کد خبر: ۲۳۴۶۲۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
لطفا مردم را مَحرم بدانید
اکنون بیم آن می رود که کرونا در ایران به عاقبت آنفلوآنزا و یا هواپیمای اوکراینی منجر شود و در گیر و دار تکذیب های پی در پی مسئولان، به یکباره وضعیت به گونه دیگری رقم بخورد. مردم و جامعه آنقدر در این مدت اخیر پنهانکاری و اخبار غیرواقعی از مسئولان و برخی رسانه های خاص به ویژه صداوسیما شنیده اند که عدم بروز فاجعه مربوط به کرونا را همچون هواپیمای اوکراینی و آنفلوآنزا سنجیده و کمتر آن را باور می کنند و با ترس از شیوع کرونا روز خود را شب می کنند.
اعتدال - محمد جواد بربریان-کمتر از یک ماه پیش و در بامداد چهارشنبه 18 دی ماه یک هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اوکراین در حوال شاهدشهر تهران سقوط کرد و در این فاجعه جانکاه، 176 مسافر آن جان باختند.

متاسفانه با وجود اصرار کشورهای دیگر تا روزها مسئولان همچون گذشته، نقص فنی را دلیل سقوط هواپیما اعلام کردند. این انکار واقعیت در حالی نمای زننده تری پیدا کرد که مقامات خارجی و رسانه های بین المللی بر اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی اصرار داشتند. این موضع گیری ها بلافاصله در شبکه های اجتماعی در داخل کشور بازتاب گسترده ای داشت و توسط برخی خبرنگاران داخلی از مسوئلان پیگیری شد تا اینکه سرانجام ستاد کل نیروهای مسلح در روز شنبه اعلام کرد خطای انسانی باعث شلیک موشک به هوایپمای اوکراینی شده است.

این ماجرا و پنهانکاری سه روزه مسئولان کشور باعث شد اعتماد عمومی نه تنها به مسئولان کشور خدشه دار شود، بلکه رسانه های داخلی نیز با انتقاد شدید از سوی مخاطبان خود مواجه شدند و اعتماد مردم نسبت به خبرگزاری ها رسمی کشور نیز به شدت کاهش یابد. اتفاقی که سطح مقبولیت رسانه های رسمی کشور را به شدت کاهش داده و مردم به هر خبری در رسانه های داخلی به دیده شک و تردید نگریسته و با خود می گویند شاید همانند ماجرای هواپیمای اوکراینی، باز هم پنهانکاری شده و کاسه ای زیر نیم کاسه است.

در این شرایط رسانه های کشور عملا توان مدیریت افکار عمومی را از دست داده و این جریان مهم و راهبردی به دست شبکه های اجتماعی و رسانه های فارسی زبان خارج از کشور افتاده است.

اکنون جهان به سبب شیوع ویروس کرونا در حالت آماده باش درآمده و هر یک از کشورها راهکارهایی را برای جلوگیری از ورود این ویروس به مرزهای خود اندیشیده و به اجرا گذاشته اند. ویروسی مرگبار که از چین آغاز شده و آسیای شرقی را در نوردیده و در برخی کشورهای خاورمیانه نیز دیده شده و به آمریکا و اروپا نیز سرایت کرده است. در ایران نیز بی شک بیم از ورود ویروس کرونا به کشور وجود دارد و با اندک پرس و جویی در فضای جامعه می تواند درک کرد که کرونا به یکی از دغدغه های اصلی مردم تبدیل شده است. همین دغدغه و حساسیت باعث شده اخبار مربوط به شیوع کرونا در جهان و بروز آن در ایران با استقبال مواجه شده و در این میانه اخبار ضدو نقیض و البته غیر واقعی نیز منتشر شود.

از زمان شیوع ویروس کرونا در چین و سرایت آن به دیگر کشورها، تقریبا هر روزه با خبر بروز کرونا در یکی از شهرهای کشور مواجه شده ایم، از تبریز و تهران گرفته تا یزد و قم و در آخرین مورد نیز اصفهان. گرچه در همه آن ها، مشاهده کرونا تکذیب شده، اما در کنار امکانات نه چندان پیشرفته پزشکی و بهداشتی در بسیاری از نقاط کشور به خصوص در مناطق محروم، سوء سابقه مسئولان در شفاف سازی رخدادها و پنهان کاری بیش از اندازه، باعث شده بیم از شیوع کرونا ویروس در کشور به میزان بسیار زیادی افزایش یابد.

کافیست به چند ماه قبل بازگردیم، زمانی که یک بیماری ساده به نام آنفلوآنزا با پنهان کاری و عدم اطلاع رسانی مناسب مسئولان همراه شد و بیش از 80 ایرانی را به کام مرگ فرستاد. با وجود نگرانی از ورود آنفلوآنزا و یا شبه آنفلوآنزای خطرناک، عکس‌العمل مدیران وزرات بهداشت تکذیب ماجرا بود و اینکه همه چیز آرام است. مثلا سی مهر ماه، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: خبر انتشاریافته در برخی شبکه های اجتماعی مبنی بر طغیان بیماری آنفلوآنزا صحت ندارد.

اما به ناگاه انتشار اخبار مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا، سبب شد تا ترس از این بیماری به سرعت در کشور گسترش پیدا کند. برخلاف تکذیب‌های قبلی، مسئولان که تا قبل از این منکر ورود ویروس خطرناک و کشنده آنفلوآنزا بودند، به یکباره از معاونان و مدیران وزارت بهداشت کشوری گرفته تا استانی، شروع به مصاحبه در مورد ابعاد پیدا و پنهان این بیماری کردند.

اکنون نیز بیم این می رود که کرونا در ایران به عاقبت آنفلوآنزا و یا هواپیمای اوکراینی منجر شود و در گیر و دار تکذیب های پی در پی مسئولان، به یکباره وضعیت به گونه دیگری رقم بخورد. مردم و جامعه آنقدر در این مدت اخیر پنهانکاری و اخبار غیرواقعی از مسئولان و برخی رسانه های خاص به ویژه صداوسیما شنیده اند که عدم بروز فاجعه مربوط به کرونا را همچون هواپیمای اوکراینی و آنفلوآنزا سنجیده و کمتر آن را باور می کنند و با ترس از شیوع کرونا روز خود را شب می کنند. حال این عدم مدیریت افکار عمومی را در کنار آگاهی مردم از عدم آمادگی مراکز درمانی،  عدم کنترل مناسب مبادی ورود مسافران خارجی به ویژه فرودگاه ها، عدم چاره اندیشی و بی خیالی بسیاری از مسئولان و البته سودجویی برخی ایرلاین های ایرانی برای جابجایی مسافران در مبدا و مقصد چین قرار دهید، تا ببینید چه فشار روانی روی جامعه ایرانی سنگینی می کند. سوالی که مردم می پرسند این است که مسئولانی که توان مدیریت آنفلوآنزا را نداشته چگونه می توانند مردم را از گزند کرونا که چین را زمین گیر کرده در امان نگاه دارند.

حال روی سخن با مسئولین است که شفافیت را در دستور کار قرار دهند و اگر واقعا مورد مشکوکی گزارش شده به مردم اطلاع دهند تا نکات پیشگیرانه را بیشتر مد نظر قرار دهند و خود از شیوع آن جلوگیری کنند. مسلما پنهان کاری و عدم بارگو کردن واقعیت در این مورد می تواند جامعه ایرانی را در معرض خطر قرار داده و خسارت های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد که از بین رفتن اعتماد عمومی مردم به مسئولان تنها گوشه ای از خواهد بود و مسئله اصلی خدای ناکرده مرگ تعدادی از هموطنانمان باشد.

این نکته نیز فراموش نگردد که یکی از دلایل شیوع گسترده کرونا در چین، پنهان کاری 50 روزه مسئولان چینی بود. براساس گزارش نیویورک تایمز، میان شناسایی اولین بیمار مبتلا به این ویروس تا قرنطینه در ووهان حدود ۷ هفته فاصله بوده است. دولت چین نه تنها پس از اطلاع از بروز این بیماری به پنهان‌کاری دست زده، بلکه عامل افشای این ویروس را به همراه ۸ نفر دیگر در بازداشت قرار داده بود.

در آن لحظات مهم، چینی‌ها ترجیح دادند مساله را مخفی کنند تا اینکه آشکارا به تقابل با این بحران در حال رشد بپردازند. آنها ترجیح دادند تا از هشدار عمومی و شرمندگی سیاسی خودداری کنند. آنها خطر موجود را کم‌اهمیت جلوه دادند و ۱۱ میلیون شهروند ووهانی را در بی‌خبری کامل از خطرات این بیماری مهلک نگه داشتند. مقامات چینی بارها اعلام کردند که احتمال سرایت از انسان به انسان وجود ندارد. با این اقدامات دولت چین، بهترین زمان را برای مهار این بیماری مسری از دست داد.

حال اگر واقعا مورد خاصی مشاهده شده یا اگر خدای نکرده در آینده مشاهد شد، باید مسئولان برای آن چاره اندیشی کنند و به جای مخفی کاری، به مبارزه با بحران بیاندیشند و از بروز فاجعه ای که که یک بار در چین تجربه شده جلوگیری کنند و نگذارند کورنا نیز به سرنوشت آنفلوآنزا و البته هواپیمای اوکراینی دچار شود.لطفا مردم را محرم بدانید
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
0
0
تا این ماهان همه را به کشتن ندهد ول کن نیست بابا هواپیمای شما باید روی زمین هم تلفات بگیرد؟؟؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری