کد خبر: ۲۳۳۳۰۰
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲
سه روز دروغ و فریب؛
چرا به جزء وزیر خارجه هیچ کس دیگری عذر خواهی نخواهی کرده است. مگر می شود؟ چگونه؟ برای چی؟ جواب این همه خون به ناحق ریخته شده چه کسی باید پاسخ دهد؟ این همه دروغ در مدت سه چهار روز چگونه از تریبون های رسمی و به طور هماهنگ به خورد مردم داده شد؟ آیا باید از این پس سخنان مقامات کاخ سفید را باور کنیم یا حرف های مقامات نظامی و دولتی کشور خودمان؟ آقای ربیعی دست مریزاد! گل کاشتی!
"علیرغم اینکه پایگاه خبری و تحلیلی اعتدال، اخبار مربوط به سقوط هواپیمایی اوکراینی را از قول دستگاه ها و مقامات مسئول منتشر و بازنشر کرده است، اما از آن جایی که مخاطبان خود را دچار خطا و اشتباه کرده است، عذرخواهی کرده و از خداوند منان برای درگذشتگان این ضایعه دردناک و فاجعه بار، علو درجات و برای بازماندگان آنها صبر جزیل خواستار است."

اعتدال - محمد جواد بربریان- دقایقی پیش ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که سقوط هواپیمای مسافربری شرکت اوکراینی که به کشته شدن 176 نفر از هموطنان ایرانی و اتباع سایر کشورها انجامید با اشتباه پدافند سپاه صورت گرفته است و در همین رابطه بلافاصله رئیس جمهور به نمایندگی از جمهوری اسلامی از این اشتباه فاجعه بار اظهار تاسف کرد.

به گزارش اعتدال؛ اولین نکته ای که به ذهن خطور می کند چرا به جزء وزیر خارجه هیچ کس دیگری عذر خواهی نخواهی کرده است. مگر می شود؟ چگونه؟ برای چی؟ جواب این همه خون به ناحق ریخته شده چه کسی باید پاسخ دهد؟ این همه دروغ در مدت سه چهار روز چگونه از تریبون های رسمی و به طور هماهنگ به خورد مردم داده شد؟ آیا باید از این پس سخنان مقامات کاخ سفید را باور کنیم یا حرف های مقامات نظامی و دولتی را؟ آقای ربیعی دست مریزاد! گل کاشتی!

اما در کنار خبر شهادت جمعی از هموطنان مان بر اثر قصورها، سوء‌تدبیر عجیب در اعلام دیرهنگام این ماجرا، تلخی‌ها را دوچندان کرد.

بر این اساس ضمن لزوم برخورد با قاصرین که در بیانیه رسمی ستاد کل نیروهای مسلح و بیانیه رئیس جمهور به آن تصریح شده است، برخورد با افرادی که در 72 ساعت گذشته پنهان‌کاری کردند نکته مهمی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

هرچند تلخ و گاه ناپذیرفتنی است اما اشتباه جزیی از رفتار انسانی است در ماجرای سقوط هواپیمای اکراینی اما آنچه دلها را به درد می‌آورد نه صرف خطای اسنانی که سه روز پنهانکاری و القای سیستماتیک اخبار اشتباه و دادن نشانی غلط است. 

باید بررسی شود چنانچه افرادی از ماجرا خبر داشتند و خلاف واقع صحبت کردند و یا به هر دلیل پنهان کاری کردند، در هر مقامی برخورد صورت گرفته و معرفی و در صورت نیاز محاکمه شوند.

طی 72 ساعت گذشته رسانه‌های کشور با عدم اطلاع از اصل موضوع و با توجه به اطمینان مقامات، یکپارچه این اتهام را تکذیب کردند.

این در حالی است که در ابتدا رسانه‌های غربی به نقل از مقامات امنیتی و اطلاعاتی آمریکا ادعای سقوط هواپیمای اوکراینی به علت شلیک موشک را مطرح کردند و مقامات اوکراین، کانادا، فرانسه، انگلیس و برخی کشورهای دیگر اروپایی این ادعا را تائید کرده بودند.

حال روی سخن با کارشناسانی است که پی در پی اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی را غیرممکن دانسته و دلایل بسیاری از جمله تفاوت اندازه و سرعت هواپیمای جنگنده و مسافربری، انتشار قطعات هواپیما در وسعت چندین کیلومتر پس از اصابت موشک و ... را برای ادعای خود ارائه دادند. آیا اکنون و پس از این می توان به نظر کارشناسی آن ها اطمینان کرد؟ بی شک خیر. این کارشناسان چه پاسخی برای مردم و رسانه دارند، که بارها بر عدم اصابت موشک به هواپیما اصرار ورزیده و در شبکه های مختلف خبری آن را ادعای رسانه های معاند دانسته بودند.

علی ربیعی، به عنوان سخنگوی دولت باید توضیح دهد چرا بارها خبر اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی را تکذیب کرده و آن را دروغ پردازی رسانه های خارجی عنوان کرده است؟

حسام الدین آشنا مشاور پرحاشیه رییس جمهور اکنون چه پاسخی برای افکار عمومی و اعتماد خدشه دار شده آن ها دارند، آن زمانی که خبرنگاران پیگیر ماجرای سقوط هواپیما را تهدید کرده و آن ها را کارگزاران رسانه های بیگانه خطاب کرد؟

مگر عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری بارها اصابت موشک به هواپیما را غیرممکن نخوانده بود، اکنون برای خانواده های این عزیزان و ملت داغدار ایران توضیح دهد چگونه رخدادی غیرممکن به یکباره ممکن شده است؟

 بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، توضیح دهد چگونه از انگلستان و قبل از اعلام نظر کارشناسان ابراز اطمینان کرده است که هیچ موشکی به سوی هواپیما شلیک نشده است!

سوال مهم اینکه چرا مسئولین امر که بی شک بسیاری از آن ها از اصل ماجرا با خبر بودند شروع به لاپوشانی و دروغ پردازی کرده اند؟ آیا اگر فشار افکار عموم و برخی مقامات خارجی درگیر در این ماجرا نبود، باز هم مسئولان سعی در فریب افکار عمومی و رسانه ها داشتند و از افشای حقیقت سر باز می زدند؟

شلیک موشک و مورد هدف قراردادن هواپیما، موضوعی نیست که بتوان ادعا کرد مسئولان به خصوص مقامات نظامی از آن بی اطلاع بوده اند. هنگامی که در مراکز نظامی حتی شلیک یک گلوله باید حساب و کتاب داشته باشد، چگونه می توان از شلیک موشک اظهار بی اطلاعی کرد؟ پس نمی توان پذیرفت مسئولان از این ماجرا بی اطلاع بوده اند، حال سوال مهم این جاست چرا از همان ابندا واقعیت را به مردم نگفته و سه روز به طور مداوم سعی در فریب مردم داشتند؟

176 نفر انسان بی گناهی که بر حسب اتفاق تعداد زیادی از آنها از دانشمندان و نخبگان ایرانی بوده اند چرا باید کشته شوند؟ سپس در مدت 4 روز انواع و اقسام توجیهات و نظرات کارشناسی را برای سرپوش گذاشتن بر این فاجعه به خورد مردم داده شود! فاجعه فریب مردم و دروغ های بی انتهایی که از سوی نهادهای خاص دیکته می شد و عجیب اینکه  در این بین دارو دسته دولت دوازدهم در چشم مردم خیره شده و بی شرمانه یکی پس از دیگری به مردم دروغ گفتند، اصحاب رسانه را فریب دادند و در بدترین حالت برخی نیز تهدید به برخوردهای خاص امنیتی شدند. 

حال باید پرسید آقای وزیر راه، آقای سخنگو، آقای مشاور، آقای مقام نظامی شرم نمی کنید؟ لطفا استعفا ندهید بمانید تا بدانیم تا چه حد می شود مردم و رسانه ها را به صورت سیستماتیک فریب داد. آقای ربیعی شما حتما استعفا ندهید تا بعدا دیگر نتوانید قمپز در کنید که رسانه و اخلاق چنین است و چنان است. جناب اسلامی شما و دوستان نازنین شما از جمله عالیجناب عابدزاده و بی نیاز بمانید و استعفا ندهید تا ما اصحاب رسانه یادمان نرود چه جماعت دغل و نیرنگ بازی در آن مکان سکنی گزیده اند؟ بقیه هم بمانید استعفای شما به درد ما دیگر نمی خورد شما بروید یک نفر بی کفایت تر از شما می آید. یکی گوش به فرمان تر که حیثیت و شرف خود را حاضر است بفروشد و در چشم خانواده های داغ دار نگاه کند و در محضر خداوند بزرگ به ملتی بزرگ و عزیز دروغ بگوید! فقط شرمتان باد که همه را بی آبرو کردید!
انتشار یافته: ۲۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
چه کیفی داری میکنی اعتدال
استعفا استعفا راه انداختی!
بهتره موقعی که دولت بی تدبیرتون هم خرابکاری میکنه، استعفا استعفا بگی!
چرا موقعی که شیخ حسن خرابکاری میکنه، نمیگی استعفا استعفا!
حداقل اینه که اینا با شجاعت پذیرفتن، اما شماها همه ش به مردم دروغ میگید!
ناشناس
|
-
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
1
هر کسی در کشور اجازه داشته باشد در این فاجعه مدعی شود،افرادی که با تصمیمات نابخردانه در ماجرای بنزین باعث ریختن خون چندصدنفر مردم ایران شدند حق اظهار نظر و طلبکاری ندارند
فرنگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
اولین و بزرگترین اشتباه ما این است که برای حداقل 12 تا 24 ساعت منطقه پرواز ممنوع برای فرودگاه های کشور اتخاذ نکردیم ، اگر واقعاً برای چنین سناریوهایی و تهدیداتی آمادگی کامل اندیشیده شده بود ، دوم با وجود اشتباه دروغ گویی رسانه ها و مسئولان می توان درک کرد که با و وجود شهادت سردار و همرزمانش و عده ای از مردم در تشیع شهدا ( که واقعاً مسئولان هیچ کاری برای جلوگیری از تکرار این مورد نمی اندیشند) سقوط هواپیما مجبور کرده مسئولان را که برای چند روز از گفتن حقیقت صبر کنند تا مردم بیشتر از این ناراحت نشوند.
farid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
1
ما همیشه میگفتیم چرا ناو امریکایی هواپیماما رو زد مگه ابعاد این هواپیما برای رادارها مشخص نبود؟@!
نازنین
|
-
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
جالب است که برخی نمی دانم دنبال چی هستند. همین آقایی که کامنت گذاشتی و انتقاد کردی امیدوارم روز برادر و مادر و بچه هایت در یک هواپیما بنشینند یا توسط حکومت به استباه شهید شوند و حال روزت را ببینم . من عزیزانم را از دست داده ام و جز نفرین و سوز ما چیزی نصیب آنهایی که نمک بر زخم ما زدند نمی شود. بی شرف ها زدید چرا دروغ گفتید شما که عرضه اش را ندارید غلط می کنید با بقیه در می افتید که اینطوری بترسید که هواپیمای مسافربری را با موشک بزنید مگر نمی گفتید اون ناو گور به گوی شده آمریکایی دروغ می گوید!!!!


دروغگوهای کثیف کثیف کثیف
پاسخ ها
عشق ولایت
| - |
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
در جولای ۲۰۱۴، هواپیمای MH۱۷ خطوط هوایی مالزی به واسطه برخورد موشک در منطقه شرق اوکراین که درگیر جنگ داخلی است، سقوط کرد و همه ۲۹۸ سرنشین آن جان باختند حال آنکه هنوز هیچیک از طرفین درگیری مسئولیت آن را بر عهده نگرفته اند.

در ۲۳ مارس ۲۰۰۷ نیز یک هواپیمای باربری خطوط هوایی بلاروس لحظاتی پس از پرواز از فرودگاه موگادیشو، بر اثر اصابت موشک سقوط کرد که در اثر آن ۱۱ نفر کشته شدند.

در ۲۴ اکتبر ۲۰۰۱ نیز هواپیمای توپولف خطوط هوایی سیبری-روسیه که از تل‌آویو به «نوواسیبریسک» پرواز می‌کرد بر فراز دریای سیاه منفجر شد. یک هفته بعد، کی‌یف پذیرفت که این فاجعه محصول شلیک تصادفی یک موشک اوکراینی بوده است. در این حادثه ۷۸ نفر کشته شدند.

در جولای ۱۹۸۸، ناو آمریکایی، ایرباس خطوط هوایی ایران را در آب‌های سرزمینی این کشور هدف قرار داد که در نتیجه آن ۲۹۰ سرنشین جان خود را از دست دادند. گفتنی است آمریکا علیرغم پرداخت خسارت، هرگز از بابت این فاجعه عذرخواهی نکرد حال آنکه بعدها به فرمانده آمریکایی نیز نشان افتخار داد!

در سپتامبر ۱۹۸۳ نیز بوئینگ خطوط هوایی کره جنوبی در اثر حمله اشتباهی جنگنده‌های شوروی سابق، بر فراز جزیره ساخالین به علت اینکه از مسیر اصلی خود منحرف شده بود؛ ساقط شد. در این حادثه نیز ۲۶۹ نفر جان باختند.

در فوریه ۱۹۷۳ نیز ایرباس خطوط هوایی لیبی به دلیل نزدیک شدن به تأسیسات نظامی واقع در صحرای سینا، هدف پدافند رژیم صهیونیستی قرار گرفت. در این سانحه ۱۰۸ نفر جان خود را از دست دادند.

گزارش فرانس پرس حاکی از آن است که در شرایط جنگی بروز چنین حوادث ناگواری امکان پذیر است حال آنکه ایران با رعایت صداقت و به احترام جان‌های عزیزی که در این ماجرا قربانی شدند، صلاح را در بیان حقیقت و عذرخواهی صادقانه دید.
123
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
1
0
عمدی بودنش که معلومه فقط اینکه دو علت داره یکی انحراف اظهان عمومی از قضیه انتقام که هیچ تلفات انسانی نداشت و درواقع یک جور ..... بود که آن هم استفاده داخلی داشت و دومین علت افراد یا شخص مورد نظر که باید به هر قیمتی سرنگون میشد و از کشور خارج نمیشد با قبول میزان تلفات افراد بی گناه داخل آن هواپیما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
معذرت خواهی ام می کنند البته وقتی مسببین آن پیدا شد
امید ندارم ولی باز دلم روشنه این شبکه نفوذ متلاشی می شه به امید خدا
اگر عامل انفجار های نخست وزیری و قتل لاجوردی و ووو پیدا شد اینم پیدا میشه
احمد شهید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
اقای اعتدال چرا نطرات من منتشر نکردید؟
فقط نظرات سپاهعی های و موافقان نظام را منتشر می کنید؟ من سوالم این است سخنان مقامات جمهوری اسلامی درباره سقوط هواپیمای مسافربری ایران توسط آمریکا در سال 67 یا 68 را منتشر کنید هر چی اونها بگویند درست است!1
البته یک ارفاق هم دارند ما در نظر نمی گیریم که این هواپیما تنها در فاصله 6 دقیقه ای اصلی ترین فرودگاه جمهوری اسلامی بوده است
ناشناس
|
-
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
اشتباه!! این همه دروغ در چهار روز مطمئن دیم رسانه های خارجی حقیقت را می گویند وقتی نخست وزیر کانادا داشت می گفت حمله موشکی یوده من توی دلم گفتم اگر راست می گفت که ایرانی ها نمی پذیرفتند که کارشناسان بیایند!! اما دیگر به حرف مقامات خراجی بیشتر اهمیت می دهم و دروغگو بودن داخلی ها برایم محرز شده است
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
دمتون گرم همین خطای انسانی!! بعد چی؟ خون مظلوم تقاصش یا خداست!! اعتدال ازت نمی گذرم اگر اینبار هم کامنت من را منتشر نکنی از چی می ترسی فوقش بهت گیر دادند آیپی من رو بده
محمد
|
-
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
به هر حال اشتباه از انسان بعید نیست ولی دروغ گویی به مردم اصل اعتماد را می خشکاند. همین بهتر که از ائل اعتراف می کردند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
آقایون این کد 290 که روحانی در تاریخ 16 دی ماه داده بود و گفته بود آمریکایی ها ملت ایران رو با 52 نترسانند و به فکر 290 باشند .... این یعنی چی ؟؟؟؟ من نمی تونم رابطه ی تهدید ترامپ به زدن 52 نقطه از ایران و پاسخ روحانی رو درک کنم ........... 290 مسافر هواپیمای مسافربری که در خلیج فارس توسط آمریکا ساقط شد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اعتدال مرد باش منتشر کن .................
حمزه ازگیلان
|
-
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
الهی لا تو ءدبنی بعقوبتک
ولا تمکر بی حیلتک
انا لله و انا الیه راجعون.
ایرانی
|
-
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
واقعا حیف و صد حیف از این همه جوان رعنا و دانشمند که به خاطر ندانم کاری و ترس بیش از حد خونشان ناجوانمردانه ریخته شد. این فرمانده محترم نفرمودن موشک های کروزی که هشدارش داده شد کجا رفتند منصرف شدند و برگشتند محل شلیک ببین سیستم چقدر مشکل دارد
پاسخ ها
ایرانی
| - |
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
پسرجان سیستم ، هواپیمارو موشک کروز تشخیص داده . اشتباه نکن
سعید
|
-
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
با سلام
سالهاست در سایه امنیت کشور و در سایه قدرت پدافندی ارتش و سپاه داریم زندگی می کنیم، هرچند مجازات عوامل این حادثه خواست همه مردمه، اما نباید قدرت نظامی ایران رو با حرفهامون تضعیف کنیم. این خطرناکتره.
حسین
|
-
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
اولا از اعتدال عزیز متشکر هستم که در این مدت که با این سایت آشنا شده ام سعی کرده از دروغ بپرهیزد. دوما سپاس بابت انجام رسالت حرفه ای خود و عذرخواهی که کرده اید. سوما متاسفانه در بین مردم شاهدیم برخی به گونه ای سر خود را در برف فرو برده اند که انگار نه انگار خون مظلوم به ناحق و به گناه ریخته شده است اگر خون سلیمانی شریف هست که حتما هست خون هموطنان و سایر مسافران مظلوم که ناجوانمردانه فوت کردند نیز حرمت دارد و بدانید که همه در محضر خدا هستیم از خدا بترسید تا قبل از خوار و خفیف شوید
ناشناس
|
-
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
ببخشید اقای رئیس جمهور دوباره روز جمعه با خبر شدند تقصیری ندارد.
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
اقای‌اعتدال‌‌ماجرای‌شهید‌بابائی‌که‌اشتباه‌زده‌شدمسئول‌پدافند‌آن‌وقت‌کی‌بودنوکران‌‌حلقه‌‌به‌گوش‌آمریکا‌برید‌تحقیق‌کنید
شهر وند
|
Japan
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
0
سلام
خود دولت امریکا هم پرواز هواپیماهای خود را بر فراز کشور عراق و ایران و خلیج فارس از قبل به مدت نا محدود به علت شرایط جنگی و احتمال درگیری ممنوع کرد یعنی حداقل استانداردها را رعایت کرد باز مرام اقای ترامپ که غیر مستقیم از قبل گفت که سقوط هواپیما بر اساس اصابت موشک کوتاه برد خود سپاه و غیر عمد بوده یعنی باز در ان شرایط درگیر جنگ روانی یک سویه نشد و احتیاط را رعایت کرد
اقای سردار شما ها که پشت سر هم مانور می دهید اول خودت استعفا بده و به اندازه ی کارگر حقوق دریافت کنید و بقیه را به خزانه جهت کمک و خدمت بیش تر به مردم اهدا کنید ایا می توانید حتی یک ساعت مثل امثال سلیمانی الگو برای ملت و جامعه باشید؟ نه هرگز چون ناف شما را با سیاست بستند پس بی خود شعار ندهید و با روح و جسم و روان ملت بازی نکنید اندکی صبر سحر نزدیک است.....
شخص سردار پیش تر هم با صراحت نکته ی بسیار مهمی را اطلاع رسانی کرد که دقیقا بعد از عملیات شلیک موشک ها به سمت پایگاه آمریکا در عراق سریعا جنگ الکترونیک را هم با وسعت و شدت و حساسیت بسیار زیاد شروع کرده اند و حتی رادار های مرکز کنترل و پهپادهای آمریکا را هک و ارتباط آن ها را با یکدیگر یعنی مرکز اطلاعات و عملیات و فرماندهی ان قطع کرده اند خب شاید یکی از علت هایی که کاربر اپراتور پدافند دچار غفلت شده همان تصادم امواج ارتعاشی خود جنگ الکترونیک سپاه بوده که احتمالا نتوانسته در ان ده ثانیه مورد نظر سردار امار بدهد و تایید شلیک دریافت کند و مهم تر این که هواپیمایی که از باند بلند شد به سمت آسمان داشت در حال ارتفاع گرفتن بود مثل روز روشن هست که با مثلا موشک کروز که فرضی از طرف عراق به سمت ایران ان هم فرودگاه تهران در حال حرکت و اصابت بود خب مسیرش به این طرف و پایین است نه بالا پس چه طور اشتباه محاسباتی رخ داده؟! به شدت مشکوک است و باید محکوم شود و حداقل مقامات ارشد سپاه استعفا و از سمت خود بر کنار و از سپاه اخراج شوند و .......
مهدی
|
Sweden
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
0
0
والله این همه کامنت گذار از کجا می آیند از کجا پول می گیرند آی پی نداشتن یا آی پی0.0.0.0 چه صیغه ای است. جانورها دست از سر ما و مردم برداری ما که کم نمی آوریم بفرستید ما هم حال می دهیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
0
0
واقعا چرا نمی توانستید مثل همه کشورهای متمدن صادق باشید
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری