کد خبر: ۲۳۴۴۸۴
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵
هیئت سازمان ملل در عراق از مکلف شدن محمد توفیق علاوی برای تشکیل دولت جدید این کشور استقبال کرده و از او خواست برای اصلاحات لازم تلاش کند.
هیئت سازمان ملل در عراق از مکلف شدن محمد توفیق علاوی برای تشکیل دولت جدید این کشور استقبال کرده و از او خواست برای اصلاحات لازم تلاش کند. این واکنش در حالی است که نخست وزیر مکلف عراق آغاز مذاکرات مستقیم با تظاهرکنندگان را مطرح کرد و گفت،‌ تیمی مشورتی در دفتر خود در این باره تشکیل می‌دهد. او در عین حال درباره انحصار سلاح متعهد شد.

به گزارش اعتدال،‌ به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، هیئت سازمان ملل در عراق ضمن استقبال از ماموریت محمد توفیق علاوی برای تشکیل دولت جدید عراق تاکید کرد، سازمان ملل به حمایتش از ملت عراق و دولت آن برای ساخت عراقی آرام‌تر، عادل‌تر و شکوفاتر ادامه خواهد داد.

جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق در بیانیه‌ای اظهار کرد،‌ علاوی باید هر چه سریع‌تر برای اجرای اصلاحات ریشه‌ای و پاسخگویی به مطالبات قانونی مردم وارد میدان شود.

پلاسخارت اشاره کرد، نخست وزیر مکلف با ماموریتی بزرگ که تشکیل سریع دولت است روبه‌رو است و باید بعد از رای مثبت پارلمان به دولتش در جهت اجرای اصلاحات هدفمند در پاسخگویی به مطالبات مردمی و تحقق عدالت و مواخذه عوامل فساد وارد عمل شود.

وی اضافه کرد، مسیر پیش روی او با دشواری‌ها همراه است و احراز پیشرفت مستلزم حمایت تمام گروه‌های تاثیرگذار از او در مسیر خدمت رسانی به ملت عراق است.

سفارت آمریکا در بغداد نیز درباره مکلف شدن علاوی اظهار نظر کرد و گفت، شرایط کنونی عراق و منطقه می‌طلبد دولتی مستقل و شفاف روی کار بیاید، نامزدی علاوی به عنوان نخست وزیر جدید باید در راستای تلاش‌های واقعی جهت تضمین تحقق این هدف باشد.

سفارت آمریکا در بیانیه‌ خود افزود: این دولت باید متعهد به پاسخگویی به نیازهای ملت عراق باشد.

در این راستا نیز علاوی ضمن درخواست برای مذاکره مستقیم با تظاهرکنندگان تاکید کرد، تیمی مشورتی را دفترش به این منظور تشکیل خواهد داد.

نخست وزیر مکلف عراق در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت برعهده گرفتن این پست قول تلاش برای برگزای انتخابات زودهنگام و محول کردن پرونده فساد به دستگاه قضا را داد و گفت دولتی بدور از سهمیه‌بندی‌ها تشکیل خواهد داد.

علاوی ضمن تشکر از رئیس‌جمهوری، رئیس پارلمان، نمایندگان و فراکسیون‌های پارلمانی، فعالان، انجمن‌ها و تمام کسانی که به او در این ماموریت اعتماد کردند،‌ از مرجعیت دینی عراق برای نقش پدرانه و رهنمودهایش به تمام مردم عراق تشکر ویژه کرد.

او به روح شهدای تظاهرکننده مسالمت‌جو درود فرستاد و گفت: برای آغازی جدی جهت ساخت کشوری براساس حقوق شهروندی و کشوری عادل،‌ آزاد و برخوردار از رفاه و آرامش تلاش خواهم کرد.

علاوی تصریح کرد،‌ خون شهدای تظاهرکننده و نیروهای امنیتی هرگز هدر نخواهد شد، سلاح دولت علیه ملت نخواهد بود بلکه برای حفاظت از مرزها و تقویت امنیت کشور خواهد بود.

نخست وزیر مکلف عراق اضافه کرد، اصرار شدیدی بر تحقیقات درباره تظاهرات و مواخذه مسببان خشونت و اقدامات خرابکارانه و عاملان خسارت به موسسات دولتی و خصوصی دارد و متعهد است دولتش بدور از سهمیه‌بندی‌های حزبی تنگ‌نظرانه باشد.

او در ضمن تاکید کرد، قول می‌دهد بیشترین فرصت‌های شغلی را برای هم‌وطنانش از طریق راه اندازی پروژه‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری و تکیه نکردن به نفت فراهم کند.  

مبارزه با فساد، انحلال سازمان‌های اقتصادی و تحقق امنیت و ثبات برای تمام ملت عراق  و به انحصار درآوردن سلاح و محدود کردن آن به دولت از دیگر وعده‌های محمد توفیق علاوی بود.

نخست وزیر مکلف در ادامه سخنرانی خود قول دیگری داد که آن حمایت از عراق در برابر هرگونه مداخله خارجی بود و اینکه اجازه نمی‌دهد عراق صحنه تسویه حساب‌ها باشد.

علاوی برای شروع مذاکره مستقیم با تظاهرکنندگان فراخوان داد و گفت،‌ بر این مذاکرات نظارت خواهد داشت؛ مذاکراتی برای حل بحران‌های کشور و رسیدن به ساحل امن خواهد بود.

حمایت از تظاهرکنندگان مسالمت‌جو و آزادی افراد بی‌گناه بازداشت شده نیز از دیگر وعده او برای جلب رضایت تظاهرکنندگان بود.

وی همچنین اضافه کرد، بر تیمی مشورتی در دفتر خود با مشارکت نمایندگان تظاهرکنندگان نظارت خواهد داشت.

نخست وزیر مکلف عراق در ادامه خواستار ادامه تظاهرات تا زمان برآورده شدن اصلاحات مورد نظر شد.

به گزارش ایسنا،‌ محمد توفیق علاوی اول فوریه ۲۰۲۰ ماموریت محول شده خود از سوی برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق برای تشکیل دولت جدید را اعلام کرد.

او تظاهرکنندگان را به ادامه تظاهرات تا زمان برآورده شدن مطالباتشان فراخوانده در حالیکه تظاهرکنندگان عزم خود را برای تداوم تظاهرات علیه انتخاب او جزم کرده‌اند.

تظاهرکنندگان خواستار تداوم اعتراضات خود شده و تاکید کرده‌اند، علاوی اگر به خواسته‌هایشان جامه عمل نپوشاند، استحقاق این پست را ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری