعیین مرز گسترش شهری و پایش رشد مناطق شهری

صدای مهیب انفجار در سیستان و بلوچستان؛ سقوط ظفر در زاهدان؟

جزئیات پرتاپ  ماهواره ظفر
ساخت ماهواره ظفر به دست ۸۰ مهندس فضایی دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران از چهار سال گذشته آغاز شده بود، ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸، دو ماهواره ظفر ۱ و ۲ دانشگاه علم و صنعت برای پرتاب تحویل سازمان فضایی ایران شد.  فرایندآماده سازی ماهواره بر سیمرغ حدود ۲۰ روز در پایگاه فضایی حضرت امام خمینی (ره) طول کشید، دیشب ساعت ۱۹ و ۱۵ دقیقه پس از پرتاب ماهواره بر سیمرغ، فرایند مرحله اول پرتاب و استارت پرواز موتور‌های مرحله دوم با موفقیت انجام شد، ماهواره بر سیمرغ توانست حدود ۹۰ درصد مسیر را در حدود ۹ دقیقه پرواز طی کند و برای اولین بار به ارتفاع بالای ۵۴۰ کیلومتر و به سرعت حدود ۶۵۰۰ متر بر ثانیه رسید؛ در حقیقت برای پرتاب کامل ۴۹۰ ثانیه زمان لازم بود که ۴۵۷ ثانیه آن انجام شد.

در پرتاب ماهواره ظفر همه فرآیندهای پرتاب فضایی از قبیل مونتاژ مراحل ماهواره‌بر و ماهواره، تست‌های پیش پرتاب، تزریق سوخت و پیش فشارگذاری، به طور کامل به انجام رسید. فرآیند پرتاب و استارت موتورهای مرحله یک ماهواره‌بر و جدایش مراحل و استارت موتور مرحله دوم به درستی انجام شد و در انتهای مسیر، ماهواره‌بر به سرعتِ مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید.

وجود اشکال در موتور ماهواره‌بر سیمرغ موجب شد که ماهواره دچار افت سرعت شود و در نتیجه در مدار قرار نگیرد و در اقیانوس هند سقوط کند. به گفته وزیر ارتباطات دلیل ناموفق بودن پرتاب ماهواره «پیام»  مدار الکترونیک بوده است؛ ولی در ماهواره ظفر اشکال از موتور ماهواره‌بر بوده است.

سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران سازمان به عنوان نخستین پرتاب کننده‌ ماهواره در جهان اسلام، مسئولیت طراحی، ساخت و بهره‌برداری تخصصی از پایگاه فضایی حضرت امام خمینی (ره) را برای پرتاپ ماهواره هایی چون ظفر عهده داشته است.

دریافت داده از ماهواره ظفر پس از پرتاب به فضا
سه ایستگاه ماهدشت، چرمشهر و قشم به عنوان ایستگاه‌های زمینی ماهواره ظفر آماده دریافت داده از ماهواره ظفر بودند که بخش عمده‌ای از اهداف تحقیقاتی مد نظر پرتاب ماهواره ظفر حاصل و داده برداری‌ها احصا و داده ها جمع‌آوری شده و در اختیار دانشمندان ما قرار گرفته است.

همچنین بهینه سازی‌ها روی پایگاه فضایی و مراحل پرتاب ماهواره و تغییراتی روی موتور و سیستم کنترل انجام شده بود که این تغییرات، در پرتاب ماهواره پاسخ مثبت داد. متاسفانه در لحظات نهایی، سرعتی که نیاز ماهواره بود، حاصل نشد و با بهینه سازی‌های جدیدی که انجام می‌شود در پرتاب‌های آتی این بخش از مأموریت نیز کامل خواهد شد.

این مرحله تحقیقاتی آورده‌های زیادی برای دانشمندان کشور دارد و در آینده نزدیک با تحلیل داده‌های به دست آمده، گام‌های بعدی را با قوت برخواهیم داشت. این پرتاب ماهیتی کاملا تحقیقاتی داشت و انتظار‌ها هم مطابق اهدافی که طرح ریزی شده بود، محقق شد و در این فضای تحقیقاتی به دنبال داده برداری و اصلاح فرایند طراحی هستند که این امر با موفقیت انجام شده و امیدواریم در ماموریت‌های آینده به تعداد و تکرار مورد نیاز ماهواره‌ها نیز در مدار صحیح قرار گیرند.

ماهواره ظفر بخشی از مسیر را برای رسیدن در مدار طی کرد و در واقع به ارتفاع مورد نظر رسید، اما ماهواره در دقایق پایانی به سرعت مورد نظر نرسید، اما ایستگاه‌های زمینی توانستند از ماهواره سیگنال دریافت کنند.

ماهواره‌بر سیمرغ روز گذشته چهارمین پرتاب خود را با ماهواره ظفر ۱ دانشگاه علم و صنعت تجربه کرد، در بخش بدنه بزرگ ماهواره‌بر سیمرغ به طول ۲۶ متر و استوانه‌ای به قطر ۲.۵ متر مخزن سوخت قرار دارد که ۸۰ تن سوخت مایع در آن تزریق شده است.

ماهواره های ایرانی پرتاب شده به فضا

باید توجه داشت که در حوزه فضا هر پرتاب و سقوط خود تجربه جدیدی برای دانشمندان فضایی کشور  بوده و در این زمینه چند ماهواره به فضا پرتاپ شده است و ما توانسته ایم مسیر سی ساله را در ۱۰ سال طی کنیم.

ماهواره تحقیقاتی«امید»، نخستین ماهواره ساخت کشور ایران است، این ماهواره در بامداد ۳ فوریه ۲۰۰۹ میلادی (۱۵ بهمن ۱۳۸۷) و در سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مدار فضا قرار گرفت.

«رصد» دومین ماهواره ایرانی بود که با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت و نخستین ماهواره تصویربرداری کشور محسوب می‌شود.

«نوید» سومین ماهواره پرتاب شده ایرانی است که در مرکز تحقیقات ماهواره دانشگاه علم و صنعت ساخته شد و ماهواره‌ سنجش از دور محسوب می شود.

«پیام» ماهواره‌ای که ۵۰۰ کیلومتر فضا را شکافت اما در نهایت نتوانست در مدار خود قرار بگیرد.

«فجر» مدل پیشرفته و ارتقا یافته ماهواره امید محسوب می شود، پرتاب و قرارگیری ماهواره فجر در مدار اولیه موفقیت‌آمیز بود، اما این ماهواره در مرحله ارتقای مداری موفق  نبود و پس از ورود به جو زمین سقوط کرد.

صدای مهیب انفجار در سیستان و بلوچستان؛ سقوط ظفر در زاهدان؟

پرتاب ماهواره ظفر در گام دومی فضایی ایران
مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران درباره نقش فناوری فضایی ایران اظهار کرد: سند توسعه هوافضا در سال ۱۳۹۱ در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد که این سند چهار گام داشت، گام اول ما این بود که ما بتوانیم ماهواره های تحقیقاتی با وزن ۵۰ کیلوگرم با ماهواره‌بر سفیر در مدار ۲۵۰ کیلومتری قرار بدهیم، این مدار بیضوی با طول عمر حداکثر دو ماه بود و خوشبختانه ما این مسیر را طی کردیم. سه ماهواره امید، نوید و رصد ماهواره‌هایی بودند که با ماهواره ‌بر سیمرغ در مدار قرار گرفتند، نوید ساخت مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت بود، خوشبختانه ۵۳ روز در مدار قرار داشت و توانست با زمین ارتباط برقرار کند.

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه اکنون در گام دوم فناوری فضایی هستیم، گفت: هدف ما این است که بتوانیم ماهواره ها را در مدار بالای ۵۰۰ کیلومتر قرار بدهیم که در این مسیر ماهواره پیام را سال گذشته پرتاب کردیم و ماهواره ظفر  را روز گذشته پرتاب کردیم.


 سال ۹۹ هر فصل یک ماهواره پرتاب می شود

براری از پرتاب چهار ماهواره در سال آینده خبر داد و گفت: ما در هر فصل سال ۹۹ یک ماهواره پرتاب خواهیم کرد که دو ماهواره سنجش از راه دور هستند، «ماهواره تصویربرداری پارسه» یک با قدرت ۱۵ متر و یک ماهواره تصویربرداری با قدرت ۵ متر پرتاب خواهند شد، نقشه راه ما این است که ماهواره‌ها مبتنی بر نیاز‌ها و کاربرد‌ها باشند، در حوزه سنجشی ماهواره ۲۵ متری، ۱۶ متری، ۱۵ متری، ۵ متری، ۲.۵ متری و یک متری را پرتاب خواهیم کرد.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به پرتاب ۲ ماهواره مخابراتی در سال ۹۹ گفت: این ماهواره‌ها مراحل پایانی را طی کرده اند و ما همزمان با ماهواره ساخت ماهواره‌بر را هم در دستور کار قرار داده ایم، ماهواره‌بر سیمرغ در سمنان قرار دارد و طراحی کلان پایگاه فضایی چابهار را شروع کرده ایم و ماهواره‌بر سریر و سروش از پایگاه فضایی چابهار پرتاب خواهند شد. به ملت این نوید را می‌دهیم که عزممان را جزم کرده ایم تا فناوری فضایی را تثبیت کنیم، ماهواره‌ها را در مدار قرار دهیم و بتوانیم از ماهواره‌ها خدمات پایدار بگیریم.

رئیس سازمان فضایی ایران اظهار کرد: در حوزه سنجشی دانشگاه علم و صنعت با قابلیت تصویربرداری ۲۵ متر سیاه و سفید ۱۶ متر رنگی ساخته است، ماهواره که در سه ماه اول سه ماه آینده در برنامه داریم ماهواره‌ پارسه یک است که قدرت تفکیک تصویر ۱۵ متر را داد، در سه ماهه سوم سال ماهواره‌ای سنجشی دیگری در برنامه پرتاب داریم که برای قرارگیری در مدار کامل می‌شود و قدرت تفکیک ۵ متر دارد، برنامه داریم تا سال ۱۴۰۴ ماهواره سنجش از دور با قدرت تفکیک یک متر را در مدار قرار دهیم.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به ماهواره های مخابراتی کشور اظهار کرد: در حوزه مخابرات ماهواره ناهید ۱ و ۲ را داریم، برنامه ما این است که ماهواره های مخابراتی را بتوانیم با حداقل ترنسپورتز در مدار قرار دهیم.

پرتاب ماهواره ها با ماهواره‌بر سریر  از سال ۱۴۰۰
براری ادامه داد: ماهواره بر سیمرغ که قابلیت حمل ۲۵۰ کیلوگرم ماهواره را در مدار بالا ۵۰۰ کیلومتر دارد، ماهواره ها را در مدار دایره ای با طول عمرم مداری ۵ سال قرار می‌دهد، مقرر شده است تا سال ۱۴۰۰ ما گام دوم را تثبیت کنیم و در انتهای سال ۱۴۰۰ گام سوم را آغاز کنیم و مراحل تحقیقاتی آن شروع شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران بیان کرد: ما در گام سوم نسل ماهواره بر سریر را که با قدرت پرتاب ماهواره هزار کیلوگرمی در مدار بالای ۶۰۰ کیلومتر  را در دستور کار داریم، بر اساس برنامه ریزی ها تصمیم داریم تا گام سوم را تا سال ۱۴۰۲ به پایان برسانیم وکار پژوهشی شروع شده و گام بعدی قرار دادن ماهواره در مدار بالای ۶۰۰ کیلومتر است. گام چهارم قراردادن ماهواره های مخابراتی با «ماهواره بر سروش» بوده و پیش بینی ما این است این گام را تا سال ۱۴۰۷ بتوانیم اجرایی کنیم.

براری با اشاره به کاربردهای فناوری فضایی اظهار کرد: یکی از اولویت‌های ما کاربردی کردن فضاست، طی یک دهه گذشته اقتصاد فضا بیش از ۱۳۹ درصد رشد داشت؛ این رشد را در مقابل با متوسط اقتصاد جهانی ۱۹.۴ درصد قرار بدهید، این شیب و شکاف تا دو دهه آینده ادامه دارد.
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
1
این دولت بی کفایت عرضه هیچ کاری رو نداره. احمدی نژاد 10 سال پیش ماهواره هوا کرد این بی کفایتا هم میخوان ادای اونو در بیارن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
1
جناب جهرمی شما بهتره همون بری شلوار لی بپوشی و شو بزاری این کارا رو باید اهلش بکنن.
ناشناس
|
-
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
شما اینترنت را درست کن ماهواره بر پیشکش
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
1
ما که می گیم دستی تو کار هست که پروژه های مهم ایران موفقیت آمیز نیست ....
مخصوصا تو وزارت ارتباطات...
الله اعلم
ناشناس
|
-
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
زمان احمدی نژاد 3 تا ماهواره پرتاب و در مدار قرار گرفت. دولت فعلی همه کارهاش مثل همه
مهدی
|
-
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
با توکل به خدا ما می توانیم خدا قوت مردان باارداه وبا تعصب ایرانی
سعید نیری
|
-
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
املا ننوشته غلط ندارد.
به این مملکت می بالم.
رادمهر
|
-
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
آفرین ازاینکه ما خودمان را با آمریکا مقایسه می کنیم.خیلی خوب است بودجه آنها از جیب مردم نیست000000000
محبوب علی نژاد
|
-
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
مرگ برآمریکا مرگ براسرائیل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
در دولت احمدی نژاداز این شکستهای پی در پی نداشتیم. خسته شدیم از دست این اصلاح طلبان پر رو و ناکارآمد
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
تو این دولت غربگدا امید هیچ فرج وپیروزی نیس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
دولت حسابگر و بد شانس
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
ثانیه شماری میکنم عمر این دولت هرچه زودتر به پایان و یک دولت مردمی مقتدر و تکیه به توان داخل سر کار بیاید کمتر دست گدایی به سوی جهانخواران بلند کنیم از دست این دولت بی تدبیر خسته شدیم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
ثانیه شماری میکنم عمر این دولت هرچه زودتر به پایان و یک دولت مردمی مقتدر و تکیه به توان داخل سر کار بیاید کمتر دست گدایی به سوی جهانخواران بلند کنیم از دست این دولت بی تدبیر خسته شدیم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
0
ثانیه شماری میکنم عمر این دولت هرچه زودتر به پایان و یک دولت مردمی مقتدر و تکیه به توان داخل سر کار بیاید کمتر دست گدایی به سوی جهانخواران بلند کنیم از دست این دولت بی تدبیر خسته شدیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری