کد خبر: ۲۳۴۶۵۷
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲
میلیاردها دلار در کره جنوبی، ژاپن و ... داریم؛
همه می‌دانند تحریمی که مبدع، ‌مصوبه و پشتیبان آن شورای امنیت باشد، تحریم سخت‌تری است، به دلیل اینکه تمامی کشورها ملزم به اجرای تحریم می شوند و کشوری نمی‌تواند از آن تخطی کند و در این صورت با مصوبات شورای امنیت روبرو می‌شود.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه در ده ماهه امسال ۳ میلیارد دلار دارو وارد کشور شده است، گفت: آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند که برای دارو و مواد غذایی محدودیت ایجاد نمی‌کنند.

به گزارش اعتدال، «اسحاق جهانگیری» صبح روز سه شنبه در آیین رونمایی همزمان از طرح‌های عمرانی ورزشی، رفاهی و نیروگاه های خورشیدی دانشگاه فنی و حرفه ای در سراسر کشور در دانشکده فنی و حرفه‌ای شریعتی در تهران اظهار داشت: انقلاب در زمان خودش یکی از بزرگترین رخدادهایی بود که در دنیا اتفاق افتاد. ملت بزرگ ایران با دست خالی ولی با اتحاد، همدلی و انسجام و تحت رهبری، رهبر بزرگ انقلاب اسلامی به یک انقلاب بزرگ و مردمی انقلاب را به پیروزی رساندند.

معاون اول رییس جمهوری افزود: انقلاب با جهت‌گیری اسلامی به دنبال خواسته‌هایی بود که ملت ایران در طول یکصد سال گذشته همواره در نهضت‌های مختلف و در حرکت‌های مختلف به دنبال آزادی، استقلال و پیشرفت و حاکمیت قانون بودند. همه اینها به عنوانی شد که هم بر زبان رهبر انقلاب و هم بر زبان مردم در شهرها، روستاها و اقصی ‌نقاط کشور تکرار می‌شد.

جهانگیری اضافه کرد: حتماً بعد از گذشت ۴۱ سال از پیروزی انقلاب همچنان ما به دنبال همان برنامه هستیم. ما همچنان به دنبال استقلال، آزادی و توسعه و پیشرفت ایران عزیز هستیم و باید نسبت به نسل اینها دنبال شود که بتوانیم این آرمان‌ها را محقق کنیم.

معاون اول رییس جمهوری بیان کرد: در منطقه‌ و جهانی که ما قرار داریم یعنی در میان کشورهای جهان سوم یا کشورهای در حال توسعه‌ای که بتوانند به این آرمان‌ها و خواسته‌ها برسند، به معنای واقعی آزادی و حق تعیین سرنوشت با مردم باشد و مردم احساس کنند که روز به روز به سمت آرمان‌هایی که برای نظامشان در بخش آزادی داشتند بیشتر دسترسی پیدا کنند و اینکه نقش آنها در اداره کشور تعیین کننده می‌شود و اداره کشور با اراده مردم محقق می‌شود.

جهانگیری ادامه داد: این در واقع معنای آن این است که ما یک قدم به آن آرمان‌های اولیه نظام و انقلاب نزدیک شویم و هر چند اگر خدای نکرده در مردم این احساس در مردم به وجود بیاید که آزادی و حرکت به سمت آزادی و دخالت مردم و تعیین سرنوشت به دست مردم کمرنگ تر می‌شود، مردم مایوس می‌شوند و احساس می‌کنند که از آرمان‌ها فاصله گرفته‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران گفت: همه می‌دانند تحریمی که مبدع، ‌مصوبه و پشتیبان آن شورای امنیت باشد، تحریم سخت‌تری است، به دلیل اینکه تمامی کشورها ملزم به اجرای تحریم می شوند و کشوری نمی‌تواند از آن تخطی کند و در این صورت با مصوبات شورای امنیت روبرو می‌شود.

جهانگیری اضافه کرد: خیلی از کشورها در تحریم هستند به همین دلیل ممکن است تفاوت در نحوه اجرای تحریم‌ها باشد.

معاون اول رییس جمهوری افزود: موضوع دوم این است که این تحریم که وضع شود چه تحریم آمریکا باشد، چه اتحادیه اروپا یا شورای امنیت وضع می‌کند، چه کسی، چه دستگاهی و چه سازمانی پیگیری اجرای این تحریم‌هاست. در مقاطعی ما خودمان با تحریم مواجه بودیم. نفت ایران از اول انقلاب تحریم بود ما هیچ وقت احساس نمی کردیم که برای تولید و فروش نفت‌مان مانعی هست. آمریکایی‌ها نمی‌خریدند، برخی کشورهای اروپایی نمی‌خریدند ولی ده‌ها و صدها مشتری دیگر می‌آمدند و می‌خریدند. برخی از شرکت‌ها نمی‌آمدند در نفت ایران سرمایه‌گذاری کنند ده‌ها شرکت دیگر می‌آمدند سرمایه‌گذاری می کردند و کسی هم متعرض آنها نمی شد پس ساختاری که این را پیگیری می‌کند، مهم است.

جهانگیری میزان پیگیری نظارت و دنبال کردن تحریم را مسئله دیگر در این زمینه عنوان کرد و گفت: تا این مرحله جدید این موضوع خیلی در دستور کار دولت ها نبود، گاهی اوقات در برخی کشورها ساختارهایی ایجاد می شد برای مثال در دروه عراق می گفتند پول نفت عراق در حسابی در سازمان ملل برود و از محل آن اجازه داده شود برای مردم عراق غذا تهیه کند. همه آن در کنترل بود. نفت عراق فروخته می‌شد پول آن در حسابی در سازمان ملل می‌رفت و از محل آن پول فقط اجازه داده می‌شد یک سری کالا برای عراق خریداری شود.

وی اضافه کرد: امروز آمریکا تقریباً بزرگترین و قویترین سازمان و تشکیلات آمریکا در سرتاسر دنیا وضع کرده است که روزانه و لحظه‌ای پیگیری کنند تا تحریم‌ها علیه ایران اجرا شود. یک کشتی نفتی بخواهد نفت ایران را جابجا کند، تعقیبش می‌کنند، اگر بتوانند شناسایی کنند با شرکت هدف تماس می‌گیرند که این نباید جابجا شود. این بی سابقه‌ترین تحریم هست.

جهانگیری خاطرنشان کرد: آمریکایی ها واقعاً دروغ می گویند که برای دارو و مواد غذایی ایران محدودیت درست نمی‌کنیم. ما خودمان میلیاردها دلار پول در کشورهای مختلف مانند کره جنوبی، ژاپن و خیلی از کشورهای دیگر داریم. اما از محل پول خودمان یک دلار نمی‌توانیم برای خرید دارو و مواد غذایی جابجا کنیم و آمریکایی ها اجازه نمی‌دهند.

وی گفت: این همه تبلیغات راه انداختند، سوئیسی ها که بانکی چند میلیون دلاری که در آن داشتیم زحمت کشیدند و دو میلیون دلار داروی بیمار سرطانی اجازه دادند از آن محل بانک بتواند تسویه کند.

معاون اول رییس جمهوری افزود: ما در سال جاری تا الان نزدیک به ۳ میلیارد دلار دارو وارد کشور کردیم. اعدادی که می‌گویید شوخی است یا کشور ایران را نشناختید و یا اقتصاد ایران متوجه نیستید چیست.

جهانگیری گفت: در همین شرایط تحریم که به این سختی اعمال می شود، مسئولین ایران، مخصوصاً بخش خصوصی و فعالان اقتصادی حجم تجارتی که الان با دنیا دارد در ۱۰ ماه گذشته بیش از ۷۰ میلیارد است. بالاخره روش هایی داریم اقتصاد ایران اقتصاد بزرگی است و این اقتصاد بزرگ را نمی شود حبس کرد، نمی‌توان با آن مبارزه کرد.
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
1
کدخداتون سرتون کلاه گذاشت...؟
مملی
|
-
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
آفرین داره تازه معلوم می شود که پشت این همه شعار واقعیت ها دردناکی نهفته است حالا ما مردم بدبخت باید چیکار کنیم؟
120
|
-
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
مگه نمیکید آمریکا هیچ غلطی نمیکنه.... بفرمایید
محمد315
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
1
دلار رو بذارید کنار
بیشترین مراوده ما با چین .هند.ترکیه.روسیه .عراق
دلار رو بذاری کنار حل میشه همین کشور ها هم گفتن
بگو میخواییم بعد ار دسته گل برجام و معاهده پاریس خانم ابتکار
اینبار بریم تو fatf و سی اف تی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
اره بابا. درد همینه. وگرنه دوره احمدی نژاد والله وضعمون خیلی بهتر از این بود.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
آقایان دلواپس گندی که زدید را بیایید جمع کنید همان اولش که ترامپ گفت بیایید مذاکره کنید باید قبول می کردید!! حالا هم هزینه شما بیشتر شده هم مردم سختی بیشتری را تحمل کردند هم سلیمانی عزیز را از دست دادیم!! کمی خوب واقعیت ها را ببینیم
حداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
اداره کشور عرضه می خوهد، که جهانگیری و روحانی ندارند و فقط زمان انتخابات برای گروه رقیب شاخ و شونه می کشند و در برابر دشمن اظهار ناتوانی!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
بگو عرضه نداریم. اون احمدی نژاد با تحریم های شواری امنیت و غیره مملکت رو صد برابر بهتر از این میچرخوند.چند برابر الان هم نفت میفروخت. کار کردن مرد میخواد جناب اسحاق جهانگیری.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
دولت بی کفایت. از اولش هم چرند میگفتند فقط. حیف که ملت خام چرندیات شما و دلقک های دورو برتون شدند.
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
خیلی هم عالی آخییییش دلم حال اومد. مردمو میکشید هااان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
اگه دماغتو عمل کنی همه مشکلات حل میشه
sina
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
از همون اول مارو بادورغ هاتون خام کردید
خیلی نامردید
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
دولت تدبير !!!! و اميد !!!!! از هر كجاي ضرر برگرديد منفعت است . هرچه دنبال مذاكره و سازش با دشمن باشيد ضربه بيشتري خواهيد خورد . كمي عقلتان به كار بياندازيد . معامله پاياپاي و با پول ملي هر كشور .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
7 سال چرخیدیم همه چی رو وا دادیم و از ترس اسیب به برجام همه چی رو تعطیل کردیم حالا برگشتیم به نقطه ای عقب تر از قبل؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
آمریکا و اروپا هم خوب فهمیدن که از شما بی کفایتها هیچ کاری بر نمیاد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری