کد خبر: ۲۳۳۵۲۲
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵
تکرار گفتمان «رستاخیزی» پهلوی در تلویزیون؛
اگر زمانی پادشاه قدرقدرت قوی شوکتِ!! کشور، می‌گفت هرکسی رستاخیزی نیست پاسپورت بگیرد و از ایران برود، حالا کارشناس‌شده‌های تازه از گرد راه رسیده گفتمان «ما از همه انقلابی‌‌تریم»، در روزهایی که مردم ایران به احترام خون سردار رشید وطن تمام قد ایستاده‌اند، حرف آن شاه را تکرار می‌کنند.
اخیرا ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که در آن یکی از چهره‌های آشنای تلویزیونی، در برنامه‌ای در رسانه ملی، به مناسبت تکریم شهید حاج قاسم سلیمانی، از گفتمانی نامشخص، به عنوان باور همه مردم ایران سخن می‌گوید و تأکید دارد هرکس این گفتمان را ندارد، از این کشور برود.(مشاهده ویدئو در اینجا)

به گزارش اعتدال، در این ویدئو، زینب ابوطالبی از مجری‌های شبکه افق، در برنامه‌ای که در روز تشییع شهید حاج قاسم سلیمانی پخش می‌شود، می‌گوید: «من تأکید دارم که ما جنگ‌طلب نیستیم اما گفتمانی که به آن باور داریم اقتضائاتی دارد و گاهی می‌طلبد که ما حماسی و جهادی زندگی کنیم؛ گاهی که البته شاید بیش از گاهی. و من به شدت اعتقاد دارم که باید یک خرده دوز این جدیت را در زندگی‌مان و فاصله گرفتن از بعضی مادیت‌هایی که تابحال خیلی درگیرش شده‌ایم به دلایل مختلف، در این چهل سال متأسفانه برخی ترویجش کردند و خواستند که یک زندگی نه سیخ بسوزد و نه کباب را برای ما درست کنند که یک حد میانه معتدل به نظر عاقلانه برای ما تفسیر و تبیینش کردند. اما به برکت خونی که ریخته شد ما یک تکان جدی خوردیم که یا باید آن حرف‌ها را ببوسیم و کنار بگذاریم، ببخشید شاید توی دوربین من نباید این حرف را بزنم ولی اگر کسی اعتقاد ندارد، جمع کند از ایران برود. برود همان جاهایی که همان رفاه و همان مدل زندگی را دارد و اگر اعتقاد داریم به نظرم باید جدی به میدان بیاییم.  به نظرم امروز نشان دادیم که همه ما ایرانیان به یک مدل زندگی سلحشورانه احتیاج داریم و آن مدل را نیاز داریم....»

از این پرسش‌ شاید شخصی و در عین حال ضروری بگذریم که «سرکار خانم ابوطالبی، رد زندگی سلحشورانه و جهادی و به دور از مادیت را در کجای زندگی شما می‌توان جست؟»؛ اما نکته مهم و محل تأمل در سخنان این تازه کارشناس، آن بخش‌هایی است که هرچند بر زبان یک بانوی جوان جاری شده که همه او را با یک برنامه فانتزی نوجوانانه می‌شناسند و حالا در قامت یک کارشناس، از باورهای یک ملت سخن می‌گوید و برای آنان خط و نشان می‌کشد، اما بر کسی پوشیده نیست که این نگاه و رویکرد در بخشی از طیف‌های فکری مدعی انقلابی‌تر بودن ریشه دارد؛ حتی اگر مانند زینب ابوطالبی، ندای درونشان در لابه‌لای کلماتشان بیرون بریزد که: من نباید این را مقابل دوربین تلویزیون بگویم! کسانی که نگاه تنگ خود را مرّ گفتمان مورد قبول همه مردم ایران می‌دانند و گفتمان طاغوتی «هرکس نمی‌خواهد پاسپورت بگیرد و برود»، را به جای گفتمان مورد قبول حاج ‌قاسم‌ها جا می‌زنند؛ حال آنکه بر هیچ یک از شنوندگان و مخاطبان سخنانشان مشخص نیست، آنچه آنان به عنوان گفتمان مورد قبول ایرانیان از آن دم می زنند و بی‌باوران به آن را محکوم به اخراج از کشور می‌دانند، دقیقا چیست و چه مختصاتی دارد؟!

«خود مردم پنداری» بلایی است که این سال‌ها گریبان یکایک ما را گرفته است و این بلا اگر گریبان طیف‌های فکری نزدیک‌تر به قدرت را بگیرد، سرنوشتی جز سرنوشت طواغیت را برای ما رقم نخواهد زد.

این خانم البته مجری معمولی نیست و به عنوان نمایندۀ یک گفتمان، شناخته می‌شود و اگر همان مجری برنامۀ « نیمه پنهان ماه» باشد که گفت و گوهای جذابی با خانوادۀ شهدا انجام می داد، تأسف مضاعف را بر می انگیزد.

صفحات تاریخ بسیار نزدیک این کشور را باید ورق زد تا ببینیم زمانی طاغوت دوران چگونه با تبختر، مردم را به رستاخیز می‌خواند و می‌گفت: «هر کسی نمی‌خواهد عضو حزب رستاخیز شود پاسپورتش را بگیرد و برود.» این جمله‌ای بود که محمدرضا پهلوی بعد از اعلام نظام تک حزبی در ایران و تعطیلی همه احزاب در اسفند ۱۳۵۳، چشم در چشم مردم ایران رو به دوربین تلویزیون گفت.

امروز لازم است همه ما نگاه عبرت‌آموز به تاریخ داشته باشیم و پیش از همه، کسانی که قلبا و نه مصلحت‌اندیشانه و منفعت‌طلبانه، باورهایی نزدیک به لایه‌های قدرت و حاکمیت دارند و ضمنا ایران را برای «گفتمان بازتولید شده رستاخیز» می‌دانند، به این پرسش پاسخ دهند که چهل سال پیش، «از میان قشرهای مختلف و متنوع مردم» و «سازندگان رستاخیز» کدامیک مجبور به بستن چمدان خود و ترک ایران شدند؟

باور کنیم که ایران برای همه ایرانیان است؛ پدران و برادران ما، در جنگ، برای زندگی کردن و امنیت تنها بخشی از ایرانیان نجنگیدند و خونشان بر زمین جاری نشد.

فقط مانده بود یک مجری برای ملت ایران تعیین تکلیف کند!

عصرایران نیز در واکنش به اظهارات این مجری نوشته است:

این نوشته اما نمی‌خواهد به ابراز تأسف، بسنده کند. بلکه می‌خواهد 10 نکته را به او یادآوری کند:

1. قبل از تولد ایشان و در رژیم گذشته، محمد رضا شاه پهلوی در روز 11 اسفند 1353 -قریب 45 سال پیش - در پی اعلام تأسیس حزب «رستاخیز» و در سخنانی که در روزنامۀ اطلاعات در 12 اسفند 1353 درج شد، به صراحت گفت:

« کسی که وارد این تشکیلات سیاسی (حزب رستاخیز) نشود و معتقد و مؤمن به این سه اصل که من گفتم (قانون اساسی مشروطه، انقلاب شاه و ملت و نظم و نظام پادشاهی) نباشد دو راه برایش وجود دارد: یا یک فردی است متعلق به یک تشکیلات غیر قانونی یعنی به اصطلاح خودمان، توده ای و به اصطلاح خودمان و با قدرت اثبات، بی وطن. جای او یا در زندان ایران است یا اگر بخواهد همین فردا با کمال میل و بدون اخذ حق عوارض، گذرنامه‌اش را در دستش می‌گذاریم تا به هر جای دنیا که دلش خواست برود.»

البته برای کاهش بار منفی چنین تهدیدی در بخش دیگری اضافه کرد: «اگر توده‌ای و بی‌وطن نباشد و به این جریان (حزب رستاخیز) هم اعتقاد نداشته باشد علناً و رسماً بگوید من موافق نیستم ولی ضد وطن هم نیستم.»

شاه البته این نکته را به عنوان شرط محال بیان کرد و فرض او این بود که هر که وطن‌دوست باشد قاعدتا عضو حزب رستاخیز می‌شود و اعلام علنی و رسمی مخالفت با حزب رستاخیز نیز مشخص بود هزینه دارد.

حال می‌توان به این خانم گفت وقتی شاه به خاطر این جمله شماتت شد و خود او نیز ناگزیر از توضیح و هزینۀ گزافی بابت این سخن پرداخت، شما چرا حرف او را ولو با منظوری دیگر و بی هیچ نسبت گفتمانی و اعتقادی تکرار می کنید؟

2. شاید گفته شود شاه می‌گفت اگر عضو حزب رستاخیز نمی‌شوید بروید حال آن که این خانم می‌گوید اگر اعتقاد به زندگی سلحشورانه ندارید، جمع کنید و بروید. درست است که در بخش اول مشترک نیست ولی در اصل تهدید یا توصیه به ترک میهن، اشتراک لفظی به وضوح دیده می شود: از ایران بروید!

3. در هر کشوری اغلب مردم زندگی عادی و معمولی دارند. کاملا عادی و تنها اقلیتی به گونه ای دیگر زندگی می‌کنند و نمی‌توان از همه انتظار داشت «زندگی سلحشورانه» داشته باشند. در همان صدا و سیما که ایشان در آن شاغل بودند یا هستند و از مجموع 40 هزار کارمند آن چند نفر مدل زندگی سلحشورانه مورد نظر ایشان را اجرا می کنند؟ آیا بهتر نیست ایده های  خود را از سازمان متبوع خودشان شروع و عملیاتی کنند؟

4. «گام های عملیاتی مدل زندگی سلحشورانه» را کدام نهاد تبیین می کند؟ صدا وسیما یا شورای عالی انقلاب فرهنگی یا خود ایشان؟

5. هنوز یک هفته از سخنان رهبری در دیدار با مردم قم نمی‌گذرد که در آن به «وحدت زیر تابوت پیکر سردار سلیمانی» اشاره کردند. آیا سخنان خانم مجری – کارشناس شبکه افق، نسبتی با این کلام راهبردی دارد؟

6. اصل 33 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصریح می‌کند: «هیچ کس را نمی‌توان از محل اقامت خود تبعید کرد یا از اقامت در محل اقامت مورد علاقه‌اش ممنوع یا به اقامت در محلی مجبور کرد مگر در مواردی که قانون مقرر می‌دارد.»

با این وصف آیا می‌توان ایرانیانی را که به گونه‌ای متفاوت از ایشان می‌اندیشند از اقامت در محل مورد علاقه شان منع کرد یا راند؟

7. اگر درست حدس زده باشم و ایشان همان مجری مصاحبه‌های جذاب و تأثیرگذار با خانواده برخی از شهیدان باشند، خود بهتر می داند که به خاطر تفاوت هایی که با زندگی های عادی داشتند، خاص شدند و گرنه اگر همه چنین بودند که این اعتبار و امتیاز را نداشتند. تمام 82 میلیون ایرانی که نمی توانند زندگی سلحشورانه داشته باشند.

8. از سخنان ایشان برمی آید تصور می کنند جامعه هم مثل ادارات و سازمان‌ها قابل گزینش و فیلترگذاری و کنترل است و شگفتا که این سخنان را از یک رسانه مطرح می‌کنند و نمی‌دانند اتفاقا به خاطر تنوع رسانه‌ها در عصر انقلاب هوش، نمی‌توان یک مدل زندگی را ولو سلحشورانه تحمیل کرد و از جانب همۀ مردم ایران سخن گفت. هر چند که با این همه تبعیض و مشکلات اجتماعی و معیشتی غالب مردم اگر هم نه زندگی سلحشورانه که قطعا زندگی فداکارانه و تاب‌آورانه دارند و اتفاقا اگر آن همه کانال تلویزیونی محدود به یکی دو کانال رسمی و بقیه برون سپاری شود خود کاهش بودجه سازمانی که هر سال 2000 میلیارد تومان می‌بلعد یک «گام بزرگ عملیاتی» است.

9. شگفتی دیگر این که این سخنان را به بهانۀ شهادت سردار سلیمانی مطرح کرده است در حالی که خود او هرگز چنین سخن نمی گفت. دکتر مصطفی چمران که زندگی سلحشورانه داشت دوست صمیمی دکتر صادق طباطبایی بود که با مدل زندگی کاملا متفاوتی زندگی می کرد. وقتی خود سلحشوران دیگران را به زندگی سلحشورانه فرا نمی خوانند ایشان از چه جایگاهی چنین فراخوان و تهدیدی را بر زبان می آورد؟

10.دست آخر این که فرض کنید فردی بخواهد «جمع کند وبرود». آیا ارز و ویزا به سادگی فراهم است؟!

می‌پذیرم که به خاطر تحقیق و گفت و گو دربارۀ زندگی‌های سلحشورانه تحت تأثیر قرار گرفته‌اند اما لحن آن شهیدان هرگز این گونه نبود و اتفاقا یکی از دلایل حضور گسترده مردم در مراسم تشییع هفته گذشته احساس تفاوت نگاه او با ادبیاتی از جنس همین موضوع مورد نقد بود.

ابوطالبی چگونه مجری شد؟

زینب ابوطالبی، مجری محجبه تلویزیون است که حدود دو دهه پیش با برنامه نوجوانانه نیمرخ، شهرتی در میان بچه‌های دهه شصت و هفتاد به دست آورد. او که پس از شهرت، مدتی از مقابل دوربین تلویزیون کنار رفت، در دهه ۹۰ با برنامه‌ «نیمه پنهان ماه» در شبکه افق دوباره به مقابل دوربین بازگشت. نکته جالب توجه برای کسانی که او را قبلا هم دیده بودند این بود که ابوطالبی حالا در دوره‌ای با ظاهر ساده و بی‌پیرایه در مقابل دوربین می‌نشست که عمده بانوان چادری مجری در تلویزیون، به هزار و یک نقش و نگار همراه با چادر آراسته‌اند و ابوطالبی، در عین سادگی، مقابل همسران شهدا می‌نشست تا نیمه پنهان سلحشوری مردانی را بگوید که برای میهن از جان خود گذشته‌اند. با همه این توفیقات، این روزها بنظر می رسد گویا قرار است او نیز با ایراد سخنان شاذ و جنجالی، از پله مجری برنامه‌های فانتزی یکباره صعود کرده و ورودش به جمع کارشناسان رسانه ملی کلید بخورد.
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
این زنیکه کی باشد که این طور افسار گسیخته و زنجیز پاره کرده ما بچه های فلاح با نظر تو ... خانم مخالفیم نمی رویم بیرون منتظریم با خواهرت و شوهرت بیایی مار رو بیرون کنی !!! منتظریم فقط بیا !!
دیگه نگویم خیلی منتظریم.......
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
خاک بر سرت تو حلا یک مترسک بیشتر نیستی اگر خدا ناکرده یک پستی می گرفتی می خواستی چه غلطی بکنی!!؟؟

یا ربه روا مدار گدا معتبر شود!!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
با سلام متاسفم برای شما و این تیتر شما که بخاطر یک حرف و یک نفر کل مجموعه صدا و سیما رو زیر سوال می برید هدفتون چیست؟
123
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
بله... مشکل ما همینه یه مملکت داریم هزاران رهبر... هر کدام برای مردم حکم میدن و راه نشون میدن
اینجاست که میگن مرگ بر ایران به غیر از یه عده شون ... اوناییکه میخواستن ایرانو چند قطبی کنن به اهدافشون دارن میرسن
ناشناس
|
-
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
1
من و خانوادمون که مدت هاست قید برنامه های صدا و سیما رو زدیم
ناشناس
|
-
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
آقای عسکری مترسک اعظم اجازه هست این خانم و خواههر و ماردتش را همانند کوشکی فحاش و بی تربیت مورد عنایت قرار دهیم البته آقای کوشکی که خودش عرضه ندارد دل به داعشی ها خوش کرده ما اینجا افراد زیادی هستیم که می توانیم خدمت این خانم باشیم
حقانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
آفرین آی پی ات رو عوض کردی لو نری ولی اسمت رو یادت رفت عوض کنی در هر صورت خر خودتی
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
سلام منظور ایشون اینه که ایران به درد بعضی آدم‌هایی که افکار و عقاید خاصی دارند نمی خوره یعنی اونا خودشون خیلی اذیت میشن یعنی برای خودشون خیلی بهتره که اینجا نمونن
ناشناس
|
-
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
0
0
ای ول از اینهمه ظرافت و دقت.
ناشناس
|
-
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
0
0
در همه کشورها کودتا را نظامی ها انجام یم دهند در اینجا گویه دلقک های این سازمان قصد کودتا کرده اند
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری