کد خبر: ۲۳۳۰۹۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
جمهوری اسلامی ایران در یک عملیات انتقام جویانه خود بامداد امروز (چهارشنبه) پایگاه نظامی عین الاسد واقع در غرب عراق را که متعلق به آمریکاست هدف حمله موشکی سخت قرار داد. اعضای دولت، حمایت خود را از اقدام و عملیات انتقامی سپاه نشان دادند.
سپاه پاسداران بامداد امروز ترور سردار «قاسم سلیمانی» را با حمله موشکی گسترده به پایگاه نیروهای آمریکایی عین الاسد در عراق پاسخ داد. این پاسخ موشکی با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شده است.

به گزارش اعتدال، در داخل کشور نیز، اعضای دولت، حمایت خود را از اقدام و عملیات انتقامی سپاه نشان دادند:

سخنگوی دولت: هر تجاوز دیگری از آمریکا پاسخ کوبنده‌تر خواهد گرفت

علی ربیعی در حساب شخصی خود در توییتر نوشت:

‏از عملیات موفق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای تحقق وعده صادق تشکر و حمایت می‌کنیم.
به همان جایی که حمله از آن صورت گرفته بود پاسخ مشروع داده شد.

ما به دنبال جنگ نبوده‌ایم اما هر تجاوز دیگری پاسخ سخت‌تر و کوبنده‌ترخواهد گرفت.

رییس جمهور: لازم بود نیروهای مسلح نیز پاسخ مناسب را بدهند

روحانی با اشاره به اینکه در برابر اقدام جنایتکارانه آمریکا تنها این اقدامات کافی نبود و لازم بود نیروهای مسلح نیز پاسخ مناسب را بدهند، گفت: از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکر می کنیم که شب گذشته با عملیاتی که علیه پایگاه بزرگ آمریکایی ها در منطقه انجام داد به خوبی نشان داد که ما در برابر آمریکا عقب نشینی نمی کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد اگر آمریکا مرتکب جنایتی شود هرچند که بخواهد تهدید کند باید بداند که پاسخ قاطع نیروهای مسلح ما را دریافت خواهد کرد.

روحانی افزود: اگر آمریکا از این به بعد بخواهد مرتکب جنایت دیگری شود باید بداند که پاسخ محکم تری را خواهد گرفت. آمریکایی ها اگر آگاهی و هوشیاری داشته باشند در این مقطع اقدام دیگری انجام نمی دهند اما اگر این کار را انجام دادند هم مردم و هم نیروهای مسلح کشور آماده اقدام متقابل در برابر آنها هستند.

رئیس جمهور اظهار داشت: معتقدم آمریکا باید پاسخ اصلی خود را از ملت های منطقه دریافت کند؛ آنها دست سردار سلیمانی عزیز ما را در این جنایت قطع کردند؛ انتقامش این است که پای آمریکا را از این منطقه بریده و قطع کنیم.

روحانی افزود: اگر پای آمریکا از این منطقه قطع شود و دست تجاوزش برای همیشه بریده شود در حقیقت انتقام و پاسخ نهایی ملت های منطقه به آمریکا خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکایی ها نباید خطا کرده و اگر در دیگر کشورها اقداماتی علیه آنها انجام شد بگویند که توسط نیروهای نیابتی ایران به انجام رسیده است، گفت: ما نیروی نیابتی نداریم چرا که امروز ملت ها آزادند و هیچ نیرویی در هیچ کشوری تحت فرمان ما نیست به گونه ای که حشدالشعبی جزو نیروی مسلح رسمی عراق و تحت فرمان فرماندهی عراق قرار دارد.

روحانی افزود: حزب الله لبنان بخشی از دولت، پارلمان و حاکمیت در لبنان است و خودشان برنامه داشته و اهداف خود را دنبال می کنند؛ همچنین مردم یمن تابع فرمان ما نیستند و برای کشور خود مبارزه می کنند و ممکن است باز هم حوادثی همچون حادثه آرامکو را بیافرینند و این هیچ ارتباطی به مردم ، حکومت و نیروهای مسلح ایران ندارد.

رئیس جمهور ادامه داد: آمریکایی ها نباید خطا کرده و اگر در آینده با مشکلی در سطح دنیا مواجه شدند آن را گردن ایران بیندازند.

رئیس جمهور تاکید کرد: پاسخ آمریکا روزی است که شاهد خروج آمریکا از منطقه باشیم و ببینیم که ملت های منطقه آزاد شدند.


سخنگوی دولت: در صورت واکنش آمریکا اقدام شدیدتری خواهیم داشت

سخنگوی دولت با تشکر از سپاه بابت انجام عملیات علیه نیروهای آمریکایی در عراق گفت: ما جنگ‌طلب نیستیم و این اقدام ما حق مشروع ماست اگر آمریکا واکنش نشان دهد اقدام متقابل و شدیدتری خواهیم کرد.

علی ربیعی صبح امروز در نشست خبری خود در حیاط دولت با بیان این‌که حضور مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی اولین سیلی محکم به ترامپ و تحلیلگرانی بود که شرایط ایران را در حال فروپاشی تحریم می‌کردند، اظهار کرد: پس از شهادت سردار سلیمانی کشورهای متعددی به سوگ نشستند اگر پیکر وی به شمال آفریقا یا بخش‌هایی از آسیا هم می‌رفت قطعا شاهد حضور مردم و سپاس جهان اسلام و حتی غیرمسلمانان آزادی‌خواه از این شهید بودیم.

وی ادامه داد: از سوی دولت از همه مردم سپاسگزاریم، صبحگاهان هم سپاه پاسخ موعود ایران را تحقق بخشید و از سپاه برای اجرای این عملیات دقیق سپاسگزاریم. در این عملیات پایگاه آمریکا بدون امکان واکنش پدافندی هدف قرار گرفت. ما جنگ‌طلب نیستیم اما این پاسخ حق مشروع ماست. اگر آمریکا واکنش نشان دهد، اقدامی متقابل و شدیدتری خواهیم داشت.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که پیام پاسخ نظامی ایران برای آمریکا و متحدانش چیست و دولت چه اقدام بین‌المللی را در کنار پاسخ نظامی دنبال می‌کند، گفت: این بحث در دولت مطرح شد و ما کلیه پیگیری های سیاسی، حقوقی و بین‌المللی را دنبال می‌کنیم. اولین واکنش به تروریسم دولتی آمریکا این بود که متحدان منطقه‌ای این کشور هم کنارش نماندند و حتی رژیم اسرائیل خود را کنار کشید. با خصلت زالو صفتانه این رژیم برای بهره برداری از آمریکا آشنا بودیم و آنها برای حفظ منافع خود، کنار کشیدند اما یقین داریم رژیم اسرائیل در تشویق این جنایت سهیم بوده است. تصور ما این است که ترامپ و دولت آمریکا به عملیات احمقانه دیگری دست نمی‌زند.

وی در پاسخ به این پرسش که توصیه شما به مقامات آمریکایی چیست؟ گفت: دستاوردهای خون شهدای مقاومت  این بود که وحدت کامل در عراق ایجاد شد. دیدیم که بدون مداخله ما، مردم عراق در کنار ما قرار گرفتند. محوریت مراجع در عراق یکی دیگر از دستاوردهای خون شهدا بود. تصمیم پارلمان عراق برای خروج آمریکا و کنار کشیدن سایر کشورهای منطقه دستاورد دیگری بود. ضربه نظامی ایران به گونه‌ای بود که ده‌ها موشک بالستیک بدون ردیابی شلیک شده و پایگاه و مهد عملیات تروریستی آمریکا را هدف قرار دادند.

وی افزود: قطعا ترامپ بعد از این جایی امن در منطقه نخواهد داشت البته اعلام می کنم گروه‌هایی در منطقه هستند که آمریکا از دست آنها در امان نخواهد بود اما اقدام آنها ربطی به ایران ندارد. ما هیچ مداخله ای نداریم و آنها افراد و گروه‌هایی هستند که خودشان می خواهند اقداماتی انجام دهند. آمریکا نمی تواند در درازمدت در منطقه به چپاول مشغول باشد.

ربیعی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا ایران در صورت پاسخ آمریکا به حیفا و دوبی حمله خواهد کرد، تصریح کرد: ترک منطقه توسط آمریکا به امنیت منطقه کمک می کند. اگر آمریکا به عملیات نابخردانه دیگری دست نزند، ما می توانیم صلح را در منطقه شاهد باشیم. ما علیه هیچ کشور دیگری بخصوص کشورهای مسلمان منطقه عملیات نداریم. این کشورها هم اعلام کرده اند هیچ پایگاهی در اختیار آمریکا قرار نخواهند داد که از آن برای عملیات علیه ایران استفاده شود. ما هم با کشورهای مسلمان منطقه تعارضی نخواهیم داشت.


جهرمی: آمادگی دولت برای مقابله با آمریکا در صورت سر زدن خطایی مجدد از سوی آنها

محمدجواد آذری جهرمی در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیئت دولت این هفته با اشاره به حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه هوایی  عین الاسد، اظهار کرد:این حرکتی است که حضور منحوس آمریکایی ها را  منطقه پاک می‌کند.

چیزی جز این اتفاق، دل مردم که  از شهادت سردارشهید قاسم سلیمانی  آزرده شده بود، را آسوده نمی‌کرد.

وی ادامه داد: دست مریزاد می‌گوم به نیروهای سپاه پاسداران، امیدواریم هرچه زودتر حضور منحوس آمریکایی‌ها از منطقه پاک شود.

جهرمی خاطرنشان کرد: تقریبا همه اعضای کابینه از بامداد در جریان این اتفاق بودند، این اتفاق  خواست بزرگ مردم بود.

وی ادامه داد:  با اقتدار نیروهای مسلح این حمله انجام شد و باعث غرور و سربلندی مردم شد. اعضاء کابینه هم مانند مردم خوشحال بودند  

جهرمی در پایان گفت: همه ما در دولت آمادگی های لازم را برای مقابله  با آمریکا اگر خطایی مجدد انجام دهد را داریم تا با پاسخ مناسب و شدیدی تر  جوابش را بدهیم.


رئیس دفتر رئیس جمهور: به آمریکایی‌ها اعلام کرده بودیم که ترور سردار سلیمانی بی پاسخ نمی‌ماند

محمود واعظی در جمع خبرنگاران با اشاره به حمله سپاه پاسداران به پایگاه هوایی آمریکا در عراق اظهار کرد: در ارتباط با موضوع آمریکایی ها از ابتدا اعلام کردیم این کار بدون پاسخ نمی ماند .همان طوری که نظام دولت و مردم وعده کرده بودند این کار (انتقام) انجام شد و اقدام مهمی بود.

وی ادامه داد: تا جایی که می دانم اولین باری است که پایگاه آمریکایی در جایی مورد حمله قرار می گیرد؛ کار شجاعانه ای بود.

واعظی تصریح کرد: البته آمریکایی ها به دنبال خفیف جلوه دادن این اتفاق  هستند.

وی ادامه داد: تنها انتقام این حمله نظامی نبوده است؛ مصوبه پارلمان عراق یک نوع انتقام بوده است. وحدت مردم ایران و عراق و دو دولت هم انتقام دیگری بود. وحدتی که در داخل ایران ایجاد شد هم یک انتقام دیگری است.  

واعظی خطاب به آمریکایی ها گفت: این اقدام ترور شهید سلیمانی که آمریکایی ها انجام دادند  بدانند از خط قرمز ایران خارج شدند.

وی در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر دیگر اقداماتی که ایران انجام خواهد داد گفت: معمولا پاسخ ها به نوعی است که نباید روشن باشد تا طرف مقابل آمادگی پیدا کند. اگر دوباره بخواهند حمله کنند، بی پاسخ نخواهیم گذاشت.

وی مجدد خطاب به آمریکایی ها گفت: بحث این است که فکر نکنند ترور ناجوانمردانه ای که انجام شده فقط پاسخش این است. هم طرفداران شهید سلیمانی و هم عکس العمل مردم و هم دولت های منطقه فشار بیش تری به آمریکا وارد می کنند.  

واعظی گفت: اینکه آمریکا فکر کند به راحتی در منطقه پایگاه های مختلفی دارد و امن است، درست نیست.

زنگنه: آمریکایی ها دست از اغتشاش گری در منطقه باید بردارند

بیژن زنگنه در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیئت دولت در ارتباط با حمله نظامی سپاه پاسداران به پایگاه هوایی نظامی آمریکا در عراق اظهار کرد:  نیروهای نظامی ما طبق دستوری که به آنها داده شده، عمل کردند ان‌شاءالله عزت ایران همواره حفظ شود.

وی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با شرایط نوسان نفت گفت: قیمت نفت با بی ثبانی بالا و با ثبات پایین می آید.  الان در کشور ما هم این شرایط بر قیمت نفت حاکم ا ست.
زنگنه گفت: الان روند قیمت نفت  صعودی است و به نفع ما است.

زنگنه گفت: آمریکایی ها دست از اغتشاش گری در منطقه باید بردارند و  بگذارند مردم منطقه زندگی کنند.

معاون زنان رئیس‌جمهور: خوشبختانه توسط سپاه، به اقدام آمریکا پاسخ داده شد

معصومه ابتکار اظهار کرد: مردم ایران خواسته‌شان پاسخ مناسب به این اقدام تروریستی علیه شخصیت رسمی ایران بود. خوشبختانه توسط سپاه ما این پاسخ داده شد.

وی یادآور شد: حمله موشکی سپاه پاسداران نشان‌دهنده جایگاه و توانمندی ایران است. ایران کشوری با عظت و سرافراز است که از حیثیت خود دفاع می‌کند.

ابتکار گفت: امیدوارم سیاستمداران امریکایی سر عقل بیایند. مهم‌ترین پاسخ خروج نیروهای امریکایی از منطقه است. به خاطر سیاست‌ها و دخالت آمریکا در منطقه، زنان و کودکان زیادی آسیب دیدند. امیدوارم به برکت خون شهید سلیمانی شاهد خروج امریکا از منطقه باشیم.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: اقدام سپاه پاسداران در راستای قوانین بین‌المللی بوده است

حسینعلی امیری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: کاری که انجام شد کاملا مطابق قوانین بین‌المللی بوده است. اساسنامه بین‌الملی که سال ۲۰۱۰ اصلاح شد، اقدام سپاه را دفاع مشروع محسوب می‌کند.

وی در ادامه مجدد تاکید کرد که اقدام سپاه پاسداران در راستای قوانین بین‌المللی بوده است.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور بر اساس قوانین و مقررات بین‌المللی دفاع مشروع را حق ایران دانست و گفت: از منظر قانون بین الملل ترامپ جنایتی را مرتکب شد. حق نداشت در یک کشور ثالث علیه یک مامور رسمی در یک کشور میزبان عملیات نظامی انجام دهد. کار او غیرقانونی بود. ترامپ و کسانی که مستقیما در این موضوع نقش داشتند، اقدام‌شان جنایت جنگی است.


وزیر دفاع: موشک‌های شلیک شده ایرانی بوده است

امیر حاتمی وزیر دفاع درباره حمله موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد اظهار کرد: این یک انتقام سخت بود و با توجه به اراده محکم و قاطعی که در نیروهای مسلح برای انتقام وجود داشت، شب گذشته با شلیک ده‌ها موشک ساخت جمهوری اسلامی این مسئله رخ داد.

وی ادامه داد: در این حملات یک پایگاه مهم آمریکایی که خودشان گفتند هزینه‌های زیادی در آن  انجام داده‌اند، برای اولین‌بار بعد از تاریخ جنگ جهانی دوم‌ مورد هدف قرار گرفت و درس بزرگی‌ برای ایالات متحده بود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا حمله موشکی آخرین پاسخ ایران به اقدام تروریستی آمریکاست، گفت: اقدامات بعدی ما متناسب با رفتار آمریکا خواهد بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه: سپاه عزیز و مقتدر به خواست قاطع ملت، به‌درستی عمل کرد

محمدباقر نوبخت در ارتباط با حمله موشکی سپاه به پایگاه هوایی نظامی امریکا در عراق اظهار کرد: سپاه عزیز و مقتدر به خواست قاطع ملت و آنچه که به عنوان ماموریت این ارگان نظامی است به درستی عمل کرد. امیدوارم این اقدام کوبنده درسی باشد برای امریکا گرچه رژیم آمریکا نشان داده که درسی نخواهد کرفت.

وی ادامه داد: این اقدام قاطع بود و سپاه خواست ملت را تحقق بخشید؛ ان شاءالله در این راستا کما فی سابق موفق خواهد بود.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری: نیروهای مسلح‌ به آمریکا پاسخ قاطع دادند

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در واکنش به حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد، اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند و رئیس‌جمور هم تاکید کردند که پاسخ قاطع داده خواهد شد، نیروهای مسلح‌مان این کا را کردند و توان و قدرت نظام را نشان دادند که کار بسیار خوبی بود.

وی در واکنش به تهدید حمله ترامپ به ۵۲ مرکز فرهنگی، اظهار کرد: باید ببینیم تعبیر از مکان فرهنگی چه هست، برخی آن را تعبیر به میراث فرهنگی کردند، این دو با هم متفاوت است؛ اگر منظور میراث فرهنگی باشد این حرف خلاف قطعنامه‌های بین‌المللی است که البته بعد از آن تکذیب کردند، در طول تاریخ سابقه نداشته است که کسی میراث فرهنگی کشور دیگری را تهدید به حمله کند.

رییس بانک مرکزی: بانک مرکزی اجازه نوسان زیاد در بازار را نمی‌دهد

عبدالناصر همتی با تشکر و قدردانی از اقدام اخیر سپاه پاسداران در پاسخ موشکی به رفتارهای خصمانه آمریکا اظهار کرد: از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکر می‌کنیم که به درخواست حماسه آفرینان کشور و مردم عزیزمان پاسخ مثبت دادند. ان‌شاءالله در آینده شاهد آثار مثبت این اقتدار جمهوری اسلامی خواهیم بود.

وی در ادامه با تاکید بر حضور بانک مرکزی در بازارهای مالی خاطرنشان کرد: اوضاع در بازارهای مالی خوب است و همانطور که قبلا قول دادیم بانک مرکزی در بازار حضور دارد و اجازه نوسان زیاد در بازار را نمی‌دهد.

وی افزود: امیدواریم با تدابیری که در بانک مرکزی اتخاذ کردیم و اقداماتی که در حال انجام است، شاهد ثبات خوب و تعدیل شده نرخ ارز در بازار باشیم.


وزیر امور خارجه: همان پایگاهی را زدیم که سردار سلیمانی را هدف قرار داد

محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران ایرانی و رسانه‌های خارجی اظهار کرد: وقتی نادانی و غرور با هم ممزوج شود نتیجه خطرناکی دارد. ترامپ دورش افرادی این‌چنین دارد نتیجه‌اش این است که این حرکت های خبط را نشان دادند.

ظریف گفت: جمهوری اسلامی پایگاهی که از آن به سردار سلیمانی حمله شده بود را هدف قرار داد و ما اقدام مشروع انجام دادیم.

وی تاکید کرد: تنها انتقام، خروج آمریکا از منطقه است.

وی همچنین  در خصوص آمار کشته شدگان آمریکایی در حملات ایران و اینکه خط خبری آمریکا عدم آسیب به نیروهای این کشور است، گفت: من هنوز آماری ندارم؛ حتما آمار را مقامات نظامی اعلام می‌کنند. آنچه که مسلم است این است که جمهوری اسلامی یکی از پایگاه های نظامی آمریکا که از این پایگاه ها علیه سردار سلیمانی اقدام شده بود و قبلا هم علیه مقاومت اقدام شده را مورد حمله قرار داده که یک هدف مشروع از دیدگاه حقوق بین الملل است. اقدام ما در راستای حق دفاع مشروع ما در برابر یک اقدام تروریستی نظامی بوده که ما اقدام دفاع مشروع خود را انجام دادیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا پیامی در ساعات گذشته بین ایران و ایالات متحده رد و بدل شده است، گفت: ما به محض انجام عملیات پیام خود به ایالات متحده را از طریق حافظ منافع آنها دادیم.
ظریف با اشاره به پاسخ انتقام‌جویانه ایران به ترور شهید سلیمانی گفت: به برادران عزیزمان در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تبریک عرض می‌کنم. همانطور که در شان نظام جمهوری اسلامی ایران است، پاسخ به یک پایگاه متجاوز در منطقه به عنوان اقدام نظامی علیه اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار شهید سپهبد سلیمانی و همراه‌شان را انجام دادند.

وی با بیان اینکه همانطور که گفته‌ بودیم پاسخ جمهوری اسلامی، پاسخ مشخص و متناسب خواهد بود، اظهار داشت: اگرچه هیچ چیز متناسب با شهادت سردار سلیمانی نیست، اما این اقدام در پاسخ علیه مراکز نظامی آن هم یک مرکز نظامی اشغالگر که بعد از اعلام مجلس عراق، دیگر صلاحیت و مشروعیت حضور هم در عراق حتی به شکل ظاهری ندارد، انجام شد.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان ادامه داد: اگر آمریکا عقل به خرج دهد و توجه کند کسانی که به او مشورت دادند، این مشورت‌ها غلط و خطرناک بوده و جلوی این خطر استراتژیک را برای خودش بگیرد، اقدام درستی انجام داده است. در غیر این صورت، اگر آنها اشتباهی مرتکب شوند، حتما این اشتباه با اراده مردم که حضور خودشان را در مراسم شهادت سردار سلیمانی نشان دادند، مواجه خواهد شد.

ظریف افزود: جمهوری اسلامی باید در برابر اقدام آمریکا واکنش نظامی نشان می‌داد که دادیم که این پایان کار نیست. پایان کار، خروج آمریکا است که نیازمند اقدام نظامی نیست بلکه نتیجه حرکت خود آمریکایی‌ها و حماقتی است که در این حرکت مغرورانه و ابلهانه از خود نشان دادند.

وزیر بهداشت: بمباران پایگاه‌های آمریکا خبری خوش بود

وزیر بهداشت درباره پاسخ به جنایت شهادت سردار سلیمانی نیز گفت: خبر خوشی که امروز دریافت کردیم این بود که عزیزان ما در سپاه پاسداران توانستند پاسخ کوبنده ای به آمریکایی ها به خاطر جسارتی که کردند، بدهند. امیدواریم آمریکایی ها عاقلانه رفتار کنند و از این به بعد تجاوزی را طراحی نکنند که پاسخی کوبنده تر دریافت کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری