کد خبر: ۲۳۳۳۶۲
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
صنایع ایران در منگنه تحریم های خارجی و داخلی؛
سنگ اندازی های وزارت صمت در کنار بانک مرکزی در ایجاد موانع و اتخاذ سیاست های خلق الساعه در ماه های اخیر در رابطه با فعالیت واردکنندگان مواد اولیه صنایع کشور، تاثیر این تحریم ها بر اقتصاد کشور به خصوص صنایع را دوچندان کرده است. این دو دستگاه اقتصادی دولت، به بهانه کنترل بازار ارز، در تشدید بحران های تحریمی از هیچ کوششی دریغ نورزیده اند.
اعتدال - محمد جواد بربریان- وزارت خزانه‌داری آمریکا از اعمال تحریم 8 شخص و بخش‌هایی از صنایع ایران خبر داد. وزارت خزانه داری آمریکا علاوه بر 8 تن از مقامات ایرانی ، ۱۷ تولیدکننده فلزات و شرکت‌های معدنی ایران، شبکه‌‌ای شامل سه نهاد مستقر در چین و سیشیل و یک کشتی دخیل در خرید، فروش و انتقال محصولات فلزات ایران را تحت تحریم قرار داد.

پیش از این نیز دولت ایالات متحده طی دو مرحله تحریم هایی علیه صنایع فلزی و معدنی کشور اعمال کرده بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در 8 ماه مه سال 2019 میلادی (18 اردیبهشت) با صدور فرمانی صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را تحریم کرد. در تاریخ 26 آذرماه 98 نیز، آمریکا به همه اشخاص حقیقی و حقوقی در دنیا هشدار داده که در صورت انتقال یا صادرات الکترود گرافیتی و کک نفتی به ایران تحریم خواهند شد.

تحریم های جدید علیه بخش صنعت فلزی ایران در حالی صورت می پذیرد که، برخی شرکت های تولید کننده داخلی، با هماهنگی های پیچیده با برخی از شرکت های خارجی و از طریق منابع ارزی خود، به سختی قادر به تامین مواد اولیه بودند. حال در این شرایط و با وجود تحریم های جدید ادامه فعالیت واحدهای تولیدی فلزی کشور با دشواری های بیشتری روبرو خواهد بود و عملا راه تنفس فعالیت این واحدهای تولیدی بسته خواهد شد. هر چند پیش از این نیز خرید اولیه و فروش محصولات و تولیدات صنعتی با دشواری ها و هزینه های بسیاری صورت می گرفت، اکنون صنایع فلزی باید چرخه پرهزینه تر و پرخطرتری برای ادامه فعالیت خود انتخاب کنند و مسلما طرف قراردادهای خارجی آن ها نیز خواستار اعطای امتیازات بسیار بیشتری برای ادامه همکاری خواهند بود. اقدامی که باعث هدررفتن منابع ارزی بیشتری از سرمایه های کشور خواهد شد.

این درحالی است که سنگ اندازی های وزارت صمت در کنار بانک مرکزی در ایجاد موانع و اتخاذ سیاست های خلق الساعه در ماه های اخیر در رابطه با فعالیت واردکنندگان مواد اولیه صنایع کشور، تاثیر این تحریم ها بر اقتصاد کشور به خصوص صنایع را دوچندان کرده است. این دو دستگاه اقتصادی دولت، به بهانه کنترل بازار ارز، در تشدید بحران های تحریمی از هیچ کوششی دریغ نورزیده اند.

با توجه به تهدیدهای ترامپ بر اعمال تحریم های بیشتر علیه اقتصاد ایران و صنایع کشور، بسیاری از کارشناسان این شرایط را پیش بینی کرده و به صنایع کشور هشدار داده بودند، تا قبل از اعمال تحریم های جدید و تخصصی، تمهیدات لازم را اندیشیده و حتی المقدور انبارهای خود را برای چندین سال از مواد اولیه پر نگهدارند. هشداری که با توجه به عدم درایت لازم در برخی واحدهای تولیدی و همچنین با سنگ اندازی های مداوم بانک مرکزی و وزارت صمت با بی توجه روبرو شد.

محدودیت هایی که با همراهی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی علیه واردکنندگان مواد اولیه صنایع فلزی، اعم از مشکلات ثبت سفارش، گمرکی، تامین ارز و ... صورت گرفت، مانع از اقدامات مقاومتی در برابر تحریم های احتمالی شد و اکنون شرکت های تولیدی باید با محدودیت ها و هزینه های بیشتری به دنبال مواد اولیه خود در بازارهای جهانی باشند.

ضمن اینکه در برخی شرکت های تولیدی صنایع فلزی چشم انداز واقع بینانه نسبت به تحریم ها وجود نداشته و بی درایتی و عدم آینده نگری در این واحدها نمودی آشکار داشته است. به گونه ای که پیگیری های خبرنگار اعتدال حاکی از آن است که مدیرعامل یک شرکت تولید فولاد کشور در 5 ماه گذشته تنها یک ماه در محل کار خود حضور داشته و اکثرا از راه دور بر امور نظارت داشته است. حال شرایط تحریمی با بی تدبیری، رابطه بازی و عدم مدیریت صحیح همراه شده و متاسفانه قابل پیش بینی است که شرایط خوبی در انتظار صنایع فلزی کشور نیست.
نداشتن استراتژی مشخص برای یکی از حیاتی ترین صنایع کشور که تا کنون توانسته تا حدی جای نفت را در تامین ارز مورد نیاز اقلام اساسی تامین کند، باعث شده است که در این بزنگاه تاریخی دوباره به دشمن فرصت مناسبی برای بهره برداری قرار دهیم، خاصه آنکه بسیاری از مواد اولیه صنایع فلزی کاربرد دوگانه - نظامی، صنعتی- دارند و با حساسیت های بیشتری از سوی کشورهای صادر کننده و همچنین سفارت آمریکا در آنجا برای این کالاها وجود دارد.

بنابر گزارش خبرنگار اعتدال، پس از اعمال تحریم های 25 آذر علیه صادرات الکترود گرافیتی و کک نفتی، بازرسی ها در بندر تیانجین واقع در کشور چین به شدت افزایش یافت و به شرکت های اصلی تامین کننده این مواد اولیه رسما از طرف دولت چین اخطار داده شده است که شرکت های فعال در حوزه صنایع فلزی در ایران همکاری نکنند.

تمام این اتفاقات در حالی می افتد که به جز برخی افراد خاص، مابقی مدیران صنایع که بیش از تخصص به دهان بینی و شو های سیاسی معروفند، جهت کنترل طرف تقاضا در بازار ارز و محدودیت بیشتر جهت کاهش هزینه ها، با بخشنامه های خلق الساعه عملا فرصت طلایی ذخیره سازی را از تولیدکنندگان و تامین کنندگان گرفتند.

اوضاع در بخش صادرات محصولات بعضا از اوضاع در تامین مواد اولیه وخیم تر است. زیرا خریداران برای اظهار منابع هزینه ای خود در محاسبات مالیاتی لزوما باید باید مبداء کالا با مقصد پول تطابق نماید وگرنه از مصادیق پولشویی و تناقض پیمان پالرمو محسوب می شود. در حالی که به طور مثال اگر شرکت فولاد خوزستان به عنوان شریک تجاری معرفی شود، با توجه به حجم زیاد پول جابه جا شده، ریسک فریز و حتی بلوکه شدن پول توسط سیستم بانکی مبدا یا واسط بالا رفته و در این شرایط تقریبا ثابت شده است تا 80 درصد تراکنش ها لو رفته و پول ها سوخت می شود.

نگفته پیداست که شرایط روز به روز سخت تر می شود، اما کشور و صنعتگران آن چاره ای جز مقاومت و پیروزی ندارند، اما متاسفانه دولت به معنای خاص آن همانند آن افسر روسی شده است که به یکی فشنگ می دهند و به دیگری اسلحه ولی  از سربازان می خواهد با رشادت تمام در مقابل دشمن بجنگند و سربازان یکی پس از دیگری در خون خود می غلطند.

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
یک فولادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
0
0
به نظر می رسد در همه ابعاد به مردم باید دروغ بگوییم تا وقتی گندش دربیاید. الان بسیاری از شرکت های فولادی یا درگیر بادبازی هستند یا دچار نخوت مدیران و ندانسته کاری کردند که ذخایر موادا اولیه آنها کفاف تا پایان سال را هم نمی دهد البته ادعاهای زیادی دارند که به زودی رسوا خواهند شد امروز یادتان باشد تا به موقع یادآوری کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
0
0
واقعا همه کامندان فولاد .... خبر دارند و می دانند که هیچ ذخیره ای نداریم اما مدیران ارشد فقط می خواستند به رفقای خود حال بدهند تامین کنندگان را به هر دلیل نقره داغ کردند حالا بروند ببینند چقدر باید پول بدهند تا بتوانند بار تحریمی بخرند
مهندس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
0
0
شک نکنید سال بعد وضعیت هیچ فولاد ساز یا آلومینیوم سازی خوب نخواهد بود. آقایان بیایند صاداقانه ذخایر انبار خود را به ایمیدرو یا معاونت معدنی وزیر صمت اعلام کنند اوضاع خیلی خراب است
Teramp
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
با فعال شدن سیستم ماشه وضعیت بدتر از گذشته می شود و باید منتظر ماند و دید که کی فولادی های کشور به سرنوشت فولاداهواز مبتال خواهند شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
اوضاع روز به روز دارد بد تر می شود و متاسفانه مغایر با حرفهای رهبری هر ناتوان و فشل است در دولت و پست های اجرایی حکومت همچون بنیاد مستضعفان و حساب اجرایی جمع شده اند و همگی دست ب دست هم داده اند تا ایران را از پای درآورند
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری