کد خبر: ۲۳۴۵۵۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱
جان مردم مهتر است یا درآمدزایی؟
پيش از اين وزير بهداشت در جلسه روز جمعه به همراه جمعي از هيات وزيران و معاون اول رياست‌جمهوري دستوري را مبني بر توقف كامل پروازهاي چين و تهران مصوب كرده بودند، با اين حال، روز شنبه و يكشنبه اقلا سه پرواز مستقيم از چين به تهران برقرار شده است.
پروازهاي مستقيم و غيرمستقيم از چين به ايران به‌رغم نگراني‌ نسبت به ورود ويروس كرونا به كشور همچنان برقرار هستند.

به گزارش اعتدال، پيش از اين وزير بهداشت در جلسه روز جمعه به همراه جمعي از هيات وزيران و معاون اول رياست‌جمهوري دستوري را مبني بر توقف كامل پروازهاي چين و تهران مصوب كرده بودند، با اين حال، روز شنبه و يكشنبه اقلا سه پرواز مستقيم از چين به تهران برقرار شده است.

همزمان با اعتراض نماينده شيراز نسبت به ورود مسافر از چين به ايران و انتقال مسافران چيني از ساير فرودگاه‌هاي جهان توسط ايرلاين‌هاي ايراني، رييس مركز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت بهداشت مدعي شده است كه «ممكن است برخي با ترانزيت يا از فرودگاه‌هاي ديگر پس از سفر به چين به ايران سفر كنند.»

علاوه بر آن رييس مركز اطلاع‌رساني اجرايي نشدن مصوبه دولت براي توقف پروازها را چنين توصيف كرده كه چون اين مصوبه عصر جمعه ابلاغ شده است، «نمي‌توان انتظار داشت بلافاصله اين مصوبه از روز شنبه اجرا شود.» پروازها به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت «تا جابه‌جايي تاجران و دانشجويان ايراني و چيني به كشورهاي خود كه سه يا چهار روز طول مي‌كشد، برقرار خواهند بود، اما تعداد آنها از ۷ پرواز به ۳ پرواز رسيده است.» موج انتقادات نسبت به عدم توقف كامل پروازها در حالي مطرح است كه روز يكشنبه به گفته مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، يك مورد مشكوك به ابتلا كرونا ويروس در اصفهان شناسايي و بستري شد، اين فرد از كاركنان فرودگاه است.

سودجویی هواپیمایی ماهان با «ویروس کرونا»

سفیر چین در کشورمان که به مانند بسیاری از هموطنانش روز‌های پرمشغله‌ای را تجربه می‌کند، در توییتی به زبان فارسی، شایعات مطرح درباره هواپیمایی ماهان را تایید کرد!

پس از آنکه رسانه‌ها از امتناع شرکت‌های هواپیمایی مشهور از انجام پرواز‌های برنامه ریزی شده به مقصد چین و توقف فعالیت خطوط هواپیمایی در این مسیر، در پی شیوع سریع ویروس کرونا خبر دادند، شایعه‌ای در کشورمان شکل گرفت که حکایت از سودجویی برخی شرکت‌های کشورمان در این خصوص داشت.

از جمله این شایعات، فیلمی بود که روز گذشته منتشر شد و حکایت از معطی انبوه مسافران چینی در فرودگاه بین المللی استانبول در کشور ترکیه داشت؛ مسافرانی که در پی لغو پرواز‌های امثال خطوط هواپیمایی ترکیش ایرویز، قطر ایرویز، فلای امارات و... به مقصد چین، در مسیر بازگشت به میهنشان در فرودگاه سرگردانند و ظاهرا تنها یک شرکت ایرانی پذیرای ایشان است.


 
آن گونه که در آن فیلم ادعا می‌شود، تنها شرکت هواپیمایی ماهان حاضر است این مسافران را بپذیرد؛ به این صورت که آن‌ها را از استانبول به تهران منتقل می‌کند و بعد با یک توقف در تهران، ایشان را به چین می‌برد؛ پروازی ترانزیتی که ظاهرا یک طرفه برنامه ریزی می‌شود و سود خوبی نصیب این شرکت ایرانی می‌کند، البته با این ملاحظه که به باور برخی، «سود» کلمه چندان مناسبی برای توصیف این اقدام نیست!

اگر از ادعا‌های مطرح درباره سود مالی این اقدام صرف نظر کرده و صرفا ماجرا را از منظر ریسک سلامتی و تبعات بزرگش برای ایرانیان مورد توجه قرار دهیم، با پدیده عجیبی مواجه خواهیم بود که جا دارد به سرعت مورد رسیدگی و کنترل قرار گیرد؛ پرواز‌هایی که می‌دانیم وزیر بهداشت طی نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور کشورمان، خواستار لغو آن‌ها شده و افزون بر آن، سازمان بهداشت جهانی هم با اعلام وضعیت فوق العاده بین المللی تاکید کرده که بسیار جدی و نگران کننده است.

ملاحظاتی که با کنار هم قراردادنشان، به نظر می‌رسید، ادعا‌های مطرح درباره سودجویی هواپیمایی ماهان صحت نداشته و شایعه باشد، در حالی که ساعاتی پیش «چانگ هوآ»، سفیر چین در کشورمان در توییتی به زبان فارسی بر ماجرا مهر تایید زد و نوشت: «در دیدار با جناب آقای عرب نژاد، مدیر عامل محترم شرکت هواپیمایی ماهان، ایشان اعلام کردند که تمایل دارند همکاری با چین را ادامه دهند.»

تجارت برخی مسئولان و ایرلاین های ایرانی با کرونا
 
توییتی که به آن تصاویری از این دیدار هم سنجاق شده تا مشخص شود، ادعای مطرح در آن، کاملا واقعی است. اینکه شرکت هواپیمایی ماهان به چینی‌ها اعلام کرده که تمایل به همکاری با ایشان، حتی در روز‌هایی که خود چینی‌ها چاره‌ای جز قرنطینه شهر‌هایی که ویروس جدید کرونا در آن‌ها شایع شده ندارند، دارد و احتمالا این تمایل، شامل توافقاتی در خصوص افزایش همکاری‌ها نیز هست تا جایی که ماهان می‌کوشد، جور همه خطوط هواپیمایی جهان را که سفر به چین را متوقف کرده اند، هم بکشد!

موفقیتی بسیار بزرگ برای سفیر چین که روز‌های پرمشغله‌ای را تجربه می‌کند و دیروز به دیدار وزیر بهداشت کشورمان شتافته، با هواپیمایی ماهان پیمان مودت بسته و احتمالا برای روز‌های آتی هم برنامه‌هایی ویژه دارد؛ درست برعکس مسئولان کشورمان که با تاخیر فراوان رای به توقف پروازها از مقصد چین دادند و ظاهرا برایشان اهمیتی ندارد، خطوط هواپیمایی ایرانی مانند ماهان، پروازهایشان به چین را افزایش هم داده اند!پروازها هنوز متوقف شده‌اند؟

نماينده شيراز در مجلس شوراي اسلامي نسبت به ورود مسافر از چين به ايران و انتقال مسافران چيني از ساير فرودگاه‌هاي جهان توسط ايرلاين‌هاي ايراني ابراز نگراني كرد. بهرام پارسايي در صفحه شخصي خود در توييتر مدعي شد: «برخلاف تصميم دولت، همچنان شاهد ورود مسافر از چين به ايران و انتقال مسافران چيني از ساير فرودگاه‌هاي جهان، توسط ايرلاين‌هاي ايراني هستيم. آيا سازمان هواپيمايي، خودمختار است و تابع دولت نيست؟ ‏اين سرپيچي و سوانح هوايي روزهاي اخير نشان مي‌دهد كه حفظ مديران نالايق، مهم‌تر از جان مردم است.»

اين در حالي‌ است كه كيانوش جهانپور، رييس مركز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت بهداشت امروز با بيان اينكه پروازهاي مستقيم ايران به/از چين متوقف مي‌شود و پروازهاي غيرمستقيم لغو نشده‌اند، گفته كه ممكن است برخي با ترانزيت يا از فرودگاه‌هاي ديگر پس از سفر به چين به ايران سفر كنند كه مراقبت براي افرادي كه مهر خروج از چين در ۱۴ روز گذشته در پاسپورت‌شان باشد، انجام مي‌شود.

جهانپور در پاسخ به ايرنا در مورد زمان توقف پروازها از چين گفته است كه مصوبه دولت براي توقف پروازها عصر جمعه ابلاغ شده و نمي‌توان انتظار داشت بلافاصله اين مصوبه از روز شنبه اجرا شود، اما به‌طور منطقي انتظار اين است كه از روز يكشنبه و حداكثر روز دوشنبه پروازهاي مستقيم چين به تهران و برعكس متوقف شوند.

جهانپور تاكيد كرده بود كه در مورد پروازهاي غيرمستقيم از چين نمي‌توانيم كاري كنيم و اگر بخواهيم اين پروازها را لغو كنيم گويي خود را تحريم كرده‌ايم. جهانپور با اشاره به پروازهاي غيرمستقيم از چين به ايران افزوده بود: البته براي پروازهاي غيرمستقيم مراقبت‌هاي مرزي با دقت در فرودگاه‌ها انجام مي‌شود به خصوص براي افرادي كه مهر خروج چين در پاسپورت آنها باشد، مراقبت‌ها جدي‌تر است. جهانپور در بخش پاياني سخنانش تاكيد كرده بود كه پروازهاي مستقيم از چين از قبل هم فقط در فرودگاه امام‌خميني (ره) بوده است و همه اين پروازها چه براي شركت‌هاي ايراني و چه چيني از روز (يكشنبه) بايد متوقف مي‌شدند.

در پي اعلام وضعيت اضطرار ويروس كرونا از سوي سازمان بهداشت جهاني، سعيد نمكي، وزير بهداشت طي نامه‌ به اسحاق جهانگيري، معاون رييس‌جمهوري از دولت خواسته بود تا همه پروازهاي رفت و برگشت به چين تا اطلاع ثانوي لغو شوند. در جلسه روز جمعه، اعضاي دولت با حضور وزراي بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، راه‌و‌شهرسازي، گردشگري و صنايع‌دستي، كشور و سخنگوي دولت مصوب كردند تا اطلاع ثانوي همه پروازهاي ورود و خروجي به چين لغو شوند.

به‌رغم اين مصوبه، همچنان نحوه اجرايي شدن آن مورد سوال است. بهروز بنيادي، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با ايلنا با اشاره به دستور جهانگيري در مورد لغو پرواز از چين هر چه زودتر اجرايي شود، صداوسيما به‌طور مستمر به مردم اطلاع‌رساني كند، گفت: هرچه زودتر بايد دستور معاون اول رييس‌جمهور همانند همه كشورهايي كه پروازها‌ي‌شان را از چين متوقف كرده‌اند، اجرايي شود. بهروز بنيادي در گفت‌وگو با ايلنا درباره اينكه چرا ايران مانند ساير كشورهايي كه پروازهاي خود را از چين لغو كرده‌اند به‌رغم اينكه معاون اول رييس‌جمهور هم درباره اين مساله دستور داده است انجام نداده، گفت: چرايش را من نمي‌توانم پاسخ دهم، نمي‌دانم اين پروازها هماهنگ شده از قبل بوده است يا خير، گفته مي‌شود اين آخرين پروازهايي است كه از چين صورت مي‌گيرد و نكات ايمني هم در فرودگاه‌ها رعايت مي‌شود و اميدوار هستيم دستور معاون رييس‌جمهور همانند همه كشورهايي كه پروازها‌ي‌شان را از چين متوقف كرده‌اند، اجرايي شود.

اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: اميدوارم ما هم مانند ساير كشورها پروازهاي‌مان را از مقصد چين هر چه زودتر لغو كنيم تا هنگامي كه سازمان بهداشت جهاني دنيا را از وضعيت اضطرار خارج كند، هيچ رفت و آمدي به اين كشور نداشته باشيم.

او با بيان اينكه تمهيداتي در خصوص مبارزه با «كرونا ويروس» در كشور در نظر گرفته شده است بايد ادامه پيدا كند، عنوان كرد: خوشبختانه تا امروز موردي از ابتلا به «كرونا ويروس» ثبت نشده است اما نبايد سستي كنيم چون بيماري در كشور ما نيست مبارزه نكنيم، بايد به راه‌مان در مبارزه با اين بيماري ادامه دهيم تا هنگامي كه سازمان بهداشت جهاني وضعيت عادي اعلام كند. بنيادي گفت: وزارت بهداشت تا امروز در اين زمينه خوب كار كرده و در سطح كشور اقدامات قابل ذكري داشته و در هيات دولت هم مبارزه با اين بيماري مطرح شده و به وزارتخانه‌ها دستورالعمل‌هاي لازم داده شده است.

با اين حال عليرضا رييسي، معاون بهداشت وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «ايلنا» در پاسخ به اين سوال كه چرا هنوز پروازها به چين متوقف نشده است؟ گفت: دليلي كه به ما گفتند، تا جابه‌جايي تاجران و دانشجويان ايراني و چيني به كشورهاي خود كه سه يا چهار روز طول مي‌كشد، اين پروازها برقرار است، اما تعداد آنها از ۷ پرواز به ۳ پرواز رسيده است.

به گزارش ايسنا، به‌رغم تصميمات مبني بر لغو پروازهاي ورودي از چين به ايران، بر اساس ليست پروازهاي شركت شهر فرودگاهي امام خميني (ره) سه پرواز از شهرهاي پكن، شانگهاي و شنزن چين در ساعت‌هاي 19، 20 و 10: 21 در فرودگاه امام‌خميني (ره) به زمين خواهد نشست. علاوه بر اين روز گذشته، با وجود اينكه به گفته رضا جعفرزاده، سخنگوي سازمان هواپيمايي كشوري، پروازهاي چين براي پيشگيري از ورود ويروس كرونا در راستاي تصميمات اتخاذ شده در جلسه راهكاري پيشگيري از ورود اين ويروس ممنوع شده بود، دو پرواز ورودي از شهرهاي شانگهاي و گوانگ‌ژو چين انجام شد و در فضاي مجازي ويديويي دست به دست مي‌شود مبني بر اينكه «مسافران چيني را فقط ايرلاين ايراني مي‌پذيرد و آنها را به ايران و سپس چين منتقل مي‌كند.» تاكنون واكنشي رسمي نسبت به اين ويديو منتشر نشده است.

هيچ ايراني به كرونا مبتلا نشده است


رييس مركز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت بهداشت از اعزام هواپيماي اختصاصي با تجهيزات قرنطينه براي بازگرداندن 80 ايراني مقيم چين خبر داد و گفت: اين افراد بعد از بازگشت به كشور در هتلي در تهران به مدت ۱۴ روز و با حضور تيم پزشكي و با امكانات كامل قرنطينه مي‌شوند. به گزارش ايسنا، كيانوش جهانپور درباره وضعيت بازگشت ايرانيان اعلام كرد كه روز شنبه پروازي با تجهيزات كامل و تيم پزشكي به چين اعزام شده است تا بيش از ۸۰ نفر از هموطنان ايراني مقيم كشور چين را به ايران بازگرداند. او افزود: بخش عمده‌اي از اين افراد دانشجويان در حال تحصيل در چين هستند كه برخي از آنها مشكلات نظام وظيفه داشتند كه ستاد نيروهاي مسلح تسهيلاتي براي بازگشت آنها به كشور در نظر گرفته است. جهانپور درباره مجوز خروج ايرانيان مقيم چين از اين كشور ادامه داد: مذاكرات با كشور چين در اين باره انجام شد و توافق اوليه صورت گرفته است. با توجه به اينكه دو كشور ديگر مثل تركيه اتباع خود را از چين خارج كرده‌اند، فكر نمي‌كنيم از نظر ديپلماتيك مشكلي براي بازگشت هموطنان‌مان وجود داشته باشد. جهانپور با تاكيد بر اين نكته كه تاكنون هيچ‌ يك از هموطنان ايراني مقيم چين به ويروس كرونا مبتلا نشده‌اند، اما به دليل قرنطينه و محدوديت‌ها دچار مشكل شده بودند كه از نظر اخلاقي ما و همه دستگاه‌هاي دولتي موظفيم اين افراد را با رعايت ضوابط سلامت و ايمني به كشور برگردانيم. او درباره اينكه آيا موارد مشكوك به ويروس كرونا داشته‌ايم، گفت: روزانه به صورت انگشت‌شمار موارد مشكوك مبتلا به كرونا ويروس جديد داريم. هر فردي كه علايم و شرح حال او احتمال ابتلا به ويروس كرونا جديد را داشته باشد، تست تشخيصي برايش انجام مي‌شود و اگر تست منفي باشد، فرد از شرايط مراقبت‌هاي بهداشتي خارج مي‌شود. جهانپور ادامه داد: اگر در بيماري نتايج آزمايشگاهي ابتلا به ويروس كرونا مثبت شود، بخش ايزوله منفي در بيمارستان شهداي يافت‌آباد در شهر تهران و بخش‌هاي ايزوله منفي آماده شده در ساير استان‌ها محل بستري اين بيماران خواهد بود.

يك مورد مشكوك ابتلا به كرونا در اصفهان

ورود و خروج چيني‌ها به ايران در حالي همچنان قاطعانه متوقف نشده است كه آرش نجيمي، مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان از شناسايي و بستري كردن يك مورد مشكوك ابتلا به بيماري كرونا در بيمارستان فارابي اين شهر خبر داد. آرش نجيمي روز يكشنبه در گفت‌وگو با ايرنا افزود: اين فرد كه شب گذشته با علايم تب و سرفه كه بين اين بيماري و بيماري‌هاي هم‌خانواده آن مشترك است در بيمارستان فارابي بستري شد. او اظهار داشت: از آنجا كه بيمار مذكور كارمند فرودگاه و با گردشگران چيني در تماس بوده، براي رعايت احتياط به عنوان مشكوك به ابتلا به بيماري كرونا، تحت مراقبت قرار گرفته است. وي با بيان اينكه بيمارستان‌هاي فارابي و امين اصفهان به پذيرش مبتلايان احتمالي به بيماري كرونا در اصفهان مي‌پردازند، افزود: بر اين اساس نمونه‌گيري از اين فرد انجام شده و براي تشخيص به آزمايشگاه ويروس‌شناسي تهران ارسال شده است. آخرين خبر از وضعيت اين فرد حاكي از آن است كه فرد مشكوك به ابتلا به بيماري كرونا از بيمارستان مرخص شده است. به گفته مدير روابط‌عمومي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان به ايسنا اين فرد از نظر علايم كلينيكي كاملا پاك شده و شرايط جسمي سالمي دارد.
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
0
0
به نظر میرسد این مورد که پرواز هایی به مقصد چین برنامه ریزی شود، ایرادی نداشته باشد. چرا که مقصد پرواز ها چین هست، نه مبدأ پرواز ها
در صورتی که مسافری از مبدأ چین وارد کشور شود، خطر ساز خواهد بود، نه مسافری که قصد عزیمت به چین را دارد و با مسئولیت خودش به این کشور پرواز می کند!!!
رضا
|
-
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
0
0
وضعیت جنگی حاضر نشدند پروراز ها رو متوقف کنند ،کرونا جای خود دارد
سجاد
|
-
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
0
0
باید به این نکته توجه داشت که با برخی از هواپیماهای خارجی ، پروازهای داخلی نیز صورت میگیرد و در صورت ابتلای خدمه ی پرواز و یا آلوده شدن سطوح داخلی هواپیما و سرویس های بهداشتی آن و غیره ، احتمال انتقال ویروس از چین به سایر استان های داخلی بسیار زیاد است . باید توجه داشت که کروناویروس ها از آن دسته ویروس های است که ممکن است ژنتیک خود را تغییر دهد و نه تنها مقاومت دارویی در سیر قربانیان بعدی خود پیدا کند بلکه به ویروسی پیشرفته تر و خطرناکتر تبدیل خواهد شد . حال کشور چین مقصد باشد یا مبدا پاگذاشتن به منطقه ی پرخطر ویروسی کاری اشتباه است .
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری