کد خبر: ۲۳۳۹۸۲
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
در میان فوق ستاره‌هایی که هنوز زنده‌اند و آن قدر خوش درخشیدند که مدیران باشگاه و هواداران حیف‌شان آمد آن شماره را بر تن کسی دیگر ببینند می‌شود به شماره ۳ پائولو مالدینی در میلان اشاره کرد.
عصر ایران نوشت: «وقتی علیرضا جهانبخش بعد از نزدیک به دو سال توانست در لیگ‌ برتر انگلیس گل بزند به این فکر کردم که آیا ما کم‌حوصله‌ایم یا انگلیسی‌ها بیش از حد صبورند! وقتی یک بازیکن خارجی به لیگ ما اضافه می‌شود کافی است در چند بازی ناموفق باشد، آن وقت سلاخی‌اش می‌کنیم اما انتظار داریم در آن سوی دنیا به لژیونرهایمان زمان بدهند، فرصت بازی بدهند، اگر آماده نیستند به آنها سخت نگیرند و ... تا وقتی که ستاره بخت‌شان طلوع کند.

هنوز هم نمی‌توانم باور کنم آن چه از جونیور براندائو مهاجم برزیلی پرسپولیس دیدیم تمام کیفیت او بود. مگر می‌شود بازیکن فوتبال بود و این همه بد بازی کرد؟ طاقت نیاوردیم و عذرش را خواستند اما او در حق علی پروین یک لطف بی‌مانند کرد. با رفتنش باشگاه تصمیم گرفت پیراهن شماره ۷ این تیم را برای همیشه بایگانی کند. پیراهنی که براندائو بر تن می‌کرد و داشت این شماره را از چشم قرمزها برای همیشه می‌انداخت.

مثل باشگاه منچستریونایتد شماره ۷ هم مشهورترین شماره پرسپولیس است. آنجا از جرج بست و اریک کانتونا تا دیوید بکام و رونالدو هر کدام چیزی به این شماره افزودند. اینجا بعد از علی پروین، حمید استیلی و حامد کاویانپور با آن تا اندازه‌ای درخشیدند اما پیراهن برای حمیدرضا علی‌عسگری گشاد بود، سروش رفیعی هم کم و کوتاه آن را پوشید و به تن براندائو زار می‌زد.

سنت بایگانی کردن پیراهن خیلی قدیمی نیست. قبلاً شماره‌های پیراهن محدود بود و تقریباً بعد از شماره ۲۴ را کسی به تن نمی‌کرد، بعد از شکستن این قاعده حالا می‌شود شماره‌هایی را بایگانی کرد؛ بدون این که محدودیتی پیش بیاید. در جهان فوتبال بعد از مرگ فوق ستاره‌ها، شماره بعضی از آنها بایگانی شده است، مثل شماره ۶ بابی مور ستاره وستهام یونایتد، شماره ۲۳ مارک ویوین فوی کامرونی که برای منچسترسیتی توپ می‌زد، شماره ۲۱ اسپانیول که دنی خارکه می‌پوشید و در فینال جام جهانی ۲۰۱۰ وقتی آندرس اینیستا گل قهرمانی را زد نام او را به هواداران نشان داد، در فوتبال ایران هم شماره ۲۴ هادی نوروزی کاپیتان فقید پرسپولیس بایگانی شده است.

در میان فوق ستاره‌هایی که هنوز زنده‌اند و آن قدر خوش درخشیدند که مدیران باشگاه و هواداران حیف‌شان آمد آن شماره را بر تن کسی دیگر ببینند می‌شود به شماره ۳ پائولو مالدینی در میلان اشاره کرد یا شماره ۴ خاویر زانتی وفادار در اینتر. برشا شماره ۱۰ روبرتو باجو را بایگانی کرد، رم شماره ۱۰ فرانچسکو توتی را و ناپل شماره ۱۰ مارادونا را! در این میان بعضی هم با بازنشسته کردن یک شماره به دیگران درس وفاداری دادند. شالکه شماره ۷ رائول گونزالس را بایگانی کرد تا به رئال مادرید درس وفاداری بدهد یا آژاکس شماره ۱۴ یوهان کرایف را برای همیشه بایگانی کرد و ...

در فوتبال ایران هم جز مهدی رجب زاده که شماره ۳۰ او را ذوبی‌ها بایگانی کردند کمتر نمونه معروفی را می‌توان به خاطر آورد و حالا به نظر می‌رسد بایگانی شماره ۷ پرسپولیس که در زمان مدیرعاملی یکی از همبازی‌ها و شاگردان علی پروین در راس هرم مدیریتی باشگاه صورت می‌گیرد یک ادای دین باشد. ادای دین به مردی که «سلطان» باشگاه است حتی اگر سال‌ها باشد که از این تیم دور شده است. احتمال می‌رود آبی‌ها هم به زودی یک شماره را بایگانی کنند، کدام شماره؟»
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری