کد خبر: ۲۳۳۵۴۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
وزیر خارجه رژیم صهیونیستی حمایت و همبستگی خود را را از حضور سفیر انگلیس در تجمع غیرقانونی چند روز پیش در تهران اعلام کرد.
وزیر خارجه رژیم صهیونیستی حمایت و همبستگی خود را را از حضور سفیر انگلیس در تجمع غیرقانونی چند روز پیش در تهران اعلام کرد.

به گزارش اعتدال به نقل از جروزالم پست، «یسرائیل کاتس» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی، اعلام کرد از اقدام سفیر انگلیس در ایران که در یک تجمع غیرقانونی در مقابل دانشگاه امیرکبیر حضور یافته بود حمایت می‌کند.

او در نامه‌ای که برای دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس نوشت اظهار کرد: «در مقابل رفتار وحشتناک مقامات ایران در قبال سفیر شما در تهران ابراز حمایت و همبستگی می‌کنم.»

وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی این نامه را روز گذشته برای حمایت از همتای انگلیسی خود ارسال کرد.

کاتس در ادامه نامه خود مدعی شد بازداشت «رابرت مک ایر» سفیر انگلیس در تهران «نقض آشکار کنوانسیون وین است و این حمله نه تنها به انگلستان بلکه حمله به ساختار بین‌المللی است که بر قانون مبتنی است.»

او در این نامه اشاره کرد: «این رفتار رژیم ایران مستحق محکومیت کامل از سوی همه اعضای مسئول جامعه بین المللی است.»

وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در ادامه سخنان وقیحانه خود نوشت: «بدانید که اسرائیل شانه به شانه انگلیس ایستاده است.»

سفیر انگلیس در اعتراضات غیرقانونی که شنبه در مقابل درِ دانشگاه امیرکبیر صورت گرفت حضور یافت و به گفته مقامات امنیتی کشور او در حال تهیه فیلم از این تجمع بود که دستگیر شد. هرچند ساعاتی بعد به دلیل آنکه از مصونیت قضایی دیپلمات‌ها برخوردار بود، آزاد شد.

دولت انگلیس این رفتار ایران را محکوم کرده و آن را نقض کنوانسیون وین دانسته است.

بعد از ظهر ۲۲ دی ۱۳۹۸ سفیر انگلیس در تهران به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی به وزارت خارجه فراخوانده و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به او و دولت انگلیس ابلاغ شد. در این دیدار به مک ایر یادآوری شد که حضور سفرای خارجی در تجمعات غیرقانونی هیچ تناسبی با مسئولیت‌هایشان به عنوان نماینده سیاسی کشور متبوع خود ندارد و مخالف مفاد کنوانسیون ۱۹۶۱ روابط دیپلماتیک وین است و دولت انگلیس باید در این خصوص توضیح دهد.

بنا به گفته کارشناسان، بر مبنای سیاست مداخله‌جویانه انگلیس حضور سفرای این کشور به طور شخصی در بطن اتفاقات کشوری که در آن حضور دارند جزء وظایف اصلی آنهاست. به گفته این کارشناسان، پس از انقلاب اسلامی که در سال ۵۷ در ایران روی داد، مقامات انگلیس با این تحلیل که متوجه عواملی مسبب چنین تحول بزرگی در جامعه ایرانی نشدند وظیفه‌ای را به وظایف دیپلمات‌های خود افزودند که در میان آن‌ها به اصطلاح «کفش خاکی» معروف است. بر اساس آنچه «کفش خاکی» حکم می‌کند، سفیر انگلیس در هر کشوری که باشد باید گزارش‌هایی را که به لندن ارسال می‌کند بر اساس نتایجی به دست آمده از حضور شخصی خودش در بطن موضوعات آن کشور باشد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
این اسرائیل هم از هر نمدی می خواهد برای خودش کلاهی درست کند!!! بابا جان تا داخلی ها و شریعتمداری ها هستند نیازی به امثال تو نیست!! حلب بنزین از همین حالا توی سفارت آماده است
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری