کد خبر: ۲۳۳۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
تمام نشانگان نشان دهنده این است که وضعیت کنونی دیگر نمی‌تواند به وضعیت قبل از مسئله جنگ محدود میان ایران و آمریکا برگردد. جنگ اقتصادی به همراه جنگ دیپلماسی که میان ایران و آمریکا بود با یکدیگر تلفیق شده و اکنون وارد جنگ نظامی شده است. این رودررویی نظامی دیر یا زود می‌تواند خود را گسترده‌تر به نمایش بگذارد.
نیمه شب گذشته، نیروهای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دو پایگاه عین الاسد و اربیل آمریکا را مورد هدف موشک‌های خود قرار دادند. پس از این عملیات، سپاه پاسداران در مورد جزئیات این حمله، اعلامیه‌ای صادر کرد که در بخشی از آن آمده است: "عملیات شهید سلیمانی با رمز «یا زهرا (س)» با شلیک ده‌ها فروند موشک زمین به زمین، پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به «عین الاسد» در هم کوبیده شد. "

به گزارش اعتدال، به دنبال این عملیات، "جاناتان هافمن" دستیار سخنگوی پنتاگون در امور عمومی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: "حدود ساعت پنج و ۳۰ دقیقه بعدازظهر به وقت محلی آمریکا، ایران بیش از ۱۲ موشک بالستیک علیه نیرو‌های ارتش آمریکا و ائتلاف در عراق شلیک کرد. "

او ادامه داد: "روشن است که این موشک‌ها از ایران شلیک شده و دو پایگاه در عین‌الاسد و اربیل را که میزبان پرسنل نظامی آمریکا و ائتلاف هستند، هدف گرفته است. هم اکنون ما در حال برآورد اولیه از خسارت‌ها هستیم."

رهبر معظم انقلاب نیز در جمع مردم قم در باره حمله شب گذشته به موضع آمریکایی‌ها گفتند: "بحث انتقام و این‌ها بحث دیگری است. حالا یک سیلی دیشب به این‌ها زده شد. این مسئله دیگری است. آنچه در مقام مقابله مهم است؛ کار‌های نظامی به این شکل کفایت آن را نمی‌کند. بایستی حضور فساد برانگیز آمریکا در این منطقه تمام شود. "

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز دراین باره گفت: "همان پایگاهی را زدیم که سردار سلیمانی را هدف قرار داد. "

مارکو روبیو، سناتور جمهوری خواه هم در توئیترش نوشت: " طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها برای پاسخگویی در دسترس است. "

عین الاسد در ۱۰۸ کیلومتری غرب «الرمادی» واقع شده است و در سال ۲۰۰۳، تفنگداران آمریکایی این پایگاه را اشغال کردند و تا سال ۲۰۱۱ در آن باقی ماندند. عین الاسد دومین پایگاه هوایی بزرگ عراق است. در پایان سال ٢٠١٤، به بهانه مبارزه با داعش، بار دیگر این پایگاه تحت اختیار نظامیان آمریکایی حاضر در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش قرار گرفت.

 
سرنوشت تنش میان ایران و آمریکا

دکتر مهدی مطهرنیا تحلیلگر مسائل خاورمیانه درباره رفتار آمریکا پس از اقدام ایران، به فرارو گفت: " اکنون بین ایران و آمریکا جنگ محدود در جریان است. تمام نشانگان مبنی بر اینکه هر دو کشور وارد وضعیت جنگی درآمده به نمایش درآمده است."

وی ادامه داد: "مهم‌ترین نیروی نظامی ایران به همراه ۱۱ تن دیگر از فرماندهان توسط ایالات متحده آمریکا حذف فیزیکی شدند. پیش از این انگشت اتهام به سوی هواداران ایران در عراق به جهت حمله به سفارت آمریکا بود. پیش‌تر ما شاهد بمباران مراکز کتائب وحشدالشعبی بودیم که بالغ بر ۲۵ نفر در این حادثه جان باختند. "

مطهرنیا افزود: " همه این‌ها در استمرار توئیتی بود که پس از حمله به پهباد آمریکایی در ایران از سوی ترامپ مخابره شد. او در این توئیت اعلام کرد که اگر یک آمریکایی در منطقه کشته شود، آمریکا اقدام متقابل خواهد کرد. برمبنای این روند و از به هم چسبیدگی این رویداد‌ها می‌توان گفت که جنگ محدود میان ایران و آمریکا شروع شده است. "

وی تصریح کرد: "جنگ تعریف خاص خود را داردو به شکل بسیار ساده، استفاده از نیروی نظامی بر علیه رقیب در صحنه عملیاتی ست که منجر به رویارویی مستقیم با نیرو‌های هدف می‌شود؛ لذا هم اکنون آمریکا و ایران این جنگ محدود را آغاز کرده اند."

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه اذعان داشت: "به نظر می‌رسد که حمله به پایگاه الاسد نمی‌تواند پایانی بر این جنگ محدود را رقم بزند. اگرچه برخی سناریو‌ها بر این باورند که حمله شب گذشته در پاسخ و ضربه انتقامی به حذف فیزیکی سردار سلیمانی بوده است که در این زمینه وارد شد. "
وی اضافه کرد: " اما باید پیامد‌های این ضربه را در چارچوب محوریت کشته شدن آمریکایی‌ها در منطقه مورد توجه قرار داد. اخبار و اطلاعات کاملا روشن نیست. شایعه‌های فراوانی وجود دارد. هنوز به شکل رسمی کشته شدن امریکایی‌ها در این عملیات از منابع مستقل مورد تایید یا تکذیب قرار نگرفته است."

مطهرنیا گفت: "اگر این حمله منجر به کشته شدن آمریکایی‌ها در منطقه شود. باید گفت که ضربه دیگر آمریکا به عنوان ضربه تقابلی احتمال بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد. از یک طرف ترامپ اکنون در ایالات متحده آمریکا به دلیل آغاز انتخابات و مسئله استیضاحش تحت فشار دموکرات‌ها قرار دارد. "

وی ادامه داد: " اما راه گریز از این فشار برای ترامپ، چیزی جز ورود به یک جنگ گسترده‌تر از جنگ محدود نخواهد بود. از طرف دیگر باید بر این قضایا پافشاری کرد که در ایران هم به نوعی شاهد یک واگرایی ملی به دلیل واقعه اخیر بودیم. "

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه افزود: "در واقع انعکاس روانی، عقیدتی و ملی این واقعه موجب یک نوع همگرایی ملی میان آحاد طبقات گوناگون مردم در ایران شد، که در صورت عدم حفظ آن می‌تواند در کوتاه مدت شکننده و در میان مدت به ضد خود تبدیل شود. "

وی تصریح کرد: " از این رو مردم منتظر ضربه انتقام بودند و حرکتی که شب گذشته انجام شد، نماینده ایجاد یک فضای مثبت و پاسخگوئی به افکار عمومی بود تا فضا راتا حدود زیادی در این مسیر مدیریت کند. "

مطهرنیا یادآور شد: "باتوجه به انتشار آزاد اطلاعات در فضای رسانه ای، نمی‌توان اطلاعات را پنهان کرد و ابعاد این مسئله نیز روشن خواهد شدو معین می‌شود که آیا این انتقام توانسته پاسخگوی خواست افکار عمومی در ایران و از طرف دیگر مبین و نشان دهنده بخش دیگری از خواست افکار عمومی باشد که خواهان ایجاد فضای تلطیف در رفتار‌ها و کنش‌ها در جهت ایجاد آرامش است. "

وی اضافه کرد: "اما تمام نشانگان نشان دهنده این است که وضعیت کنونی دیگر نمی‌تواند به وضعیت قبل از مسئله جنگ محدود میان ایران و آمریکا برگردد. جنگ اقصادی به همراه جنگ دیپلماسی که میان ایران آمریکا بود با یکدیگر تلفیق شده و اکنون وارد جنگ نظامی شده است."

این تحلیگر مسائل خاورمیانه خاطرنشان کرد: "این رودررویی نظامی دیر یا زود می‌تواند خود را گسترده‌تر به نمایش بگذارد. مگر اینکه نوعی خردورزی و نوعی شجاعت میان واشنگتن و تهران ظهور کند و از گسترش این جنگ محدود به جنگ فراگیرتر جلوگیری نماید."

گزینه های پیش روی آمریکا

دکتر نوذر شفیعی، تحلیلگر مسائل بین الملل و استاد دانشگاه در گفتگو با فرارو گفت: "سه گزینه پیش روی آمریکایی‌ها قرار دارد. در گزینه اول، واکنش آمریکایی‌ها بستگی به این دارد که خسارتی که در نتیجه حملات موشکی ایران به آمریکا واردشده، چه اندازه ارزیابی شود. آیا بیش از آن چیزی بوده که آمریکایی‌ها انتظار آن را داشته اند یا مساوی و کمتر از آن حد بوده است. "

وی ادامه داد: " اگر مساوی و کمتر از آن حد باشد که بعید است آمریکایی‌ها واکنشی نشان بدهند. اگر بیش از آن باشد آمریکایی واکنش نشان خواهند داد. "

شفیعی افزود: "در گزینه دوم، شاید برداشت ایران و آمریکا این باشد که این واکنش‌ها علیه یکدیگر کفایت می‌کند. یعنی آمریکایی‌ها هم به این نتیجه برسند که صرف نظر از اینکه خسارات وارده چقدر است، حتی اگر به اعتبار آمریکا هم لطمه‌ای وارد شده باشد، برای جلوگیری از یک جنگ ویرانگر که خسارات بیشتری در پی داشته باشد، خاتمه اقدامات متقابل اعلام شود. "

این تحلیلگر مسائل بین الملل اذعان داشت: "به عبارت دیگر آمریکا این حادثه را می‌پذیرد و واکنشی نشان نمی‌دهد. علت هم این است که نمی‌خواهد (این به آن) تداوم پیدا کند و جنگی با هزینه بیشتر شکل بگیرد. "

وی تصریح کرد: "گزینه سوم این است که آمریکا این گونه قلمداد کند که به اعتبارش لطمه خورده، چون خودش را یک ابرقدرت تلقی می‌کند واز طرف دیگر ترامپ هم در معرض استیضاح قرار داشته و این موضوع هم بر مشکلات او بیش از پیش می‌افزاید. از سوی دیگر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ هم در پیش است، و اگر او واکنشی نشان ندهد ممکن است به عنوان یک ضعف قلمداد شود. "

شفیعی خاطرنشان کرد: "در چنین حالتی آمریکایی‌ها هم ممکن است که صرف نظر از کمیت و کیفیت آن، واکنش نشان دهند. "

وی اضافه کرد: "ولی به نظر می‌آید که ایران و آمریکا به این سمت حرکت کنند که وارد یک درگیری با هزینه بالا نشوند. یعنی هر موضوعی اگر مدیریت شده نباشد ممکن است هزینه‌هایی بیش از آنکه یک کشور متصور است به آن وارد شود. "
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری