کد خبر: ۲۳۴۵۹۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳
تنش میان دو کشور در ماه گذشته با ترور ژنرال سلیمانی به اوج خود رسید. هنوز مشخص نیست که این رویدادها به کجا خواهند انجامید. در صورت انتخاب دوباره ترامپ احتمال بروز درگیری های نظامی جدی تر میان ایران و امریکا و حتی بروز جنگی ناخواسته افزایش خواهد یافت. ممکن است از این پس شاهد تشدید یک پدیده نگران کننده باشیم: ترور هدفمند سران ایران.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال» نیست.

پایگاه”اینترسپت” در مقاله ای تحلیلی درباره سیاست "تغییر رژیم” در قبال ایران می نویسد که”دولت ترامپ دولتی رویایی برای تندروها در واشنگتن بوده است به ویژه آن افرادی که خیال انتقامجویی و مجازات علیه ایران را در سر می پرورانند.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: زمانی که ترامپ امریکا را به طور یکجانبه از برجام امضا شده توسط اوباما رییس جمهوری سابق امریکا خارج ساخت و سیاست فشار حداکثری، تحریم و انزوای سیاسی و اقتصادی را علیه ایران اعمال کرد.

تنش میان دو کشور در ماه گذشته با ترور ژنرال سلیمانی به اوج خود رسید. هنوز مشخص نیست که این رویدادها به کجا خواهند انجامید. با این حال، به نظر می رسد برای بسیاری از چهره های دولت ترامپ یک ایده آل در ذهن شان وجود دارد: تغییر رژیم در ایران. امریکا در دهه های اخیر موفق به کاربرد زور برای سرنگون ساختن حکومت هایی در کشورهایی چون عراق و لیبی شده است.

با این حال، ایران کشوری با ۸۰ میلیون نفر جمعیت است و ابعاد بسیار گسترده تری در مقایسه با عراق و لیبی دارد. ورود مستقیم نیروهای زمینی ارتش امریکا به ایران حتی در خیالاتی ترین نئومحافظه کاران نیز گزینه ای خارج از دسترس به نظر می رسد.

واقعیت آن است که اگر خواستار تغییر رژیم در ایران هستید اساسا خواستار جنگ داخلی هستید. در نتیجه، با درک عدم توانایی پیروزی از طریق جنگ آشکار، امریکا تصمیم گرفت تا ایران را از طریق تحریم ها و دیگر اشکال فشار مهار کند به این امید که این فشارها منجر به شورش داخلی شده و حکومت آن کشور ساقط شود و احتمالا روزهای بهتری برای امریکا فرا رسد. با این حال، به نظر می رسد این رویکرد تنها زندگی را برای شهروندان عادی ایرانی بدتر ساخته است به حدی که آنان نمی توانند تغییر سیاسی در کشورشان ایجاد کنند”.

این سایت در ادامه می افزاید:”در نتیجه، هیچ امیدی به تغییر رژیم برنامه ریزی شده و بدون بروز هرج و مرج در ایران از سوی امریکا وجود ندارد. تغییر رژیم در ایران تنها باعث هرج و مرج، نزاع و بی ثباتی بیش تر در خاورمیانه می شود و در اخر هیچ نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

در سال ۱۹۷۹ میلادی، پس از آغاز اعتراضات علیه محمدرضا پهلوی شاه مخلوع ایران او به عنوان پادشاه در نهایت تصمیم گرفت به جای جنگیدن تا سرحد مرگ برای حفظ قدرت راهی تبعید شود. در شرایط فعلی اما به نظر نمی رسد که نظام سیاسی در ایران خواستار عقب نشینی در برابر هیچ گونه فشاری باشد.

این موضوع طرفداران تغییر رژیم را در موقعیتی دشوار قرار می دهد. اگر نظام سیاسی ایران و رهبران آن کشور حاضر به مبارزه تا سرحد نهایی باشند هرگونه تلاشی از بیرون برای مهندسی فروپاشی نظام سیاسی ایران ناگزیر به خونریزی و خشونت خواهد انجامید و می تواند کل ایران را درگیر آشوب و بی نظمی کند.

چنین سیاستی می تواند باعث کشته شدن صدها هزار و شاید میلیون ها ایرانی شود در حالی که بازهم نمی تواند باعث تغییر نظام سیاسی ایران شود. دیدگاه دولت ترامپ ساده انگارانه است. در صورت فروپاشی دولت مرکزی در ایران، لیبرال ها یا دموکرات ها یا اسلام گرایان میانه رو به قدرت نخواهند رسید.

در آن زمان افراد و گروه هایی که در برخورد سازمان یافته هستند بهترین فرصت قبضه قدرت را خواهند داشت. مشکل دیگر نظریه پردازان و سیاستگذاران برای اجرای سیاست تغییر رژیم در ایران اپوزیسیون ایرانی است. پس از انتخابات ۲۰۰۹ میلادی، رهبران معترض به نتیجه انتخابات تاکنون در حصر خانگی به سر می برند.

به نظر می رسد "رضا پهلوی” فرزند آخرین شاه ایران از سوی دولت امریکا به عنوان نقش آفرین احتمالی برای آینده ایران در نظر گرفته شده است. با این حال، حمایت میدانی از او در داخل ایران محدود است. گروه دیگر اپوزیسیون در تبعید، مجاهدین خلق (منافقین) هستند که گروهی فرقه مانند با سابقه انجام اقدامات خشونت آمیز است که به نظر می رسد در داخل ایران محبوبیتی ندارد و مردم از آنان متنفر هستند.

در نتیجه، به دلیل عدم وجود مخالفت سازمان یافته احتمال بروز و تکرار جنبشی توده ای که منجر به سقوط رژیم شاه در سال ۱۹۷۹میلادی شد اکنون دشوار به نظر می رسد. آن جنبش شامل چپ ها، لببرال ها و اسلام گرایان میانه رو بود و حمایت قدرتمند و نمادین آیت الله خمینی را نیز با خود به همراه داشت. ایشان حتی زمانی که در فرانسه و عراق در تبعید به سر می بردند از محبوبیت خاصی در داخل ایران برخوردار بودند.

ایشان با مشروعیتی که از سوی مردم کسب کرده بودند به ایران بازگشتند. بسیاری در خارج از ایران پیش بینی می کردند که پس از درگذشت ایشان عمر حکومت ایران به پایان رسد. با این حال، برخلاف پیش بینی این طیف، این اتفاق رخ نداد و آن هم علیرغم بیش ترین تلاش های امریکا، اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در راستای سرنگونی نظام سیاسی ایران که تاکنون شکست خورده اند”.

"اینترسپت” می افزاید:”با توجه به عدم سازگاری بین رویاها با توانایی ها و منابع در مورد سیاست تغییر رژیم در ایران به نظر می رسد که دولت ترامپ سیاست نادرستی را در قبال ایران دنبال می کند. مقام های دولت ترامپ اخیرا پیشنهاد جایگزینی توافق هسته ای تازه ای به جای توافق دوره اوباما را به ایران ارائه کرده اند. شانس جدی بودن این پیشنهاد بعید به نظر می رسد. برجام به دنبال سال ها مذاکره جدی حاصل شد در حالی که دولت ترامپ به جای ارائه پیشنهادی جدی برای مذاکرات به سادگی به دنبال پوششی دیپلماتیک است در حالی که به صورت پنهانی و اخیرا حتی آشکارا اقدامات اش را علیه ایران انجام می دهد”.

"الی گرانمایه” پژوهشگر در شورای روابط خارجی اروپایی به "اینترسپت” می گوید:”حس من این است که افرادی که مجری این سیاست هستند بیش تر خواستار تضعیف ایران و ایجاد بی ثباتی در آن کشور هستند و نه به دنبال یافتن راهی برای کشاندن ایران پای میز مذاکره و حل مشکلات از طریق ابزارهای دیپلماتیک. این که "مایک پمپئو” وزیر خارجه دولت ترامپ مانع از صدور ویزا برای "محمد جواد ظریف” همتای ایرانی اش برای سفر به نیویورک و شرکت در نشست سازمان ملل متحد شد نشانه دیگری از آن است که دولت فعلی امریکا واقعا علاقه ای به مسیر دیپلماتیک ندارد”.

او معتقد است در صورت انتخاب دوباره ترامپ احتمال بروز درگیری های نظامی جدی تر میان ایران و امریکا و حتی بروز جنگی ناخواسته افزایش خواهد یافت. او می گوید ممکن است از این پس شاهد تشدید یک پدیده نگران کننده باشیم: ترور هدفمند سران ایران. ترامپ در پیگیری سیاست تهاجمی علیه ایران هدف مشخصی را تعیین نکرده است و از شیوه ضد تروریستی استفاده می کند و وضعیت را به مرز خطرناکی کشانده است. جنگ امریکا علیه ایران با ترور ژنرال سلیمانی آغاز شده است.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
یوسف
|
-
|
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
0
0
آمریکا نمی تواند هیچ غلطی بکند ایرانیان حاج قاسم های زیادی دارد تف بر شرف آمریکا
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری