کد خبر: ۲۳۴۴۲۱
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
نارضایتی مردم، حذف اصلاح‌طلبان و پیروزی احتمالی اصولگرایان؛
این وضعیت سبب پیروزی اصولگرایان در انتخابات مجلس و تقویت دست آنان برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ خواهد شد. آنان ممکن است بتوانند طرح استیضاح روحانی را پیش از اتمام دوره ریاست جمهوری او آغاز کنند.
انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال» نیست.

شبکه خبری "الجزیره" درباره انتخابات پیش روی مجلس در ایران، می نویسد: در تاریخ 21 فوریه، ایرانی‌ها برای انتخاب 290 تن از اعضای پارلمان کشور به پای صندوق‌های رأی می روند. این انتخابات در مقطع بسیار حساسی برگزار خواهد شد.

به گزارش اعتدال؛ در ادامه این مطلب آمده است: کشور هنوز درگیر تنش‌های ناشی از ترور سردار سلیمانی در تاریخ 3 ژانویه است. این ترور دو دشمن دیرینه را به سمت یک جنگ تمام عیار سوق داد. تحریم‌ها علیه تهران به عنوان بخشی از کمپین فشار حداکثری ترامپ سالهاست که اقتصاد ایران را با مشکل روبرو کرده و صادرات نفت این کشور را کاهش داده است.

در تاریخ 8 ژانویه، سپاه بیش از 20 موشک به سمت اهداف آمریکایی در خاک عراق شلیک کرد، سپاه ساعاتی بعد یک فروند هواپیمای مسافربری اوکراین را به اشتباه ساقط کرد و همه 176 سرنشین آن جان باختند.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در اقدامی کم سابقه بعد از 8 سال خودش در تاریخ 17 ژانویه نماز جمعه را اقامه کرد. او در خطبه‌های نماز جمعه از مردم خواست تا در انتخابات مجلس شرکت کنند. او در این باره گفت: حضور مردم در انتخابات کشور را بیمه و دشمن را ناامید می‌کند.

برای جمهوری اسلامی ایران، مشارکت بالای انتخاباتی همواره به عنوان نشانه‌ای از مشروعیت عمومی تلقی شده است.

پس از آنکه شورای نگهبان، به عنوان نهادی که وظیفه نظارت بر قانون اساسی و قانونگذاران را برعهده دارد، اعلام کرد که بیش از یک سوم از 14 هزار و 500 هزار کاندید اصلاح طلب مجلس از جمله 90 قانون گذار فعلی را رد صلاحیت کرده نگرانی‌ها در رابطه با انتخابات افزایش یافت.

الجزیره با اشاره به احتمال برد اصولگرایان در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی ادامه می دهد: "تشدید نارضایتی عمومی، روند رو به رشد رد صلاحیت نامزد‌های داوطلب شرکت در انتخابات و عدم اقبال عمومی نسبت به اصلاح طلبان باعث کاهش مشارکت عمومی در انتخابات ۲۱ فوریه ایران خواهند شد. در آن تاریخ ایرانیان تکلیف ۲۹۰ کرسی مجلس را مشخص خواهند کرد.

ناظران معتقدند که انتظار می‌رود مشارکت در انتخابات اسفندماه کاهش یابد چرا که اکثریت از آنچه سوء مدیریت و فساد رو به گسترش قلمداد می‌کنند ناراضی هستند. این نارضایتی با ادامه فشار امریکا و بدتر شدن وضعیت اقتصادی همراه شده است.

نگرانی درباره کاهش مشارکت رای دهندگان تشدید شد؛ زمانی که شورای نگهبان نهاد نظارت‌کننده بر صلاحیت داوطلبان اعلام که تعداد زیادی از نامزدها ردصلاحیت شده‌اند. نکته جالب حضور تعدادی از نمایندگان فعلی از جمله "محمود صادقی" از طیف اصلاح طلبان در بین ردصلاحیت شدگان بود. به گفته صادقی، تاکنون تنها ۱۸ تا ۲۰ نامزد اصلاح طلب برای تهران تایید صلاحیت شده‌اند درنتیجه، اصلاح‌طلبان قادر به ارائه فهرست واحد برای انتخابات در پایتخت نخواهند بود چرا که ۳۰ کرسی به تهران تعلق دارد. این در حالی است که اصولگرایان صد‌ها نامزد‌ها برای معرفی در فهرست‌های شان در اختیار دارند.

محمود صادقی به "الجزیره" می‌گوید: "انتخابات منصفانه و رقابتی نخواهد بود و نامزد‌ها از جناح‌های مختلف نخواهند توانست در آن شرکت کنند‌". او می‌گوید نتیجه این وضعیت مشارکت پایین رای دهندگان به خصوص در شهر‌های اصلی خواهد بود".

ناظران معتقدند که این عدم تایید صلاحیت اصلاح‌طلبان می‌تواند اکثریت مجلس را در اختیار جناح رقیب قرار دهد، بدون شک این پیروزی بزرگ اصولگرایان پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 2021 باعث تقویت قدرت این جناح می‌شود و انگیزه تازه‌ای را به آن‌ها حتی برای آغاز روند استیضاح روحانی قبل از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش می‌دهد.

15 ژانویه، یک روز پس از اعلام رد صلاحیت شده‌ها توسط شورای نگهبان، روحانی به شدت از این تصمیم انتقاد کرد. وی در این باره گفت: لطفاً به مردم نگویید كه 17، 170 یا 1700 كاندیدا برای یك كرسی مجلس وجود دارد. 17 نامزد از كدام جناح؟ فقط یكی؟ این که انتخابات نیست. اجازه دهید همه احزاب و گروه‌ها در انتخابات شرکت کنند. کشور نمی‌تواند توسط یک جناح واحد اداره شود. کشور متعلق به همه است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان اظهارات روحانی را ضد ملی خواند. وی بعداً به خبرنگاران گفت كه شورا در حال بررسی مجدد داد خواستهایی از حدود 3700 كاندیدای رد صلاحیت شده است و لیست نهایی را در روزهای آینده منتشر می‌كند.

"الجزیره" می‌افزاید: "این وضعیت سبب پیروزی اصولگرایان در انتخابات مجلس و تقویت دست آنان برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ خواهد شد. آنان ممکن است بتوانند طرح استیضاح روحانی را پیش از اتمام دوره ریاست جمهوری او آغاز کنند.

"بیژن نوباوه" از اصولگرایان و نماینده سابق مجلس اما استدلال اصلاح‌طلبان را قبول ندارد و می‌گوید چهره‌هایی از هر دو جناح آن هم به دلیل مسائل مالی و فساد مرتبط با این حوزه رد صلاحیت شده‌اند. او می‌گوید اصلاح‌طلبان با طرح موضوع رد صلاحیت قصد دارند افکار عمومی را از عملکرد ضعیف نمایندگان اعتدالی و اصلاح‌طلب در مجلس منحرف کنند. او به "الجزیره" می‌گوید:"حتی اگر تمام نامزد‌ها نیز تایید صلاحیت شوند اصلاح طلبان نخواهند توانست بیش از ۵ درصد آرا را کسب کنند". اشاره او به نارضایتی عمومی از وضعیت اقتصادی کنونی ایران است".

این شبکه خبری در ادامه می‌نویسد: "بعد از آن که اصلاح طلبان و اعتدالیون به طور غیر منتظره در انتخابات سال 2016 اکثریت پارلمان را بدست آوردند و پیروزی که در نتیجه توافق هسته‌ای حاصل شد امروز به نظر می‌رسد که افکار عمومی علیه این گروه‌ها است.

قول روحانی برای بهبود زندگی مردم عادی ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا عملا اجرایی نشد و به واسطه مشکلات تحریمی در تابستان ریال بیش از 50 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد. برخی از کارشناسان معتقدند که کمپین فشار واشنگتن به تنهایی نمی‌تواند علت این مشکلات و از دست رفتن اعتماد عمومی نسبت به نیروهای اصلاح طلب و میانه رو باشد."

وضعیت اقتصادی محبوبیت اصلاح‌طلبان را کاهش داده است. یک پژوهشگر اندیشکده بروکلین در دوحه می‌گوید: "نیرو‌های اصلاح طلب نتوانستند اعتباری کسب کنند چرا که قادر نبودند اصلاحات وعده داده شده به مردم را عملی سازند. همچنین، آنان مخالف اعتراضات بودند". اشاره او به اعتراضات سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و اعتراضات اخیر است. در نتیجه، اصولگرایان برنده انتخابات خواهند بود، اما نه به دلیل دارا بودن محبوبیت بلکه به دلیل مشارکت پایین رای دهندگان شانس آنان برای پیروزی افزایش خواهد یافت".


علی فتح الله نژاد، یکی از محققان مرکز بروکینگز دوحه در قطر گفت: نیروهای اصلاح طلب یا نیروهای معتدل دیگر از اعتبار برخوردار نیستند زیرا آنها مایل نبودند و اصلا نمی‌توانند برای انجام اصلاحاتی که به مردم قول داده‌اند، فشاری به حاکمیت بیاورند.

وی با اشاره به اعتراضات از جمله در سال 2017 و 2018 و اخیراً در ماه نوامبر، افزود: آنها نه تنها با اعتراضات چند سال گذشته همراهی نکرده‌اند که حتی از سرکوب معترضین حمایت هم کرده‌اند.

اعتراضات سراسری اخیر جایی که بانک‌ها و مغازه‌ها در برخی از شهرها آتش گرفتند، مرگبارترین ناآرامی سیاسی در ایران در ده‌ها سال اخیر بود تا جایی که روحانی هم هشدار داد که هرج و مرج و شورش قابل تحمل نیست.

بسیاری از سیاستمداران و گروه‌های اصلاح طلب از جمله سازمانی به سرپرستی رئیس‌جمهور پیشین، محمد خاتمی، از هرج و مرج و شورش انتقاد کردند.

فتح الله نژاد گفت: انتظار این است که تندروها در انتخابات آتی پیروز شوند به دو دلیل یکی اینکه اشخاص مهم رد صلاحیت می‌شوند و دوم اینکه نیروهای میانه رو در چند سال گذشته مشروعیت و اعتبار خود را از دست داده‌اند. البته از دست رفتن اعتبار اصلاح طلبان به این معنا نیست که اصولگرایان از حمایت مردمی برخوردار هستند.

در همین زمینه، عماد بهاور، کاندیدای رد صلاحیت شده اصلاح طلب گفت: هنوز این احتمال وجود دارد که شورای نگهبان 10 تا 20 درصد اصلاح طلبان رد صلاحیت شده را تایید نماید تا از اجماع در داخل این جناح برای تحریم انتخابات جلوگیری کند.

"الجزیره" در بخش پایانی گزارش می‌افزاید: "جوانی ایرانی می‌گوید در انتخابات شرکت نخواهد کرد او می‌گوید ابتدا عده‌ای رد صلاحیت می‌شوند و سپس برای تهییج افکار عمومی به رای دادن تایید صلاحیت می‌شوند. یک خانم ایرانی نیز می‌گوید رای نمی‌دهد چرا که در عمل اثبات شده تاثیری در بهبود وضعیت زندگی‌اش نداشته است".

یک رسانه دیگر نیز با انتشار گزارشی تحلیلی درباره انتخابات پیش روی مجلس در ایران می‌نویسد: تقریبا یک ماه به انتخابات مجلس باقی مانده و نشانه‌های رو به رشدی وجود دارند در این باره که انتخابات نبردی میان محافظه کاران و تندرو‌ها خواهد بود. شورای نگهبان از بین ۱۴ هزار داوطلب ثبت‌نام‌کننده ۹ هزار نفر از جمله ۹۰ نماینده فعلی مجلس را رد صلاحیت کرده است. یک فعال سیاسی می‌گوید که ۹۰ درصد از نامزد‌های اصلاح طلب توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند. در نتیجه، به نظر می‌رسد انتخابات پیش رو انتخابات درون جناحی بین دو طیف درون جبهه اصولگرایان باشد. اکنون در درون اصولگرایان دو گروه در حال رقابت با یکدیگر هستند".

انتشار یافته: ۱۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
قطعنا نه، ولی روحانی کمی دست و پای خود را جمع خواهد کرد.
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
تقویت دست آنان برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ خواهد شد.
سلام این جمله بالای مطلب شماست
واقعا اجساس شرم نمی کنی که بجای سال 1400 می نویسی 2021؟؟
حتما خیلی از ایرانی بودن خودت ناراحتی
فکر می کنی اکر از کلمات کسانی که آنها را خیلی از خودت آدم تر می دانی استفاده کنی اونها هم تورا احترام می کنند و تحویلت می گیرند
ولی بدان اگر از این روش استفاده کنی بی ارزش بودن خودت را هم نزد هم وطنان و هم نزد دشمنان نشان داده ای جناب 2021 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟
اصغر مجازی
|
-
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
1
0
همه چیز چیده شده تا دکتر خلبان بازنده قالیباف بالاخره یک انتخابات را ببره
سعیده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
ممنون از اخبار خوبتون اما یک انتقاد داشتم لطفا کمی روان تر ترجمه کنید و منابع مختلفی را به اختصار در گزارش های خود بیاورید تا ما سریعتر با تحلیل های رسانه های خارجی در مورد اوضاع ایران بیشتر و در زمان کوتاه تری اشنا شویم.
باز هم سپاس
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
روحانی را برکنار کنند اشکال ندارد اما ای کاش شورای نگهبان را هم فکری به حالش بکنند
حمزه ازگیلان
|
-
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
1
مابه شورای نگهبان به عنوان یک امین مردم و یکی از ملزومات حکومت اسلامی ایمان کامل داریم.
چراکه نمایندگان رد صلاحیت شده اگر حق را به خود میدهند از شورای نگهبان بخواهند تادلایلی را که با آن رد صلاحیت شده اندرا اعلام عمومی بکنند.
اگر واقعا ریگی در کفششان نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
1
روحانی دیگه کارشو با مملکت کرد. دیگه حالا استیضاح بکنه یا نکنه فرقی نداره.
ناشناس
|
-
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
این تحلیل به نظر التماس میاید؟
یک نفر ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
چهار تا نظر رو در بالا دیدیم .
نظر من چی شد؟
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
1
به هیچ وجه نباید استیضاح بشه باید بمونه و جواب گو باشه نه استیضاح بشه و بره خونشون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
انشا اللله با مجلس انقلابی و در راس آن دکتر قالیباف دو سه ماهه همه مشکلات کشور رفع خواهد شد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
قومی که در این کشور تاثیر گذارند و ما فکر میکردیم صندوق رای می تونه درستش کنه ! با انحصار ثروت و قدرت و رسانه , هر انسان توانمند و متفکر و کاربلد را از گردونه زندگی ساقط می کند ! ما اشتباه می کردیم !! در این کشور ادم انقلابی و با بصیرت نه نیاز به علم دارد و نه توانمندی ؟؟ فقط باید بولتن، خوب بخواند !و تعریف و تمجید اوضاع کند ! همین !!!
نه کسی می تواند کسی و نهادی را به پاسخگویی وادار کند و نه اصولا نهادهای انتخابی عملا قدرتی دارند ؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
چنان سیلی محکمی مردم بر صورت یاوه گویان خواهند زد که صدایش در تاریخ بپیچد !! با نه به انتخابات ؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
0
هوا بس ناجوان مردانه سرد است !
ادیب فیضی تبریزی
|
Denmark
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
0
0
با این شیوه و به قول مرحوم مهندس بازرگان « فاتحه ای برای جمهوری اسلامی ایران » با هم بخوانیم .

الفاتحه ....
ناشناس
|
-
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
0
0
ما مجلس حزبی وطایفه ای نمی خواهیم. مجلس باید انقلابی باشد وبرای مردم نه برای خودش و دولت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری